Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Convertor digital-analogic pt. telefonia fixă

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Cineva (nu eu) și-a cumpărat un telefon de ebonită, cu disc, analogic pe care vrea să-l folosească la "R.C.S./Digi". Partea proastă e că Dijiji oferă numai telefonie V.O.I.P., deci nu poate conecta telefonul direct la cablu. Singura soluție e un convetor digital-analogic. Pe unde se poate găsi un asemenea convertor?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,600
  • Înscris: 07.02.2003
Cumperi direct un telefon Voip, e mult mai simplu... daca intelegi lumea digitala o sa vezi ca e nevoie de mai mult de un convertor pentru a asigura o copnexiune de voce IP sincronizata.

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Omul are telefon normal V.O.I.P., dar vrea să folosească și acel telefon. Chiar nu există vreo posibilitate? :huh:

#4
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

 djl, on 18th May 2012, 22:11, said:

Partea proastă e că Dijiji oferă numai telefonie V.O.I.P., deci nu poate conecta telefonul direct la cablu.
de conectat il poate conecta, insa o sa poata doar primi apeluri. asat deoarece modem-urile
VoIP mai noi nu recunosc decat modul "tone", del de "pulse" e din ce in ce mai rar intalnit.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,600
  • Înscris: 07.02.2003

 djl, on 18th May 2012, 22:56, said:

Chiar nu există vreo posibilitate? :huh:
Nu cred, ala merge numai pe pabx-uri ori centrale clasice analogice si nu are nici un sens in prezent... trecutul este trecut.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Noroc că la "Rom.telecom." încă poți să folosești telefoane clasice.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,600
  • Înscris: 07.02.2003
Pana o sa vina marea digitalizare a caii terminal - centrala in viitor, se va reduce complexitatea centralelor vor fi practic switch-uri inteligente cu particularitatea ca vor avea si tensiune pe linie sa poata lucra telefonul independent de sursele de energie electrica (singurul avantaj strategic la Romtelecom).

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Uite că există asemenea convertoare  :peacefingers: http://www.dialgizmo..._dialgizmo.html

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,600
  • Înscris: 07.02.2003
Exista dar nu are sens... de ce sa-ti prelungesti timpul de format numarul aiurea... cand tendinta este ca acestea sa se faca cat mai rapid.

Edited by andreic, 19 May 2012 - 11:15.


#10
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Salut. Nu ma prea intereseaza domeniul telefoniei fixe, deci nu va mirati prea tare ca nu stiu ce si cum. Acasa am abonamet la fix RDS (fibra optica). Am in casa doua telefoane banale, luate gratis de la ei. Vreau sa-mi iau la second hand un telefon istoric. E vreo posibilitate sa-l folosesc? Daca-mi iau o mini-centrala cu cateva linii poate fi rezolvata problema? Sau trebuie un soi de Digitalgizmo (cum e cel sugerat de djl)? Oricum, ala-i tocmai in Australia, deci pica varianta.

Nu ma luati ca nu-mi trebuie fix vechi, a trecut vremea etc. Oricum mie nu-mi trebuie fix deloc, il folosesc ocazional, am n-spe mii de minute in retelele mobile, telefoane bune, toti cunoscutii la fel... N-am nevoie de avantajele fixului contemporan (identitate apelant, SMS, bluetooth, tonuri polifonice si alte prostii care sunt pe mobile de acum 15 ani). Ideea e ca imi place mie cum arata/suna/se foloseste un telefon de pe timpuri si vreau unul. Poate in felul asta m-as reintoarce la fix (acum, cand am treaba in RDS, prefer sa sun de pe DigiMobil, am tot minutele alea). Am vazut telefoane cu design retro, nu ma-ncanta, mi se par niste kitsch-uri ordinare: no-name dar vor sa arate ca telefoanele unor marci de prestigiu, look vechi dar plastic prost "Made in China", discul e doar de decor (ca sa formezi apesi pe cifre), au semne noi gen "*", "#", cate un buton "Redial" strecurat  :angry2: . Prefer un telefon vechi, pe care sa se fi pus "patina timpului", poate un brand consacrat, poate o eticheta "Made in West Germany", "Made in Sweden" etc. . .

Edited by tony_ghitzu, 28 May 2012 - 01:15.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,536
  • Înscris: 13.06.2004
Cică doar să poți vorbi la ele doar când te sună cineva. În rest, nu o să sune (tensiunea de apel e mai mică) și nu vei putea forma numere de telefon.

#12
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Cu o centrala telefonica analogica micuta e fix acelasi lucru?
De exemplu asta

#13
cable_guy

cable_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.04.2012

 djl, on 18th May 2012, 22:11, said:

. Singura soluție e un convetor digital-analogic. Pe unde se poate găsi un asemenea convertor?
Ce cauti este un gateway VoIP, acesta face legatura de la VoIP la telefonul clasic, [ http://images.dipol.com.pl/images/info/0001011110132.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Incearca un Gateway 8level IPG-802

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate