Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Depanare frigidere

- - - - -
  • Please log in to reply
1555 replies to this topic

#37
AdiBadi

AdiBadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.10.2006
Pe termostat scrie IM SADU, dedesubt scrie FRAM, si am vazut ca are trei suruburi de reglaj care sunt acoperite cu o vopsea rosie. Unul pe partea metalica, iar doua pe partea cu ebonita. Mai tarziu postez si cateva poze.

#38
AdiBadi

AdiBadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.10.2006
Am revenit cu poze. Nu sunt foarte clare dar poate o sa-ti dai seama despre ce termostat e vorba. In afara de ce am scris mai sus pe el mai scrie urmatoarele: 1-2   2(2)A   250v (banuiesc ca e contactul principal) si 1-3   0,1A   250v (contactul pentru bec rosu?). In rest pe el nu mai are nici o alta notatie.

Attached Files



#39
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
in gaura marcata cu sageata gasesti un surub pe care il vei stringe,in sensul acelor de ceasornic,1 tura maxim 1,5
montezi firele la loc si dai drumul la figider pina ajunge la temperatura care ai avut-o pe termometru si abia atunci reglezi acel surub
ATENTIE, nu umbla inutil la celelalte suruburi

#40
AdiBadi

AdiBadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.10.2006
Dupa ce ajunge la temperatura reglez prin desfiletarea surubului, dar cat trebuie sa desfiletez pana se opreste congelatorul prin declansarea termostatului? Iar butonul de reglaj unde trebuie sa fie? La 1, 2, 3, 4,sau 5?

#41
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
am zis in sensul acelor de ceasornic
deci stringi surubul
exact cind ajunge la temperatura pe care o stii, stringe surubul si urmareste lampa rosie

termostatul sa fie in jur de pozitia 3

Edited by stelica_33, 14 October 2012 - 17:39.


#42
AdiBadi

AdiBadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.10.2006
ce sa urmaresc la lampa rosie?

#43
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
im momentul cind reglezi termostatul sa opreasca motorul lampa trebuie sa fie stinsa

#44
AdiBadi

AdiBadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.10.2006
O.K. Am inteles . In week-endul viitor voi face operatiunea si te voi tine la curent.Multumesc mult.

#45
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
ok.astept

#46
AdiBadi

AdiBadi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.10.2006
Astazi am facut operatia dar rezulatatul e negativ. Nu am reusit sa-l reglez astfel incat sa functioneze satisfacator. Am ajuns la concluzia ca termostatul trebuie schimbat. Imi poti indica te rog un model de termostat care sa fie compatibil cu congelatorul meu? Multumesc pentru ajutor.

#47
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
K54

sau, ceri termostat pt congelator

#48
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010
Buna Stelica_33,  la 0 combina frigorifica no frost  pot schimba acest evaporator http://magazin-de-pi...-frigidere.html tipul  DA9600013H EVAPORATOR 230V/110W cu unul construit din teava de cupru?

Edited by pb70, 24 October 2012 - 22:28.


#49
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
La schimbul de coldura aluminiul sta mult mai bine decit cuprul DAR avind in vedere calitatea aluminiului, care se foloseste de ceva timp, se prefera mai mult Cu.
Nu am reusit sa vad nimic pe lincul dat, important e sa ai loc fara prea multe modificari iar suprafata radianta sa fie cel putin egala,mai e si volumul unde freonul se vaporizeaza,multe instalatii foloseau un ''bulb', dupa care freonul pleca pe instalatie.Acel bulb are doua roluri, unul de vaporizare si unul de antifonare a zgomotului facut de freon.
Deci conteaza f mult volumul traseelor pt sarja de freon si randamentul final dar ca sa construiesti tu unul nu te vad bine
Mai bine adaptezi ceva

Edited by stelica_33, 26 October 2012 - 20:24.


#50
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010
Multumesc pentru indicatii stelica ''bulb'' probabil te referi la separatorul de lichid ,asa arata vechiul evaporator si are pori. Nu am reusit sa,i depistez ,dupa ce am vidat si reincarcat a mai functionat cca 2 saptamani si deja nu mai raceste bine .Asa arata evaporatorul

Attached Files


Edited by pb70, 26 October 2012 - 22:11.


#51
dariuspopescu

dariuspopescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 11.12.2010
Ma poate ajuta cineva cu schemele de la placile electronice (ERF200 si ERF2021) de la o combina Electrolux ENB3450? Am chemat un mester in frigidere,le-a dat de defecte pe ambele ,le-a schimbat si am ramas cu cele vechi .
As vrea sa incerc sa le depanez, daca se poate, ca la urmatoarea reparatie arunc combina si iau alta decat sa le mai schimb.

#52
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011

 pb70, on 26 octombrie 2012 - 22:09, said:

Multumesc pentru indicatii stelica ''bulb'' probabil te referi la separatorul de lichid ,asa arata vechiul evaporator si are pori. Nu am reusit sa,i depistez ,dupa ce am vidat si reincarcat a mai functionat cca 2 saptamani si deja nu mai raceste bine .Asa arata evaporatorul

circuitul anticondens l-ai anulat?
nu la separatoare ma refeream,astea nu sint puse in imediata apropiere a vaporizatoarelor
sa-ar putea sa fi schimbat degeaba vapu' nu e mare lucru ca fisura sa fie pe anticondens

am recitit topicul si vad ca te-ai apucat de frigotehnie
da ceva detalii

#53
betty29

betty29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 22.01.2010
Buna,Stelica.Unde as putea gasi un termostat pt.un congelator Arctic? Multumesc frumos.

Edited by betty29, 02 November 2012 - 13:27.


#54
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
de unde esti?(PM)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate