Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Depanare frigidere

- - - - -
  • Please log in to reply
1555 replies to this topic

#1441
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 10.04.2007
Da K59 este,  am cumparat altul nou identic cu cel vechi

#1442
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 10.04.2007
Buna ziua,

Am fixat sonda termostatului asa cum mi-a explicat domnul goe67 si timp de  cateva zile  combina frgorifica  a mers ok,
   In tot acest timp nu am deschis congelatorul,
   in ultimele 2 zile  am observat ca compresorul combinei  functioneaza din ce in ce mai mult timp iar termostatul nu mai declanseaza chiar daca in partea de frigider a combinei  este -1 grad,

In tot acest timp am masurat si puterea electrica  consumata de compresor in timpul functionarii.

Am observat ca  ca puterea electrica a  compresorului  a scazut in ultimele 2 zile iar termostatul nu mai declanseaza.

Am masurat temperatura pe vaporizator si aveam -8 grade.   Daca termosttul declanseaza la -12 grade asa cum a zis domnul goe76  e clar ca termostatul este bun.

Avand in vedere ca puterea electrica a  compresorului  a scazut m-am gandit ca o problema ar fi umiditatea din sistemul frigorific.

Ca sa testez am deschis congelatorul , in acel moment  sa auzit in circuitul frigorific un zgomot ca atunci cand fierbe ceva (adica freonul )

Dupa 5 min am alimentat frigiderul si acum totul  merge ok.

E clar ca fenomenul se va repeta la cateva zile.  Va rog sa-mi spuneti cum elimin umiditatea din sistemul frigorific ,

am auzit ceva de utilizarea alcolului.  cum se face si ce alcol trebuie sa cumpar?

Multumesc anticipat.

Edited by satelit, 04 March 2022 - 10:51.


#1443
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 09.01.2010

 satelit, on 04 martie 2022 - 10:49, said:

am auzit ceva de utilizarea alcolului.  cum se face si ce alcol trebuie sa cumpar?
metanol

#1444
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 10.04.2007
Multumesc pentru raspuns.

Acest alcol "metanol "  cum se utilizeaza? si introduce in sistem si apoi se purjeaza?  si unde il gasesc?

#1445
goe67

goe67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.01.2011

 satelit, on 04 martie 2022 - 11:01, said:

Multumesc pentru raspuns.

Acest alcol "metanol "  cum se utilizeaza? si introduce in sistem si apoi se purjeaza?  si unde il gasesc?

nu te sfatuiesc sa pui alcool.eu suspectez ca a pierdut freon.urmareste placa din frigider daca raceste uniform,daca raceste mai tare la intrare mai trebuie freon.
sonda termostatului ai pus-o sa calce pe placa 6-8 cm
umiditatea se scoate prin inlocuirea filtrului
ATENTIE NU DEMONTA FILTRU CU FLACARA!!!  r600 este inflamabil .ci prin taiere si analizeaza silicagelul
presiunea pe aspiratie ai mai masurat-o

Edited by goe67, 04 March 2022 - 12:28.


#1446
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 10.04.2007
Da asa este placa este mai rece pe unde intra freonul, ca sa detectez locul sau porul pe  unde ar pierde freon am folosit un aparat de detectie a freonului dar.... fara rezultat,

As incerca sa pun niste solutie de contrast in circuit,
         Cata solutie ar trebuii sa pun pentru 200ml ulei?

#1447
goe67

goe67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.01.2011
cauta urme de ulei pe la suduri.
5-10 grame se substanta de contrast eu zic ca-i suficient
apropo,circuitul de degivrare la congelator la-i anulat ?

Edited by goe67, 04 March 2022 - 14:38.


#1448
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 10.04.2007
Combina pe care o am este Artic, n-am gasit nici un circuit de degivrare (rezistenta electrica)  in congelator,
  ar mai fi o teava care pleaca din compresor (iesire freon)  se duce in spuma langa congelator apoi iese din spuma  si este cuplat la condensator ,   ala ar fi circuit de degivrare?

de ce ar trebuii sa-l anulez?

#1449
goe67

goe67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.01.2011
exact .de regula aceea este din fier si cea mai dispusa la coroziune

#1450
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 10.04.2007
la asta nu m-am gandit, o sa anulez.  

ar mai fi solutie de acoperit pori, "Leak Stop Freon"   a incercat cineva?

#1451
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 10.04.2007
Ai avut dreptate goe67 .  am  bagat solutie de contrast si a gasit un por la o lipitura, e clar ca pe acolo iese freonul,

am pus detectorul si detecteaza pierderea de freon.,  refac lipitura si sper sa rezolv.

Multumesc!

#1452
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,847
  • Înscris: 07.09.2007
Salut, am o problematică combina Arctic AK60406NFMT++ ieșită din garanție pe 07.06.2022.
Pe 10.06 am făcut cerere de service că am găsit mâncarea stricată in el, măsurat temperatura 11-13 grade in frigider.
Meseriașul de la Arctic a zis că nu are freon, are gaură în nush ce perete și trebuie schimbată cutia pe banii mei, 1300lei (preț de achiziție 1360 lei LOL)
Bineînțeles că n-am schimbat nimic, insa nu se poate face nimic la acest model? Meseriașul a zis că trebuia să se încingă pe ambele părți dar nu o face decât pe dreapta.
De curios am chemat un depanator care mi-a schimbat un senzor de temperatură. A măsurat puterea la compresor și a zis că e ok, dar senzorul nu citește corect.
După 4 ore tot 13 grade am in frigider.... și în spate am văzut că cele două conducte subțiri din peretele rece, ies într-adevăr mai reci decât din peretele din dreapta.
Merge făcut ceva sa nu îl arunc la gunoi?
Vând combina frigorifica pt piese :)

#1453
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Reclamatie la Arctic si ANPC ca nu e posibil ca frigiderul sa aiba un defect asa de serios la 2 zile dupa iesirea din garantie. Daca nu rezolvi nimic, numai daca vrei tu sa folosesti diferite componente prin gospodarie. Altfel un motor de frigider sh e vreo 2-300 de lei, nu cred ca se oboseste nimeni sa ti-l ia si sa iti dea si ceva bani pe el.

#1454
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Mda, Arctic sint niste gunoaie ordinare.
Am patit la fel ca colegul punktnet , s-a imputit mancarea in frigider. Constatat peretii laterali de la congelator deformati, umflati, cumva catre interior.
Si tot la putin timp de la expirarea garantiei.


Si cand ma gandesc ca am un Arctic din anul 1985 perfect functional........

#1455
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Arcticul de curand a luat-o in directia asta. Am o combina frigorifica din 2008 care e ok si mai am o lada frigorifica de prin 2016. In schimb am patit-o cu un Indesit, care tot asa, s-a umflat pe dinauntru la 2,5 ani de functionare.

#1456
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 12.07.2007
Se fisureaza tevile circuitului "condensatorului", cel care degaja temperatura extrasa din interior in exterior, tevi care sunt inglobate in spuma izolatoare a peretilor. Vechile frigidere(congelatoare) aveau in spate un radiator, din tabla ambutisata cu tevi la vedere sau un radiator asemanator cu cel auto, ventilat fortat de un mic ventilator ( solutie aplicabila si in prezent la modelele incorporabile). Se pare ca materialul din care sunt confectionate aceste tevi in prezent, pe linga faptul ca au o grosime minima, este atacat ( mancat) de agentii frigorifici utilizati. De ce nu se folosesc alte materiale mai rezistente??? ...pai ar fi mai scump de produs si ar scade profitul....si nu in ultimul rand, nu s-ar mai vinde in veselie frigidere dupa fiecare expirare a perioadei de garantie.

#1457
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,847
  • Înscris: 07.09.2007
M-am adresat ANPC, intre timp am chemat pe cineva de la service de la ei sa imi completeze cu lichid refrigerent.
Nu a fost nevoie de prea mult completare, semn ca pierderea este foarte mica, acum sunt cam 5-7 grade pe treapta 1 in compartimentul frigider.

Edited by punktnet, 05 July 2022 - 10:04.


#1458
myx9

myx9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2006
Am si eu problemme cu un congelator Liebherr No frost. L-am mutat in alta camera si, cu ocazia aceasta am observat ca merge in continu. Daca il setez pe treapta cea mai de jos -15C, ajunge pana la -21C, -22C si se opreste pt o scurta perioada. Daca il setez pt. o temperatura mai scazuta, -18C, -21C, -35C, merge in continu si se mentine constant pe la -24C.
Ce ar putea fi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate