Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Xanax - merita sa incep tratament?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
@NelsonMandela
D-le presedinte , precum stiti aici se vorbeste de atacuri de panica si de xanax, atacurile de panica creeaza si diaree daca nu stiati, cruditatile in acest caz sunt inutile nefacand decat sa ne evacueze continutul colonului la fiecare 5 minute, despre celelalte, nu lecunosc si nu doresc sa ii fac cunostinta colonului meu cu ele intrucat in Romania se fac cele mai mari experimente atunci cand nu sunt bani pentru cercetare, curand o sa facem pasi rapizi sa ii ajungem pe africani.

#56
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013

View PostOneiros, on 11 martie 2013 - 22:05, said:

Ce zici de asta: meritele tale imi aparțin mie iar greșelile mele îți aparțin ție! Ti-am spus eu că așa vei ajunge, dar nu m-ai ascultat! Asta ar fi trebui să încerci asta  dar nu te-a dus mintea! s.a.m.d. Cât am vrut să ajungi om mare! ....Mai pot insira inca 50 de pagini de mesaje disjuncte, dar as fi banat.  Cerele contra cost de la coriferii forumului.
Este retorica? este vorba de un tata, sau de o mama? eu am copii de varsta ta , niciodata daca au gresit nu le-am spus asa ceva, dimpotriva "poti mai mult ", " am incredere in tine ", "mergi mai departe" , etc. , invatati din greselile parintilor si nu le repetati, niciodata , dar niciodata.

#57
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postcincicinci, on 19 septembrie 2014 - 20:47, said:

@NelsonMandela
D-le presedinte , precum stiti aici se vorbeste de atacuri de panica si de xanax, atacurile de panica creeaza si diaree daca nu stiati, cruditatile in acest caz sunt inutile nefacand decat sa ne evacueze continutul colonului la fiecare 5 minute, despre celelalte, nu lecunosc si nu doresc sa ii fac cunostinta colonului meu cu ele intrucat in Romania se fac cele mai mari experimente atunci cand nu sunt bani pentru cercetare, curand o sa facem pasi rapizi sa ii ajungem pe africani.


Cine stie care e smecheria, poate evacuand tot stresul din noi va trece si panica..
( si pe mine ma framanta acet aspect, deoarece am observat in ultima vreme ca consumul de fructe, care in mod normal e benefic, combinat cu stresurile de moment sau panicile, se lasa cu evacuari de gaze in special insotite si de dureri, ca daca ar fi vorba de evacuari complete poate nu m-ar deranja foarte rau; insa mai grav e ca si o cana cu lapte si putina paine a avut acelasi efect serile trecute cand a considerat al meu de cuviinta sa-mi ceara socoteala cat am cheltuit si pe ce in ultimele 2 saptamani...).
Sau poate un regim vegetarian sustinut va avea drept rezultat ne-aparitia acestor atacuri :).
As vrea sa imbratisez un regim vegetarian, m-as risca si la unul raw, insa mi-e teama odata de colicile insotite de flatulente, si apoi si de durerile de stomac cu aspect de ulcer,care vad ca ma incearca de azi dimineata...( culmea e ca el sustine ca aceste fenomene apar din cauza ca mananc cu mainile murdare,chiar asta a fost motivul de cearta intr-una din serile trecute, insa eu cred ca e mai degraba stresul pe care mi-l provoaca chiar el)

View Postcincicinci, on 14 octombrie 2014 - 18:51, said:


Este retorica? este vorba de un tata, sau de o mama? eu am copii de varsta ta , niciodata daca au gresit nu le-am spus asa ceva, dimpotriva "poti mai mult ", " am incredere in tine ", "mergi mai departe" , etc. , invatati din greselile parintilor si nu le repetati, niciodata , dar niciodata.

Domnul in cauza asa sustine, ca exista multi asemenea parinti. Din cate am inteles are si d-lui o varsta destul de mare, poate peste 30 ani...
In orice caz, daca nu o fac parintii, o pot face alte persoane influente, sotii, sefii, etc...

#58
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View PostNelsonMandela, on 19 septembrie 2014 - 20:42, said:

Ca idee generala, nici nu e cazul sa aveti in vedere vreodata Xanax, in doza scazuta sau ridicata. Orice problema ar putea fi imbunatatita cu Xanax (pe termen scurt in orice caz), se pot obtine rezultate mult mai bune si fara efecte secundare cu niste suplimente banale. Respectiv renuntarea va deveni mult mai usoara folosind astfel de solutii.

Niacina  in doze marite pana la 1 g (exact forma asta). Totusi trebuie facute niste transaminaze, poate sunt probleme hepatice.
Enzime digestive - ofera un beneficiu enorm, fiindca digestia si absorbtia nutrientilor devine mult mai eficienta
Probiotice >4 mld /zi, unele sunt chiar foarte eficiente pentru anxietate.
Astaxantin - elimina "brain fogul", rationamentele devin mult mai eficiente, mintea e mai limpede.
Anumite variante de Omega 3 cu seleniu si vit. E (din nou, nu alegeti la intamplare) in doze terapeutice - astea din start vor ajuta organismul sa depaseasca mai repede orice stres, sevraj in caz ca renunti la un medicament
Magneziul cu B6 - o combinatie de multe ori trecuta cu vederea fiindca poate lumea s-a plictisit de ea. Probabil ca cei care uita sa mai consume nuci si seminte crude ar putea avea de castigat de pe urma ei.

Trebuie mentionat ca toate astea nu sunt decat suplimente, baza este o dieta sanatoasa, cruditatile au de ex. folat. Cu siguranta pana la urma ar putea fi depasita dependenta de Xanax chiar in maniera asta.
Sa stiti ca la enzime digestive m-am gandit si eu pt problema mea, insa nu stiu care anume e maiutila in digestia fructelor si legumelor crude,in special a coji
Or si samburilor; nu stiu sa existe suplimente de celulaza, decat eevential sa il luam din prestomacul rumegatoarelor...( am la mine la magazin suplimente digestive pt rumegatoare dar acestea pe langa plante foarte amare, mai contin ceva impropriu pt monogastrice, si anume acid clorhidric :)).
Ca si probiotice nu prea stiu ce sa aleg, pt ca la un episod anterior mi s-a prescris carbune si probiotice si rezultatul a fost o constipatie " beton" ( ceea ce nu favorizeaza prea mult o stare anxioasa preexistenta )

Magne b6 am mai folosit si e ok in special pt eventualele palpitatii asociate cu anxietatea si atacurile de panica dar cel putin la mine nu e eficient cand e vorba de o tahicardue sau palpitatie mai sustinuta, care apare pe fond de agitatie, efort fizic, stres, oboseala, consum de cafea ca adjuvant in epuizare, atunci am nevoie de propranolol sa le pun la pct. Am mai gasit intre timp o combinatie de mg cu plante, care pare destul de bunicel. Acum desigur ca nu opreste un atac de panica, de unul singur, dar daca il iei preventiv, cand simti ca esti mai agitat, poate ca ii previi aparitia. Eu n-o mai patisem demult, pana astazi :) cand s-au adunat mai multe ( ma rog, am intrat in banii de chirie si am realizat ca intrasem prea rau si nu mai aveam timp sa ii recuperez). Intre timp am renuntat la xanax ca nu mai imi facea nimic, am fost la medic care mi,a gasit si o depresie, si mi,a prescris un timostabilizator ( carbamazepina) si un alt benzodiazepinic sa le iau doar la nevoie cate o jumatate. Mai des a fost nevoie de carbamazepina, de benzodiazepinic m-am ferit datorita prejudecatilor create ( dependenta, scaderea eficacitatii)...
Desigur o viata sanatoasa si niste alegeri corecte, respectarea unor principii sanatoase si solide sunt cruciale pentru a avea si sanatatea mintala adecvata, insa de multe ori suntem depasiti de situatie, adica suntem adanciti prea rau in conjuncturi nefavorabile

Edited by delores, 15 October 2014 - 17:45.


#59
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
@Delores
citeam despre atacurile de panica si am ramas stupefiata pentru ca anumite medicamente pentru tratarea depresiilor  miorelaxantele , pot crea ele insele atacuri de panica prin sevraj sau in timpul administrarii.Medicamentele acestea functioneaza prin acumulare si daca sunt folosite mult timp sevrajul poate aparea si dupa 10 ani , am citit pe net , se pare ca sunt intradevar periculoase.

#60
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Nu funcţionează prin acumulare (chiar şi substanţele liposolubile se elimină cvasi-complet în maxim câteva luni), ci prin desensibilizarea receptorilor de neurotransmiţători (în cazul nostru GABA).

Iar sevrajul nu apare după 10 ani, ci din primele zile. Cel mult poate continua la 10 ani de la oprirea administrării, dar aici nu prea mai vorbim de sevraj, ci de schimbări ireversibile la nivelul creierului.

#61
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
La ce miorelaxante va referiti?
Benzodiazepinicele, intr-adevar, au ca efect colateral si relaxarea musculara, ceea ce le face utile si in cazul contracturilor musculare, sau chiar durerilor menstruale ( tocolitice). Asadar cand aveti o astfel de durere de nu puteti dormi, sunt binevenite ( desigur, nu in exces, ca atunci intr-adevar pot deprima musculatura respiratorie, de aceea probabil se si moare, in caz de supradoza intentionata). Daca aveti o hernie de disc, de exemplu, pe langa antiinflamatoare, medicii mai prescriu cateodata si miorelaxante , midocalm de obicei; chiar daca unii farmacisti sau asistenti de farmacie va vor spune ca midocalm e tot ains, sa stiti ca nu e, sau nu e doar atat, ci si miorelaxant, asa ca va puteti astepta chiar la o eventuala somnolenta, moleseala de la ele...pe de alta parte, daca nu le luati, o sa va chinuiti mult si bine, pt ca contracturile musculare sunt foarte dureroase si stanjenitoare...de-asta zicea o tanti mai sus putin, pe la inceputul discutiei, ca ia xanax cand nu poate dormi de dureri de spate, si ii e mai bine dupa el, pt ca e si el putin miorelaxant, nu pt ca ar fi un somnifer asa puternic ( pt ca nu e asa ceva)

Edited by delores, 20 October 2014 - 11:42.


#62
george740

george740

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.08.2014
Nu mai luati asa ceva..Am luat acum cativa ani, si imi pusese  sistemul imunitar la pamant aceste antidepresive..Pe urma am facut o gripa f f puternica cu febra aproape 40 ceea ce eu in viata mea nu am racit decat normal, un guturai cu o mica stare de rau si atat...Am fost la un doctor si dansul mi-a explicat ca aceste antidepresive si chiar si orice antidepresiv au efect secundar scaderea drastica a imunitatii..Am avut o perioada mai stresanta atunci si cazusem intr-o mica depresie, iar dr psihiatru ma indopa cu medicamente...Dupa acest episod cu gripa aia nenorocita, m-am dus nervos la psihiatru si i-am cerut imediat sa imi reduca treptat tratamentul pana renunt definitiv la el...De atunci eu nu am mai racit atat de rau, raceli usoare doar si fara dureri de oase sau febra...Medicii nu fac altceva decat sa prescrie retete sa aiba farmaciile vanzari, ca doar sunt mana in mana cu medicii...Eu am vrut sa nu il mai iau deloc dar am apelat la psihiatru sa mi-l reduca treptat ca nu vreau sa il mai iau, si ca sa nu intru in sevraj..Desi nu luasem decat 2 luni, iar cu tot cu intrerupere inca o luna, 3 luni in total..

Edited by george740, 01 April 2017 - 15:26.


#63
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Cam după câte zile apare dependența?

#64
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Am trecut si eu prin niste probleme si am evitat sa iau asa ceva, am plecat de la o psihiatra cretina cu 3 cutii de pastile de genul (anti-depresiv, anxiolitic si somnifer), dar am vazut ce au patit altii si n-am luat decat cateva jumatati din somnfer in cateva luni. (e bine evitate complet).
Anxietatea va trece daca e inceputa de un eveniment traumatic de obicei, iar daca trece foarte lent sau deloc, tot nu ajuta pastilele, ci agraveaza. La mine a trecut fara, chiar daca parea ca nu se va termina cosmarul.

#65
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012

View Posttomaso, on 02 aprilie 2017 - 22:18, said:

Cam după câte zile apare dependența?

Depinde de doza si organism,daca iei 0.5 mg 1x/zi,timp de 7 zile,riscul de dependenta e 80%,daca iei 1 mg sau mai mult deja e clara situatia,eu am luat timp de 5 ani,0.5 mg/per zi,si cu greu am scapat,am folosit metoda cold turkey,ca daca le reduceam incet nu ma lasam de Xanax nici in ziua de azi,e un drog puternic,cu dependenta / sevraj mai rau ca dupa heroina,incercati sa-l evitati.

#66
Victor2311

Victor2311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.07.2014
Cel mai intelept este un consult la psihiatru inainte de a lua medicatie. El e cel mai in masura sa prescrie o anumita doza, in functie de diagnostic si particularitatile persoanei.

De asemenea, e de luat in seama si varianta psihoterapiei, care functioneaza foarte bine in anxietate.

Edited by Victor2311, 07 April 2017 - 01:26.


#67
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Mare grija, psihiatrii iau bani multi pentru a prescrie aceste droguri care te fac din om neom si se bazeaza fix pe dependenta victimelor pentru a continua sa faca bani din suferinta lor. Nici nu sunt doctori adevarati, la fel ca psihologii (inainte aveam un oarecare respect pentru psihiatri fata de psihologi, dar m-am convins).
Am avut probleme de anxietate acum 1 an, care au trecut in vreo 2-3 luni, iar de curand am avut o insomnie in urma unei viroze, care a trecut si ea in cateva saptamani. Ambele dati mi s-au dat cutii cu diverse droguri, pe care daca le luam, acum nu mai eram om.
M-a mirat mult usurinta cu care se prescriu, dupa 2-3 vorbe, in 2 minute acesti inconstienti iti distrug viata pe banii tai.
Eu m-am uitat pe net la experientele celor care au luat si la peste 90% problemele s-au agravat.
Singurul mod de folosire ar putea fi de 2-3 zile dupa o trauma sau 1 jumate de pastila la cateva saptamani daca vrei sa dormi mai ok intr-o anume noapte in mod special, altfel riscul e mare.
Faptul ca te fac sa te simti oribil e o latura a problemei, cealalta e asocierea clara cu boli neuro-degenerative si de inima.

#68
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Exact asa si se intampla,iti da Psihiatru medicamente,care intradevar te fac sa te simti "mai bine" dar cand vrei sa te lasi de ele,anexitatea/problema reapare,si se manifesta mai urat,facandu-te astfel sa le iei in continuare pana cand ajungi sa nu mai fi bun de nimic.

#69
eerdeesh

eerdeesh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.04.2017
se vede intradevar ca unii din pacientii de pe topic au intrerupt tratamentul

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate