Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

acer sau asus.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
nooblete

nooblete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.04.2008
buna ziua. sunt nehotarat in privinta achizitionarii unui laptop. am urmatoarele 2 variante:

http://www.oktal.ro/...dos-o71760.html

sau

http://www.oktal.ro/...nux-o68852.html

asus-ul este cu 1 milion mai scump... si are procesorul putin mai slab. dar din cate am inteles sunt mult mai bune calitativ. nu stiu pe care dintre cele 2 sa-l aleg. daca puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi as fi bucuros. multumesc :D

#2
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
Eu as merge pe Acer datorita procesorului

@Ce vrei sa faci cu el?

Edited by dorurad, 16 May 2012 - 15:04.


#3
nooblete

nooblete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.04.2008
pai pentru filme/ internet/ jocuri. sa treaca timpul :))

#4
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
Daca ai preferinte la jocuri, adica sa iti mearga totu in hight detalies, atunci alege primul laptop (are placa video mai buna din cate vad). Daca nu ai pretentiile astea, atunci i-al pe al doilea. Desi, eu tot pe Acer as merge.. e i5-ul ala :))

#5
nooblete

nooblete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.04.2008
am observat si eu ca acer e mai performant. dar din cate am citit pe internet.. nu sunt chiar asa de bune calitativ. acum nu stiu daca sunt doar zvonuri.. sau chiar sunt praf laptopurile acer. eu am avut o experienta neplacuta la ultimul laptop cumparat. mi-am luat un fujitsu care a avut tot felu de probleme. pana a sfarsit cu placa de baza arsa. si nu vreau sa repet greseala cu noul laptop :D

#6
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 08.01.2010
540 nu-i mai bun ca 610?

#7
nooblete

nooblete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.04.2008

View Postautoplayer, on 16th May 2012, 16:14, said:

540 nu-i mai bun ca 610?
nu stiu la ce te referi... :))


@ o solutie ar mai fi si asta"
http://www.oktal.ro/...gru-o71700.html

am inteles ca dell sunt f. bune :)

Edited by nooblete, 16 May 2012 - 15:21.


#8
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008

View Postautoplayer, on 16th May 2012, 16:14, said:

540 nu-i mai bun ca 610?

Da, este.

@nooblete

Și Dell-urile se pot strica foarte bine, din cele de mai sus, primul Acer are un raport preț/performanță foarte bun. Ce jocuri te joci ? Și GT525M se descurcă binișor la 1366x768.

http://www.azerty.ro...rce-gt-525m-1gb - 2000 RON dacă vrei să mai rămâi și cu ceva bani.

Edited by driftking91, 16 May 2012 - 15:31.


#9
SilvianDement91

SilvianDement91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.10.2008
Eu am un Acer 5741G (i3-350M, GT 320M, 4gb DDR3) de aproximativ un an si jumatate. Fizic (carcasa/ambalaj) este identic cu cel ce-l vrei tu. Tastatura aia este buna, dar slaba/fragila calitativ. Eu l-am folosit pe al meu de cand il am aproape in fiecare zi si din iarna asta ce tocmai a trecut se supraincalzeste in orice joc (ex: NFS Hot Pursuit 2010 la detalii grafice medii) dupa 5-15min de jucat se opreste. De primavara trecuta nu mai pot scrie DVD-DL cu el, iar la DVD-urile normale este ca la jocurile de noroc. Mentionez ca il folosesc doar cu cooling pad de vara trecuta si ca niciodata nu l-am folosit fara sa fiu sigur ca are o ventilatie buna (adica nu am stat cu el pe plapuma, etc...). Al meu a costat 3000ron cand l-am achizitionat.
Am mai folosit un eMachines nou al unui prieten cand l-a cumparat si tastatura lui avea vreo 4 butoane care "puscau" cand le apasai (fizic era exact ca al meu si cel ce vrei tu sa-l cumperi). Nu mergea nici un fel de driver pt Wireless, nici de pe CD si nici de pe Web. Asta a fost 1500ron iarna trecuta.
Acum a aparut alta linie (de design) a gamei de laptop-uri Acer din cate am vazut si asta la care te uiti tu fiind din gama asta veche poate ca este redus (desi are i5 de a 2-a generatie).
Mergi pe ASUS sau DELL.


Eu stiu ca 540(mid-range) este mai buna decat 610(entry-level). Seria 600 e mai noua decat seria 500, atata tot.

Edited by SilvianDement91, 16 May 2012 - 15:55.


#10
nooblete

nooblete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.04.2008

View PostSilvianDement91, on 16th May 2012, 16:32, said:

Eu am un Acer 5741G (i3-350M, GT 320M, 4gb DDR3) de aproximativ un an si jumatate. Fizic (carcasa/ambalaj) este identic cu cel ce-l vrei tu. Tastatura aia este buna, dar slaba/fragila calitativ. Eu l-am folosit pe al meu de cand il am aproape in fiecare zi si din iarna asta ce tocmai a trecut se supraincalzeste in orice joc (ex: NFS Hot Pursuit 2010 la detalii grafice medii) dupa 5-15min de jucat se opreste. De primavara trecuta nu mai pot scrie DVD-DL cu el, iar la DVD-urile normale este ca la jocurile de noroc. Mentionez ca il folosesc doar cu cooling pad de vara trecuta si ca niciodata nu l-am folosit fara sa fiu sigur ca are o ventilatie buna (adica nu am stat cu el pe plapuma, etc...). Al meu a costat 3000ron cand l-am achizitionat.
Am mai folosit un eMachines nou al unui prieten cand l-a cumparat si tastatura lui avea vreo 4 butoane care "puscau" cand le apasai (fizic era exact ca al meu si cel ce vrei tu sa-l cumperi). Nu mergea nici un fel de driver pt Wireless, nici de pe CD si nici de pe Web. Asta a fost 1500ron iarna trecuta.
Acum a aparut alta linie (de design) a gamei de laptop-uri Acer din cate am vazut si asta la care te uiti tu fiind din gama asta veche poate ca este redus (desi are i3 de a 2-a generatie).
Mergi pe ASUS.


Eu stiu ca 540(mid-range) este mai buna decat 610(entry-level).
am inteles... de ce nu-l duci la garantie ? problema asta a avut-o si un prieten cu laptop dell...
imi explicati si mie totusi care e faza cu 540 si 610 .. ca nu stiu la ce va referiti

#11
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
540M e mai bună decât 610M, cea din urmă fiind un 520M redenumit. Astea-s plăcile video.

Edited by driftking91, 16 May 2012 - 15:48.


#12
SilvianDement91

SilvianDement91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 20.10.2008
@nooblete Nu l-am dat la garantie fiindca vreau sa "arunc" tot ce am pe el pe un HDD extern ce nu-l am. Trebuie sa vad daca am garantie pe 2 ani sau pe 1 an fiindca nu mai stiu.

#13
nooblete

nooblete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.04.2008
mai tare m.ati bagat in ceata :)).
mai astept pareri pana maine dimineata :P

astept si alte alternative in caz ca stiti :)

Edited by nooblete, 16 May 2012 - 16:06.


#14
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
Acer-urile au o problema destul de grava cu "racirea"... Deci daca iti iei Acer, trebuie sa iti iei si bucata din aia de plastic cu ventilator in mijloc.

Daca vrei fiabilitate/calitate iti alegi un Asus sau eventual chiar si un Toshiba (astea doua pentru garantiile pe care le ofera, iar aici inclin spre Toshiba)

#15
Custom

Custom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 25.02.2010
Nici eu nu recomand Acer. Am un Acer 7730G de 3 ani si am fost cu el din cauza unei singure probleme la placa de baza de vreo 8-10 ori la ei. De fiecare data, incercau sa dea vina pe mine. Ca nu  e windowsul bun, ca e de la drivere, ca e de la ceva de soft, etc. Si la mine se incalzeste usor insa, chiar daca bazaie intruna coolerul, nu mi s-a restartat pana acum. Recomand aproape orice alta marca.

Edited by Custom, 16 May 2012 - 16:32.


#16
nooblete

nooblete

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.04.2008

View Postady_95, on 16th May 2012, 17:19, said:

Acer-urile au o problema destul de grava cu "racirea"... Deci daca iti iei Acer, trebuie sa iti iei si bucata din aia de plastic cu ventilator in mijloc.

Daca vrei fiabilitate/calitate iti alegi un Asus sau eventual chiar si un Toshiba (astea doua pentru garantiile pe care le ofera, iar aici inclin spre Toshiba)
am inteles...
totusi nimeni nu zice nimic de dell-ul pe care l-am pus putin mai tarziu :)

#17
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Am eu pe birou acel Acer :)). L-am comandat pentru un coleg si acuma "il pun la punct". Mie mi se pare un laptop ok. Adevarat e ca ASUS-urile nu se incalzesc la fel de tare, mai ales ca mentin mereu suprafata rece cu tehnologia Icecool, insa e si mult mai slab acel ASUS. Mai stiu 2 persoane cu acer de juma de an si n-au nicio problema. In plus, la oktal acolo ai 2 ani garantie pe persoana fizica.
Prea multe despre el nu stiu sa-ti zic, dar daca ai vreo intrebare spefica, iti raspund cu placere.

#18
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Asus clar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate