Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Franta

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4458 replies to this topic

#3349
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
de ce nu le place tuturor musuilor in franta?

#3350
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostEsticul, on 24 iunie 2017 - 11:43, said:

Franța lui Napoleon era probabil a doua, dacă nu prima economie a lumii.

Nu-i ca si cand au scazut, doar au aparut alte economii puternice de atunci. Cand era Franta #2 Japonia, China, Brazilia si India erau ca si cand n-ar fi fost.

#3351
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
In timp ce Europa lui Merkel a re-trecut la cenzura iar in Franta cenzura e un mod de viata de zeci de ani, SUA reconfirma libertatea de exprimare chiar si atunci cand un discurs poate fi interpretat ca hate speech. Sigur, noi trebuie sa iubim valorile europene, ne-o zice Macron, tanara speranta a politicii europene.

https://www.washingt...irst-amendment/

decizie unanima

Edited by a3ds, 24 June 2017 - 21:23.


#3352
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,277
  • Înscris: 23.07.2014
Europa are vagoane de paini de mancat pina la ceva gen first amendment.

#3353
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postveteran_x, on 24 iunie 2017 - 11:56, said:


Iti pierzi timpul degeaba si iti consumi energía in van tot cautand sa explici anumitor ''useri'' viziunea ta asupra starii de fapt in care se afla UE.


De multe ori si eu am senzatia asta.
Cu toate c a realitatea este atat de evidenta, inca se cumpara gogosi ca painea calda.

#3354
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Posta3ds, on 24 iunie 2017 - 21:22, said:

In timp ce Europa lui Merkel a re-trecut la cenzura iar in Franta cenzura e un mod de viata de zeci de ani, SUA reconfirma libertatea de exprimare chiar si atunci cand un discurs poate fi interpretat ca hate speech. Sigur, noi trebuie sa iubim valorile europene, ne-o zice Macron, tanara speranta a politicii europene.

https://www.washingt...irst-amendment/

decizie unanima
inseamna ca imamii aia extremisti au dreptul legal sa predice ce doresc
ca hate-speech-ul e permis :lol:

#3355
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016
Cândva am întâlnit musulmani formați în Siria pătrunsă de creștinism, sau în Dobrogea. Mi se păreau oameni ca și mine.

Aici în Franța am înțeles că religia musulmană nu se poate adapta întreprinderii moderne și statului laic modern. Acestea din urmă se bazează pe o viziune creștină asupra creației și aprecierii valorilor, forjată în multe secole, care a putut fi importată și de alții, dar foarte greu ajunge la musulmani. Între timp lumea se îndreaptă spre post modernism, care facilitează valorile locale, tradiționale, chiar dacă sunt nocive. Religia musulmană nu va mai avea ocazia să se modernizeze.

Așa că iluziile lui Macron despre islamul francez nu au nicio șansă. Ar fi avut dacă se întâmplau în Franța modernistă de acum multe decenii, chiar secole.

Singura țară care a reușit să asimileze islamul, să stopeze islamizarea a fost Rusia. Dezmembrarea URSS a fost un pas eliminarea statelor musulmane din același stat cu rușii. După care a urmat războiul din Cecenia etc.

Franța de azi nu are cum să facă așa ceva.

Edited by Esticul, 25 June 2017 - 16:37.


#3356
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Deci, pana la urma, se face califatul  ala de Franta sau nu?

Graul pe care mi l-am cumparat ca sa fac coliva pentru decesul statul francez a incoltit naiba, ba cu ala putin care mi-a ramas voi face coliva statului de drept din Romania, dar statul francez nimic. Vorba lu' Nea Marin: uite-al dracu' ca nu moare, ca tot mai da din picioare.

Rasisti din toata lumea, uniti-va!  Mergeti toti in Rusia, luati-l si pe Trump!  Posted Image


Franta, dar si alte state din vestul Europei, are destule bube, dar cu siguranta are ceva ce multe tari n-au: numerosi cetateni educati. Romania, dar si alte state estice, duce grava lipsa de asa ceva, de o pondere importanta a cetatenilor educati in masa larga a cetatenilor.

Vive la France!

Edited by zardato, 25 June 2017 - 17:03.


#3357
Esticul

Esticul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 24.09.2016
Europarlamentara română Renate Weber se opune propunerilor franceze privind lucrătorii detașați. Excelentă analiză:

Recentele declaratii ale presedintelui Macron m-au deceptionat, pentru ca ele continua retorica populista inceputa de Le Pen. Pentru cineva recent aparut in politica si care a declarat ca vrea sa faca politica "altfel", utilizarea unor argumente populiste este dezamagitoare. Pentru ca incetul cu incetul vom vedea ca extremistii sunt exclusi nu pentru ca-i rejecteaza societatea, ci pentru ca le fac democratii treaba.

http://www.hotnews.r...enate-weber.htm

Dacă o firmă din Sebeș poate lucra la Slatina cu lucrători detașați, de ce nu ar putea lucra și la Vichy? Decizia de-a schimba "punctul de lucru" cu o "persoană juridică de drept francez" să fie în primul rând a întreprinderii respective.

Edited by Esticul, 25 June 2017 - 17:42.


#3358
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostEsticul, on 24 iunie 2017 - 09:42, said:

Nu compar SUA cu Corsica ci Polonia cu Franța. Polonia are o poziție solidă în lume, fiind evident sprijinită de S.U.A. Deși în Europa pare stingherită, poziția internațională a Polonei este extraordinară. În schimb poziția Franței este de slugă a Germaniei, în timp ce pe plan intern, Franța se șubrezește datorită economie, a mișcărilor separatiste ale musulmanilor, corsicanilor, bretonilor etc.

Pentru amuzamentul celorlalți forumiști, am scris acest mesaj de explicație pentru că am fost penalizat. Cică susțin lucruri fără nici legătură, inducând în eroare ceilalți forumiști. Foarte, foarte distractiv.
Pentru conformitate, chiar nu intelesesem ironia (unu la mana) si-n al doilea rand n-am absolut nici o legatura cu penalizarea pentru postarea respectiva (adica eu unul personal dincolo de neintelegere, si de postul de raspuns, nu m-am apucat sa mai si dau raport, ar fi fost aiurea).

#3359
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postzardato, on 25 iunie 2017 - 16:47, said:

Deci, pana la urma, se face califatul  ala de Franta sau nu?

Graul pe care mi l-am cumparat ca sa fac coliva pentru decesul statul francez a incoltit naiba, ba cu ala putin care mi-a ramas voi face coliva statului de drept din Romania, dar statul francez nimic. Vorba lu' Nea Marin: uite-al dracu' ca nu moare, ca tot mai da din picioare.
Faptul ca vrei sa se fi intamplat ieri cand problemele au inceput alaltaieri.
Non-europenii au inceput sa se inmulteasca in Franta abia in anii 60.
Corectitudinea politica si multiculti au inceput abia la final de ani 90.
Economiile si finantele vestice au inceput sa deraieze in anii 70 dar s-o ia complet aiurea doar din anii 2000.
Prabusirea unei civilizatii ia mai mult de cativa ani.
Sper sa investesti masiv intr-un  oras multiculti exact cu un an inainte sa-l distruga prabusirea sistemului.

Edited by radumiki, 26 June 2017 - 12:09.
FARA ATACURI LA PERSOANA!


#3360
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

View PostThinkAbout, on 25 iunie 2017 - 15:25, said:

inseamna ca imamii aia extremisti au dreptul legal sa predice ce doresc
ca hate-speech-ul e permis
Hai să te ajutăm să faci diferenta:
- X dispreţuieşte marţienii şi îi vorbeşte de rău, îi consideră inferiori, dezgustători, jegoşi, inumani...în accepţiunea corectă politic, ăsta e hate-speech.
- imamul Y predică decapitarea apostaţilor, lapidarea adulterinelor, amputarea membrelor, explozia într-o piaţă publică etc. Ăsta nu e "hate-speech", ci îndemn la omor.

#3361
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postzardato, on 25 iunie 2017 - 16:47, said:

Franta, dar si alte state din vestul Europei, are destule bube,
Sinuciderea prin musulmani e singura buba care va mai conta.

#3362
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

View Postzardato, on 25 iunie 2017 - 16:47, said:

Franta, dar si alte state din vestul Europei, are destule bube, dar cu siguranta are ceva ce multe tari n-au: numerosi cetateni educati. Romania, dar si alte state estice, duce grava lipsa de asa ceva, de o pondere importanta a cetatenilor educati in masa larga a cetatenilor.
România, dar şi alte state din estul Europei, au destule bube, dar cu siguranţă nu-şi importă habotnici religioşi şi analfabeţi din lumea a 3-a:

42.7% of Muslims Illiterate, Reveals Census Data
The biggest gap is in Germany, where Muslims, on average, have 4.2 fewer years of schooling than non-Muslims (9.5 years vs. 13.7 years, respectively). Many of these countries have experienced large inflows of Muslim refugees or guest workers in recent decades.
While the data in this report are from 2010, the surge of Muslim refugees to Europe in 2015 and 2016 from countries such as Syria, Iraq and Afghanistan may have increased the number of Muslims with fewer years of schooling than non-Muslims in several European countries.

#3363
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostMi_Rebelle, on 26 iunie 2017 - 12:23, said:

"42.7% of Muslims in India are illiterate." Care e relevanta unui articol despre India?!?

#3364
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

View Postzardato, on 25 iunie 2017 - 16:47, said:

o pondere importanta a cetatenilor educati in masa larga a cetatenilor.

View PostAMDG, on 26 iunie 2017 - 12:06, said:

Sinuciderea prin musulmani e singura buba care va mai conta.
Oare ce-au ăştia în capul lor, amdg? De-o parte se laudă cu cetăţeni hipsteri, cosmopoliţi, ce deţin multiple diplome universitare, de altă parte ignoră pe de-a întregul masa de tribalici agramaţi şi grobieni trăind alături de ei.
Vorva aia, "alături", în cartiere îndepărtate, societăţi paralele. Ce-are în comun un islamic din fundul deşertului, cu mentalitate de secol 7, şi un hipsterizat androgin, dracu' ştie.

View Postgrrrrr, on 26 iunie 2017 - 08:28, said:

Prabusirea unei civilizatii ia mai mult de cativa ani.
E un miracol în sine faptul că utopia asta nebunească încă mai persistă. În forul lor interior şi ei sunt conştienţi de asta, şi tocmai durabilitatea le conferă mai multă speranţă că sistemul va dura pt. multă vreme de acum încolo.

View PostHamdoulillah, on 26 iunie 2017 - 12:26, said:

"42.7% of Muslims in India are illiterate." Care e relevanta unui articol despre India?!?
Osmanlăii sunt la fel peste tot. Ei se preocupă de memorizarea Cur'anului, nu asimilarea informaţiei ştiinţifice. Vezi Turcia care a interzis predarea evoluţionismului, Hamdoulah. Posted Image

http://pure.iiasa.ac...NLINE-FINAL.pdf
The biggest gap is in Germany, where Muslims, on average, have 4.2 fewer years of schooling than non-Muslims (9.5 years vs. 13.7 years, respectively). Many of these countries have experienced large inflows of Muslim refugees or guest workers in recent decades.
While the data in this report are from 2010, the surge of Muslim refugees to Europe in 2015 and 2016 from countries such as Syria, Iraq and Afghanistan may have increased the number of Muslims with fewer years of schooling than non-Muslims in several European countries.

Edited by Mi_Rebelle, 26 June 2017 - 12:57.


#3365
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostMi_Rebelle, on 26 iunie 2017 - 12:37, said:

Ce-are în comun un islamic din fundul deşertului, cu mentalitate de secol 7, cu un hipsterizat androgin, dracu' ştie.
Ura contra combinatiei ce a facut posibila lumea moderna - hardware-ul potrivit ( fondul genetic european ) si software-ul potrivit ( crestinismul ce a facut posibila depasirea nivelului antichitatii greco-romane ). Nimic nou sub soare- hispano-romanii si evreii s-au bucurat atunci cand arabii i-au eliminat de vizigoti in Spania, insa s-a trezit intai exploatati si apoi eliminati.

#3366
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostMi_Rebelle, on 26 iunie 2017 - 12:37, said:

Oare ce-au ăştia în capul lor, amdg? De-o parte se laudă cu cetăţeni hipsteri, cosmopoliţi, ce deţin multiple diplome universitare, de altă parte ignoră pe de-a întregul masa de tribalici agramaţi şi grobieni trăind alături de ei.
Vorva aia, "alături", în cartiere îndepărtate, societăţi paralele. Ce-are în comun un islamic din fundul deşertului, cu mentalitate de secol 7, cu un hipsterizat androgin, dracu' ştie.

E un miracol în sine faptul că utopia asta nebunească încă mai persistă. În forul lor interior şi ei sunt conştienţi de asta, şi tocmai durabilitatea le conferă mai multă speranţă că sistemul va dura pt. multă vreme de acum încolo.

Osmanlăii sunt la fel peste tot. Ei se preocupă de memorizarea Cur'anului, nu asimilarea informaţiei ştiinţifice. Vezi Turcia care a interzis predarea evoluţionismului, Hamdoulah. Posted Image

http://pure.iiasa.ac...NLINE-FINAL.pdf
The biggest gap is in Germany, where Muslims, on average, have 4.2 fewer years of schooling than non-Muslims (9.5 years vs. 13.7 years, respectively). Many of these countries have experienced large inflows of Muslim refugees or guest workers in recent decades.
While the data in this report are from 2010, the surge of Muslim refugees to Europe in 2015 and 2016 from countries such as Syria, Iraq and Afghanistan may have increased the number of Muslims with fewer years of schooling than non-Muslims in several European countries.

Esti sigura? :) Prezinta informatia relevanta pentru Franta :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate