Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Punct alb pe gingie

Schema scaner Lexmark X215

Descarcare poze raw de pe card mi...

Frigiderele in 1960
 Popcorn nefacut

Voua va este usor sa cititi conto...

Faceti mancare acasa vs mancatul ...

Am nevoie de codul de autentifica...
 Magazin online -recomandari platf...

Casa verde cu baterii

Ambreiaj care nu cupleaza in R. A...

Recomandare submersibila
 [Cum] Magneti Puternici - Cum se ...

Problema cuptor electric cu disju...

Merita achizitionat DFSK Fengon 5...

Pret actual invelitoare

Arcul lui Constantin și statuile celor 8 daci

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

lucifer76

lucifer76

Bashtan

• Grup: Moderators
Hai, gata cu impunsaturile astea.

florrea2

florrea2

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postcriztu, on 16th May 2012, 18:56, said:

Ba sunt prizonieri daci 100%, ia frumos si citeste despre toate statuile de daci care s-au gasit, si o sa ti se explice ca e vorba de o matrita de prizonier dac creata pe timpul lui Traian - postura aia resemnata cu capul plecat si mainile impreunate a neputinta, dezarmati.

Ca i-a cocotat Constantin cel Mare sau cine i-a cocotat, pe Arcul Triumfal, asta e alta discutie, dar statuile sunt de pe vreamea lui Traian, si reprezinta prizonieri daci.
Dar sa pretinzi ca acele statui reprezinta "aliati ai Imperiului Roman", trebuie sa fii pilot de elicopter, cum am mai zis. Constantin cel Mare si-a luat titlul de Dacicus Maximus si Carpicus (adica invingatorul dacilor si al carpilor), nu conteaza ca a construit pod peste dunare si ChiRho-ul lui era nici mai mult nici mai putin decat Draco-ul Dacic peste Crucea Soarelui, conteaza ca statuile in sine sunt prizonieri daci sculptati de pe vremea lu Traian, cand i-a capacit pe stramosii tai din care te tragi neintrerupt
De unde se vede că sînt prizonieri? Sînt legați, sînt păziți, sînt reprezentați făcînd munci de robi?
Ce să citesc? Eu am ochii deschiși și văd bine și pricep.
Ce mîini împreunate a neputință? Visezi! Așa stătea și Ceaușeasca și mai ținea în mîini și o poșetă.
DE ce să fii...pilot de elicopter? Dacă nu sînt prizonieri de ce sî
nt acolo? Erau aliați, erau supuși ai împăratului; în nici un caz prizonieri.
Ce dovadă ai adus tu că sînt statui de pe vremea lui Traian?

Edited by lucifer76, 16 May 2012 - 21:11.

legionarul2

legionarul2

Junior Member

• Grup: Members

View Postparadigmatic, on 16th May 2012, 11:10, said:

[/i]Întrebarea (întrebările) mea este simplă.

De ce sunt ele acolo?
Ce a fost în capul romanilor când au pus acele statui acolo?
Care a fost motivația politică a existenței lor.
De ce nu există răspunsuri la aceste întrebări în manualele de istorie?
                                                                                                                                                                                                                                                                                 Raspunsul este cat se poate de simplu.DACII erau un model demn de urmat .

porphyrogenitus

porphyrogenitus

priveste profund

• Grup: Validating

View Postingtourwater, on 16th May 2012, 19:03, said:

tocmai mi-a sters un articol fara nici un motiv.

aha, motivul era ca-l corectam pe florea si pe paradigmatic
care nu cunosc chestii elementare de istorie,
precum faptul ca nemtii s-au romanizat grupa mare,
precum faptul ca englezii nu existau pe vremea romanilor
si alte chestii din astea importante.
Hai să vedem chestii elementare din istorie.

1. După cum precum probabil știi Constantin cel Mare a purtat războaie cu Sarmatii dealungul Dunării.

Constantine hearing that the Sauromatae, who dwelt near the Palus Maeotis,
had passed the Ister in boats, and pillaged his territories, led his army against
them, and was met by the barbarians, under their king Rausimodus"

2. După cum probabil știi, Constantin cel Mare a reparat podul de la Drobeta.

He rebuilt Trajan's bridge across the Danube, in hopes of reconquering Dacia,  a province that had been abandoned under Aurelian. In the late winter  of 332, Constantine campaigned with the Sarmatians against the Goths.  The weather and a lack of food did the Goths in; nearly one hundred  thousand died before they submitted to Roman lordship. In 334, after  Sarmatian commoners had overthrown their leaders, Constantine led a  campaign against the tribe. He won a victory in the war and extended his  control over the region, as remains of camps and fortifications in the  region indicate.[234]  Constantine resettled some Sarmatian exiles as farmers in Illyrian and  Roman districts, and conscripted the rest into the army. Constantine  took the title Dacicus maximus in 336.[235]

3. După cum probabil știi, Constantin cel Mare s-a născut în Moesia, la sud de Dunăre, în actualul oraș sârb Nis, la doi pași de Dunăre. Adică 97 de km până la Vidin.
4. După cum probabil știi, tatăl lui Constantin, Flavius Constantius a fost un nativ din Moesia sau Dacia sudică, undeva prin Bulgaria.

Clar lucru că era conectat la lumea dacă într-un mod intim.
Nu doar asta, dar ulterior a renunțat la Roma în favoarea răsăritului.
De ce ar face un împărat așa ceva?
De ce s-ar muta la Constantinopole în defavoarea Romei, cel mai mare și mai frumos oraș al lumii antice.

Acum întreb.
Dacă a trecut Dunărea în Dacia Aureliană să lupte cu sarmații.
Dacă a trecut Dunărea a doua oară în Dacia Aureliană să lupte cu goții, avândui de data asta aliați pe sarmați
Există o posibilitate ca dacii să-i fi fost aliați?

Când spun daci mă refer atât la populația aborigenă de la sud de Dunăre cât și cei de la nord, dincolo de podul lui Traian.

Știm că Arcul lui Constantine a fost construit cu scopul de a celebra victoria lui împotriva lui Maxentius.
Această bătălie nu a avut legătură cu lumea dacă sau cu dacii.
Totuși, a simțit nevoia să-l decoreze cu daci.
De ce a decorat cu daci un arc de triumf care celebra o victorie împotriva unui rival într-o bătălie din Nordul Italiei de azi?
Este absurd.
Totuși a decorat arcul cu daci.

Mai știm că arcul a fost construit prin 315.
Bătăliile cu sarmații și cu goții de pe actualul spațiu al Daciei de la Nord de Dunăre au avut loc mai târziu. 332...p-acolo
Titlul de Dacius Maximus și l-a luat ulterior construirii Arcului. 336
Deci trecuseră mai mult de 15 ani de la construirea arcului.

Nu știm dacă statuile celor 8 daci au fost așezate pe coloane în 315.
Probabil că da.
Poate că au fost așezate ulterior, după războaiele cu sarmații și cu goții, avându-i pe daci ca și aliați în aceste războaie.
Normal că ar fi fost posibil acest lucru pt. că dpdv al dacilor, aceste războaie au fost de eliberare.
Poate statuile celor 8 daci sunt menite să simbolizeze statutul lui Constantine de Dacicus Maximus.
Părerea mea.

Edited by paradigmatic, 17 May 2012 - 09:35.

marcuzzzo

marcuzzzo

Senior Member

Constantin nu era stupid cum il vrea unii.
De cateva secole centrul de putere se mutasera spre rasarit,plus ca orasul pe care-l construise pe vechiul Bizant era mai ferit din punct de vedere geografic si permitea totodata sa controleze stramtoarea de la Bosfor.
In plus orientul devenise mai bogat,balanta comerciala a Romei fiind intotdeauna deficiatara.
Comertul se desfasura cam asa: materii brute cumparate din vest la preturi de nimic,prelucrate de mesteri din orient si reintoarse catre Italia si Occident sub forma de manufacturi scumpe.
Deci metalul pretios iesea din cuferele occidentului ca sa pice direct la Constantinopol.

Occidentul era deja cotropit de valul barbar,capitala imperiului mutandu-se de la Roma intai la Milano si apoi la Ravenna mai aproape de operatiunile militare.

In orient,imparatii puteau sa-si permita sa-i mituiasca pe barbari pe bani grei ca sa-i convinga sa devieze catre occident.

Toate astea n-au nicio treaba cu dacii.

porphyrogenitus

porphyrogenitus

priveste profund

Serdica is my Rome :rolleyes:

florrea2

florrea2

Senior Member

View Postparadigmatic, on 17th May 2012, 09:27, said:

Această bătălie nu a avut legătură cu lumea dacă sau cu dacii.
Totuși, a simțit nevoia să-l decoreze cu daci.
De ce a decorat cu daci un arc de triumf care celebra o victorie împotriva unui rival într-o bătălie din Nordul Italiei de azi?
Este absurd.
Totuși a decorat arcul cu daci.

Poate statuile celor 8 daci sunt menite să simbolizeze statutul lui Constantine de Dacicus Maximus.
Părerea mea.
Mi se pare foarte logică demonstrația ta.

View Postparadigmatic, on 17th May 2012, 11:10, said:

Serdica is my Rome :rolleyes:
Cum oare se zicea? Serdika sau Serdița? Aceasta e o transcriere făcută de romani sau greci, iar ei modificau numele transcrise, uneori le modificau tare.

criztu

criztu

Guru Member

View Postparadigmatic, on 17th May 2012, 09:27, said:

Există o posibilitate ca dacii să-i fi fost aliați?
[...]
Imi explodeaza creeru sa mor de nu.

Baaaah, pai Dacicus Maximus inseamna Invingatorul Dacilor, care i-a spulberat pe Daci, care i-a omorat de tot, la maxim, pe Daci, Mare Distrugator de dujmani Daci, asta inseamna Dacicus Maximus. Belitor de Daci, Dacocton, Zmardoi Maxim de Daci.

Exista o posibilitate ca dacii sa-i fi fost aliati lu Constantin cel Mare
cum exista o posibilitate sa fiu io tampit si batut in cap, retardat si
lobotomizat, scapat de maica-mea la nastere in putzul gandirii,
din care m-am tarat acum afara, ca sa vin sa imput forumu asta
cu tampenii de sta matza-n coada, totul pus sub forma de versuri in proza,
ca un deranjat mental ce sunt...
adica exista aceasta posibilitate, zic si io, e doar o presupunere.

Edited by criztu, 17 May 2012 - 15:58.

porphyrogenitus

porphyrogenitus

priveste profund

Du-te băi crițule d-aci.
A trăit printre ei.
Tac-su a trăit printre ei.
Avea o ură de nestăvilit pt daci.
Probabil i-au furat undița în copilărie când pescuia în Dunăre :lol: .

Unde scrie bre că s-a luptat cu dacii ?
Un text minuscul măcar scrijelit pt. talpa unei fundații...ceva acolo.

criztu

criztu

Guru Member

View Postparadigmatic, on 17th May 2012, 16:16, said:

Omule, tu intelegi ca titlul Dacicus Maximus, pe care si l-a tras Constantin cel Mare, inseamna Invingator la Maxim al Dujmanilor Daci? adica s-a batut cu ei in razboi si i-a invins?

Si nu te ingrijora ca nu e o tragedie, ca si Moldovenii s-au batut si tras de par cu Muntenii, pariez ca sunt documente in care Vlad Tepes se lauda ca i-a invins pe Moldoveni.
Imparatul Roman Galerius, care se jurase sa schimbe numele din Imperiul Roman in Imperiul Daciei, si-a tras si el titlu de Carpicus Maximus - adica Invingator Maxim al Carpilor (tot Daci, ca si Costobocii)

List_of_Imperial_Roman_victory_titles

Edited by criztu, 17 May 2012 - 17:09.

ingtourwater

ingtourwater

Member

View Postcriztu, on 17th May 2012, 16:59, said:

Omule, tu intelegi ca titlul Dacicus Maximus, pe care si l-a tras Constantin cel Mare, inseamna Invingator la Maxim al Dujmanilor Daci? adica s-a batut cu ei in razboi si i-a invins?
si din moment ce i-a invins pe daci (care nu erau daci ci locuitori ai fostei colonii Dacia Traiana)
inseamna ca Constantin nu se considera dac ci roman, caci nu s-or fi declarat el
invingator al lui insusi! :ciocan:

florrea2

florrea2

Senior Member

View Postcriztu, on 17th May 2012, 15:52, said:

Imi explodeaza creeru sa mor de nu.

Baaaah, pai Dacicus Maximus inseamna Invingatorul Dacilor, care i-a spulberat pe Daci, care i-a omorat de tot, la maxim, pe Daci, Mare Distrugator de dujmani Daci, asta inseamna Dacicus Maximus. Belitor de Daci, Dacocton, Zmardoi Maxim de Daci.

Exista o posibilitate ca dacii sa-i fi fost aliati lu Constantin cel Mare
cum exista o posibilitate sa fiu io tampit si batut in cap, retardat si
lobotomizat, scapat de maica-mea la nastere in putzul gandirii,
din care m-am tarat acum afara, ca sa vin sa imput forumu asta
cu tampenii de sta matza-n coada, totul pus sub forma de versuri in proza,
ca un deranjat mental ce sunt...
adica exista aceasta posibilitate, zic si io, e doar o presupunere.

Da, și ce dacă asta însemna? Există posibilitatea ca alți daci să-i fi fost aliați, ce e greu așa de priceput? De ex Ion Antonescu a fost dușman al lui Stalin și împreună cu el statul romîn, dar mai tîrziu Gheorghe Gheorghiu-Dej și alți romîni i-au fost aliați.E foarte simplu ce zice paradigmatic și eu am înțeles din prima.Tu nu pricepi nici dacă îți fac un desen? Dacii repărezentați acolo nu sînt dacii contra cărora a luptat Costică cel Mare.

View Postparadigmatic, on 17th May 2012, 16:16, said:

Du-te băi crițule d-aci.
A trăit printre ei.
Tac-su a trăit printre ei.
Avea o ură de nestăvilit pt daci.
Probabil i-au furat undița în copilărie când pescuia în Dunăre :lol: .

Constantin era trac, nu grec.Știa desigur limba tracă și greacă.Chiar ar fi interesante sursele care atestă campaniile lui Constantin cel Mare contra dacilor, carpilor...

View Postingtourwater, on 17th May 2012, 17:40, said:

si din moment ce i-a invins pe daci (care nu erau daci ci locuitori ai fostei colonii Dacia Traiana)
inseamna ca Constantin nu se considera dac ci roman, caci nu s-or fi declarat el
invingator al lui insusi!
te-am mai rugat să nu mai poluezi forumul și pe Lucifer să interzică astfel de manifestări.

criztu

criztu

Guru Member

View Postflorrea2, on 17th May 2012, 18:25, said:

Dacii repărezentați acolo nu sînt dacii contra cărora a luptat Costică cel Mare.
Dacii reprezentati pe Arcul lui Constantin sunt statui reprezentand prizonieri Daci, statui de pe vremea lui Traian...
iar tu esti un migrator nedemn de stramosii tai autohtoni, Dacii! Ce cauti tu in Germania, a? ia hai inapoi la Sarmizegetusa, ca uite in ce hal de paragina ati lasat-o, halal urmasi de daci, ce va mai iubiti voi mosia si mostenirea strabunilor.

Edited by criztu, 17 May 2012 - 18:53.

porphyrogenitus

porphyrogenitus

priveste profund

View Postcriztu, on 17th May 2012, 17:59, said:

1. Constantin cel Mare nu a purtat niciun război împotriva dacilor. Nu există informații în acest sens.
Așa cum sunt consemnate toate bătăliile lui ar fi existat informații dacă s-ar fi luptat cu dacii.
2. Constantin cel Mare a purtat războaie contra migratorilor de pe teritoriul Daciei, migratori care jefuiau și distrugeau
Sunt sigur că titlul de Dacicus Maximus vine din simplul fapt că domnea peste întreaga Dacie.

În opinia mea, statuile celor 8 daci pot reprezenta alianțele și supunerea față de el în semn de recunoștință pt. eliberarea Daciei de la Nord de Dunăre de sub teroarea jefuitorilor sarmați și goți.
Să-ți spun și de ce cred asta.

Dacia de la Nord de Dunăre nu era parte integrantă din Imperiul Roman.
[ http://www.roman-empire.net/maps/empire/extent/rome-empire-constantine-02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dunărea asigura protecție naturală împotriva năvălitorilor barbari.
Din punct de vedere strategic romanii se limitau cu extinderea până la Dunăre.
Cum defapt și-au stabilit și alte granițe naturale, cursuri de fluvii și în vestul Europei.

Repararea podului lui Traian, trecerea Dunării și războaiele cu sarmații și goții au fost războaie de eliberare cât și de eliminare a unui putențial risc.
Acele teritorii, adică Dacia de Nord nu a rămas parte componentă din Imperiul Roman sub Constantin, așa cum se vede din hartă.
Harta reprezintă Imperiul Roman în anul 337, anul în care Constantine a murit.

De ce ar fi trecut Dunărea, s-ar fi luptat cu sarmații și goții, eventual cu dacii, așa cum sugerezi, s-a declarat Dacicus Maximus și totuși provincia Dacia de la Nord de Dunăre nu a fost integrată în Imperiul Roman? :naughty:
Dacii Nord Dunărenii îi erau vasali.
Dacii Nord Dunărenii îi erau aliați.
Dacii Nord Dunăreni îi erau recunoscători pt. eliberarea de sub teroarea sarmată și gotă.

sci2tech

sci2tech

Active Member

xxx maximus inseamna ca a zdrobit pe xxx. Implica o lupta impotriva lor.
Constantin reataseaza parti din Dacia imperiului (in principiu lunca Dunarii). Construieste un pod la Sucidava si reface cetatea (si alte cetati).
Carpii daci se simteau foarte bine in compania gotilor (dovada este ca ataca imperiul aliati cu gotii de mai multe ori). De ce restul sa se fi simtit terorizati?

lupu2

lupu2

Senior Member

Parerea mea e ca dacii de pe Arcul lui Constantin sunt pusi acolo din simplu motiv ca mare parte din armata romana de la acea data era formata din daci. Notitia Dignitatum spune ca si secolul urmator (dupa Constantin) majoritatea (54% parca) din armata romana din est era recrutata din zonele Daciei si Traciei.

Tatal lui Constantin era dac la origine, iar tetrahia ce a condus imperiu inainte de Constantin era formata din daci, impusi acolo de Galerius (care i-a facut vant lui Diocletian si si-a pus oamenii lui).

Constantin lupta pentru puterea suprema in imperiu cu Licinius, dac la origine (daca nu ma insel chiar consatean cu Galerius sau cu taica su, ceva de genu, oricum cel mai bun prieten a lui) si cumnat cu Constantin.

Asadar pentru a-si asigura loialitatea dacilor Constantin ii pune la loc de cinste pe Arcul lui. E posibil ca atunci sa se si stearga de pe Columna lui Traian ultima imagine, cea cu capul lui Decebal adus la Roma, pentru ca parea ofensatoare. Sau poate alt imparat dac a ordonat asta.

Constantin a luptat contra dacilor la nord de Dunare, e adevarat (romanii s-au luptat si intre ei o gramada).
Nu a existat nicio "teroare" a gotilor, gotii fiind de fapt geti/daci, daca nu total cel putin marea majoritate. Sarmatii care au facut probleme au fost cei din Panonia si vestul Daciei. Adica iazigii, aliati traditionali ai romanilor si care controlau si o zona de la est de Tisa (inspre Banat si Crisana). Astia sunt invinsi de catre acei "limigantes" pe care ei ii dominau dar care inainte fusesera dezarmati de romani.
Limigantes sunt condusi de regele lor, Zizais (nume dacic) si mai un vicerege numit Rumon. Batuti rau sarmatii iazigi se refugiaza in imperiu roman, iar Constantin gaseste prilejul sa urce iarasi la nord de Dunare si sa-si ia apoi titlul de Dacicus Maximus.

Insa din cate imi amintesc Zizais ramane rege clientelar (adica aliat) al romanilor.

sci2tech

sci2tech

Active Member

lupu2 de bun simt afirmatiile tale.
Observatii:
Constantin era trac. Dar cum dacii sunt geti, getii traci asa cum o afirma izvoarele antice, nu este o mare diferenta. Asa cum am avut Moldova, Transilvania si Valahia in evul mediu si anterior variate cnezate, fara a fi totusi etnii diferite ci doar state constituite in cadrul aceleiasi populatii, similar a fost si Dacia versus Tracia.
Cat despre goti - geti nu este inca sigur stabilit. Cert este ca din nord coboara o populatie cu o cultura arheologica diferita de cea autohtona, dar care se integreaza cu cea preexistenta, arheologic fiind dovedit coexistenta lor inainte de asimilarea de populatia existenta a noii culturi. Putem vorbi eventual de o sinteza daco-geto-gota, indiferent de originea etnica a celor din urma. Asta explica si de ce se aliaza carpii cu gotii si eventual disparitia din mentiuni a primilor, ulterior fiind mentionati decat gotii (cu exceptiile Iordanes, Isidor din Sevilia care pune egalitate intre cele 2 populatii)

florrea2

florrea2

Senior Member

View Postcriztu, on 17th May 2012, 18:51, said:

Dacii reprezentati pe Arcul lui Constantin sunt statui reprezentand prizonieri Daci, statui de pe vremea lui Traian...
domne, nu au figuri de prizonieri.Sînt oameni liberi.

View Postparadigmatic, on 18th May 2012, 08:56, said:

Dacii Nord Dunărenii îi erau vasali.
Dacii Nord Dunărenii îi erau aliați.
Dacii Nord Dunăreni îi erau recunoscători pt. eliberarea de sub teroarea sarmată și gotă.
Ce eliberare? dacă teritoriul nu făcea parte din imperiu cum i-a eliberat? Știi tu că era teroare gotă? De care goți? Adică germanici? E vreo probă?

View Postsci2tech, on 18th May 2012, 10:30, said:

lupu2 de bun simt afirmatiile tale.
Observatii:
Constantin era trac. Dar cum dacii sunt geti, getii traci asa cum o afirma izvoarele antice, nu este o mare diferenta. Asa cum am avut Moldova, Transilvania si Valahia in evul mediu si anterior variate cnezate, fara a fi totusi etnii diferite ci doar state constituite in cadrul aceleiasi populatii, similar a fost si Dacia versus Tracia.
Așa, deci Costică pe cînd era mic a învățat să vorbească precum traco-dacii. Traco-daca ori latina vulgaris?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate