Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Arcul lui Constantin și statuile celor 8 daci

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

lupu2

lupu2

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postmarcuzzzo, on 15th May 2012, 22:14, said:

Si aici erau foarte relaxati! :-))

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Fregio_di_Traiano_02.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:rolleyes:  acolo sunt scene de lupta, cand romanii trebuiau aratati invingatori

Statuile sunt alta treaba, dar chiar si pe Columna nu s-au putut trece cu vederea pierderile romane. Columna lui Traian e unica nu numai datorita faptului ca e prima si cea mai mare de acest fel, ci si pentru ca acolo apar singurele imagini din arta imperiala romana in care soldati romani apar ucisi, luati prizonieri si torturati, sau ca fiind raniti.

Uite aici ce relaxate sunt fetele lor, de fapt capetele puse in tepe pe zidurile cetatii. Traian poti sa zici ca duce mana la inima, are palpitatii, mai mai sa faca infarct omu (daca tot ne intrecem in interpretari dupa cum ne duce capu)

[ http://www.lessing-photo.com/p3/010301/01030140.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru imaginile cu raniti sau prizonieri romani torturati de dacite nu am timp si chef sa caut acum

Iar ca sa vezi diferenta intre reprezentarile dacilor si cele ale altora uite aici

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d4/Dying_gaul.jpg/737px-Dying_gaul.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www2.iath.virginia.edu/Barbarians/Essays/Pergamon1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Statuia se numeste "galul care moare" sau "e pe moarte" ceva de genu. si e copia uneia grecesti mai vechi, facute dupa ce grecii i-au invins pe celti. Asta si inca una in care un gal se sinucide dupa ce isi omoara nevasta sunt singurele statui ale unor barbari (dar au origini grecesti nu romane).
Compara-le acum cu cele aprox. 100 de statui de daci, si cum sunt reprezentati dacii de romani

Edited by lupu2, 16 May 2012 - 09:54.

porphyrogenitus

porphyrogenitus

priveste profund

• Grup: Validating

View Postcriztu, on 16th May 2012, 10:37, said:

Io te-am invitat sa compari statuile alea de daci cu statuile imparatilor, sa vezi diferenta. Unul dintre noi este marlan sigur.
Nu pot să compar statuile unor daci care sunt prezentați în ipostaza unor aliați cu statuile unor împărați romani care trebuiau valorificate artistic și puse în valoare altfel.
Împărații romani erau cei mai puternici oameni din imperiu.
Statul lor trebuia valorificat artistic într-o manieră care să sugereze forța lor supermă.

Dacii de pe arcul lui constantin sunt prezentați ca niște aliați.
Prezența lor pe arc, este un semn de recunoștință și apreciere politică.
Romanii nu fac gratuități.

Romanii lingușesc și mituiesc politic.
Au fost ași în diplomație.
Au fost vicleni, isteți, dualiști, șmecheri.
Mai mult ca sigur acele statui au fost o formă de corupere politică a unor lideri daci ai vremii.

Uite.
V-am pus aici la loc de cinste.
Vă considerăm prietenii noștri.
Fiți aliații noștri și veți primi toată stima.

Eu sunt mârlan?
Tu vii și spui că acele statui arată umilință și înfrângere pe niște reprezentări artistice clare care nu suportă comentarii!!!
Și tot eu sunt mârlan? :naughty:

Altu vine și spune că nu-s daci, că-s burkinafasonezi.
Și tot eu sunt mârlan?
Când defapt ei, vesticii, spun că-s statui de daci.

Buddy.
Ai un lucru evident în fața ochilor.
Este atât de evident încât poți să dai cu capul în el dacă nu mă crezi.

Acel arc există.
Acele statui există.
Ele sunt de daci.
Ele sunt reprezentări artisitice care sugerează clar o poziție de rapaos, de așteptare.
Ele sunt așezate la loc de cinste pe arc, în axul coloanelor.
Ele sunt mari și sculptate cu simț de răspundere în detaliu.
Ele se află în capitala celui mai mare imperiu.
Ele au fost comandate de cei mai puternici împărați ai vremii.

Întrebarea (întrebările) mea este simplă.

De ce sunt ele acolo?
Ce a fost în capul romanilor când au pus acele statui acolo?
Care a fost motivația politică a existenței lor.
De ce nu există răspunsuri la aceste întrebări în manualele de istorie?

florrea2

florrea2

Senior Member

View Postparadigmatic, on 16th May 2012, 10:10, said:

Nu pot să compar statuile unor daci care sunt prezentați în ipostaza unor aliați cu statuile unor împărați romani care trebuiau valorificate artistic și puse în valoare altfel.
Împărații romani erau cei mai puternici oameni din imperiu.
Statul lor trebuia valorificat artistic într-o manieră care să sugereze forța lor supermă.

Dacii de pe arcul lui constantin sunt prezentați ca niște aliați.
Prezența lor pe arc, este un semn de recunoștință și apreciere politică.
Romanii nu fac gratuități.
[/i]Întrebarea (întrebările) mea este simplă.

De ce sunt ele acolo?
Ce a fost în capul romanilor când au pus acele statui acolo?
Care a fost motivația politică a existenței lor.
De ce nu există răspunsuri la aceste întrebări în manualele de istorie?

deci dacii atunci pe vremea lu Costică Babanu nu erau dispăruți, nu erau romanizați, nu erau slabi ca vai de fundu lor, ci erau cineva și aveau valoare.
Nu se vede absoluit deloc umilință pe acele statui; ai dreptate.
Dacă ar fi vorbit latinește aceia, adică s-ar fi romanizat nu ar mai fi fost daci șio nici Dacia suddunăreană nu ar mai fi existat.
Nu există răspuns la această întrebare pt că savanții latinomani nu sînt în stare să gîndească decît cu șabloanele lor eronate.Poate cineva a dat răspuns, dar nu ei, latinomanii.

Edited by florrea2, 16 May 2012 - 11:12.

marcuzzzo

marcuzzzo

Senior Member

Omule ai devenit si expert de arhitectura?
Afla ca acele statui puse pe arcul lui Constantin sunt luate din alte parti,foarte probabil din vremea lui Traian cand dacii tai mai existau.
Insa,dupa doua secole ei deveniser mai romani decat romanii insisi.
Asa cum se intampla cu pitipoancele voastre cand sosesc vara la Bucuresti si le vezi vorbind doar Italiana sau Spaniola fiind plecate din tara.

porphyrogenitus

porphyrogenitus

priveste profund

• Grup: Validating

View Postmarcuzzzo, on 16th May 2012, 12:29, said:

Evreii de ce nu au devenit romani?
Dar Grecii ?
Dar Egiptenii ?
Dar Englejii. ?

florrea2

florrea2

Senior Member

View Postmarcuzzzo, on 16th May 2012, 11:29, said:

Omule ai devenit si expert de arhitectura?
Afla ca acele statui puse pe arcul lui Constantin sunt luate din alte parti,foarte probabil din vremea lui Traian cand dacii tai mai existau.
Asa cum se intampla cu pitipoancele voastre cand sosesc vara la Bucuresti si le vezi vorbind doar Italiana sau Spaniola fiind plecate din tara.
Poftim?? Se discută despre arhitectură? Văd că se vorbește de statui.
De unde știi tu că sînt luate din alte parte?
Dacă deveniseră mai rpomani de ce mai erau numiți daci și de ce nu se vede pe statui că deveniseră romani?Pițipoancele din București nu au legătură cu statuile acelea decît în capul tău.

View Postparadigmatic, on 16th May 2012, 11:48, said:

Evreii de ce nu au devenit romani?
Dar Grecii ?
Dar Egiptenii ?
Dar Englejii. ?
Nici nemții nu au devenitz romani șio nu au învățat latină. Ei nici nu pot dovedi că a învățat vreun alt neam , în afară de latini,latina.Numai presupuneri, numai șmecherii pe bază de asemănări de cuvinte.Să facă comparații în ce privește exprimarea de ex expresiile, sintaxa propaziției și a frazei nici nu au curaj. Doar afirmă orb că romîna are sintaxă ca latina, un lucru absolut fals. >Dacă pui pe hîrtie și arăți că nu e așa ei încep cu....latina vulgară. Dacă ceri să arate  latina vulgară ei spun că nu au text. Și atunci pe ce dracu mai afirmă idioți de academicieni și alți savanți de doi bani că sintaxa romînească e aia din latină?
Nu avem savanți istoprici; mai toți sînt falși.Sînt niște demenți care scriu în stil academic prostii fără oprire.Unii dintre ei, adevărați paranoici precum Nicolae Iorga au scris sute de cărți în care prostia curge în valuri.Irga a scris 1260 de cărți.Cine pe lumea asta are așa de multe de spus încît să scrie 1.260 de cărți? Cînd le-a scris? El a fost și ministru și consilier al regelui și prof la universitate unde desigur a ținut cursuri.Dacă nu ar fi fost împușcat de legionari nici nu s-ar fi vorbit despre acest fals savant. Ar fi fost cu siguranță arestat și încarcerat mai tîrziu de către regimul comunist.

View Postcriztu, on 16th May 2012, 14:36, said:

esti dus tare cu elicopterul paradogmaticule... cu limbaju tau de lemn luat din manualele cu poza lu ceashka pe prima pagina...
paradigmatic e dus? N-aș crede.
Îl acuzi cu rea voință de limbaj de lemn.Eu nu am văzut limbă de lemn la el.Dacă nu ai ce să-i reproșezi exact, te rog nu mai jigni, că îi mănînci pîinea lui ingtourwater.În cărțile de istorie de dinainte de 1990 nu scria ce spune paradigmatic.
Apropo de limbă de lemn. E prezentă în toate societățile și în toate timpurile și la toate nivelurile.
Expresia consacrată este limbă de lemn, nu limbaj de lemn.

criztu

criztu

Guru Member

View Postflorrea2, on 16th May 2012, 15:22, said:

paradigmatic e dus? N-aș crede.
Îl acuzi cu rea voință de limbaj de lemn.Eu nu am văzut limbă de lemn la el.
"semn de recunostinta si apreciere politica"? "daci prezentati ca niste aliati"?
pai daca ramasesem cu impresia ca mai harcea-parcea nu poate fi facut forumu de istorie a romanilor, sub atenta indrumarea a moderatorului iubit, far calauzitor, ctitor de civilizatie, apai mi-a aratat paradigmatic ca ba da! se poate.  :habarnam:

Edited by criztu, 16 May 2012 - 16:35.

lucifer76

lucifer76

Bashtan

• Grup: Moderators

View Postcriztu, on 16th May 2012, 17:33, said:

sub atenta indrumarea a moderatorului iubit, far calauzitor, ctitor de civilizatie
Moderatorul ti-a sters azi deja 2 posturi in care iti jigneai interlocutorul. Ca apoi sa te plangi de "calitate", uitand cum si tu ai "contribuit" la ea. Urasc ipocrizia celor care se plang de ceva, fara sa se uite in oglinda. Te am in colimator, mare grija.

criztu

criztu

Guru Member

View Postlucifer76, on 16th May 2012, 16:56, said:

Moderatorul ti-a sters azi deja 2 posturi in care iti jigneai interlocutorul. Ca apoi sa te plangi de "calitate", uitand cum si tu ai "contribuit" la ea. Urasc ipocrizia celor care se plang de ceva, fara sa se uite in oglinda. Te am in colimator, mare grija.
care mi-am jignit interlocutorul cand paradigmatic m-a luat din prima cu "unu din noi este chior" doar pt ca am indraznit sa il invit sa compare statuile de prizonieri daci cu statuile de imparati romani?

tu ingropi forumu asta lasi troli ca fane sa devasteze in stanga si in dreapta, dar repede ma musti pe mine ca ii zic unui trasnit ca e dus cu elicopterul...
pai unde in ce film Disney ai auzit asa o gogomanie, ca statuile de prizonieri daci de pe Arcul lui Galeriu ar fi reprezentati ca aliati? mai e si cu gura mare daca ii semnalez ca a traversat accidental din universul ala pararel in care are domiciliul.

Edited by criztu, 16 May 2012 - 18:03.

lucifer76

lucifer76

Bashtan

Pai poate e el chior, nu?  :thumbup:

criztu

criztu

Guru Member

View Postlucifer76, on 16th May 2012, 17:59, said:

Pai poate e el chior, nu?  :thumbup:
sau poate face flame, si tu esti depasit de asa o sarcina grea ca aceea de a modera un topic.

ingtourwater

ingtourwater

Member

• Grup: Members

View Postcriztu, on 16th May 2012, 18:57, said:

tu ingropi forumu asta lasi troli ca fane sa devasteze in stanga si in dreapta
tocmai mi-a sters un articol fara nici un motiv.

aha, motivul era ca-l corectam pe florea si pe paradigmatic
care nu cunosc chestii elementare de istorie,
precum faptul ca nemtii s-au romanizat grupa mare,
precum faptul ca englezii nu existau pe vremea romanilor
si alte chestii din astea importante.

Edited by ingtourwater, 16 May 2012 - 18:05.

lucifer76

lucifer76

Bashtan

View Postingtourwater, on 16th May 2012, 19:03, said:

Tu vezi ce am scris mare cu rosu in postul asta aseara? Hai, fa un mic efort.

ingtourwater

ingtourwater

Member

View Postlucifer76, on 16th May 2012, 18:07, said:

Tu vezi ce am scris mare cu rosu in postul asta aseara? Hai, fa un mic efort.
Eu am raspuns la ineptiile debitate de florea si paradigmatic,
care amandoi cred ca istoria se face prin omisiune.

tu in schimb lasi postingurile lor, iar raspunsul meu il stergi.
Concluzia: favorizezi infractorii (aia care falsifica istoria, din ignoranta, lipsa de educatie, etc).

lucifer76

lucifer76

Bashtan

Nu e bai, si nea Florica se plange ca las postarile tale. Ati fi amandoi mai fericiti daca vi le-as sterge pe ale amandorura? Intre timp, ontopic.

florrea2

florrea2

Senior Member

View Postcriztu, on 16th May 2012, 16:33, said:

"semn de recunostinta si apreciere politica"? "daci prezentati ca niste aliati"?
pai daca ramasesem cu impresia ca mai harcea-parcea nu poate fi facut forumu de istorie a romanilor, sub atenta indrumarea a moderatorului iubit, far calauzitor, ctitor de civilizatie, apai mi-a aratat paradigmatic ca ba da! se poate.  :habarnam:
Din moment ce nu sînt prezentați ca prizonieri ce pot fi aceștia?Statuile acelea nu reprezintă prizonieri daci; asta e clar 100%.

View Postcriztu, on 16th May 2012, 17:57, said:

care mi-am jignit interlocutorul cand paradigmatic m-a luat din prima cu "unu din noi este chior" doar pt ca am indraznit sa il invit sa compare statuile de prizonieri daci cu statuile de imparati romani?

tu ingropi forumu asta lasi troli ca fane sa devasteze in stanga si in dreapta, dar repede ma musti pe mine ca ii zic unui trasnit ca e dus cu elicopterul...
pai unde in ce film Disney ai auzit asa o gogomanie, ca statuile de prizonieri daci de pe Arcul lui Galeriu ar fi reprezentati ca aliati? mai e si cu gura mare daca ii semnalez ca a traversat accidental din universul ala pararel in care are domiciliul.
Și ce reiese din comparație? Că sînt prizionieri?
Nu văd nici o trăznaie în ceea ce afirmă paradigmatic.Poate sînt pe un drum greșit; luminează-mă.

View Postingtourwater, on 16th May 2012, 18:03, said:

aha, motivul era ca-l corectam pe florea si pe paradigmatic
care nu cunosc chestii elementare de istorie,
precum faptul ca nemtii s-au romanizat grupa mare,
precum faptul ca englezii nu existau pe vremea romanilor
si alte chestii din astea importante.
Dv scrieți aici articole? Aici se scriu doar mesaje.
Dv cunoașteți "chestii", chestiuni adică, elementare de istorie de ex că romînii provin din Balcani și sînt veniți începînd cu sec 14. :w00t:
Eu nu cunosc cum s-au romanizat germanii antici "grupa mare".Poate vreți să revoluționați istoria Germaniei?
Era vorba de britanici; nu te mai lega de denumiri.

View Postingtourwater, on 16th May 2012, 18:25, said:

Eu am raspuns la ineptiile debitate de florea si paradigmatic,
care amandoi cred ca istoria se face prin omisiune.

tu in schimb lasi postingurile lor, iar raspunsul meu il stergi.
Concluzia: favorizezi infractorii (aia care falsifica istoria, din ignoranta, lipsa de educatie, etc).
Inepții, desigur.Încă nu pricep cum s-au romanizat germanii și după aia s-au germanizat. :coolspeak:
Deci mă numești infractor și nu primești suspendare.

criztu

criztu

Guru Member

View Postflorrea2, on 16th May 2012, 18:47, said:

Din moment ce nu sînt prezentați ca prizonieri ce pot fi aceștia?Statuile acelea nu reprezintă prizonieri daci; asta e clar 100%.
Ba sunt prizonieri daci 100%, ia frumos si citeste despre toate statuile de daci care s-au gasit, si o sa ti se explice ca e vorba de o matrita de prizonier dac creata pe timpul lui Traian - postura aia resemnata cu capul plecat si mainile impreunate a neputinta, dezarmati.

Ca i-a cocotat Constantin cel Mare sau cine i-a cocotat, pe Arcul Triumfal, asta e alta discutie, dar statuile sunt de pe vreamea lui Traian, si reprezinta prizonieri daci.
Dar sa pretinzi ca acele statui reprezinta "aliati ai Imperiului Roman", trebuie sa fii pilot de elicopter, cum am mai zis. Constantin cel Mare si-a luat titlul de Dacicus Maximus si Carpicus (adica invingatorul dacilor si al carpilor), nu conteaza ca a construit pod peste dunare si ChiRho-ul lui era nici mai mult nici mai putin decat Draco-ul Dacic peste Crucea Soarelui, conteaza ca statuile in sine sunt prizonieri daci sculptati de pe vremea lu Traian, cand i-a capacit pe stramosii tai din care te tragi neintrerupt

Edited by criztu, 16 May 2012 - 19:03.

ingtourwater

ingtourwater

Member

View Postflorrea2, on 16th May 2012, 19:47, said:

Încă nu pricep cum s-au romanizat germanii și după aia s-au germanizat. :coolspeak:
tocmai de aceea ti-am explicat.
tocmai de aceea lucifer a sters mesajul meu.

care o spunea foarte clar si simplu pe mintea oricarui diletant:

francii - germani
burgunzii - germani
longobarzii - germani
gotii - germani
vandalii - germani
helurii - germani
etc - germani
cu totii au devenit romani,
s-au romanizat,
au devenit vorbitori de latina

asta ca sa complementez cultura ta formata din enorm de multe
omisiuni chit ca ai studiat liceul din anii '60 pana in anii '80.

View Postflorrea2, on 16th May 2012, 19:47, said:

Deci mă numești infractor și nu primești suspendare.
in primul rand ca nu te-am numit infractor.
i-am atras atentia lui lucifer ca permite infractorilor sa-si faca de cap.
n-am nominalizat pe nimeni.

dar tu, florea, cu mentalitate de securist,
crezi ca intr-o lume libera este voie sa-ti permiti
aceleasi deprinderi in vremea comunista.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate