Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

La femme du boulanger(1938)

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011
La Femme du Boulanger- Nevasta brutarului (1938)

Gasesc a fi foarte greu sa propui in 2012 un film din 1938, chiar daca este vorba despre o capodopera a cinematografiei, mai cu seama ca filmul inca nu beneficiaza de o subtitrare in romana.
Insa filmul acesta este o capodopera, si asta nu neaparat pentru ca se gaseste in tot felul de clasamente ori ca ar fi premiat sau ca e recomandat de unul din marii cineasti, l-am numit pe Luis Bunuel. Pur si simplu cine are placerea de a-l vedea se convinge singur de asta, lucru ce se intampla de cateva decenii bune.
Este un film artistic, o minunatie realizata de Marcel Pagnol.
Actorul principal, Raimu, face un rol de exceptie. Este unul din marii actori francezi de la inceputul secolului 20 pe care prima data l-am vazut in Tartarin de Tarascon, ecranizare dupa A. Daudet.
In acest film beneficiaza de un rol vast, complex, insemnand o multitudine de stari sufletesti, ce ii permite sa isi demonstreze maiestria interpretativa.
Tot cu Raimu, alt film de asemenea bun este si Marius (1931).
Nevasta brutarului este doar motivul desfasurarii intregii actiuni, ea insasi neavand un rol de anvergura.
Lumea descrisa de regizorul francez este extraordinara, iar subiectul filmului, desi dramatic in esenta lui, ne este propus intr-o forma delicata, fina, ce produce apropierea spectatorului de acest film.
Gasim si o imagine caricaturala a satului respectiv, de vreme ce preotul, profesorul si nobilul au ca indeletnicire de baza aplanarea certurilor localnicilor.
Atmosfera filmului se schimba, existand trei tablouri importante, de fiecare data insa descoperim sublimul povestii si maiestria actorilor de a schimba registrul intrepretativ.
Un film rar ce trebuie vazut de orice cinefil care se respecta.

Edited by mateimateimatei, 15 May 2012 - 11:15.


#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
De fapt orice pretinde ca are cultura cinematografica trebuie sa il vada si sa incerce sa il inteleaga, cat de cat, pe Luis Bunuel.
Doncolo de filmul de care s-a discuta mai sus, "Cainele andaluz" este un alt exemplu ..
Luna trecuta, in metrou, privirea mi-a cazut pe un afis care folosea o imagine din Cainele..
Vazand ce soc a produs unui trecator, mi-am amintit cat de tulburat am fost eu insumi cand cand am vazut filmul asta.
Dincolo de impactul cumplit al imaginilor, m-am gandit ca regizorul si operator nu or fi fost atat de nebuni, drogati, idioti, incat sa produca ceva ce a zguduit lumea..Si daca ar fi fost o simpla idiotenie, nu ar fi fost pomenita in toate crticile...
Iar asta m-a facut sa ma gandesc daca nu cumva e cazul ca sa imi bat capul si sa incerc sa ii descifrez sensurile, care sunt mai aBsconse, hi, hi...
Asa ca spor la comentarii, evident duipa vizionari..
Adevarul e ca acest regizor are si multe alte filme deosebite, pe care nu vreau sa le pomenesc, doar pt ca va starnesc, hi, hi..

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pt ca s-a postat aici despre Bunuel si cum nu vreau sa deschid un topic separat, va atrg atantia asupra "FARMECUL-ului DISCRET AL BURGHEZIEI" Marţi, 14 mai, pe TVR2, de la 23.10
Fac pariu ca numarul celor care se vor uita va creste, dar numarul celor care vor posta ..

#4
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Hai, incepe tu, si postez si eu dupa tine :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate