Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

ix35 sau sportage

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
kramida

kramida

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.05.2012
va multumesc tuturor pt sfaturi. am renunta la Ford kuga si mai am doar variantele Kia Sportage sau ix35. vreau neaparat diesel si am urmatoarele variante. un ix 35 la 22.600 dar motorizare 1,7 si 115cp dar este un 4x2 iar pe de alta parte sportage ofera pt cateva sute de euro in plus o motorizare de 2,0 cu 180 cp si tractiune 4x4. va rog mai dati/mi cateva pareri

#2
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Imi spun parerea chiar fara nici un fel de ironie ! Eu as alege Duster, la 4x2 diesel cu dotari decente este 14-15.000 eu. Garantie extinsa ca sa ajungi la 5 ani este 200 eu etc.
Este totusi o diferenta destul de mare, inclusiv la rata, si probabil or sa fie diferente si la intretinere in favoarea lui Duster.

Cel mai bine faci drive-test cu toate, calculezi bine cheltuielile (mai ales pe vremurile astea) si vezi daca merita. Pentru mine de exemplu, nu ar merita banii in plus modele mentionate de tine.


Spor !  :rolleyes:

Edited by tavktm, 14 May 2012 - 19:39.


#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Comparatie directa aici.

Clar Kia Sportage...
Motorizare mai buna, 4x4, 7 ani garantie...

#4
kramida

kramida

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.05.2012

 tavktm, on 14th May 2012, 20:37, said:

Imi spun parerea chiar fara nici un fel de ironie ! Eu as alege Duster, la 4x2 diesel cu dotari decente este 14-15.000 eu. Garantie extinsa ca sa ajungi la 5 ani este 200 eu etc.
Este totusi o diferenta destul de mare, inclusiv la rata, si probabil or sa fie diferente si la intretinere in favoarea lui Duster.

Cel mai bine faci drive-test cu toate, calculezi bine cheltuielile (mai ales pe vremurile astea) si vezi daca merita. Pentru mine de exemplu, nu ar merita banii in plus modele mentionate de tine.


Spor !  :rolleyes:
nici eu nu sunt rautacios dar am spus ca as vrea o masina nu dacia

#5
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 kramida, on 14th May 2012, 20:55, said:

nici eu nu sunt rautacios dar am spus ca as vrea o masina nu dacia

Ah, corect, am inteles acum !

Bafta multa ! Fie-ti leasingul usor !  :w00t:

#6
kramida

kramida

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.05.2012

 tavktm, on 14th May 2012, 21:39, said:

Ah, corect, am inteles acum !

Bafta multa ! Fie-ti leasingul usor !  :w00t:
multam fain, respect

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am fost la ambele showroomuri sa le vad si parca generatia asta le-a reusit mai bine celor de la Kia fata de sora Hyundai. Aia trecuta as fi cumparat fara drept de apel Hyundai-ul in defavoarea Sportage, dar asta nou arata frumos exterior, si parca imi place si mai mult interiorul.

#8
Rene1984

Rene1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.11.2011
Le-am vazut pe ambele pe viu, Kia Sportage mi se pare ca are un design mai placut. Materialele si imbinarile sunt cam la fel la cele doua.

Garantia de 7 ani de la Kia, motorul mai puternic, tractiunea integrala, toate conduc spre singura o singura concluzie:

Sportage fara ezitare.

De asemenea, doua review-uri destul de complete:

http://www.turatii.r...ge-20l-crdi-at/

http://www.turatii.r...ix35-r20l-crdi/

#9
greierasul

greierasul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.10.2006
Kia clar, Sportage-ul are transmisia 4x4 mai performanta decat cea de pe Hyundai. De fapt poate performa mai bine decat multe SUV-uri. Pe youtube veti gasi o gramada de clipuri cu Sportage-ul nou in offroad si nu se face deloc de ras. Daca o iei fara 4x4 iti bati joc de bani, mai bine alegi un Passat.

#10
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Masinile sint identice dpv tehnic, nici nu ar putea sa fie altfel pentru ca provin de la acelasi grup auto. Idem cu generatia anterioara Sportage si Tucson.
Nu confundati o masina cu garda mai mare si 4x4 cu o masina de teren. S-ar putea sa v-o furati grav si pe banii vostrii, CASCO nu acopera asa ceva. Idem, gasiti exemple nenumarate pe YT.

Edited by undesignus, 17 August 2012 - 16:38.


#11
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Eu am fost in situatia de a alege intre ele [cumva indirect pentru ca am vrut o masina break insa nu am gasit nicaieri pe stoc] si cand am vazut ca am posibilitatea de a avea masina abia peste 3 luni ... am ales ix35 instant. Am obtinut si o reducere foarte buna si in plus am luat masina in 3 zile. Masina a fost produsa prin martie si eu am luat-o in iunie. Nu stiu de ce se spune mai sus ca Sportage-le ar avea motorul mai puternic, eu n-am gasit decat varianta CRDi de 184CP, aceeasi de pe Kia. Masina in echiparea Premium+ [penultima] am luat-o cu ~27300 euro. Comparativ cu Kia la aceleasi dotari.
Pana acum am cam 3000km si sunt multumit. Merge foarte bine :D

#12
kty21

kty21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 27.06.2007
iti doresc sa faci cu ea 300k si sa fii cel putin la fel de multumit cristi

#13
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,636
  • Înscris: 14.10.2004
Cristi, un jurnal de bord micut? :)

#14
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Nici eu nu am ales Sportage (desi mi-a placut masina, mai mult decat Hyundai-ul) in primul rand pt. ca dura ft. mult livrarea, mi-au spus 2 luni dar din ce am mai citit banuiam ca nu se tin de cuvant si acum vad ca se ajunge din nou la 4 luni, pt cele comandate in mai. Hyundai au rezolvat altfel  pb. cu stocurile (dar tot aiurea din pct. meu de vedere), aduc ei cand vor, ce vor si trebuie sa alegi din ce este pe stoc, ai gasit versiunea in culoarea care-ti place ok , nu la revedere pt. ca nu puteti comanda la fabrica. Sigur pt. cine gaseste ce vrea sau face un compromis e mult mai ok si poti sa ai masina dorita in cateva zile.

Rezultatul acestei politici a de vanzari (dar si a prezentei in teritoriu) a celor 2 dealeri este un nr. aproape dublu de ix35 vandute in RO in 2012 fata de Sportage.

Edited by MD, 20 August 2012 - 22:55.


#15
rami71

rami71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.10.2017

 Cristist50, on 20 august 2012 - 09:27, said:

Eu am fost in situatia de a alege intre ele [cumva indirect pentru ca am vrut o masina break insa nu am gasit nicaieri pe stoc] si cand am vazut ca am posibilitatea de a avea masina abia peste 3 luni ... am ales ix35 instant. Am obtinut si o reducere foarte buna si in plus am luat masina in 3 zile. Masina a fost produsa prin martie si eu am luat-o in iunie. Nu stiu de ce se spune mai sus ca Sportage-le ar avea motorul mai puternic, eu n-am gasit decat varianta CRDi de 184CP, aceeasi de pe Kia. Masina in echiparea Premium+ [penultima] am luat-o cu ~27300 euro. Comparativ cu Kia la aceleasi dotari.
Pana acum am cam 3000km si sunt multumit. Merge foarte bine Posted Image

Dezamagire totala. Maxima. Este de departe cea mai proasta alegere pe care am facut-o cand am decis sa achizitionez KIA Sportage 2017. Am cumparat-o in urma cu 3 luni dar de condus am condus-o....doar una (si asta in reprize). Restul de 2 luni a stat prin service. Ce reclam??? Are transmisie automata iar cand trece din viteza intai in viteza a doua....."caraie" ca si cum nu calci bine ambreiajul la o cutie manuala. Si asta nu se intampla mereu; de 2-3 ori pe zi. Fiecare vizita la service m-a costat aproximativ 2 saptamani de lipsa masina. S-au schimbat tot felul de piese (actuatori). Dupa fiecare interventie la service, masina prezenta in continuare aceleasi simptome. La momentul asta....masina este tot in service, de o saptamana dar frapant este faptul ca de data asta reprezentantii service-ului ridica din umeri, nemaistiind ce sa faca iar eu.....sunt in continuare fara masina. La fel de frapant este si faptul ca devenind client fidel al service-ului, am vazut situatii similare cu a mea: masini noi (Sportage) "impinse" pana in hala de service. Concluzia o trageti singuri. Eu personal astept decizia instantei intrucat am deschis proces.

Dezamagire totala. Maxima. Este de departe cea mai proasta alegere pe care am facut-o cand am decis sa achizitionez KIA SPORTAGE 2017. Am cumparat-o in urma cu 3 luni dar de condus am condus-o....doar una (si asta in reprize). Restul de 2 luni a stat prin service. Ce reclam??? Are transmisie automata iar cand trece din viteza intai in viteza a doua....."caraie" ca si cum nu calci bine ambreiajul la o cutie manuala. Si asta nu se intampla mereu; de 2-3 ori pe zi. Fiecare vizita la service m-a costat aproximativ 2 saptamani de lipsa masina. S-au schimbat tot felul de piese (actuatori). Dupa fiecare interventie la service, masina prezenta in continuare aceleasi simptome. La momentul asta....masina este tot in service, de o saptamana dar frapant este faptul ca de data asta reprezentantii service-ului ridica din umeri, nemaistiind ce sa faca iar eu.....sunt in continuare fara masina. La fel de frapant este si faptul ca devenind client fidel al service-ului, am vazut situatii similare cu a mea: masini noi (Sportage) "impinse" pana in hala de service. Concluzia o trageti singuri. Eu personal astept decizia instantei intrucat am deschis proces.

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
http://www.promotor....iabila-16612910

O maşină nouă fără probleme în primii trei ani de exploatare îl poate determina pe client să meargă pe acelaşi brand la următoare cumpărare. Studiul JD Power (tradiţional în SUA) se face de 3 ani încoace şi în Germania. Rezultatul e un top al fiabilităţii maşinilor. În cercetare sunt măsurate problemele pe care le-au avut proprietarii cu maşinile în ultimele 12 luni de mers cu maşina. Toţi cei intervievaţi trebuie să aibă maşini de maximum 3 ani vechime, cumpărate cu 0 km. Sunt analizate 177 de simptome în 8 categorii – de la exterior până la cele mai mici detalii care ţin de dinamică, tehnologie şi confort.
Fiabilitatea mărcilor se stabileşte după o medie de probleme la 100 de maşini. Punctajul mai mic înseamnă un scor mai bun. Scorul mediu e 151 şi a crescut de la 127 în 2016. Asta înseamnă că oamenii sunt mai puţin satisfăcuţi de ceea ce cumpără. Motivele acestor creşteri nefericite sunt problemele cu motoarele şi cutiile pe care le au unele brand-uri. Dincolo de concluziile pe care le trageţi direct din clasament, e important să subliniem noi câteva. Uitaţi-vă la scorul mediu (cel de 151) şi unde sunt în top brand-urile premium. Sub acest scor. Printre mărcile care au punctate bine şi au şi primit premii în clasele lor sunt Opel (cu Adam şi Insignia), Hyundai cu i30, Kia cu Sportage, Mercedes cu E Klasse şi Toyota cu Yaris.

#17
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005
Că și dotări an 2013-2014 care sunt mai ok? Sau unde pot găsi pt acești ani lista dotări?

#18
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
E aceeasi masina.
Concernul Hyundai-Kia le produce.
Sunt diferente minore la caroserie, mecanica si electronica sunt identice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate