Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Prima casa 4

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
biuly2002

biuly2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2006
Salutare tuturor!

Am rugamintea sa ma ajutati, in masura in care puteti, cu cateva raspunsuri.
M-am hotarat sa-mi cumpar un apartament nou prin programul PC 4 pentru locuinte noi sau constructii. Am aprobarea financiara asa ca m-am apucat de cautat. M-am decis insa la achizitionarea unei case a carei constructii urmeaza sa fie demarata imediat ce facem antecontractul si achit avansul de 5%, adica 3500 E. Terenul pe care urmeaza sa fie construita casa este in proprietatea constructorului. Antecontractul si contractul de vanzare cumparare includ atat casa cat si terenul. Acum de la banca, relatii cu clientii (numarul acela gratuit) mi s-a zis ca terenul trebuie sa fie pe numele meu avand in vedere ca este credit pentru constructii. In urma cu o luna insa, cand am gasit o alta casa aflata in constructie in stadiu "la rosu" nu aveam aceasta problema de a fi eu proprietarul terenului, iar creditul tot pentru casa in constructie era. La fel, proprietarul urma sa-mi cedeze atat terenul cat si constructia aflata pe acesta in momentul in care se finaliza. Diferenta era ca aceea era deja in stadiul avansat "la rosu", iar aceasta urmeaza a fi construita. Termenul tot de 18 luni este valabil pentru amandoua pentru a fi finalizate.
Voi ati intampinat careva aceasta problema?
Acum ma gandesc sa fac antecontractul, sa dau cei 5%, iar ei sa se apuce de constructie, urmand ca la final (peste 5-6 luni) sa terminam procedura si ei sa-si ia banii de la banca. Mi-e frica insa sa nu pierd programul PC pentru ca am tot auzit ca sunt pe terminate fondurile. Acum incerc sa aflu si care este treaba cu "promisiunea de garantare" sau "scrisoarea de garantare" sau cum se numeste. Ma gandesc sa dau avansul si apoi sa platesc acea taxa pentru "promisiunea de garantare" in care fondul pentru credit ramane blocat 18 luni. Stiti care e treaba mai exact si in ce conditii se poate platii aceasta taxa?

Multumesc!

#2
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009
?Art. 11. ? Criteriile de eligibilitate pentru beneficiarii care construiesc o locuinta in regim individual in cadrul programului sunt urmatoarele:
a) fac dovada cu declaratia autentica pe propria raspundere ca indeplinesc conditia prevazuta la art. 1 alin. (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 60/2009, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 368/2009;
b ) au in proprietate terenul pe care se construieste locuinta, inclusiv in cazul celor construite prin ANL, inscris in cartea funciara in conditiile legii, liber de orice sarcini, si se obliga sa garanteze cu acesta, precum si cu locuinta construita din finantarea garantata in conditiile programului;


Citeste mai mult: http://www.avocatnet...l#ixzz1uqn41RMf

Parerea mea e ca in primul caz relatat de tine (cu casa la rosu in constructie), consilierul bancii nu te-a informat corect. CHIAR trebuie sa detii terenul.

Sfatul meu prietenesc este sa NU platesti avansul pana nu stii EXACT toate chichitele care le implica creditul PC pentru constructia unei locuine de la zero.
Hmm, ai cam multa incredere in constructor daca ii dai un avans pe baza unei promisiuni; fie ea si legala, cu acte in regula. Oricand poate sa isi ia zborul si tu ramai fara 3500 euro. Nu zic ca nu va fi prins si condamnat, dar pana iti recuperezi tu acei bani... chiar ca se termina Prima Casa :)

Cred ca ar fi mai bine sa te orientezi catre o locuinta care e deja construita (casa, apartament, whatever); Din cate am vazut pe forum, au mai fost tentative de constructie de la zero prin PC, dar nu am vazut nici o reusita...

Edited by schumy80, 14 May 2012 - 15:40.


#3
dreadlocks

dreadlocks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.06.2011
Eu am obtinut un credit Prima Casa pentru constructie, am semnat ieri la banca. Vezi mai multe detalii pe thread-ul pentru Prima Casa BRD.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate