Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Arborele Paulownia

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2138 replies to this topic

#1747
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Anuntul e la deruta pus pe Urlati probabil, sau pentru ca nu gasisei Gherghita sau Radulesti in olx. Radulesti nu-i nici acum in liste.
In anunt e mentionata Gherghita, exact cum te-ai recomandat si aici pe forum, ca ai fi din Gherghita.
Cam multe coincidente, punand la socoteala si vrajeala identica cu cea pe care ai postat-o aici pe topic.

In Gherghita nu stiu sa fie vanzatori de Paulownia, singurii pe care-i stiu in zona sunt in Draganesti si in Maia. La nici unul din ei nu am auzit polologhia cu 30000E.
Producatorul din Maia e cunoscut: https://www.plantegoji.ro/arbori

Uite, topicul asta poate sa inceapa si sa se incheie cu atat:
https://www.plantego...rbori-paulownia
Adica povestea probabil corecta si completa a infiintarii si intretinerii unei plantatii. Atat ne trebuie, restul e reclama gratuita pe aici.


Te rog, fara aluzii ca ai putea verifica, pe mine sau pe oricare altul pe nu stiu unde.

Edited by til, 23 October 2017 - 23:08.


#1748
o2green

o2green

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.09.2017
@moraw
terenurile de calitati inferioare nu au legatura cu cultivarea paulowniei pt lemn de lucru, ci cu cultura energetica. eu la final nu vreau sa fac biomasa din ei, deci momentan singura piedica este cea pe care am zis-o acolo. cand va aparea pe listele ocolului silvic ca lemn de lucru, nu va mai exista confuzia.

culmea ca unul din oamenii care arunca cu noroi pe topicul asta se mira ca acesta nu va fi niciodata un topic "profi".

se recolteaza la  7-8 ani pt ca de atunci pot produce bani, normal ca ii poti lasa si mai mult, dar mai astepti dupa bani,si trebuie plantati in schema mai rara per ha. deci tot acolo iesi.
iar urmatorul ciclu de exploatare va fi oricum mai scurt cu 1-2 ani, deci oricum va avea o crestere in viteza pana la a2a exploatare. de cresteri "exponentiale" nu poate fi vorba, graficul este mult mai putin abrupt in oricare din situatii. rata de crestere este data f mult de dimensiunea radacinii la aceasta planta, iar capacitatea de fotosinteza raportata la masa plantei este f mare cand planta este tanara. asadar o cioata de 7-8 ani poate produce in primul an de la exploatare mai multa masa lemnoasa in tulpina decat ar produce acel copac de 7-8 ani in urmatorul an, deoarece in astfel de plantatii coronatura este limitata de ceilalti copaci si la varsta aia atinge o limita de fotosinteza pana se intercaleaza cu celelalte coroane si nu mai da randament.

cine mai da sfaturi definitive si "concludente" dupa ce a vizitat cativa copacei ai unui entuziast, sa dea 3 ture de teren

ps: noroc ca pareristii de pe forumuri nu sunt o piedica

#1749
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
da mai scaiba, ma gandeam eu ca poate nu ai nicio putere... ei lasa, sa intalneste el munte cu munte daramite om cu om, un lucru am invatat in viata - pana la urma totul se rezolva, se clarifica...

hai s-o luam altfel, se cheama analiza logica si da, poate chiar literara si poate e off topic dar alt fel de a rezolva cu argumente nu vad...

1. til nu a vazut la mine vreun rasad, nu am asa ceva pentru simplul motiv ca nu vand rasaduri...

2. til nu a vazut la mine butas sau lastar scos din pamant, totul e in pamant...mai sa fie...cum ii vand, il invit pe om sa-i scoata sau ce???

3. til ca si oricine de aici deruland inapoi pe forum sau pe pagina mea de facebook f/cristianneacsu nu a vazut vreun anunt de vanzare, dimpotriva am mentionat in repetate randuri ca eu nu vand...

4. motivul principal pentru care nu vand este ca NU STIU CE VAND... cand voi stii voi vinde, asta probabil se va intampla in 2018 dar activitatea mea pro paulownia este din 2016...

si acum s-o luam literar... tu prietene de pe forum, oricine ai fi... pentru tine atasez poza cu pricina in ea vei observa anumite expresii, unele folosite in mediul rural, neaos rural, vei observa greseli gramaticale si dezacorduri crase'''

vei abserva text aglomerat, vei observa o anume inclinatie spre extraordinar bazata pe nimic, fara fapte, fara sens...

pe de alta parte daca vrei sa stii cine sunt, ai putut citi cate ceva din ceea ce scriu, ai observat stilul, fara diacritice (pentru ca scriu mult in engleza), poate ai observat ca sunt obsedat de spatiere (pentru aerisirea textului si o citire usoara), ai observat desigur ca stilul e poate mai ingrijit, poate chiar te duce cu gandul ca acum scrie un om care a vandut carti online, poate chiar te gandesti ca sunt autorul a mai mult de 10.000 de articole in limba romana si peste 1000 in limba engleza...

poti vedea pe ezine un exemplu simplu - http://ezinearticles...n_Neacsu/621200

deci care sa fie legatura intre omul care a pus anuntul ala de doi lei si mine???

ce-ti spune intuitia???

Attached Files



#1750
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

View Postcastigionline, on 23 octombrie 2017 - 23:15, said:

vei observa o anume inclinatie spre extraordinar bazata pe nimic, fara fapte, fara sens...
ce-ti spune intuitia???
Revin iar din nou inca o data
Mare dreptate ai coane! Mare....

#1751
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postcastigionline, on 23 octombrie 2017 - 23:15, said:

vei abserva text aglomerat, vei observa o anume inclinatie spre extraordinar bazata pe nimic, fara fapte, fara sens...

Posted Image  da da

p.s. bai nenica, astea cu affiliate marketing, cpa si vrajeli nu merg pe forumurile de tarani. Incearca piata in alta parte

Edited by rid, 23 October 2017 - 23:26.


#1752
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcastigionline, on 23 octombrie 2017 - 23:15, said:

ce-ti spune intuitia???
Ca pusesei niste seminte la incoltit , in iarna, asa cum ai scris chiar aici pe topic.
Si ca in februarie visai ca la 15 Mai sa le pui in vanzare.

Logic, nu?

#1753
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
am inteles... eu scriu aglomerat si am inclinatie spre extraordinar bazata pe nimic, fara fapte fara sens...

daca n-am scris eu mult si nu am dat sfaturi reale, nu stiu cine a dat, am pus poze, filme... dar nu... ma bazez pe nimic....

un alt lucru am invatat in viata mea si e atat de simplu... entuzismul si persuasiunea in timp sfarama munti... daramite oameni...

uite de exemplu til - eu de la bucuresti as fi zis ''ca ai pus niste seminte la incoltit''  si nu ''ca pusesei niste seminte la incoltit'' de unde rezulta clar originea lui, in niciun caz bucuresti...

iarta-ma til dar nu ai cum ajunge la butasi daca nu vrei sa te cheltui altfel decat punand seminte de paulownia la germinat... logic, nu???

rid pentru tine internet marketing si affiliate marketing e tot una??? sau cpa??? of mama mea...

#1754
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pai daca tu nu stiai ca affiliate marketing, email marketing, blogging, social media marketing, seo etc inseamna Internet marketing inseamna ca tu de fapt nucastigionline. Acum inteleg de ce te`ai dat pe paulowne Posted Image
scuze de off, am disparut.

p.s. mai era unu care punea cate 3 semne de exclamare, The Victor (poate ai auzit de el), tu vad ca esti cu cate 3 de intrebare, curios cum se invart rotitele

Edited by rid, 23 October 2017 - 23:48.


#1755
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
e acum te apropii de realitate... intr-adevar Internet Marketing le cuprinde pe toate... totusi de dragul exactitatii oamenii aia m-au numit expert autor si asta sunt

acum sunt scriitor si am sa scriu asa de frumos despre paulownia incat adevarul va va incanta...

si hai sa vedem cat era cel care acum e de peste 6 m pe data de 01.07.2017 ca sa mai pun o poza...

Attached Files



#1756
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcastigionline, on 23 octombrie 2017 - 23:36, said:

iarta-ma til dar nu ai cum ajunge la butasi daca nu vrei sa te cheltui altfel decat punand seminte de paulownia la germinat... logic, nu???
Iata, dara, o contributie in sfarsit extraordinara la calitatea informatiilor de pe acest topic.

Quote

as fi zis ''ca ai pus niste seminte la incoltit''  si nu ''ca pusesei niste seminte la incoltit''
Hai putin si pe la clasa de gramatica. O buna ocazie ca sa ne reintalnim; dumneata vei afla ca pe langa timpul trecut mai exista si altele, cum ar fi mai mult ca perfectul. Iar eu voi afla cum se conjuga corect la mai mult ca perfect.

View Postcastigionline, on 23 octombrie 2017 - 23:36, said:

iarta-ma til dar nu ai cum ajunge la butasi daca nu vrei sa te cheltui altfel decat punand seminte de paulownia la germinat... logic, nu???
Logic. Dar ce faci, te scuzi pentru ca ai semanat paulownia? N-a zis nimeni ca ar fi un lucru rau.
Ilogic. Sau.... ?

Edited by til, 24 October 2017 - 00:46.


#1757
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
...uite vezi o multime de iluzii vandute...

...bine, asta nu-i nicio problema, din punctul meu de vedere as vrea ca toata lumea din Romania indiferent unde e sa beneficieze de informatii despre paulownia.

...scriu doar despre ce fac eu si fac ceea ce ai vazut la mine, nimic in plus sau in minus, absolut tot ce am scris aici se poate verifica

si da, am sa mai scriu pana simt ca epuizez subiectul, am sa postez despre paulownia chit ca ma repet, am sa sucesc subiectul observandu-l din alte si alte unghiuri pana am sa simt ca am fost inteles, vizionat si probabil sper sa mai inspir oameni sa faca ceea ce fac eu fara sa le vand ceva

uite ma gandeam acum ca m-ai inspirat cum am sa vand eu in 2018 paulownia - am vazut preturi care NU imi convin, din punctul meu de vedere, cu ceea ce stiu acum despre paulownia pot sa afirm ca preturile de acum si din trecut sunt mari, doar daca te gandesti ca in 6 luni, intr-un sezon poti cu usurinta sa multiplici plantele...

asa ca probabil voi avea preturi foarte foarte bune, chiar ma gandesc daca vad ca omul nu are bani dar are pasiune sa donez paulownia... speram sa gasesc aici pe cineva care sa fie asa dar greu, greu se starneste pasiunea asta...

speranta moare ultima, avem timp...

Edited by scaiba, 24 October 2017 - 06:35.
Am scos pasajele irelevante pentru subiect.Da, BMW-urile intra la irelevante.


#1758
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Pasiune se vede ca ai, asta nu se poate contesta. Dar eu n-am inteles treaba cu BMW-ul si Paulonia.
Tii minte ca si pe mine m-ai invitat sa vad plantatia? Daca apaream intr-un Matiz sareai la bataie direct?

#1759
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
dc apareai intr-un matiz, iti donam un paulownia...

ideea e ca til s-o duca mai bine, sa schimbe vechitura aia tot cu bmw daca vrea el dar mai nou...

cum sa faca asta??? probabil muncind inteligent...

asta e legatura cu paulownia sau kiri sau arborele printesei sau copacul phoenix...

#1760
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Ba erai primit cu surle si trambite (din Paulownia), deoarece, asemeneaa Paulowniei, Matiz si Tico au radacini nobile, japoneze: se trag din Suzuki Alto.
Bine, asta am aflat-o fix dupa ce mi s-a spus ca nu pot sa compar smart, super masinuta, cu un MATIZ!

Iar nu mai inteleg nimic. Deci e buna paulownia au ba?
Oare cum mai sunt indicii la bursa?

Edited by til, 24 October 2017 - 08:14.


#1761
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Paulonia asta in ce an infloreste, ca are unul linga mine 3 ha de pomi deastia si am auzit ca este melifer.Cat despre cresterea aia exploziva ,lasati-o mai moale ca nu e chiar asa,e in anul 5 de cultura si deabia acum, parca a inceput sa semene a livada.

#1762
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Ete na! Si tu acuma... Cu cheresteaua am rezolvat, ne intindem si la miere

#1763
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mulțumiri pentru participare castigionline, ai pauză până mâine.
Din experiență îți spun, doar începutu-i greu.
Apoi, mergi rapid la vale...

Dacă revii cu aceeași atitudine.

#1764
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Cu riscul de a-mi lua si eu o pauza, doresc sa sumarizez pentru cei care se grabesc sa se imbogateasca din Paulownia si nu au timp sa rasfoiasca ultimele pagini.
Dragi colegi, extrapoland un pic, iata ce s-a intamplat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TGcISiqvtB4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate