Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Arborele Paulownia

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2138 replies to this topic

#1459
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Eu trec des pe lângă un grup de 4-5 paulownia și nu am văzut niciodată crăci rupte. De multe ori sunt parcate mașini pe sub ele.

#1460
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003
Repet si eu o intrebare din trecut : poate cineva sa ridice mana si sa zica am castigat x lei din exploatare plantatie de paulownia ? Cherestea, lemn de foc, mobila, ceva , orice ? Ca se vorbeste de vreo 10 ani de el si vorba aia, ar trebui sa vedem primele rezultate.

#1461
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@ barbosa  cam te-ai grabit, temperatura medie a zilei trebuie sa fie de 24 de grade iar noaptea sa nu scada sub 10 grade C.  Roagate sa nu mai vina de acum pana pe 1 mai dimineti cu bruma.

@ savantu Pentru tine am doua exemple, unul de langa Matca judetul Galati, deja dupa prima recoltare la un an.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JlAp1CunukY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exemplul 2 la Turda.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yjXMsDod-Lk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mXNbnRUauNo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imaginile vorbesc de la sine.

#1462
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015

 XrainX, on 20 martie 2017 - 07:37, said:

Eu trec des pe lângă un grup de 4-5 paulownia și nu am văzut niciodată crăci rupte. De multe ori sunt parcate mașini pe sub ele.
Unde ai vazut, sunt mari ?

Am 3 buasi si nu sti ce sa fac, ca langa e parcare,,,,

Butasi...

#1463
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@  adrian_popa  Eu zic ca te stresezi degeaba. Ramurile de la Paulownia sunt mult mai rezistente decat ale plopului sau plutei.
Eu zic sa  ii lasi sa creasca sa isi vada de treaba.

#1464
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
request

Zici ca e mai rezistent decat pluta, salcia...plopul,,
Posibil sa ma stresez prea mult, ai dreptate

Dar tot nu am aflat, cu tot cu internet, ce distanta sa le las sa creasca coroana,eu vreau sa faca umbra

#1465
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Pentru umbra eu zic sa ii lasi la distanta minima de 5 metri, dupa primul an de la plantare il tai de jos apoi il lasi sa se duca si sa isi formeze coroana si peste deja 3 ani ( dupa taierea de jos ) o sa isi formeze deja o coroana stufoasa si o sa ai umbra suficienta.
Taierea de jos se face pentru a nu avea in viitor croana arborelui joasa sa fie cat mai inalta. ( nu vei fi nevoi in viitor sa tai ramurile laterale ca deranjeaza pe un vecin sau altceva, chiar merita )

Edited by request, 20 March 2017 - 15:21.


#1466
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Cam 4-5-6 metri intre ei ar fi ok.
Eu am paulownia de 5 ani, si e destul de mare, si nu s-au rupt crengi din el deloc, desi a trecut prin ceva furtuni.

 savantu, on 20 martie 2017 - 07:44, said:

Repet si eu o intrebare din trecut : poate cineva sa ridice mana si sa zica am castigat x lei din exploatare plantatie de paulownia ? Cherestea, lemn de foc, mobila, ceva , orice ? Ca se vorbeste de vreo 10 ani de el si vorba aia, ar trebui sa vedem primele rezultate.

La fel putem intreba si cat se castiga din culturile de lavanda. La noi nu prea castiga multi, desi planta e valoroasa cu siguranta !

#1467
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

 request, on 20 martie 2017 - 10:20, said:

@ barbosa  cam te-ai grabit, temperatura medie a zilei trebuie sa fie de 24 de grade iar noaptea sa nu scada sub 10 grade C.  Roagate sa nu mai vina de acum pana pe 1 mai dimineti cu bruma.

@ savantu Pentru tine am doua exemple, unul de langa Matca judetul Galati, deja dupa prima recoltare la un an.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JlAp1CunukY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Exemplul 2 la Turda.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yjXMsDod-Lk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mXNbnRUauNo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Imaginile vorbesc de la sine.

Pai nu spun nimic. Eu nu vorbesc de poze cu plantatii. Eu vorbesc de rezultate : cash. $. Ce s-a facut din plantatia respectiva ? Cati bani au obtinut la 1 ha ? Ce costuri ?

 tavktm, on 20 martie 2017 - 16:28, said:

La fel putem intreba si cat se castiga din culturile de lavanda. La noi nu prea castiga multi, desi planta e valoroasa cu siguranta !

Habar n-am. Vreun cultivator de lavanda prin zona ?

#1468
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Nici măcar pe fața ăluia de la Matca nu se vede vreo fericire. Măcar el se scoate cu vinetele, fiind agricultor. Dar ceilalți care vor să o pună doar din Paulownia doar investind într-o cultură nu îi văd bine.
Savantu, noi pe aici, majoritatea creștem de plăcere, prin curte, motivul principal este că vrem umbră cât mai repede. Cel puțin eu asta vreau: un copac cu coroana cât mai sus și care să crească repede. Parcă înflorește timpuriu și arată bine când e plin de flori. Mai nasol cu curățenia când se scutură.

#1469
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Ok, ca eu am spatiu mai mic, cam 8 metri in linie, deci incap maxim 2.
Peste cativa ani 3 ar fi inghesuiti ....
Chestia e ca am cumparat deja 3 butasi si ma gandeam ca au loc.


#1470
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 request, on 20 martie 2017 - 10:20, said:

@ barbosa  cam te-ai grabit, temperatura medie a zilei trebuie sa fie de 24 de grade iar noaptea sa nu scada sub 10 grade C.  Roagate sa nu mai vina de acum pana pe 1 mai dimineti cu bruma.


Si eu cred ca m-am grabit, dar incepusera sa creasca cam repede frunzele, plus ca nu le mai incapeau radacinile in ghivecele alea mici. Si am zis sa risc, mai ales ca nu raspundea nimeni pe aici. Daca se usuca, asta e. Mai incerc odata prin octombrie, sau cand credeti ca ar fi mai bine pentru plantare.

#1471
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Sper sa nu gresesc, butasii fara frunze, pot sa-i pun in perioada asta, sau sa mai astept.
In Sibiu noaptea sunt cam 5 grade si ziua 14 grade. In dimineata asta, e ceata....

#1472
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@ adrian_popa  Daca butasii tai sunt lemnificati si NU au lastari verzi poti sa ii plantezi.
Daca butasii tai sunt lemnificati si AU lastari vezi eu zic sa mai astepti pana prin aprilie cand se maiincalzeste.

#1473
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Multumesc

#1474
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 26.10.2003

 XrainX, on 20 martie 2017 - 21:01, said:

Nici măcar pe fața ăluia de la Matca nu se vede vreo fericire. Măcar el se scoate cu vinetele, fiind agricultor. Dar ceilalți care vor să o pună doar din Paulownia doar investind într-o cultură nu îi văd bine.
Savantu, noi pe aici, majoritatea creștem de plăcere, prin curte, motivul principal este că vrem umbră cât mai repede. Cel puțin eu asta vreau: un copac cu coroana cât mai sus și care să crească repede. Parcă înflorește timpuriu și arată bine când e plin de flori. Mai nasol cu curățenia când se scutură.
Pai aia este problema. Oamenii transforma ha de teren agricol bun in plantatii de Paulownia si investesc cateva mii de euro, iar rezultatele se lasa asteptate. Pana acum nu am intalnit niciun om care sa vina si sa zica " Da dom'le, am castigat x la ha si mi-am recuperat investitia in xy ani ". Ca tu si altii punei 1 copac pentru umbra este irelevant. Dar unii isi pierd banii greu munciti orbiti de lacomie si prost informati.

#1475
prof_silviu

prof_silviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 09.10.2009
Stiu pe cineva in zona care a pus un ha acum 3 ani si observ ca acum planteaza porumb. Nu stiu de ce dar stiu ca nu au mers. S-au prins dar nu au crescut

#1476
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Attached File  9501-001.jpg   440.22K   36 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate