Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Instalatii electrice casnice. Probleme frecvente

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4068 replies to this topic

#3403
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
cu stima!m-am reintors am descoperit ca am firul albastru tensiune iar cel verde si maro nu am,cand dau sa schimb pozitia intrerupatorului tot la fel am tensiune pe firul albastru i-ar pe celelalte nimic.o fi sa am o faza cu doua nuluri daca ar fi asa cum as putea sa fac legatura la lustra.sa mearga 2 cate doua .va multumesc !

#3404
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

probabil ca faza nu este trecuta prin intrerupator ci nulul (nu e prea corect asa),

ca sa mearga doua becuri cu doua, legi asa: 4 fire de aceeasi culoare  de la lustra impreuna cu albastru iar din celelalte fire de la lustra legi doua cu maroul din tavan si doua  impreuna cu verdele.

de altfel lustra din ultimele poze asa era legata.

Edited by gabimilo1, 23 September 2017 - 12:36.


#3405
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Inseamna ca cineva ti-a legat "ruseste" instalatia cu faza pe albastru si in tavan si nulul in intrerupator (cumva ati inlocuit recent tabloul electric?). Solutia ar fi sa impartiti firele negre doua cate doua. Firele albe (4) le legati la firul albastru din tavan iar firelele negre la celelalte doua, verde si maro, doua cate doua, doua negre la verde si doua negre la maro. Asigura-te inainte ca faza, legata la firele albe, duce la lamela de fund de la fasung si nu la ring altfel esti obligat sa inversezi culorile, negru cu alb, pana faza este pe acea lamela de fund din fasung.
@gabimilo1: legaturile erau intre albastru si maro iar impamantarea lampii era legata la firul verde din tavan care, la noroc, e legat la nul prin intrerupator.

#3406
Valyca74

Valyca74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 18.09.2011
ok s-a rezolvat am legat cele albe la albastru iar cele negre le-am cuplat cate doua la culoarea verde si maro si am reusit!va multumesc din suflet pentru ajutor!!!!!!suntrti toti de mare ajutor!!!!!

#3407
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Bravo.
Totusi, rugamintea mea este sa apelati la un cunoscut care este electrician sa verifice daca faza este in intrerupator la toate lampile/becurile/lustrele din casa si daca da atunci sa inverseze cele doua fire de la siguranta din tablou. Atentie la orice interventie la instalatie, chiar si la testarea cu creionul de tensiune, ca lucrati cu tensiune letala. Puteti verifica si dv. cu creionul de tensiune daca, cu lumina stinsa, daca aveti faza pe firul din tavan, daca este lustra si aveti cate un bec montat pe fiecare brat ar trebui sa apara faza pe toate trei. In acest caz va fi necesara interventia in tabloul electric la siguranta de la iluminat.

#3408
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
ATENTIE! Chiar daca pare ok creionul de tensiune ( sau multimetrul) prima data il verficati intr-o sursa certa de tensiune ca functioneaza si va puteti baza pe respectivul creion sau multimetru.

Edited by autom2, 24 September 2017 - 10:04.


#3409
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Apropo de creion de tensiune: unde gasesc unul de calitate si cum il identific? Am vreo 2 luate din supermarket care nu se vad bine in lumina zilei. Trebuie sa astept sa se insereze ca sa pot monta o lampa afara, ca altfel nu pot identifica faza. Am vazut ca lampile care au senzor de miscare/lumina necesita legarea fazei intr-o borna anume.

#3410
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Toate-s o solutie primitiva. Adica esti la o bucatica de grafit distanta de conductorul de faza. Alea fara contact de calitate sunt ceva mai bune, dar tot trebuie sa verifici ca sunt functionale pe un conductor activ inainte. Si chiar si asa, vei mai intalni indicatii fals pozitive in conditii de electricitate statica.

In principiu, daca respectai codul culorilor in intreaga instalatie, nu trebuia sa identifici corect faza decat cand o bransai in tablou. De acolo in jos, totul curge pe culoarea corecta.

#3411
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Am ajus si eu la momentul inceperii lucrarii la instalatia electrica la o casa P+1 (casa e la rosu - peretii interiori nu sunt tencuiti).
Nu vor avea de suferit cablurile si panourile cu sigurante daca le montez in octombrie casa fiind neincalzita iarna ?
Gazul cel mai probabil va ajunge in casa primavara viitoare.

#3412
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Casa mea a stat 7 ani nelocuita si fara geamuri.

#3413
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 d_dutca, on 03 octombrie 2017 - 14:23, said:

Am ajus si eu la momentul inceperii lucrarii la instalatia electrica la o casa P+1 (casa e la rosu - peretii interiori nu sunt tencuiti).
Nu vor avea de suferit cablurile si panourile cu sigurante daca le montez in octombrie casa fiind neincalzita iarna ?
Gazul cel mai probabil va ajunge in casa primavara viitoare.
N-au ce sa sufere cablurile si tabloul atata timp cat nu sunt deranjate. Totul e sa nu pozezi cabluri sau sa montezi aparataj de tablou la o temperatura < de 5 grade. Cablurile crapa izolatoa, iar aparatajul se sparge.

#3414
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
@GeorgeTrisina Multumesc de raspuns

#3415
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Plus ca umezeala din aer, daca se tencuieste in interior, poate face condens in tablou accelerand ruginirea lamelelor sigurantelor automate.

#3416
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
si ce? nu poate sa-i puna capacul?

#3417
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
De cateva zile exceptand televizorul , pc-ul si frigiderul , cand incerc sa bag ceva in priza becurile palpaie , ajungand sa se ia curentul in toata locuinta . La tablou sigurantele raman sus .

De ce ?

#3418
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
fie furnizorul de energie electrica nu respecta contractul (si-ti livreaza mai putin decat ar trebui), fie ai vreun consumator mare care te duce aproape de limita (eventual chiar ceva defectiune in sistemul tau), fie ai o problema la sigurante.

#3419
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ai tensiunea mica.

#3420
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

 ciprianned, on 05 octombrie 2017 - 21:08, said:

De ce ?
Verifica legaturile dintre tabloul general si contor ,si dintre acesta si firida sau stallp,undeva este o legatura slaba.

Edited by anaki, 06 October 2017 - 10:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate