Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Instalatii electrice casnice. Probleme frecvente

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4068 replies to this topic

#19
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 chispas, on 16th October 2010, 10:21, said:

salutare!am intalnit si eu zilele astea o minunatie de instalatie.mai exact faza era legata in bara de legare a nulului.faza permanenta.iar pentru doua becuri de 100w un dijunctor de 32A :blink: ....nu am gasit nici un fel de doza.tot facut din rigips.m-am gandit ca #electricianul# a facut instalatia cand erau doar profilele rigipsul a venit ulterior...a gasi un posibil defect acolo e o chestie de noroc.
Asa se intampla cand executa electrozugravii! <_<

#20
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008
Pe acest topic se pot pune intrebari si afla raspunsuri despre cum trebuiesc legate corect aparatele la instalatia electrica. Asta inseamna: prize, lampi, legaturi la tabloul de sigurante, etc.

Am pus intrebari lui Anaki despre cum pot lega prizele, si am sa postez raspunsurile lui:

Intrebare:

Ce parere ai avea de legarea prizelor una din cealalta la o instalatie electrica noua (priza din aval se leaga de cea din amonte)? Prin aceasta metoda prizele ar fi in paralel? E indicata realizarea unei instalatii electrice numai in acest stil? Daca nu, cum ar fi corect?

Quote

Este si aceasta o metoda,trebuie executate corect.
Nu este indicat sa se faca numai asa!

Intrebare:

Din ce cauza nu e indicat sa se faca numai asa si cand ar fi indicat sa se lege in cascada (cred ca asta e termenul)?
Cel mai corect este prin folosirea de doze intermediare din care se ramifica prizele?
Raspuns:

Quote

De exemplu nu este indicat sa pui pe acelasi circuit prizele de tv cu cea de frigider,sau aer conditionat sau centrala electrica.
Corect este sa pleci dintr-o doza de ramificatie in fiecare priza,circuitele de tv,calculator separat,aer conditionat separat,centrala separat,masina de spalat separat.

Intrebare:

Ai putea sa imi explici de ce nu e indicata cascadarea din punct de vedere electric/fizic? Ca fiind in paralel inseamna ca or sa aiba aceeasi tensiune la borne dar curentii se impart. Multumesc si scuze daca sunt prea insistent, dar imi place sa inteleg lucrurile. O chestie la care m-am gandit eu ar fi ca la legarea in cascada, de exemplu daca vreau sa umblu la o priza, e posibil sa fiu nevoit sa desfac si priza din amonte, dar banuiesc ca asta ar fi problema cea mai neinsemnata.

As mai adauga, cum se face cascadarea corect?

La ultimele intrebari nu am inca un raspuns. Asa ca cine se incumeta, primeste... multumiri :)

Edited by anaki, 27 October 2010 - 05:42.


#21
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 constrictorul, on 26th October 2010, 10:15, said:

Intrebare:
Ai putea sa imi explici de ce nu e indicata cascadarea din punct de vedere electric/fizic? Ca fiind in paralel inseamna ca or sa aiba aceeasi tensiune la borne dar curentii se impart. Multumesc si scuze daca sunt prea insistent, dar imi place sa inteleg lucrurile. O chestie la care m-am gandit eu ar fi ca la legarea in cascada, de exemplu daca vreau sa umblu la o priza, e posibil sa fiu nevoit sa desfac si priza din amonte, dar banuiesc ca asta ar fi problema cea mai neinsemnata.
As mai adauga, cum se face cascadarea corect?
La ultimele intrebari nu am inca un raspuns. Asa ca cine se incumeta, primeste... multumiri :)
Legarea asta din priza in priza ,are multe incoveniente,in afara de intreruperea circuitului,legaturile vei fi silit sa le faci in bornele prizelor respective,sau in doze daca sunt suficient de adanci sa-ti permita legarea in morsete,sau mai indicat in patent si cositorite.Uite un exemplu de living si prizele din el,ai sa vezi ca nu poti sa legi toate astea din priza in priza,chiar daca ideea ta este sa faci economie!

Attached Files



#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006

 constrictorul, on 26th October 2010, 11:15, said:

Pe acest topic se pot pune intrebari si afla raspunsuri despre cum trebuiesc legate corect aparatele la instalatia electrica. Asta inseamna: prize, lampi, legaturi la tabloul de sigurante, etc.

Am pus intrebari lui Anaki despre cum pot lega prizele, si am sa postez raspunsurile lui:

Intrebare:

Ce parere ai avea de legarea prizelor una din cealalta la o instalatie electrica noua (priza din aval se leaga de cea din amonte)? Prin aceasta metoda prizele ar fi in paralel? E indicata realizarea unei instalatii electrice numai in acest stil? Daca nu, cum ar fi corect?



Intrebare:

Din ce cauza nu e indicat sa se faca numai asa si cand ar fi indicat sa se lege in cascada (cred ca asta e termenul)?
Cel mai corect este prin folosirea de doze intermediare din care se ramifica prizele?
Raspuns:


Intrebare:

Ai putea sa imi explici de ce nu e indicata cascadarea din punct de vedere electric/fizic? Ca fiind in paralel inseamna ca or sa aiba aceeasi tensiune la borne dar curentii se impart. Multumesc si scuze daca sunt prea insistent, dar imi place sa inteleg lucrurile. O chestie la care m-am gandit eu ar fi ca la legarea in cascada, de exemplu daca vreau sa umblu la o priza, e posibil sa fiu nevoit sa desfac si priza din amonte, dar banuiesc ca asta ar fi problema cea mai neinsemnata.

As mai adauga, cum se face cascadarea corect?

La ultimele intrebari nu am inca un raspuns. Asa ca cine se incumeta, primeste... multumiri :)


exmplu

Din tabloul electric unul din circuitele de priza merge la o doza de derivatie cu trei circuite,adica o intrare si doua iesiri.Iesirile inseamna conexiunea la prize.Ca o priza sa fie functionala,la bornele ei trebuie sa aiba FAZA (cond.de culoare neagra,maron,rosie),NULUL (cond.de culoare albastra) si (nu este OBLIGATORIU) pamantarea (cond.de culoare verde/galben).Daca doresti sa legi prizele una de la alta nu faci nimic ilegal sau periculos,priza de la care legi o alta priza este in acelasi timp si doza de derivatie.In ceea ce priveste lucrul la priza legata la alta priza,e nevoie sa desfaci priza din amonte doar in cazul cand ai o conexiune slabita.Dar lucrul asta il verifici usor,fie cu un aparat de masura (conectat pe scara de masura Vac) sau un consumator,de regula un bec.

ps.
Toate prizele de uz casnic din Romania au aceeasi tensiune la borne,si anume 220V.Ca sa ai aceasta tensiune se aplica ce am scris mai sus,de unde rezulta un singur mod de legare.

ps1
Grosimea conductoarelor depinde de totaliatea consumatorilor care se alimenteaza dintr-un anume circuit.

ps2.

Se recomanda circuite separate de priza pentru aparatura electronica sensibila (PC,cazane termice,etc.)

Edited by anaki, 28 October 2010 - 21:00.


#23
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008

 adisz, on 26th October 2010, 12:07, said:

Nu exista legare a prizelor in cascada,paralel sau altceva.Prizele se leaga intr-un singur fel.Daca doresti sa legi o priza la alta priza nu ai decat sa o faci.

exmplu

Din tabloul electric unul din circuitele de priza merge la o doza de derivatie cu trei circuite,adica o intrare si doua iesiri.Iesirile inseamna conexiunea la prize.Ca o priza sa fie functionala,la bornele ei trebuie sa aiba FAZA (cond.de culoare neagra,maron,rosie),NULUL (cond.de culoare albastra) si (nu este OBLIGATORIU) pamantarea (cond.de culoare verde/galben).Daca doresti sa legi prizele una de la alta nu faci nimic ilegal sau periculos,priza de la care legi o alta priza este in acelasi timp si doza de derivatie.In ceea ce priveste lucrul la priza legata la alta priza,e nevoie sa desfaci priza din amonte doar in cazul cand ai o conexiune slabita.Dar lucrul asta il verifici usor,fie cu un aparat de masura (conectat pe scara de masura Vac) sau un consumator,de regula un bec.

ps.
Toate prizele de uz casnic din Romania au aceeasi tensiune la borne,si anume 220V.Ca sa ai aceasta tensiune se aplica ce am scris mai sus,de unde rezulta un singur mod de legare.
cand am zis ca au aceeasi tensiune la borne nu m-am referit la faptul ca valoarea tensiunii ar putea fi alta decat 220, ci in special la faptul ca sunt legate in paralel. Apropos, nu poate fi 380 V?

Quote

...
ps2.

Se recomanda circuite separate de priza pentru aparatura electronica sensibila (PC,cazane termice,etc.)
Circuit separat pentur o priza inseamna ca trebuie ca circuitul acelei prize sa vina direct din tabloul de sigurante pana in priza, fara a se mai face legatura intr-o doza de derivatie? (fir continuu de la siguranta pana la priza?)


 anaki, on 26th October 2010, 11:33, said:

Legarea asta din priza in priza ,are multe incoveniente,in afara de intreruperea circuitului,legaturile vei fi silit sa le faci in bornele prizelor respective,sau in doze daca sunt suficient de adanci sa-ti permita legarea in morsete,sau mai indicat in patent si cositorite.Uite un exemplu de living si prizele din el,ai sa vezi ca nu poti sa legi toate astea din priza in priza,chiar daca ideea ta este sa faci economie!

Din punct de vedere al influentei pe care ar avea-o conectarea unui aparat asupra celor din aval amonte exista vreo contraindicatie fata de legarea/ramificare in doze?

Sa zicem ca in circuitul din poza prima priza e cea pentru incarcatoare si se merge in sensul acelor de ceasornic (ultima e cea pentru lampadar). Daca introduc AC-ul si/sau caloriferul in priza se va vedea o fluctuatie la TV de exemplu?

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006

 constrictorul, on 26th October 2010, 13:35, said:

cand am zis ca au aceeasi tensiune la borne nu m-am referit la faptul ca valoarea tensiunii ar putea fi alta decat 220, ci in special la faptul ca sunt legate in paralel. Apropos, nu poate fi 380 V?

Ba poate fi si 380V.Dar asta implica o priza speciala pentru ca 380V inseamna automat si obligatoriu trifazat (trei faze).Ti-am scris de 220V pentru ca tu ai amintit de legarea in paralel si 220V.

Circuit separat pentur o priza inseamna ca trebuie ca circuitul acelei prize sa vina direct din tabloul de sigurante pana in priza, fara a se mai face legatura intr-o doza de derivatie? (fir continuu de la siguranta pana la priza?)

Da.Cu siguranta aferenta bineinteles.Aceste sigurante (automate) sunt de regula de 6A (220Vx6A=1320W).Intr-un tablou pentru uz casnic monofazat se folosesc sigurante de 10,16 si 25 A rar 32A.Cu siguranta principala de 50A.

Din punct de vedere al influentei pe care ar avea-o conectarea unui aparat asupra celor din aval amonte exista vreo contraindicatie fata de legarea/ramificare in doze?
Sa zicem ca in circuitul din poza prima priza e cea pentru incarcatoare si se merge in sensul acelor de ceasornic (ultima e cea pentru lampadar). Daca introduc AC-ul si/sau caloriferul in priza se va vedea o fluctuatie la TV de exemplu?


Nu are importanta aval sau amonte.Este important ca conductorii (faza + nul) sa reziste la consumul de curent. In mod normal nu ar trebui sa ai fluctuatii.

Edited by adisz, 26 October 2010 - 14:45.


#25
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008
Ce siguranta se recomanda pentru priza de centrala ? Tot de 25A.

In general sigurantele din tabloul electric trebuie sa fie mai mici decat cea din tabloul principal (cel montat de ENEL)?

#26
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
25A ptr o centrala termica pe gaz mi se pare foarte mare. Daca e electrica centrala atunci e alta discutie.

Mi se pare firesc ca siguranta generala sa fie cea mai mare din circuit.

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006

 constrictorul, on 28th October 2010, 12:35, said:

Ce siguranta se recomanda pentru priza de centrala ? Tot de 25A.

In general sigurantele din tabloul electric trebuie sa fie mai mici decat cea din tabloul principal (cel montat de ENEL)?



Pentru centrala pe gaz este ulltra-arhi suficienta o siguranta de 6A.6Ax220V = 1320W = 1,32 Kw.Daca e electrica se schimba treaba pentru ca trebuie sa vezi puterea instalata a centralei si in functie de asta alegi siguranta.In cazul asta s-ar putea sa necesite instalatie trifazata.Depinde de anumitai factori.

Tabloul principal este cel la care in mod normal consumatorii nu au acces.In acest tablou sunt sigurantele de coloana si cele aferente fiecarui consumator.Asta in cazul apartamentelor.In interiorul locuintei se afla tabloul/tablourile care sunt echipate cu sigurante calibrate mai mici decat valoarea sigurantei din tabloul principal.De regula in tabloul principal siguranta este de 50 A.In locuinta ,sigurantele care deservesc "circuitele de forta" sunt intre 16-25A (nu este recomandat 32A),pentru iluminat
10-16A,iar cele pentru "acccesorii",6A.

ps.
Poate ar fi bine sa spui exact ce te intereseaza si unde doresti ajutor pentru ca la intrebarile puse de tine exista raspunsuri pertinente pe forum.Trebuie doar sa cauti.

#28
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 constrictorul, on 28th October 2010, 12:35, said:

Ce siguranta se recomanda pentru priza de centrala ? Tot de 25A.
Pentru centrala de perete este suficienta o siguranta de 2A  :) , dar asfel de sigurante nu se gasesc pentru tablou asa ca alegem de 10 A .

 adisz, on 28th October 2010, 15:39, said:

Pentru centrala pe gaz este ulltra-arhi suficienta o siguranta de 6A.6Ax220V = 1320W = 1,32 Kw.Daca e electrica se schimba treaba ps.
Centrala murala Junkers ZW20 - consum maxim 160 W din care 95W consuma pompa Grundfos , restul exhaustorul de gaze , relee , electromagneti si alte maruntaie .

#29
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008
multumesc pentru raspunsuri.

Rezumatul ar fi:
- priza centrala siguranta 2-6A recomandat, dar 10 e minim in comert (cred) - deci 10A
- celelate prize probabil 16-25A

- sigurante pentru lumini -> e de ajuns 10-16A?

adisz said:

ps.
Poate ar fi bine sa spui exact ce te intereseaza si unde doresti ajutor pentru ca la intrebarile puse de tine exista raspunsuri pertinente pe forum.Trebuie doar sa cauti.
as vrea sa fac instalatia electrica. am pus exact intrebarile pentru situatiile unde doresc ajutor si sa fiu sigur ca e bine ce se face. multumesc de raspunsuri.

Edited by constrictorul, 29 October 2010 - 08:38.


#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006

 constrictorul, on 29th October 2010, 09:37, said:

multumesc pentru raspunsuri.

Rezumatul ar fi:
- priza centrala siguranta 2-6A recomandat, dar 10 e minim in comert (cred) - deci 10A
- celelate prize probabil 16-25A

- sigurante pentru lumini -> e de ajuns 10-16A?


as vrea sa fac instalatia electrica. am pus exact intrebarile pentru situatiile unde doresc ajutor si sa fiu sigur ca e bine ce se face. multumesc de raspunsuri.



In comert se gasesc sigurante automate de 0,5,1,2,3,4,6A.Daca tot e sa cumperi,orienteaza-te pe marcile care oscileaza intre 10,00-15,00 lei bucata.Se gasesc si mai ieftine 5,00-10,00 lei dar atata si fac.Crede-ma pe cuvant :rolleyes:
Da,pentru lumini e de-ajuns 10-16A,teoretic.Practic trebuie sa calculezi puterile totale a becurilor (surselor) din locuinta,cum ti-am aratat mai sus,ca sa vezi exact.


ps.
La ce te referi cand spui ca priza centrala siguranta 2-6A recomandat?

Edited by adisz, 29 October 2010 - 14:45.


#31
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

 adisz, on 29th October 2010, 15:31, said:

ps.
La ce te referi cand spui ca priza centrala siguranta 2-6A recomandat?
La circuitul separat de priza dedicat centralei termice murale .

#32
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008

 adisz, on 29th October 2010, 15:31, said:

ps.
La ce te referi cand spui ca priza centrala siguranta 2-6A recomandat?

 Neohori, on 29th October 2010, 18:30, said:

La circuitul separat de priza dedicat centralei termice murale .

Da, pentru priza centralei. O sa fie de perete, pe gaz. Am primit doua raspunsuri legat de siguranta ptr aceasta: unul cu siguranta de 2A si altul 6A. Si zicea cineva ca nu prea se gasesc din astea mici, de aia am zis minim 10.

Deci marimea sigurantelor se calculeaza dupa puterea consumata pe circuitul deservit.

Pentru lumini nu imi ramane decat sa adun puterea becurilor pe fiecare circuit si apoi sa impart la 220 V si imi iese marimea sigurantei. Se ia cea mai apropiata ca marime mai mare ca valoare decat rezultatul obtinut prin calcul?

La prize trebuie sa ma gandesc la ce consumatori o sa pun? Pentru prizele de exterior (poate mai am nevoie si pe afara pentru vreun flex, aparat de sudura) sa pun de 25 sau de 32 (dar nu mai mare decat cea generala)?

Ce ziceti de sigurantele moller (costa cam 17 lei)?

#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006
Gasesti sigur sigurante de valori mici.Daca nu sunt pe stoc momentan, se pot aduce.

Moeller,Legrand,Schneider.Daca gasesti la pret de criza chiar si ... ABB :naughty:

#34
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 15.04.2008
sper sa nu para ca am descoperit roata :), dar ce ziceti de modul de legare a prizelor din poza?

in cuvinte: din tablou se merge intr-o doza principala - mare de 10 pe 10. Din aceasta doza se merge in doze intermediare mai mici in functie de numarul de prize. Din dozele intermediare se fac legaturile la prize.


p.s. am mai pus o doza intermediara si o priza ca sa arat ca pentru trasee mai lungi eu as merge din doza intermediara in doza intermediara si apoi in prize din fiecare doza intermediara.

Attached Files


Edited by constrictorul, 01 November 2010 - 20:14.


#35
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009
E bine.

#36
leo009

leo009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.10.2010
E posibil ca majoritatea dintre voi sa considere drept banala aceasta problema,insa chiar sunt strain in domeniu;prin urmare intr un corp separat al casei detin doar o priza (cu impamantare) si as vrea din priza respectiva sa scot un bec,respectiv intrerupator.
Va rog sa mi spuneti cum sa procedes!?


Va multumesc anticipat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate