Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Eutanasierea si sinuciderea asistata la cerere!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#1
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011
Postez acest topic in aria Religie de pe mai multe forumuri, intrucat acest subiect e foarte controversat d.p.d.v. religios.

Eutanasierea la cerere mi se pare o solutie plina de iubire si compasiune fata de semenii nostrii care sunt in suferinte ingrozitoare, cum ar fi:
- Batrani care sunt in pragul mortii si se chinuiesc in mod cumplit, oribil, ingrozitor;
- Tineri care sufera de peste 10 ani de depresie severa, au incercat toate variantele posibile de vindecare si pe care ii asteapta o batranete mult mai oribila. Suferinta psihica e mult mai ingrozitoare decat durerea fizica, pentru cine nu stie !

Sinuciderea asistata la cerere ar presupune ca persoana sa nu simta frica sau durere pentru ca procesul mortii sa nu fie traumatizant. I se injecteaza medicamente impotriva fricii si durerii, se simte euforic, iar moartea vine in mod placut pe cat posibil.

Este solutia ideala pentru cei carora le lipseste curajul de a comite sinucidere. Este totodata un act de iubire crestineasca fata de semenii nostrii aflati in suferinte oribile si indelungate, un act de binefacere fata de oamenii a caror existenta e mai mult decat groaznica, e insuportabila, dincolo de limitele oricarei rabdari umane.

O sa incepeti sa ma injurati sau sa faceti ironii si misto-uri!  La astea va pricepeti foarte bine.
Sau puteti incepe sa controlati activitatea mea pe forumuri. Nu care cumva sa va referiti la subiectul topicului, iar daca o faceti, bagati niste misto-uri la care sunteti buni.

Ok. Acum puteti incepe sa injurati !

Edited by papagalicesti-invataturi, 13 May 2012 - 08:53.


#2
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Uita-te la filmul "You Don't Know Jack" (2010).

#3
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Zi-mi si mie?De ce sa iei viata unui om ?Ca sa nu mai sufere?Daca asa a vrut Dumnezeu,atunci asa sa fie.Asta pt. ca ai postat la religie.

#4
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011

 The Kid, on 13th May 2012, 10:03, said:

Uita-te la filmul "You Don't Know Jack" (2010).
Poti sa-mi faci un rezumat? La mine dureaza 3 zile pana descarc un film.

@danutz96: ca sa-i curmi suferinta. La cererea lui! Tine minte: la cererea lui!
Asa a vrut Dumnezeu? Sadic Dumnezeu !

Edited by papagalicesti-invataturi, 13 May 2012 - 09:40.


#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu stiu ce dracu o tot dati aiurea cu sinuciderea asta asistata! Bai tata, vrei sa te sinucizi? Arunca-te de pe bloc, in fata trenului, intr-o prapastie, inghite somnifere cat poti, etc. De ce trebuie sa dai o gramada de bani, sa semnezi acte, sa treci peste preconceptii doar ca sa fii asistat? In lumea asta moartea e gratis.
Solutii prostesti pentru prosti!

Edited by dan84, 13 May 2012 - 09:43.


#6
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 27.12.2010
Cum naiba sa te arunci de pe bloc daca esti paralizat complet, de exemplu ?! :ciocan:

#7
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011

 dan84, on 13th May 2012, 10:41, said:

Nu stiu ce dracu o tot dati aiurea cu sinuciderea asta asistata! Bai tata, vrei sa te sinucizi? Arunca-te de pe bloc, in fata trenului, intr-o prapastie, inghite somnifere cat poti, etc. De ce trebuie sa dai o gramada de bani, sa semnezi acte, sa treci peste preconceptii doar ca sa fii asistat? In lumea asta moartea e gratis.
Solutii prostesti pentru prosti!
Uite de-aia! Ca unora le e mai usor asa! Alta obiectie?

#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 Sir_Johnny, on 13th May 2012, 10:43, said:

Cum naiba sa te arunci de pe bloc daca esti paralizat complet, de exemplu ?! :ciocan:
Poti inghiti somnifere! Dooooh!

#9
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

 papagalicesti-invataturi, on 13th May 2012, 08:40, said:

ca sa-i curmi suferinta. La cererea lui! Tine minte: la cererea lui!
Asa a vrut Dumnezeu? Sadic Dumnezeu !
Pai daca el doreste,sa-si ia singur viata atunci.De ce sa pui pe altu sa o faca pt. tine?

#10
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011
Pentru ca nu are curajul sa isi ia singur viata si pentru ca e o experienta dureroasa. Dar isi doreste asta ! Asa ca are nevoie de ajutor. Bingo !

--------------------------------------------------------

Bunica mea a murit in chinuri ingrozitoare.
A facut 4 atacuri vasculare cerebrale. Primele 2 au fost mai ok. I s-a strambat gura, nu mai putea vorbi bine, a ramas paralizata doar pe o parte. La al treilea a fost cumplit. Nu mai stia unde se afla: daca este pe strada sau la buda.
Al patrulea a fost ingrozitor. In 2 saptamani a murit in chinuri groaznice prin sufocare lenta. I s-a blocat muschiul traheo-bronsic care se ocupa de respiratie. Plus ca era paralizata complet.
Doar gemea de durere.

Ii vedeam privirea care parca implora moartea. Sa traiesti 2 saptamani asa, in care fiecare moment e un cumplit iad, mi se pare mai mult decat ingrozitor.

Si pentru depresivii incurabili, oameni care nu au nici un rost, care isi blesteama viata zilnic mi se pare o solutie eleganta. Atacurile de panica sau depresia severa sunt mult mai oribile decat orice suferinta fizica. Chiar daca se mai vindeca (partial) tot lasa urme, iar subiectul revine periodic la aceleasi obsesii.

Daca s-su epuizat toate metodele de medicatie si nu e nici un raspuns pozitiv, ce rost are o viata blestemata pe pamant?

#11
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Am uitat sa te intreb:Esti credincios?

#12
papagalicesti-invataturi

papagalicesti-invataturi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.12.2011
Nu inteleg de ce nu ne putem limita la topic si intotdeauna trebuie sa ne agatam de initiator.

De ce intereseaza persoana si nu ideile ?

On topic! La subiect !

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 dan84, on 13th May 2012, 10:41, said:

Nu stiu ce dracu o tot dati aiurea cu sinuciderea asta asistata! Bai tata, vrei sa te sinucizi? Arunca-te de pe bloc, in fata trenului, intr-o prapastie, inghite somnifere cat poti, etc. De ce trebuie sa dai o gramada de bani, sa semnezi acte, sa treci peste preconceptii doar ca sa fii asistat? In lumea asta moartea e gratis.
Solutii prostesti pentru prosti!
Exact ca la schimbarea de sex: pentru a se elimina posibilitatea ca in momentul cand deja, nu mai poti da inapoi, sa te razgandesti.

Asta cu tinerii care trec prin depresii mi se pare o tampenie. Cine mama lui nu trece?!

In legatura cu bolile incurabile, sunt intru totul de acord. Te chinui pe tine, ii chinui pe cei dragi si cand ai trecut prin tot ce se putea...s-a terminat. Unde vezi logica aici?

Pe scurt, rezumatul filmului, asa cum este prezentat pe imdb:

Quote

"A look at the life and work of doctor-assisted suicide advocate Jack Kevorkian."

Edited by YOUR_GOD, 13 May 2012 - 11:18.


#14
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 YOUR_GOD, on 13th May 2012, 12:15, said:

pentru a se elimina posibilitatea ca in momentul cand deja, nu mai poti da inapoi, sa te razgandesti.
Daca ai ajuns in momentul in care nu mai poti da inapoi te cam razgandesti degeaba.
Iar daca te razgandesti inainte de eutanasie si aia te eutanasiaza cu forta se cheama crima. Culmea, sa dai bani unora ca sa te omoare impotriva vointei tale.
Raman la parerea mea ca sinuciderea asistata e o metoda pentru aia prea imbecili ca sa gaseasca singuri metode de sinucidere si metoda de imbogatire pentru unii care stiu sa ii speculeze pe imbecili si sa le vanda ceva ce oricum e gratis.

#15
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 27.12.2010

 dan84, on 13th May 2012, 10:52, said:

Poti inghiti somnifere! Dooooh!
Ai vazut in filme... -_-

De la somnifere nu crapi asa usor, intri poate in coma.

#16
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 papagalicesti-invataturi, on 13th May 2012, 11:02, said:

Daca s-su epuizat toate metodele de medicatie si nu e nici un raspuns pozitiv, ce rost are o viata blestemata pe pamant?
Asta e data de Sus. A suferi e o mandrie crestineasca. Bullshit. Cine zice asta ori e ipocrit, ori nu stie ce e aia durere. Si bunica-mea s-a chinuit mult pana a murit. Pastilele nu o mai ajutau. Dar e "crestineste" sa iti lasi apropiatul incurabil sa se chinuie mai rau ca un caine. Unchiul meu a avut un caine lup batran, la care a venit veterinarul si l-a eutanasiat. De caini ne e mila, de oameni nu.

#17
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011

 papagalicesti-invataturi, on 13th May 2012, 11:02, said:

...
Ii vedeam privirea care parca implora moartea.
...
Aste e o greseala, "parca" nu inseamna ca asa a si vrut cu adevarat, pentru o impresie nu impusti un om oricat ar suferi. Fuga de durere cu orice pret [nimeni nu si-o doreste dar face parte din viata, unde mai pui si rolul pedagogic pe care il are, nu ma refer neaparat la durerea fizica], fuga de durere cu orice pret zic, e o consecinta a unei vieti traite in iluzii.
Durerea face parte din viata noastra la fel ca si moartea, similar cu eutanasierea e si [mai nou] cosmetizarea mortilor, mentalitate imbecila importata la pachet din "vest".
NU fac apologia durerii ci vreau sa zic de o normalitate, extremele nu sunt bune, nici fara durere nu se poate dar nici s-o cauti ca un masochist nu e normal.

Dupa parerea mea notiunea de eutanasie [sinuciderea asistata] e un oximoron, cum poata sa te sinucida cineva? Ori iti iei viata singur ori te omoara altul, iti iei viata cu mana altuia? :cursing:  Iti ia altul viata la cererea ta: "omoara-ma ca nu mai pot", e cu totul altceva.

DACA discutam din punct de vedere ateist, viata e o picatura in neant deci te poti sinucide [asistat sau nu] fara nici cea mai mica problema, nu mai conteaza nici macar moral.
DACA schimbam unghiul si gandim crestineste se schimba esential si modul in care ar trebui sa procedam.

Toata lumea are dreptate, depinde cine e si cum gandeste. :lol:

#18
ordinaryfantasy

ordinaryfantasy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 23.03.2012
Ce sadici sunt crestinii astia. Le place sa sufere, frate ! Incredibil cat rau face religia asta...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate