Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cati oameni pot plati ratele la 5 ron/euro ?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012
Agitatia de pe piata valutara este in crestere, toate lumea, inclusiv membrii marcanti ai BNR, vorbesc despre cresterea cursului valutar.
Un curs mare nu e neaparat o problema ptr economie pentru ca aduce multe beneficii exporturilor.

Intrebarea mai pregnanta este: Cati oameni pot plati ratele Prima Casa la 5 ron/euro ?

Se stie ca majoritatea celor care au apelat la Prima Casa sunt oameni care altfel nu isi permiteau un imprumut ipotecar clasic din cauza venitului.
Cazuri de corporatisti cu peste 1000 euro/luna nu sunt exemplul tipic de client Prima Casa, mai degraba oameni cu 1000 ron/luna la care au contribuit ambii soti posibil si cu ajutorul parintilor.
In aceste conditii de curs valutar care creste, nu cumva o mare de oameni ajung sa nu isi mai permita ratele ? Eu zic ca da, voi ce credeti ?

Edited by lender_, 12 May 2012 - 17:35.


#2
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Any news?

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
 Pretul imobiliarelor va ramane suficient cat sa nu iti permiti tu sa cumperi .

Ai o problema grea omule .

Edited by mihai!, 12 May 2012 - 18:13.


#4
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Cred ca ar trebui sa te gandesti mai bine ce inseamna 5 ron / euro ... avand in vedere ca importurile sunt mai mari decat exporturile.... de fapt nu cred ca mai producem ceva semnificativ cat sa conteze in balanta asta...

#5
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008
Putini ar putea plati ( ar fi o crestere de 15 % , in contextul cumularii cu alte cresteri, in primul rand combustibilii ), dar nu s-a ajuns la acest nivel si nici nu cred ca se va ajunge ( prea curand ).
Scenariul nu cred ca e realist; cel putin nu pentru urmatorii ani.

Vom trai si vom vedea.

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Daca imprumuturile s-ar face corect, adica maxim-maximorum 25-30% din venitul familiei, nu ar fi o problema chiar atat de mare, desi normal s-ar cunoaste si ar forta familia respectiva sa stranga cureaua. Un procent normal ar trebui sa fie 15-20%.

Dar cand sunt unii total inconstienti care fac imprumuturi la care au de platit peste 50% din veniturile familiei asta e, isi merita soarta. In SUA spre ex., common-sense-ul dicteaza ca un mortgage nu ar trebui sa depaseasca 25%, asta la ei, unde un venit mediu (pe familie) e 4-5000$, adica 1000$ mortgage-ul si restul pentru alte treburi. Normal ca aia 75% ramasi , care inseamna 3-4000$ pot fi "dramuiti" altfel acolo decat in Romania.

Daca regulile s-ar inaspri drastic si daca lumea nu s-ar mai apuca sa faca imprumuturi, ar fi bine pentru toata lumea, preturile la vanzare ar scadea, la fel si  chiriile. Singurii net avantajati de aceste situatii sunt , ghici ciuperca cine.... :rolleyes:

Sacalii astia ar fi in stare sa dea imprumuturi si somalezilor...atata timp cat lor le iese banul. Si tine-ti minte ca totul este cu complicitatea statului roman (legislatie, rahaturi gen prima casa, etc. ) si cu complicitatea tinerilor dispusi sa-si vanda sanatatea, nervii pe urmatorii 30 de ani pentru o cutie de chibrituri pe undeva....e trist dar adevarat...

#7
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012

Quote

Sunt și manageri care spun că și-au luat măsuri de prevedere - cheltuieli în euro, salarii în euro pentru angajați, iar unii analiști afir­mă că deprecierea nu va putea fi oprită în perioada următoare și că românii trebuie să se pregă­tească să trăiască cu un euro la cinci lei, dar nu într-un termen scurt.
sursa: http://www.zf.ro/ban...a-frige-9622485

Totusi nu vad multe raspunsuri la subiect: cum vor putea plati romanii ratele Rrima Casa la 5 ron/eur ?

Edited by lender_, 14 May 2012 - 07:22.


#8
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
am o veste trista: platesc cu aprox. 25% mai putin!

este adevarat, creditul este in lei...

#9
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View PostCarrman, on 14th May 2012, 08:50, said:

am o veste trista: platesc cu aprox. 25% mai putin!

De ce e trista? e foarte buna vestea  :peacefingers:

#10
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postschumy80, on 14th May 2012, 09:01, said:

De ce e trista? e foarte buna vestea  :peacefingers:
nu-i buna pentru "fatalisti"...

#11
luci_dana

luci_dana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.12.2009
asa cum s-a platit pana acum, asa se va plati si de acum inainte. chestia asta se aseamana cu scumpitul tigarilor...''ma las de ele daca ajunge 10 ron pachetul'', si nu stiu cati s-au lasat si pretul este de 13 ron.

#12
lender_

lender_

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 899
  • Înscris: 20.02.2012

View Postluci_dana, on 14th May 2012, 20:38, said:

asa cum s-a platit pana acum, asa se va plati si de acum inainte.
Oare ? Oameni care abia se incadrau la rate, vor putea plati in continuare ?

View Postluci_dana, on 14th May 2012, 20:38, said:

chestia asta se aseamana cu scumpitul tigarilor...''ma las de ele daca ajunge 10 ron pachetul'', si nu stiu cati s-au lasat si pretul este de 13 ron.
Nu cumva fumeaza mai putin ? Sau mananca mai putin ca sa fumeze la fel ?

#13
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postlender_, on 12th May 2012, 18:34, said:

Agitatia de pe piata valutara este in crestere, toate lumea, inclusiv membrii marcanti ai BNR, vorbesc despre cresterea cursului valutar.
Un curs mare nu e neaparat o problema ptr economie pentru ca aduce multe beneficii exporturilor.

Intrebarea mai pregnanta este: Cati oameni pot plati ratele Prima Casa la 5 ron/euro ?

Se stie ca majoritatea celor care au apelat la Prima Casa sunt oameni care altfel nu isi permiteau un imprumut ipotecar clasic din cauza venitului.
Cazuri de corporatisti cu peste 1000 euro/luna nu sunt exemplul tipic de client Prima Casa, mai degraba oameni cu 1000 ron/luna la care au contribuit ambii soti posibil si cu ajutorul parintilor.
In aceste conditii de curs valutar care creste, nu cumva o mare de oameni ajung sa nu isi mai permita ratele ? Eu zic ca da, voi ce credeti ?
Credem ca trebuiau sa se imprumute in lei si nu aveau acest gen de probleme mai ales daca au salarii in lei.

#14
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View Postlender_, on 14th May 2012, 20:57, said:

Oameni care abia se incadrau la rate, vor putea plati in continuare ?

Da, evident, cei care abia se incadrau, cei carora rata le reprezinta 60% din venit, sigur vor avea probleme enorme la plata ratei...

Totusi, daca nu ti-ai furat singur caciula crezand ca vei putea suporta o rata variabila! de 60% din venitul lunar, daca esti undeva la max 30%... atunci e... suportabila si o rata la cursul de 5 ron/euro; greu de digerat, desigur, dar, suportabila.

Acuma, sincer, nici nu e chiar asa de rau; norocul a facut ca si euribor-ul sa scada, implicit rata a scazut; de fapt, se cam compenseaza...
Worst case scenario este cand euribor creste in paralel cu, cursul de schimb ron/euro.

Aaaa, btw, imi amintesc o discutie similara anul trecut cand euriborul era ~1.6 sau 1.7.  La fel de alarmati erau oamenii si atunci. Ambele sunt situatii care trebuiau luate in calcul atunci cand ai contractat creditul.

Acuma, ca si idee, ar putea fi incercata refinantarea; desi de multe ori nu e posibil tinand cont ca un credit PC este cam cel mai ieftin in momentul asta...

Edited by schumy80, 15 May 2012 - 08:38.


#15
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Cred ca programul prima casa e o mare teapa in primul rand pentru cetatean.
Preturile locuintelor se pastreaza exagerat de ridicate pentru o tara ca Romania. Bai fratilor in Marea Britanie un apartament cu 3 camere nou e in jurul a 100000 lire, cam la acelasi pret e si pe la noi, dar la aia salariile sunt undeva la 1500 lire/ luna iar la noi 1500 lei/ luna.
In momentul in care programul prima casa se va termina pretul locuintelor va scadea dramatic la nivele la care ar trebui sa fie. In acel moment oamenii nu vor mai plati un credit de 40000 euro in momentul in care apartamentul lor nu va face mai mult de 20000 iar statul isi va lua teapa la randul sau pe langa cetatean pentru ca va trebui sa plateasca bancii suma garantata.

#16
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

View Postgaleo, on 30th June 2012, 23:36, said:

Cred ca programul prima casa e o mare teapa in primul rand pentru cetatean.
Preturile locuintelor se pastreaza exagerat de ridicate pentru o tara ca Romania. Bai fratilor in Marea Britanie un apartament cu 3 camere nou e in jurul a 100000 lire, cam la acelasi pret e si pe la noi, dar la aia salariile sunt undeva la 1500 lire/ luna iar la noi 1500 lei/ luna.
In momentul in care programul prima casa se va termina pretul locuintelor va scadea dramatic la nivele la care ar trebui sa fie. In acel moment oamenii nu vor mai plati un credit de 40000 euro in momentul in care apartamentul lor nu va face mai mult de 20000 iar statul isi va lua teapa la randul sau pe langa cetatean pentru ca va trebui sa plateasca bancii suma garantata.
In ce orase/ zone din UK costa 100.000 lire sterline -UK un apartament cu 3 camere nou ( au circa 100 mp utili ? ) ? Ar insemna cam 1.000 lire UK/ mp util !
In Londra, nu cred !

Edited by vacantamijlocie, 01 July 2012 - 17:50.


#17
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

View Postvacantamijlocie, on 1st July 2012, 18:50, said:

In ce orase/ zone din UK costa 100.000 lire sterline -UK un apartament cu 3 camere nou ( au circa 100 mp utili ? ) ? Ar insemna cam 1.000 lire UK/ mp util !
In Londra, nu cred !
In nici un caz in Londra, in celelate orase, orasele, etc, cum nici eu nu ma refeream la Bucuresti

#18
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

View Postgaleo, on 1st July 2012, 21:19, said:

In nici un caz in Londra, in celelate orase, orasele, etc, cum nici eu nu ma refeream la Bucuresti
Poate intr-un oras mic/ orasel, nu in marile orase din UK ! Hai sa discutam mai la concret, sa n-o ma aburim !
In Romania este sub 100.000 Euro un ap 3 camere nou in oricare oras de provincie, inclusiv cele mari. Poti gasi si cu 50.- 60. 000 Euro ( circa 80 mp utili, adica 700 Euro / mp util ). In provincie, doar daca sunt pozitionate ultracentral/ suprafete de 90-100 mp utili, ajung la 80.000 Euro ( adica 800- 850 Euro/ mp util ).
E oricum mult, deoarece salariul mediu net in provincie e de 300- 350 Euro/ luna ( 1 mp util= 2-3 salarii medii nete lunare ). Chiriile sunt 200- 300 Euro/ luna.
La banii astia, in orasele de provincie din UK cumperi/ inchiriezi o garsoniera veche, fara pretentii/ confort.

Edited by vacantamijlocie, 01 July 2012 - 21:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate