Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Floarea soarelui Clearfield

- - - - -
  • Please log in to reply
946 replies to this topic

#37
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View PostDaniel_Florici, on 23rd May 2012, 19:15, said:

deci e admis chiar si pana la max 8 frunze?ea are intre 4 si 6 frunze adevarate!
Da, dar momentul optim pentru combaterea buruienilor este faza de 6 frunze.
Pentru combaterea lupoaiei tratamentul nu trebuie făcut înainte de apariția frunzelor 6-8.

Se vede diferenta de culoare si in poza de mai jos, in stanga nu a fost tratata, iar in partea dreapta tratata cu Pulsar.



#38
bestman_adi

bestman_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 12.02.2012

View Postcristiflb, on 23rd May 2012, 22:53, said:

Da, dar momentul optim pentru combaterea buruienilor este faza de 6 frunze.
Pentru combaterea lupoaiei tratamentul nu trebuie făcut înainte de apariția frunzelor 6-8.

Se vede diferenta de culoare si in poza de mai jos, in stanga nu a fost tratata, iar in partea dreapta tratata cu Pulsar.

Attachment IMG_1621.jpg
SI MAI FACE EFECTUL ERBICIDUL EXPRES DACA FLOAREA ARE MAI MULT DE 8 FRUNZE SI E PUTERNIC INBURUIENATA ? ... NU PERMITE VREMEA ...

#39
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Prospectul spune clar, pana in 8 frunze. Ai si pm.

PS Citisem pe undeva ca un fermier a erbicidat cu expres tarziu, cand planta era la buton floral si nu a avut fenomene de fitotoxicitate. Acum tu decizi daca te risti, personal as erbicida daca alternativa nu este si cultura ar fi compromisa de buruieni.

Edited by katlin, 28 May 2012 - 20:29.


#40
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012

View Postkatlin, on 28th May 2012, 20:17, said:

Prospectul spune clar, pana in 8 frunze. Ai si pm.

PS Citisem pe undeva ca un fermier a erbicidat cu expres tarziu, cand planta era la buton floral si nu a avut fenomene de fitotoxicitate. Acum tu decizi daca te risti, personal as erbicida daca alternativa nu este si cultura ar fi compromisa de buruieni.
salut KATLIN,am facut rost de niste ingrasamant complex la jumate de pret si as vrea sa-l dau pe floarea aia care am intors-o,oare are vreo valoare 100 kg la hectar?,un fel de ingarasamant ca criblura cam marisor

#41
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Pai nu scrie pe sac ce concentratii de substanta activa are? Banuiesc ca-i un 18-46-0 daca-i gen criblura, sa il dai acum la floare e cam tarziu.
Mai degraba 2 treceri foliare cu un foliar complex de calitate, nu Bionat sau mai stiu ce prostii. Daca ai fertilizator pe prasitoare da-i cca 150kg de azot, dar nu mai mult.

#42
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012

View Postkatlin, on 30th May 2012, 07:22, said:

Pai nu scrie pe sac ce concentratii de substanta activa are? Banuiesc ca-i un 18-46-0 daca-i gen criblura, sa il dai acum la floare e cam tarziu.
Mai degraba 2 treceri foliare cu un foliar complex de calitate, nu Bionat sau mai stiu ce prostii. Daca ai fertilizator pe prasitoare da-i cca 150kg de azot, dar nu mai mult.
nu scrie pe sac,pentru ca astia de unde am luat eu fura de la o societate mare din saci de 500 kg,si ei nu au habar de nimic daca ma intelegi,stii cum e ziua sa treaca ,salariul sa-l ia.....si daca mai au ceva de furat ....e ok.
Totusi floarea mea e in 2 frunze ,dat fiind ca am intors-o.MERSI ORICUM DE RASPUNS

View Postkatlin, on 30th May 2012, 07:22, said:

Pai nu scrie pe sac ce concentratii de substanta activa are? Banuiesc ca-i un 18-46-0 daca-i gen criblura, sa il dai acum la floare e cam tarziu.
Mai degraba 2 treceri foliare cu un foliar complex de calitate, nu Bionat sau mai stiu ce prostii. Daca ai fertilizator pe prasitoare da-i cca 150kg de azot, dar nu mai mult.
ca foliar am MICROFERT-U de la ALCEDO<3 litri la 300 apa>

#43
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
De astazi:

#44
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postkatlin, on 3rd June 2012, 23:13, said:

De astazi:
A crescut, nu gluma!
Densitate, uniformitate si aparat foliar de nota 10. Ii mai faci ceva pana la recoltat?

#45
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postcristiflb, on 4th June 2012, 10:44, said:

Ii mai faci ceva pana la recoltat?

Doar  :camera:

#46
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011
Bag si eu una de la mine:


#47
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

Quote

Densitate, uniformitate si aparat foliar de nota 10.

Iti intorc aprecierile!  :coolspeak:

PS Astept si ceva poze la porumb.

Edited by katlin, 04 June 2012 - 21:31.


#48
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012
Salutari,

pentru ca nu am nici cea mai mica experienta in fs.:

1-care sunt costurile,medii,pentru un hectar de fs=samanta+ingrasamintea+ierbicidul;
2- exista un anumit tip de pamant unde se preteaza(lucrez pamantul in Zatreni,jud.VL,pamant relativ humos,greu de lucrat,anul acesta cultivat, dupa vreo 10ani de pauza,cu porumb)
3-productia la h inteleg ca este undeva la 3-4t/h,in conditii bune;
4-pretul/tona estimat la 480dolari,adica undeva la 1600-1700ron/t.
5-este o cultura mai sensibila decat porumbuL,ai nevoie de mai multa experienta in spate pentru a o duce in toamna?
6-o pot recolta cu hederul de grau sau am obligatoriu nevoie de masa de porumb?
7-recolta se vinde usor la recoltare sau e nevoie de silozare si vanzare ulterioa?normal depinde de pret!

multumesc anticipat,

recolta bogata tuturor.

#49
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Nelutu nu prea esti intr-o zona favorabila. Zona de floarea soarelui se termina cum incep dealurile subcarpatice imediat cum te  apropii de Balcesti dinspre Craiova. Esti chiar in buza, dar nu prea merge. Poti incerca cateva loturi mici de proba pe lunca Oltetului, altele pe dealuri timp de vre-o doi ani inainte sa treci la suprafete mari si sa te trezesti ca nu merge, iar toamna punga o ai gaurita.

#50
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View PostIdI1, on 7th June 2012, 20:12, said:

Nelutu nu prea esti intr-o zona favorabila. Zona de floarea soarelui se termina cum incep dealurile subcarpatice imediat cum te  apropii de Balcesti dinspre Craiova. Esti chiar in buza, dar nu prea merge. Poti incerca cateva loturi mici de proba pe lunca Oltetului, altele pe dealuri timp de vre-o doi ani inainte sa treci la suprafete mari si sa te trezesti ca nu merge, iar toamna punga o ai gaurita.


multumesc frumos........mergem inainte cu grau si porumb.........

#51
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postkatlin, on 3rd June 2012, 23:13, said:

De astazi:


Acum dupa seceta si o furtuna:
[ http://img140.imageshack.us/img140/4051/fotografie0556.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
@katlin tu ne pui poze de la  fenomenul Tunguska.

#53
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Asta e realitatea, suntem in pragul falimentului. Culturile sunt asigurate dar degeaba...

#54
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

View Postkatlin, on 15th July 2012, 13:05, said:

Asta e realitatea, suntem in pragul falimentului. Culturile sunt asigurate dar degeaba...
Mare pacat,dar nu-ti pierde curajul. Nici la mine lucrurile nu sunt grozave,chiar deloc, nu am avut ploaie din 6 iunie. Asigurarile nu acopera macar in parte dauna?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate