Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Malta

- - - - -
  • Please log in to reply
586 replies to this topic

#19
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Si eu am fost in Malta in septembrie 2005, oarecum pe cont propriu. Am stat o luna, si nu m-am plictisit deloc. Am locuit in Gzira, destul de aproape de Sliema (de fapt localitatile se continua una pe alta). In fiecare zi luam autobuzul si plecam intr-o directie. Pe langa cele mentionate de Tudor301 am mai fost la Mdina (e o fortareata medievala de langa Rabat, au si un fel de muzeu foarte kitchos si amuzant), Comino (e o insula mica-mica, cu apa superba), Sliema (foarte colorata si vesela), St Julian si Paceville (cluburi, discoteci, distractii). Si in Valleta sunt multe de vazut:biserici, muzee, palate, gradinile Baracca. In septembrie se organizeaza o regata in portul Vallettei (din care eu nu am inteles mare lucru, dar probabil e doar vina mea).

Exista si cateva plaje mari cu nisip (Golden Bay, Mellieha Bay), dar cele mai multe sunt de tip piscina.

Exista multa umezeala in atmosfera, dar a plouat de exact 2 ori intr-o luna, ploaie torentiala (cu strazi inundate, circulatie oprita - ca acasa), in rest nici nu am vazut nori.  Intr-adevar e foarte cald, si la pranz (12-15) nu e nimeni pe strada.

Preturile sunt cam de 1,5-2 ori mai mari decat in Romania. Maltezii sunt foarte amabili, prietenosi, indatoritori chiar (si foarte obisnuiti cu turistii), toti stiu engleza (e limba oficiala), si sunt fff draguti. M-am simtit ca acasa, dar un pic mai bine.

#20
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@mirelamuresan

daca, asa cum zici, iti place istoria, ai ce face in malta 2 saptamini. probabil ca vei acoperiot cam tot ce e de vazut. dupa aceea ori nu te mai duci, ori te duci ca sa revezi mici chestii, asa, de romantism. in plus nu te vei simti nici obosita de alergatura nici asaltata de informatie. dar te sfatuiesc sa mergi in septembrie, vara e ffff cald.
daca tot vrei sa stai atit, incearca sa vorbesti la agentie sa iti rezerve o vizita la hypogeu si osuar. asta se face cu programare 2-3 luni inainte, intra numai 30 persoane pe zi. o sa te coste ceva, ca va trebui sa te duci cu autobuzul acolo, ca restul turului va face probabil altceva. vezi si atasul din postul meu anterior. daca nu reusesti cu malta travel, incearca pe internet cu o agentie locala.

iti recomand 2 zile in gozo. o zi cu turul organizat si o zi sa mergi tu pe und iti place in voie.
valeta trebuie vazuta pe indelete, arhitectura e deosebita. la st julien e bine sa mergi pe inserat.
ai o gramada de biserici cu totul deosebite de vizitat. (fara pantaloni scurti, minijoupe sau bluza fara mineci)

ca intotdeuna mai adaug ca e mai bine sa faci excursiile cu agentiile locale. cu malta travel fa doar prima croaziera in Grand Harbour.

#21
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@[mz]
se putea si anul trecut da nu se omoara, fiindca a destul de complicat sa manevrezi locurile la charter si la hotel.
cind am fost noi, ghida grupului cu care venisem - si care se pregateade plecare - intrase in panica pt ca ei plecau si noi stateam linistiti la o cafea. fata uitase complet ca noi aveam sejur dublu. ne-a spus mai apoi ca nu mai avuses o astfel de situatie pina atunci.

PS. am facut postul asta pentru ca s-a postat precedentul de 2 ori si nu am reusit sa il sterg.

Edited by gomez99, 05 April 2007 - 08:42.


#22
mirelamuresan

mirelamuresan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.01.2006
Va multumesc pentru raspunsuri si recomandari, abia asteptam sa plecam.
Credem ca vom pleca la sfarsitul lui iunie-inceputul lui iulie, cu Malta travel. Vom vorbi cu ei sa ne rezerve si vizita la hypogeum :) Si ne-am cam hotarat pt hotel Bella Vista - si anul asta au cel mai bun raport pret-servicii, iar descrierea lui gomez99 ne-a ajutat foarte mult -  merita postat pe Lonely Planet :first:
Asteptam orice alte sugestii si pana atunci Paste fericit !

#23
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
gomez, eu am intrebat anul trecut la Malta Travel si agenta de turism mi-a spus ca nu are cum, sub nici o forma, sa-mi faca pachet de 14 nopti, ci doar pe cel standard.

#24
zoloft

zoloft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 19.02.2005
Abia am venit din Malta.
Am fost de Paste si a fost...super
Am vizitat 90% din ce s-a descris mai sus asa, acestea fiind 90% adevarate din punctul meu de vedere asa ca nu mai revin...
Consider ca Malta este o tara a ...contrastelor; explic:
1.am vazut ca maltezii de rand sunt saraci...de altfel cred ca peste 60% din ei sunt saraci..cu toate acestea au preturi foarte mari...asa cum se sicea 1,5--2 ori peste Romania; chestia e ca si la mancarte/bautura/haine e acelasi pret deci si maltezii au parte de ele.
2. la o populatie de circa 300.000 locuitori au ..380 biserici...ceea ce arata credinta lor...asi zice chiar fanatismul (pasnic); in fiecare saptamana au cate o "festa" serband cate un sfant si il serbeaza cu mareee afectiune.
3. desi au un sistem de transport in comun foarte bine pus la punct (ajungi de oriunde in oriunde DIRECT) au totusi autobuze Leyland foarte vechi...care sunt in stare critica avand impresia ca se rup la fiecare curba; cu toate acestea au biletul de trasnposrt destul de "sus" intre 0,25--0,50 centi maltezi in functie de distanta; toata lumea cumpara bilet de la sofer fara exceptii si fara "mers cu nashul" si atunci ???? de ce nu investesc in autobuze ?
4. casele localnicilor arata cam jalnice pe afara 80% din ele...ca si cele ale arabilor (de altfel se simte din plin fosta lor influenta) sunt scorojite, neingrijite, sumbre...cred ca si din cauza aerului foarte umed si sarat; in schimb au niste usi la intrare din lemn masiv foarte frumoase lucrate manual si probbail f scumpe.
5. combustia folosita este 90% diesel iar atmosfera mai ales in oras este foarte poluata...autobuzele, camioanele si chiar autoturismele scot un fum innecacios de masina veche si poluanta; cu toate acestea aerul e respirabil pt ca nu au cladiri inalte, au multa vegetatie si fiind insula e foarte aerisita.
6. masinile lor sunt 85% inainte de Hristos  :D , mici, lovite, poluante si din maxim 1985 incoace...rar vezi o masina buna si aia cam pe la maxim 15.000 euro (pe la noi); cu toate astea, sambata si mai ales duminica apar de nu stiu unde (insa sunt malteze) foarte multe masini de peste 50.000 euro si exclusiviste (Porsche, Jaguar, Pontiac) ceea ce m-a dat pe spate. Multi au si masini de epoca foarte frumoase cu care ies la promenada in week-end. E adevarat ca nu am vazut nici un Q7 insa Boxter si Cayen e la el acasa. Am vazut chiar si cateva Ferrari. :bigeyed:
7. desi nu au o istorie religioasa decat o posibila poposire a Sf Paul pe la ei, m-am simtit in aceasta tara, alaturi de maltezi si prin comportamentul lor de parca asi fi fost in tara unde s-a nascut sau trait Isus ori Fecioara Maria; sunt foarte venerati; iar de Paste....va dati seama ce a fost.
Am asistat la o "festa" unde se punea in scena, pe strazile orasului, moartea si invierea lui Isus; pe forumul dedicat pozelor din calatorie o sa pun si poze mai tarziu...a fost ceva incredibil; oameni care carau pe spate podiumuri pe care se aflau statui foarte grele cu imagini din rastignirea lui Isus; cei care le cara cica chiar platesc ca sa fie lasi sa le poarte pe umeri desi sunt fff grele si se opresc/schimba loc din 50-50 metri.
8. concediu de facut in Malta se merita, insa dupa parerea mea nu mai mult de 2 sapt ca...te cam plictisesti...cat despre revenire, exact cum spunea cineva mai sus: poate doar peste cativa ani buni pentru romantism ;) In 6-7 maxim 10 zile...poti vedea cam tot...si fara sa te farami...dupa care....te saturi de vestigii/pietre-biserici-autobuze-lira malteza :D
10. oamenii sunt 99% foarte corecti: am primit rest de fiecare data pana la ultimul cent (maltez sau euro); amabili...sunt...sigur mai mult decat romanii dar sa nu exageram...nimeni nu te invita sa-ti dea un pahar de apa gratis sau sa te duca cu masina undeva daca te vede obosit pe strada. Sunt oarecum plictisiti/obisnuiti cu turistii insa ii ajuta parca din nevoia de a mai veni la ei si alta data; pana la urma e o tara EXCLUSIV turistica.
11. in Malta se cumpara TOT: de la apa plata (cea la robinet nefiind potabila ) si pana la intrarea la vestigii/monumente. au un curs corect care varieaza intre 0,40--0,45 lire pentru 1 euro.

Aurul e ceva mai ieftin daca il raportezi la pret/calitate...insa nu se vinde la gram ci la piesa; exemplu: un inel din aur alb (complet nu doar radinat) de 7 grame cu marcasite , extrem de bine lucrat = 250 euro; insa arata identic cu cele de la Celini care sar de 500 eur.
Argintul este f ieftin insa il suspectez ca e cam....slabutz..arata cam innegrit/ruginit.
Maltezii nu vand "facaturi"; nu exista falsuri nici macar in magazinele chinezesti unde totul este 1 lira (desi te arzi, daca faci un calcul raportat la euro); fiecare lucru are pretul lui ...desi cam piperat.
M-am gandit insa ca sunt la mare la Mamaia in plin sezon...... si nu pot manca la cantina...
La mancare au preturi incepand cu 2--2,5 lire insa se mananca bine si destul; apa 0,4--1,5 lire; bere locala 0,5-1,5 lire (astea in functie de unde le cumperi); au supermarketuri dar si restaurante.; de gustat iepure (rabit) in stil maltez...e extraordinar...pestele la fel. Au si o ..supa de peste foarte buna.
Cerle mai ieftine suveniruri in RomanVilla...in celelalte locuri sunt insa doar cu 10-15% peste pret; desigur...nu langa vestigii..unde se pot dubla instantaneu.
Tzoale de firma au si sunt mai OK la pret decat noi...doar cele de firma; am luat ceva de la Campion si Geo si Zara (barbatesc) super bine la preturi cu 30-40% sub Romania; Am vzut chiar niste costume Cavali extrem de bine lucrate si frumoase la 700 euro...reduse la 350. In tara ar fi fost minim 1000 euro. Din pacate nu au avut masura mea la modelul dorit.
Un lucru e clar...daca nu va permiteti Mamaia in plin sezon si chiar usor peste....nu aveti ce cauta in Malta indiferent de ce pret are excursia; totul se plateste, e scumputz si veti mai ramane si cu un gust amar ca din cauza banilor nu ati reusit sa vedeti multe locuri minunate.

12. hotelurile sunt pe categorii; am stat la Bella Vista 4* in Qawra si a fost OK, exact cum se descria mai sus...nivel mediu...cam 3 * cu minus; dar ..OK; pret circa 20 eur pe camera/zi. In St Juliens sau PaceVilla sunt insa si hoteluri care cica tot de 4* insa au camera de 250 euro/zi/camera/fara nimic

E bine de mers cu Malta Tours si intrebat de un ghid: Robert...e un tip tanar f dezghetat si stie tot ce misca in Malta; daca va puteti alipi de grupul lui va scoateti cu "explicatiile" e un super-adevarat. Cica din iunie si pana in oct ramane in Malta fiind omul de leg cu tara si vizitatorii...
INSA: :D excursiile organizate de Malta tours sunt peste cele locale cu 50-100%; oferta de turism e f mare, corecta, diversificata iar daca stii malteza :D sau engleza ghizii locali iti poate arata TOT ceea ce vrei

La ora asta tarzie cam asta am de spus...daca mai consider ceva important....revin.

Una peste alta insa consider ca MALTA este o tara extraordinara si se merita vizitata cu grija si complet...insa doar ODATA  :confused:

#25
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
ma bucur ca te-ai simtit bine. anul viitor paris??? :D

#26
alexandra.ciobanu_23

alexandra.ciobanu_23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.06.2007
Eu plec in Malta cu un congres in iulie si am dupa amiezile libere. Aveti idee de vreo agentie de inchiriat masini?cam cat costa/zi... Sunt cazata la Qwara Palace Hotel, e ok?au servicii ok? Ce se merita si ce nu sa cumpar din Malta? Electronice, gen handycam? Bine nu cred ca pot compara cu Olanda(am fost in aprilie) unde erau super ieftine, chiar si fata de Romania.
Thanx

#27
nenea gogu

nenea gogu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 30.08.2006

View Postalexandra.ciobanu_23, on Jun 20 2007, 21:30, said:

Eu plec in Malta cu un congres in iulie si am dupa amiezile libere. Aveti idee de vreo agentie de inchiriat masini?cam cat costa/zi... Sunt cazata la Qwara Palace Hotel, e ok?au servicii ok? Ce se merita si ce nu sa cumpar din Malta? Electronice, gen handycam? Bine nu cred ca pot compara cu Olanda(am fost in aprilie) unde erau super ieftine, chiar si fata de Romania.
Thanx
Uita de inchiriat masina! In primul rand se circula pe invers in sistem britanic si strazile sunt majoritatea foarte inguste si intortocheate. Politia are o apetenta deosebita de a amenda parcarea anapoda mai ales pentru masinile inchiriate (astea au un nr de inmatriculare diferit). Au un sistem de transport public foarte bun asa ca nu merita masina. Electronicele sunt scumpe si nu de ultima generatie.

Calatorie frumoasa!

#28
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
din malta as zice sa incerci dantela si bijuterii, in special argint. au modele proprii, care nu se regasesc usor pe continent.

#29
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postzoloft, on Apr 11 2007, 01:11, said:

Abia am venit din Malta.

E bine de mers cu Malta Tours si intrebat de un ghid: Robert...e un tip tanar f dezghetat si stie tot ce misca in Malta; daca va puteti alipi de grupul lui va scoateti cu "explicatiile" e un super-adevarat. Cica din iunie si pana in oct ramane in Malta fiind omul de leg cu tara si vizitatorii...

Subscriu 1000%!!! Robert este intr-adevar un tip de nota 10! Noi am fost anul trecut, la sfarsitul lui august, in Malta, cu un sejur charter, tipul ne-a asteptat la aeroport, ne-a povestit ce excursii se pot face si ne-am si inscris inca din autocarul care ne ducea la hotel. Stiam inca de acasa de obiective gen La Valetta, templul ala vechi de 5000 de ani, grota albastra, dar oferta cuprindea si alte atractii, asa ca practic am mers in fiecare zi intr-o excursie si am renuntat total la ideea de vacanta exotica (oricum plaje cu nisip fin cum vrem noi nu prea exista acolo). Robert nu era singurul ghid, dar de departe cel mai bun... informat, amabil, vesel, descurcaret, stia sa combine utilul cu placutul, arta cu sportul..... excursiile au fost nemaipomenite, acum vizitam gradinile Barakka si catedrala St John's si Robert ne explica istoria lor, 15 minute mai tarziu saream de pe stanci sau faceam scufundari in grote cu ape incredibil de limpezi, in locuri numai de el stiute, iar seara ne adunam la un club de karaoke...

Poate Malta merita vizitata o singura data, insa daca tot "o faceti", incercati sa dati de Robert, veti ramane cu amintiri mult mai interesante!

P.S. In alta ordine de idei, va recomand calduros (la 35-37 de grade nici nu-i de mirare!) hotelul Santana din Qawra, noi l-am ales dupa ce am studiat ofertele pe Internet, este bine plasat (desi nu cu vedere la mare) si arata foarte bine (camere moderne, imense, cu frigider, miniaragaz, vesela de bucatarie, minibar, seif), plus ca pe acoperis are piscina, numai buna pentru dupa-amiezele de dupa excursiile haihui cu Robert!

Edited by fly_dream, 21 June 2007 - 13:12.


#30
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006

View Postalexandra.ciobanu_23, on Jun 20 2007, 21:30, said:

Ce se merita si ce nu sa cumpar din Malta? Electronice, gen handycam? Bine nu cred ca pot compara cu Olanda(am fost in aprilie) unde erau super ieftine, chiar si fata de Romania.
Thanx

Sa inteleg ca matalutza consideri ca la noi handycam-urile sunt ieftine? C-ai zis chiar si fata de Romania.
Ai fi surprinsa atunci sa ajungi in Germania ca sa nu mai zic de Thailanda :)

#31
mirelamuresan

mirelamuresan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.01.2006
Buna

Am fost in Malta in perioada 22-28.06 si pot spune ca a fost o vacanta reusita.

Am fost tot cu Malta travel, dar in afara faptului ca am luat de la ei sejurul si am avut asigurat transportul de la aeroport la hotel nu am avut alte contacte cu personalul lor.
Am stat la Bella Vista, care desi are 4 stele la ei, la noi nu prea iti vine sa ii dai 3. Cel mai rau a fost ca am prins o perioada de canicula, zilnic peste 40 de grade, cu umiditate de 100%  :(  In primele 3 zile a fost stricata instalatia de aer conditionat in intreaga aripa a hotelului in care am stat noi, iar in rest era plin hotelul si nu au putut sa ne mute in alta camera, asa ca ne-am copt. Noroc cat de cat cu ventilatorul din tavan...
Mancare HB, dimineata si seara bufet cu mai multe feluri de mancare, bune dar nu fenomenale. Prin comparatie, dupa Malta am fost in Bulgaria la 3 stele, cu mancare mult mai variata si mai buna. Oricum ne-am distrat de "full english breakfast", din care nu lipsea fasolea  

Am fost zilnic in excursii cu agentii locale, mult mai ieftine si cu mai putine persoane, max 12. Am vizitat cam tot ce ne-am propus. Au fost zile in care am fost in 2 excursii, una dimineata si una seara dupa cina. Merita sa mergeti sa vedeti cat mai multe, e cu totul diferita ca tara decat pe unde am mai umblat noi. Stiu sa faca bani din orice coltisor al insulei, din stanca goala...
Obiective vizitate de noi:  Grand harbour - croaziera inclusa in sejur, Grota albastra - grote sapate de mare in stancile de pe malul insulei, in care apa este foarte curata si albastra, Sate de pescari, Gradinile Barraka, Mdina - Silent City - o cetate medievala inca locuita, cu stradute inguste si imprejmuita de ziduri inalte, superb, Festa - "hramul bisericii" - mergeti neaparat pentru artificiile terestre, sigur nu ati vazut asa ceva pe la noi, templele megalitice de la Hagar Qim, Mnajdra, Tarxien - foarte interesant mai ales daca va lipiti de un ghid avizat, pestera Ghar Dalam - un fel de Pestera Ursilor de la noi, dar in miniatura  ;)  , Domul din Mosta - al treilea dom ca marime din lume.
Am fost si pe insula Gozo, mai linistita si mai pitoresca, la 30 de minute de plimbare cu ferry-boat-ul: Muzeul Heritage Gozo - o prezentare audio-vizuala a istoriei insulei, Sanctuarul Ta'Pintu, Fereastra albastra - un arc de calcar prin care se vede frumos marea, un alt sat de pescari stransformat in sat turistic, Victoria - capitala insulei Gozo si Citadela - fortareata din timpul cavalerilor cu muzeele ei, Pestera nimfei Calypso - cea din legenda lui Ulise - peisajul superb de acolo.
Valetta, capitala Maltei, am vizitat-o o zi intreaga, pe jos, doar noi doi, cu ghidul LonelyPlanet in mana  :D  Ne-a lasat o impresie puternica tot orasul, toata atmosfera de acolo mustea a istorie. Cateva obiective vizitate acolo: piata, stradutele, Muzeul celui de-al II-lea razboi mondial, Sacra Infirmeria, Catedrala  St. Paul - superba, cu picturi de Caravagio, foarte impodobita, in stil baroc, iti taie rasuflarea la intrare, Muzeul armelor, State rooms - palatul prezidential, candva al cavalerilor...

O singura zi am fost la plaja acolo, pe Golden Beach, plaja cu nisip importat din Sahara. Mediterana a fost calda si foarte curata.
Autobuzele lor vechi, desi pitoresti, nu au aer conditionat. Biletul se plateste direct la sofer, au controale si supracontroale foarte dese.
Cumparaturi nu prea am facut, doar cateva amintiri de pe acolo. Merita sa luati argint, au niste lucraturi in filigran cum nu am mai vazut. Dantela au multa si frumoasa, dar pe mine nu m-a impresionat in mod deosebit nicio peisa.
In fiecare zi la pranz am mancat in alt loc, am comandat altceva. Bucataria lor are influente mediteraneene si arabe, am savurat pesti si crustacee de mai multe feluri, tocana de caracatita   ^_^ , iepure in mai multe feluri, branza de capra si alte bunatati. Nu ratati in Bugibba terasa La Krepree - fac niste clatite uriase cu umpluturi cum nu am mai vazut, ti se face foame numai cand vezi bucatarul cum le face (unele sunt chiar flambate!)

Daca vreti sa vedeti insa peisaje superbe cu palmieri, oaze de verdeata si conceptul acela de insula exotica, Malta nu e pentru voi. Clima aproape desertica, nu rezista nimic fara irigatii, nu vezi decat cactusi si niste tufe de hibiscus cu flori superb colorate. Toate constructiile sunt din placi de calcar :)
Alt punct in minus sunt preturile - mari spre foarte mari, noroc ca stiam si am mers pregatiti sufleteste  ;)  Dar a meritat !

Pentru alte info astept intrebari

#32
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Tocmai am revenit din Malta - am fost în aceleași condiții precum colegul nostru de mai sus (cel care a postat documentul): hotel Bella Vista, Qawra, prima săptămână a lui septembrie  :rolleyes:  În mare ce s-a spus până acum am văzut cu ochii mei și am simțit pe pielea mea: cactuși, pisici, șopârle, peisaj arid, case cu pereți din blocuri de calcar, ventilatoare de tavan peste tot, scuuuuump!

Câteva observații însă:

- excursiile organizate de Malta Travel sunt într-adevăr concentrate și destul de frustrante; varsă autocaru' cu 50-100 de turiști în fața obiectivului și ți se zice că ai 15-20 de minute să tragi o privire pe acolo și să te întorci la post. Practic numai din aglomerație se pierde foarte mult timp, cât coboară toți, în unele locuri sunt uși înguste și spații mici - practic nu poți să faci nicio poză fără să iasă ceafa altuia  <_<

- excursiile organizate de agențiile locale sunt variante "mini" ale celor mari; te plimbă cu duba la 2-3 obiective, șoferu îți zice că ai atâta timp (15 minute la statuia Sf. Paul, 25 la Grota Albastră - cât să te dai cu barca, 20 în bazar la Marsaxlokk - cât să mănânci o înghețată și să admiri niște fețe de masă din dantelă) apoi te întoarce la hotel; practic din 3 ore de excursie cel puțin 30-40 de minute se pierd cât se adună ghinioniștii de la celelalte hoteluri, încă vreo oră și un pic pe drum, restul vizitare. În condițiile de mai sus!

- plimbările cu barca de pescuit la "fereastra albastră" (Gozo) sau "grota albastră" (în sudul Maltei) sunt pentru masochiști: costă prea mult pentru ceea ce vezi iar dacă prinzi marea un pic agitată....  :w00t:  Unora probabil le place să zboare barca în toate direcțiile, să li se întoarcă stomacul pe dos și să se mai stropească de la câte un val mai puternic; ghidul avea chef după aia de glume proaste gen "de obicei numai 70% din turiști se întorc"  :puke:

- hotelul în sine: hmmm, localizarea e cam cu semnul întrebării, dacă vrei să ajungi la piață la Buggiba în condiții civilizate trebuie să folosești intrarea din spate - dar ușa se închide la 17:30. Micul dejun mi s-a părut per total cam scârbos, la cină e ceva mai variat în sensul că ai o șansă mai bună de a găsi ceva să îți placă. A, și băuturile la cină sunt pe bani! Iar dacă nu bei te trece pe o listă specială, nu m-am prins încă de ce  :nonobad:

- drumul în sine (avion de noapte) îți compromite prima zi de concediu, special dau Harbour Cruise gratuit fiindcă altfel nu s-ar mai duce nimeni; la noi situația a fost de genul: la 2:30 am fost la Băneasa în aerogară, zbor cu destul de multe turbulențe, la 6 am ieșit din aeroport din Malta, la 7 ne-a depus la hotel, am frecat banchetele de acolo până spre ora 9 că nu erau camerele gata, la 11 ne-a luat pe sus în excursie, de la 12 până spre 13:30 am stat ca proștii pe cheiul din Sliema așteptând ca amărâții ăia să se organizeze, ne-a frecat un pic prin cele 2 porturi, am făcut 20 de poze (cu cefele altora included) la clădirile care se vedeau (evident că nimeni nu a reținut nimic în halul în care eram) și am ajuns la 4 după amiaza înapoi, exact la timp să nu îți mai vină să te mai culci că ai de luat cina.

- la întoarcere ne-a dat afară din camere la 11:30, la 8 seara ne-a cules de la hotel, la 9 eram în aerogară pentru a descoperi că ni s-a decalat avionul cu o oră ("așa e la chartere"). Un suflet milos ne-a făcut check-in-ul mai repede însă avionul a avut în total vreo 2 ore de întârziere, timp suficient să își ia doamnele gente Gucci și parfumuri nu-știu-de-care la suprapreț de la tax free. Eu am luat doar niște capere și niște brânză  :photo:  Una peste alta în jur de 1 avionul a decolat, nu am mai avut turbulențe însă cred că la București nu a putut ateriza din prima, sau pilotul nu le avea prea bine cu pista de la Băneasa că a rotit avionul de 2 ori și a coborât cam repede de a făcut o aterizare de nota 5 minus. Bine că nu a explodat vreun pneu că nu mai eram pe aici să scriu  :peacefingers:

Mai revin după ce mă trezesc mai bine!

#33
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Am aici cateva waypoints culese prin Malta si Gozo. La unele obiective ne-a alergat atat de rau incat nu am avut nici timpul si nici dispozitia necesara sa mai deschid eTrex-ul si sa astept 1-2 minute sa imi depisteze pozitia cu precizie maximala. Eu am suprapus waypoint-urile in MapSource peste o harta de tipul Garmin World Map. In acest fel eu cred ca oricine isi poate face o idee asupra distantelor de care vorbim in Malta (ex: 700m intre Bella Vista si piata Buggiba in linie dreapta, din cauza diverselor lucrari de constructie in zona multe stradute de pe harta sunt de fapt blocate si poti iesi fie prin spatele hotelului, fie sa o iei pe strada principala si mergi aproape dublu.... prin soare ;) )

Forumul nu primeste fisiere .gdb sau .gpx asa ca a trebuit sa fac o arhiva zip:

Attached File  malta_wp_070907.zip   1.26K   161 downloads

Later edit: A, fisierul din arhiva se poate deschide si cu Google Earth  :peacefingers:

Edited by DanCld, 08 September 2007 - 11:21.


#34
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Salut. O sa plec la sfarsitul luni in Malta dar nu in concediu asa ca m-ar interesa ce se poate face sau cum este seara/noaptea in Malta singur. O sa stau in St. Julians.

Edited by dassaev, 08 September 2007 - 16:28.


#35
bestiuta1

bestiuta1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 01.08.2007
in malta inca nu am ajuns dar nici nu ma grabesc:)

#36
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Am venit din Malta. Sa incep cu inceputul:

1. Zborul cu turbulente, se pare ca nu numai eu am patit asa. La dus a fost relativ ok, insa la aterizare pe aeroportul Baneasa, pilotul, fost capitan de marina, a dat efectiv cu avionul de pamant. A aruncat ancora :)

2. Cand am ajuns in Malta dupa o noapte de nesomn, la hotel Bella Vista, am aflat ca trebuie sa asteptam pana la 12, ora Maltei ca sa ne cazeze. Pana la urma dupa aproape o ora ghidul a rezolvat problema cazarii si am obtinut camera.

3. Excursiile sunt ok, mi-au placut toate: Harbour Cruise, Grota Albastra, Festa, Gozo, Mosta si Mdina, Valetta, precum si ultima croaziera in jurul Maltei unde am putut vedea Laguna albastra se poate face si plaja. Pentru cei care nu vor excursii, plaja se poate face in golful Golden Bay (se ia autobuzul 652 parca, din fata hotelului Bella Vista). Deasemenea, puteti vizita singuri Valetta precum si celelalte obiective, nu este necesar sa dati banii pe excursii daca va descurcati cu harta. Maltezii sunt foarte amabili, politiciosi, raspund prompt si la obiect la intrebari. Cautam centrul Qawrei si am fost dus efectiv de mana de catre un localnic britanic pana la jumatatea drumului.

4. Malta Travel face treaba buna. Ghizii sunt ok (Zoltan, Ianos, Ciprian si Roxana).Am vazut o relatare despre o gluma a lui Zoltan si anume "de obicei numai 70% din turiști se întorc", ceea ce ma face sa cred ca DanCld a facut parte din acelasi grup cu mine. :) Contrar celor spune de el, mie mi-a placut la nebunie excursia cu barca, chiar daca au fost valuri mari, dar pana la urma asta este tot farmecul..

5. La hotel este regim de demipensiune, mancarea este buna si la discretie, numai intre orele de masa. Bauturile sunt foarte scumpe, la fel si apa potabila importata din Italia (pe insula nu exista apa potabila). Mancarea la fast foodurile locale nu are nici un gust si nu este servita cum trebuie. Locuitorii au o durere in pix nativa, nu au nici un stress, pana cand apuci sa fi servit iti trece pofta de mancare.

Per ansamblu, daca nu sunteti amatori de distractii, Malta merita vizitata macar odata.


PS: DanCld, am mai citit odata relatarea, chiar ai facut parte din acelasi grup cu mine. :)

Edited by landscape10, 09 September 2007 - 11:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

2Unlimited

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate