Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

refacere acoperire beci

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
ulc

ulc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2012
Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti,daca se poate, cu privire la urmatoarea problema :-am o casa veche ce are beci sub una din incaperi(bucataria); beciul este acoperit cu scandura (sprijinita tot pe scandura, dar pusa ''invers''), care fiind veche s-a deteriorat si as vrea sa refac plafonul beciului(si podeaua bucatariei). Precizez ca peretii beciului sunt din piatra iar pe jos este pamant tasat, dimensiunile fiind de 2,75/3m cu o inaltime de cca. 2m,incaperea de deasupra fiind cu 45cm. mai lunga. M-am gandit sa torn o placa in locul podelei de scandura a bucatariei, dar nu stiu care este cea mai buna solutie( cu costuri mai mici,dar suficient de rezistenta, astfel incat sa nu "cad" in beci cu tot cu bucatarie).Cum pot arma placa ce va fi turnata? Sunt necesari stalpi, centuri sau grinzi si cati/cate?Mi-a fost sugerata o "sapa"cofrata cu scandurile existente,care vor fi scoase pentru a cobori putin placa si a castiga inaltime pentru bucatarie; poate fi suficient suficient?
Va multumesc!

Edited by ulc, 10 May 2012 - 09:38.


#2
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

View Postulc, on 10th May 2012, 10:25, said:

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti,daca se poate, cu privire la urmatoarea problema :-am o casa veche ce are beci sub una din incaperi(bucataria); beciul este acoperit cu scandura (sprijinita tot pe scandura, dar pusa ''invers''), care fiind veche s-a deteriorat si as vrea sa refac plafonul beciului(si podeaua bucatariei). Precizez ca peretii beciului sunt din piatra iar pe jos este pamant tasat, dimensiunile fiind de 2,75/3m cu o inaltime de cca. 2m,incaperea de deasupra fiind cu 45cm. mai lunga. M-am gandit sa torn o placa in locul podelei de scandura a bucatariei, dar nu stiu care este cea mai buna solutie( cu costuri mai mici,dar suficient de rezistenta, astfel incat sa nu "cad" in beci cu tot cu bucatarie).Cum pot arma placa ce va fi turnata? Sunt necesari stalpi, centuri sau grinzi si cati/cate?Mi-a fost sugerata o "sapa"cofrata cu scandurile existente,care vor fi scoase pentru a cobori putin placa si a castiga inaltime pentru bucatarie; poate fi suficient suficient?
Va multumesc!
Du-te la un inginer structurist daca nu vrei sa cazi in beci cu tot cu bucatarie prin improvizatii facute dupa ureche.
N-am inteles partea cu sapa cofrata. Adica torni sapa pe scandurile existente, pe urma le scoti si te astepti sa tina sapa ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate