Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Am nevoie de 2 scripturi

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Asa cum am spus, am nevoie de 2 scripturi (stiu ca s-a mai discutat chiar si pe aici, dar nimic convenabil pentru mine si care sa functioneze corespunzator):

-> unul care sa afiseze numarul saptamanii din an in care suntem.
Am gasit ceva, dar nu inteleg de ce nu vrea sa functioneaze. E vorba de getWeek() si document.write("Saptamana este " + getWeek()); (sau mai declar o variabila zi si atunci o sa vina zi.getWeek().

Nu ma intereseaza cate zile din anul celelalt sunt in saptamana in care este 1 ianuarie (am intalnit situatii in care unii, pentru ca asa aveau nevoie sau vroiau, daca numarul majoritare erau zilele din anul trecut, se considera sapt 1 de luni incolo (deci de pe 4 incolo). Din punctul meu de vedere saptamana poate avea si 2 zile (1 si 2). Iar saptamana 2 (completa) sa fie 3-8 etc.


-> altul de conditiile meteo curente, DAR care sa arate DOAR temperatura (in grade Celsius) si pictograma corespunzatoare situatiei meteo curente/actuale. Nu am nevoie de temperaturi maxime, minime, de umiditate si de vant.

Am gasit cate ceva pe net, pe care am incercat sa il adaptez, dar nu rezultate prea grozave. Cele mai apropiat mi s-a parut cel de la yahoo weather. Restul...


Ma p;oate ajuta cineva? Multumesc!

#2
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcolombo2003, on 8th May 2012, 16:56, said:

Asa cum am spus, am nevoie de 2 scripturi (stiu ca s-a mai discutat chiar si pe aici, dar nimic convenabil pentru mine si care sa functioneze corespunzator):

-> unul care sa afiseze numarul saptamanii din an in care suntem.
Am gasit ceva, dar nu inteleg de ce nu vrea sa functioneaze. E vorba de getWeek() si document.write("Saptamana este " + getWeek()); (sau mai declar o variabila zi si atunci o sa vina zi.getWeek().

Nu ma intereseaza cate zile din anul celelalt sunt in saptamana in care este 1 ianuarie (am intalnit situatii in care unii, pentru ca asa aveau nevoie sau vroiau, daca numarul majoritare erau zilele din anul trecut, se considera sapt 1 de luni incolo (deci de pe 4 incolo). Din punctul meu de vedere saptamana poate avea si 2 zile (1 si 2). Iar saptamana 2 (completa) sa fie 3-8 etc.


-> altul de conditiile meteo curente, DAR care sa arate DOAR temperatura (in grade Celsius) si pictograma corespunzatoare situatiei meteo curente/actuale. Nu am nevoie de temperaturi maxime, minime, de umiditate si de vant.

Am gasit cate ceva pe net, pe care am incercat sa il adaptez, dar nu rezultate prea grozave. Cele mai apropiat mi s-a parut cel de la yahoo weather. Restul...


Ma p;oate ajuta cineva? Multumesc!
ce buget ai?

#3
wallweb

wallweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.04.2012
Ti-am trimis si eu un pm cu oferta. Pot sa iti ofer ambele scripturi.

#4
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Lasandu-i la o parte pe "domnii" de mai sus, diseara iti voi face eu ambele scripturi. Intrebarea este: in ce le vrei facute?

#5
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005

View PostRCG, on 14th May 2012, 15:21, said:

Lasandu-i la o parte pe "domnii" de mai sus, diseara iti voi face eu ambele scripturi. Intrebarea este: in ce le vrei facute?


Felicitari. Le-ai dat clasa!  :coolspeak:

#6
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006

View PostRCG, on 14th May 2012, 15:21, said:

Lasandu-i la o parte pe "domnii" de mai sus, diseara iti voi face eu ambele scripturi. Intrebarea este: in ce le vrei facute?

Domnii de mai sus poate si-au facut norma de actiuni caritabile.Nu inteleg de ce incerci sa fii sarcastic?
Nimeni nu lucreaza gratuit pe lumea asta.

View PostStefanD, on 15th May 2012, 01:34, said:

Felicitari. Le-ai dat clasa!  :coolspeak:
Cu ce ne-a dat clasa? Ai cumva script de la mine care este este inferior celui al lui RCG?
Clasa la ce? Poate la actiuni pro bono ca profesional nu rezulta nimic.

#7
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Imi cer scuze, nu am avut timp aseara sa ma ocup de ele. Le fac acum.

Pe de alta parte: cum sa ceri bani pe (sa zicem asa) 20 de linii de cod?

#8
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View PostRCG, on 15th May 2012, 10:02, said:

Imi cer scuze, nu am avut timp aseara sa ma ocup de ele. Le fac acum.

Pe de alta parte: cum sa ceri bani pe (sa zicem asa) 20 de linii de cod?
Simplu. Pentru ca e munca omului.

Cand o sa invatam sa ne pretuim munca vom trai si noi mai bine.

#9
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Primul "script" JS si PHP:
<?php

if (date('l', strtotime(date('Y').'-01-01')) != 'Monday')
{
	echo date("W") + 1;
}
else
{
	echo date("W");
}

?>
<html>
<head>
<script type="text/javascript">

function getWeek()
{
	currentDate = new Date();
	currentYear = currentDate.getFullYear();
	currentMonth = currentDate.getMonth();
	currentDay = currentDate.getDate();
	firstDay = '"1 January, '+currentYear+'"';
	firstDate = new Date(eval(firstDay));

	currentMonth += 1;
	var a = Math.floor((14-(currentMonth))/12);
	var y = currentYear+4800-a;
	var m = (currentMonth)+(12*a)-3;
	var jd = currentDay + Math.floor(((153*m)+2)/5) + (365*y) + Math.floor(y/4) - Math.floor(y/100) + Math.floor(y/400) - 32045;
	var d4 = (jd+31741-(jd%7))%146097%36524%1461;
	var L = Math.floor(d4/1460);
	var d1 = ((d4-L)%365)+L;
	NumberOfWeek = Math.floor(d1/7) + 1;
	if (firstDate != 1)
		return NumberOfWeek+1;
	else
		return NumberOfWeek;
}

alert(getWeek());
</script>
</head>
<body>
</body>
</html>

Pentru carcotasi: o parte din cod este luat de aici: http://tech-hacks.ne...ith-javascript/

Urmeaza mai pe seara si celalalt.

#10
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
De acord cu DarkAngelBV.Daca ma duc la vulcanizare si imi pune ala roata de rezerva ca una s-a spart si imi cere bani,eu trebuie sa-i zic:Cum sa ceri bani bre pe 4 piulite ca le-ai schimbat?
Asa am toate sansele sa ma si bata.

Uite un alt exemplu:
instalare prestashop+thema gratuita+domeniu+gazduire 1an+50 produse bagate=3000 de lei.
Misto,rezultat=0 linii de cod scrise.
Asta da as putea sa spun ca e nesimtire total,dar la dracu daca a gasit prostul prostilor de ce nu?
Si culmea e unul care se invarte pe aici.

#11
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005
Voi ati vrea bani si pentru o virgula. Sa fim seriosi. Omu' a venit aici sa ceara un ajutor. NU a deschis post-ul aceasta la bursa.

N-ar strica sa aruncati un ochi pe forumurile de afara unde oamenii se ajuta intre ei fara pretentii materiale atunci cand e vorba de niste chestii simple si usoare ( si nu ma refer la digitalpoint care a devenit o buda plina de indieni si pakistanezi ).

Inca odata, felicitari RCG!


Intrebare pentru Sorin si DarkAngelBv: daca vine un vecin sa va ceara o surubelnita pentru 10 minute, il taxati ?

#12
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Codul nu il imprumuti, il scrii pentru cineva.
Codul nu il foloseste pentru 10 minute dupa care il sterge. Deci n-ai prea nimerit-o :)

Dam primul script e simplu, e un banal date('W') in php.
Dar al 2-lea implica ceva regex + o sursa de unde sa ia informatiile respective.

Numai cine are prea mult timp liber da mura`n gura oricui (in timp ce unii pierd timpul aiurea pe forum altii fac bani sa-si intretina familia, sa-si cumpere o masina noua, un apartament... whatever).

#13
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005

View PostDarkAngelBv, on 15th May 2012, 15:17, said:

Codul nu il imprumuti, il scrii pentru cineva.
Codul nu il foloseste pentru 10 minute dupa care il sterge. Deci n-ai prea nimerit-o :)

Dam primul script e simplu, e un banal date('W') in php.
Dar al 2-lea implica ceva regex + o sursa de unde sa ia informatiile respective.

Numai cine are prea mult timp liber da mura`n gura oricui (in timp ce unii pierd timpul aiurea pe forum altii fac bani sa-si intretina familia, sa-si cumpere o masina noua, un apartament... whatever).


Ai luat ad-literam ceea ce am spus eu. Ideea era ca e frumos si omeneste sa-ti ajuti "aproapele" din cand in cand.

#14
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Il ajuti cand incearca ceva si vezi ca nu a reusit. Nu cand vine sa ceara.

Ii ofer vecinului cu cea mai mare placere o bucata de cozonac, dar i-o ofer daca am vazut ca a incercat el/sotia lui sa faca si nu a reusit, nu ii ofer asa ca imi cere el. Ca de cerut e usor, de facut e mai greu, ca mai implica si ceva ani de experienta.

#15
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006

View PostDarkAngelBv, on 15th May 2012, 15:38, said:

Il ajuti cand incearca ceva si vezi ca nu a reusit. Nu cand vine sa ceara.

Ii ofer vecinului cu cea mai mare placere o bucata de cozonac, dar i-o ofer daca am vazut ca a incercat el/sotia lui sa faca si nu a reusit, nu ii ofer asa ca imi cere el. Ca de cerut e usor, de facut e mai greu, ca mai implica si ceva ani de experienta.

@DarkAngelBv: Nu prea e un simplu date('W'). Ete ici: http://en.wikipedia....date#First_week
Ce i-am dat eu este ok pentru ultimii 5 ani/urmatorii 5 (pe astia am verificat). Nu garantez ca va fi ok pentru fiecare an in parte. De asta e moka.

Pe de alta parte, pentru al 2-lea script nu ai nevoie de niciun regex (ce? ai de gand sa parsezi inmh.ro cu regex? good luck with that. Te alegi cu ditamai tambalaul). Ii parsez frumos un XML si rezolvam tot :). Ce zici de asta?

#16
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005
:)

Lasa textele astea. Daca face sotia ta cozonac si iti bate vecinu' la usa ca moare de pofta, fac pariu ca ii dai o felie, asta daca esti om. Sunt sigur ca nu il intrebi inainte daca nevasta-sa a incercat si ea sa faca cozonac. Hai sa n-o mai dam in sf-uri.

Am 7 ani de cand sunt pe softpedia, timp in care am facut multe pauze ( unele de ani de zile). Incep sa-mi aduc aminte de ce si presimt ca urmeaza o alta pauza.

Mai multe nu spun pt ca iar imi editezi postul, cum ai facut-o acum vreo 4 ani si ceva ( am memorie de fier ).

Alt exemplu de OM: http://forum.softped...;#entry11474585

P.S - esti fan wordpress Darkangel, tocmai de-aia ma gandeam ca poate stii ca "mura-n gura" poate fi benefica uneori :)

Edited by StefanD, 15 May 2012 - 15:01.


#17
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
@RCG, da, parsezi un XML daca ai de unde, doar ca cele mai multe servicii BUNE nu sunt Free.

@StefanD, presimti prost :)
Nu-mi spune ca initiatorul are pofta de un script :lol: (ca sa fim in tema).

#18
StefanD

StefanD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 04.11.2005

View PostDarkAngelBv, on 15th May 2012, 14:58, said:

@RCG, da, parsezi un XML daca ai de unde, doar ca cele mai multe servicii BUNE nu sunt Free.

@StefanD, presimti prost :)
Nu-mi spune ca initiatorul are pofta de un script :lol: (ca sa fim in tema).

El are nevoie de ajutor din partea noastra, si cu ocazia asta ii spun ca daca pana maine nu primeste ceea ce are nevoie, am sa-l ajut eu cu mare placere. Acum nu pot ca am si eu destul de lucru + la mine in casa e santier.

Cand am spus ca presimt, nu m-am referit la faptul ca imi dai ban / warn, etc. Ma refeream la pauza voluntara :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate