Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie cositoare rotativa

- - - - -
  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#1
ionutz1981

ionutz1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.03.2012
Salutare .

Am si eu nevoie de un sfat in vederea achizitionarii unei cositoare puntru un u445 care sa fie potrivita si pentru cosirea fanetelor ,marca , model,transmisie,etc.
Va multumesc !

#2
newholland

newholland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.11.2010

 ionutz1981, on 7th May 2012, 22:26, said:

Salutare .

Am si eu nevoie de un sfat in vederea achizitionarii unei cositoare puntru un u445 care sa fie potrivita si pentru cosirea fanetelor ,marca , model,transmisie,etc.
Va multumesc !
Cositoare cu tamburi de 1.65 (pt. cele poloneze gasesti cel mai usor piese, sunt cele mai raspandite).
http://targumures.ol...x-iid-181827147

 ionutz1981, on 7th May 2012, 22:26, said:

Salutare .

Am si eu nevoie de un sfat in vederea achizitionarii unei cositoare puntru un u445 care sa fie potrivita si pentru cosirea fanetelor ,marca , model,transmisie,etc.
Va multumesc !
http://www.piese-agr...-165-cm-2387753

#3
ionutz1981

ionutz1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.03.2012
Din cate am inteles calitatea celor poloneze lasa de dorit .M-ar interesa o marca nemteasca sau olandeza PZ de exemplu marca pe care mi-a recomandat-o cineva.
   Ce parere aveti ?

#4
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
am cumparat eu una pottinger si cand am desfacut-o avea un pinion praf ca a functionat fara ulei.de gasit am gasit pinion dar scump.1000 de lei perechea ca numai asa se schimba fata de 100 si ceva de lei cat ii un pinion la o cositoare poloneza.tragi tu ce concluzie vrei.

#5
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012

 raul_16nic, on 8th May 2012, 23:31, said:

am cumparat eu una pottinger si cand am desfacut-o avea un pinion praf ca a functionat fara ulei.de gasit am gasit pinion dar scump.1000 de lei perechea ca numai asa se schimba fata de 100 si ceva de lei cat ii un pinion la o cositoare poloneza.tragi tu ce concluzie vrei.
eu am una de5 ani.anul trecut mi s-a dus un semering din capul axului unui tambur,în baia de ulei și l-am schimbat dar mi s-a dus iară și îmi curge uleiul.care este cauza?

#6
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
semering de proasta calitate.

#7
radu-stefan

radu-stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.06.2010
cum se lucreaza cu o cositoare din asta rotativa?
pe ce se sprijina cand se lucreaza cu ea? se tine in flotant in tiranti? sau se lasa de tot jos pana ating tamburii pamantul?

#8
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
cauta un manual pe internet ca iti explica acolo destul de clar.

#9
newholland

newholland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.11.2010

 radu-stefan, on 15th May 2012, 14:40, said:

cum se lucreaza cu o cositoare din asta rotativa?
pe ce se sprijina cand se lucreaza cu ea? se tine in flotant in tiranti? sau se lasa de tot jos pana ating tamburii pamantul?
flotant, merge taras pe farfuriile de jos

#10
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
are ceva ca imi sta gaurile de la tamburi asa ?cutitele nu se lovesc intre ele.

Attached Files



#11
newholland

newholland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.11.2010

 raul_16nic, on 16th May 2012, 16:43, said:

are ceva ca imi sta gaurile de la tamburi asa ?cutitele nu se lovesc intre ele.
Nu are nimic.
Intr-o parte este cutit iar in cealalta nu.
Tamburii au cate sase gauri fiecare si doar trei cutite. Cand s-a uzat talerul de sus in dreptul cutitului am mutat suportii de cutite la celelalte gauri si am potrivit (pt. ca umblasem si la pinioane) sa nu se loveasca. Am patit si sa se loveasca si tot faci treaba dar cu zgomot din cand in cand.
Merge frumos fara trepidatii cand talerele sunt paralele cu pamantul. Se regleaza inclinatia din tirantul central.
Atentie la modificarea pozitiei de lucru si de drum ( ma refer la protectia ta).

Edited by newholland, 17 May 2012 - 14:59.


#12
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 newholland, on 17th May 2012, 15:56, said:

Atentie la modificarea pozitiei de lucru si de drum ( ma refer la protectia ta).


FOARTE MARE ATENTIE !!!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EIErx0GOAkM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4xvLvuuBGV4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rand, 17 May 2012 - 15:21.


#13
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
trecerea de la transport la lucru se face hidraulic din tractor .eu m-am gandit ca o fi ceva problema ca nu sunt chiar cap in cap gaurile cum erau inainte sa schimb pinioanele.ms pentru raspuns!

#14
riderinblack_tm

riderinblack_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 22.02.2010

 raul_16nic, on 17th May 2012, 19:13, said:

trecerea de la transport la lucru se face hidraulic din tractor .eu m-am gandit ca o fi ceva problema ca nu sunt chiar cap in cap gaurile cum erau inainte sa schimb pinioanele.ms pentru raspuns!
Nu la toate cositorile se face hidraulic, sunt multe la care se face "cu brandul" si atunci pot aparea diferite accidente.

#15
newholland

newholland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.11.2010

 soimnegru68, on 14th May 2012, 15:00, said:

eu am una de5 ani.anul trecut mi s-a dus un semering din capul axului unui tambur,în baia de ulei și l-am schimbat dar mi s-a dus iară și îmi curge uleiul.care este cauza?
- poate fi axul uzat in dreptul simeringului. (se poate incerca un simering cu interiorul mai mic daca gasesti)
- poate curge si prin alta parte
- simering defect sau montat gresit (putin probabil)

#16
radu-stefan

radu-stefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.06.2010
am vazut la o cositoare cu tamburi poloneza ca la priza era un sistem ca de clichet, adik mergea ssa invarti de tamburi si priza nu se misca, era pe liber; vorbesc de priza de pe cositoare.
eu am o cositoare Pz luata second si nu am vazut acest sistem. ce trebuie sa fac? o folosesc asa? am inteles ca exista cardane cu dispozitv din acesta de clichet pt a nu forta priza tractorului.

#17
newholland

newholland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.11.2010

 radu-stefan, on 23rd May 2012, 02:15, said:

am vazut la o cositoare cu tamburi poloneza ca la priza era un sistem ca de clichet, adik mergea ssa invarti de tamburi si priza nu se misca, era pe liber; vorbesc de priza de pe cositoare.
eu am o cositoare Pz luata second si nu am vazut acest sistem. ce trebuie sa fac? o folosesc asa? am inteles ca exista cardane cu dispozitv din acesta de clichet pt a nu forta priza tractorului.
Daca vrei sa stai linistit cumpara un cardan cu clicket (si cu ambreiaj daca vrei sa nu fortezi motorul sau cositoarea) dar probabil ca e mai scump.
Oricum la tocator nu am asa ceva desi are o inertie mare si nu s-a intamplat nimic. De exemplu tractorul U650 are ambreiajul in priza de putere.

Edited by newholland, 23 May 2012 - 08:08.


#18
newholland

newholland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.11.2010
Am o intrebare. Cositoare poloneza de 1.65 stiu ca merge in 90% din cazuri cu viteza a 4-a la tractorul U650(cu exceptia terenului denivelat, coceni, etc.).
Cositoarea de 1.85 sau mai mare merge la U650 cu viteza a 4-a si in caz ca ati facut coceni cum se incadreaza pe randuri.
In caz ca nu merge de 1.85 cu viteza a 4-a inseamna ca e mai rentabila una de 1.65 ca termin mai repede.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate