Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

probleme PUZ, parcelare fortata, drum fortat

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.06.2006
Salut,

Postez aici in speranta ca poate are cineva niste informatii mai bune decat am reusit eu sa obtin.

Studiez posibilitatatea cumpararii unui teren impreuna cu inca 2 prieteni pentru constructia a 3 case, cate una pentru fiecare. Am gasit parcela de teren care ne place, totul e ok cu proprietarul dar nu si cu primaria. Terenul are o suprafata de 2000mp, o singura parcela, dar la primarie apare imaprtit in 4 si cu un drum de acces (fundatura) cu spatiu de intoarcere.

Mi s-a spus de la primarie ca ei nu pot sa imi dea alta parcelare sau alte retrageri, sau alt aranjament daca asa spune in puz, deci eu teoretic nici macar nu pot sa il impart pe terenul asta in 3 ca tre sa fie impartit in 4. Mi se pare super stupid. Singura mea varianta din ce zic ei este sa cer modificare de PUZ si sa ma astept sa dureze si mai mutl de 2 ani.

A trecut cineva prin vro intamplare similara? care ar fi rezolvarea? daca eu nu vreau fundatura aia de drum pe proiprietate si vreau sa avem o curte comuna si o singura poarta, cum as putea sa fac?

Mentionez ca mai trebuie sa las o retragere de 7 metrii de la marginea terenului pentru un alt drum, care nu ar fi o problema, dar daca las si limba asta cum au desenat o ei in puz, pierd 25% din terent total aiurea.

Am atasat partea de interes din puz., terenul este cel incadrat de linia punctata.
Attached File  IMG_0771.jpg   357.89K   124 downloads

Va multumesc,
Alex

#2
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012
Ceva nu se leaga: terenul are in acte o singura parcela de x metri, iar la primarie apare altceva? Faci dovada cu actul si primaria il aduce in starea initiala. Un dobitoc a desenat ceva gresit pe vre-un plan. Vezi unde apare, in PUZ sau in PUD. Cere dovada impartirii in 4 de la primarie, vezi poate are vre-un litigiu, ceva, poate a cerut cineva acea impartire. De obicei la mosteniri apare o hotarare judecatoreasca de impartire intre 4 frati cu cai de acces la terenul fiecaruia. In baza carui act arhitectul zonal a dispus realizarea PUZ-ului altfel decat in actul original de propietate?

#3
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.06.2006
mersi frumos pentru raspuns, o sa il iau la puricat si pe proprietar desi cadastrul lui pare destul de clar doar o parcela, si mai departe cu el, daca intr adevar nu a facut nici o cerere sa ne certam cu cei de la primarie.

presupun ca in urma unei cereri la priamrie trebuie sa elibereze in curs de 30 de zile motivul impartirii respective.

de mostenire, parcela asta este rezultatul mostenirii, de 2000mp, restu de rude au luat alte parcele din jur.

daca cumva exista cerere de imartire, ce cale am eu sa refac acest puz care nu ma avantajeaza deloc? nu am nevoie de drum cu intoarcere acolo care sa ne deserveasca doar pe noi 3, putem foarte bine sa avem o curte cumuna.

#4
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postat_b, on 7th May 2012, 17:06, said:

nu am nevoie de drum cu intoarcere acolo care sa ne deserveasca doar pe noi 3, putem foarte bine sa avem o curte cumuna.
Presupunand ca-l veti cumpara:
1 - vor fi trei proprietari pe un teren
2 - vor fi trei parcele cu 3 proprietari?
in cazul 2 aveti nevoie de drum de servitute (deschiderea la strada existenta nu este suficienta) iar legea impune niste dimensiuni (latime, loc de intoarcere .... etc)

#5
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.06.2006
Salut,
In principiu putem sa urmam oricare dintre cele 2 variante, care ne va salva mai mult teren. Din cate stiam eu latimea minima a drumului de dervitute era 3 metri, iar ei imi impun acolo 7 metri.

Am vorbit si cu proprietarul si o sa depunem pentru certificatul de urbanism si pentru lamurirea sitautiei, de unde s-a ajuns la cele 4 parcele acolo. Mai postez cand aflu ce naiba se intampla. Proprietarul zice ca nu a semnat nici o hartie pentru dezmembrare, vom vedea.
Mersi

/edit: daca mergem pe 3 proprietari pe un teren, cu 3 case,  avand o curte comuna din punct de vedere al actelor, nu mai exista necesitatea drumului de servitute?

Edited by at_b, 07 May 2012 - 18:08.


#6
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005

View Postat_b, on 7th May 2012, 15:21, said:

...
Studiez posibilitatatea cumpararii unui teren impreuna cu inca 2 prieteni pentru constructia a 3 case, cate una pentru fiecare. Am gasit parcela de teren care ne place, totul e ok cu proprietarul dar nu si cu primaria. Terenul are o suprafata de 2000mp, o singura parcela, dar la primarie apare imaprtit in 4 si cu un drum de acces (fundatura) cu spatiu de intoarcere.

ceea ce sustii tu e imposibil . primaria nu are "alte acte". primaria are un PUZ aprobat, al carui beneficiar nu are cum sa fie altul decat cel care iti vinde tie, sau cel de la care a cumparat cel care iti vinde tie. oricum ar fi, nu exista posibilitatea ca proprietarul sa detina un extras CF ACTUALIZAT, cu o singura parcela de 2000mp, si sa nu stie de acel PUZ aprobat. daca are extrasul pe 2000mp, inseamna ca nu a facut dezmembrarea in urma aprobarii PUZ-ului.

View Postat_b, on 7th May 2012, 15:21, said:

Mi s-a spus de la primarie ca ei nu pot sa imi dea alta parcelare sau alte retrageri, sau alt aranjament daca asa spune in puz, deci eu teoretic nici macar nu pot sa il impart pe terenul asta in 3 ca tre sa fie impartit in 4. Mi se pare super stupid. Singura mea varianta din ce zic ei este sa cer modificare de PUZ si sa ma astept sa dureze si mai mutl de 2 ani.

perfect adevarat. primaria nu are cum sa aiba alta situatie, daca deja s-a aprobat un PUZ, CU ACORDUL SI LA SOLICITAREA proprietarului de teren. nu dureaza chiar 2 ani, dar dureaza minim 6 luni


View Postat_b, on 7th May 2012, 15:21, said:

A trecut cineva prin vro intamplare similara? care ar fi rezolvarea? daca eu nu vreau fundatura aia de drum pe proiprietate si vreau sa avem o curte comuna si o singura poarta, cum as putea sa fac?

Mentionez ca mai trebuie sa las o retragere de 7 metrii de la marginea terenului pentru un alt drum, care nu ar fi o problema, dar daca las si limba asta cum au desenat o ei in puz, pierd 25% din terent total aiurea.

Am atasat partea de interes din puz., terenul este cel incadrat de linia punctata.
Attachment IMG_0771.jpg

Va multumesc,
Alex

rezolvarea este un PUZ modificator


View Postccvag3, on 7th May 2012, 16:36, said:

Ceva nu se leaga: terenul are in acte o singura parcela de x metri, iar la primarie apare altceva? Faci dovada cu actul si primaria il aduce in starea initiala. Un dobitoc a desenat ceva gresit pe vre-un plan. Vezi unde apare, in PUZ sau in PUD. Cere dovada impartirii in 4 de la primarie, vezi poate are vre-un litigiu, ceva, poate a cerut cineva acea impartire. De obicei la mosteniri apare o hotarare judecatoreasca de impartire intre 4 frati cu cai de acces la terenul fiecaruia. In baza carui act arhitectul zonal a dispus realizarea PUZ-ului altfel decat in actul original de propietate?
esti pe langa subiect si dai indicatii aiurea, care mai mult incurca omul si il pune pe cai gresite.
daca nu cunosti legislatia, nu da indicatii aiurea.

un PUZ poate propune si aeroport pe terenul ala, daca se incadreaza si se aproba.

#7
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.06.2006
Ok, multumesc frumos pentru informatii. Maine ar trebui sa am un extras CF actualizat si un plan orto foto, voi vedea atunci ce are de fapt proprietarul, actualizat. Momentan am cadastrul mai vechi, certificat urbanism mai vechi si diverse alte acte care nu arata nici unul o parcelare.

Revin cu informatii si alte intrebari in functie de ce vad si va multumesc frumos pentru sfaturi.

#8
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postat_b, on 7th May 2012, 19:07, said:

Salut,
In principiu putem sa urmam oricare dintre cele 2 variante, care ne va salva mai mult teren.
Dpdv legal cred ca va incadrati la o singura banda de 3,5 m avand un acces de max 30m lungime (este la limita din ce am calculat eu), ramane sa vedeti ce spune primaria si pe ce baza.

Quote

Regulament din 27/06/1996
Versiune actualizata pana la data de: 24/05/2011
general de urbanism


   4.11. -Construcții de locuințe
   4.11.1. -Pentru locuințe unifamiliale cu acces și lot propriu se vor asigura:
    ▪ accese carosabile pentru locatari;
    ▪ acces carosabil pentru colectarea deșeurilor menajere și pentru accesul mijloacelor de stingere a incendiilor;
    ▪ alei (semi)carosabile în interiorul zonelor parcelate, cu o lungime de maximum 25 m vor avea o lățime de minimum 3,5 m, iar pentru cele cu lungimi mai mari de 25 m vor fi prevăzute supralărgiri de depășire și suprafețe pentru manevre de întoarcere;
    ▪ în cazul unei parcelări pe două rânduri, accesele la parcelele din spate se vor realiza prin alei de deservire locală (fundături):
   - cele cu o lungime de 30 m - o singură bandă de 3,5 m lățime;
   - cele cu o lungime de maximum 100 m - minimum 2 benzi (total 7 m), cu trotuar cel puțin pe o latură și supralărgiri pentru manevre de întoarcere la capăt.
   4.11.2. -Pentru locuințe semicolective cu acces propriu și lot folosit în comun se vor asigura:
    ▪ accese carosabile pentru locatari;
    ▪ accese de serviciu pentru colectarea deșeurilor menajere și pentru accesul mijloacelor de stingere a incendiilor;
    ▪ în cazul unei parcelări pe două rânduri, accesele la parcelele din spate se vor realiza prin alei de deservire locală (fundături):
   - cele cu o lungime de maximum 30 m - o singură bandă de 3,5 m lățime;
   - cele cu o lungime de 30 m până la maximum 100 m - minimum 2 benzi (total 7 m), cu trotuar cel puțin pe o latură; supralărgiri pentru manevre de întoarcere la capăt.


#9
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Cred ca raspunsul situatiei alambicate nu este atat de complicat, firul logic ar fi: pentru "parcela ta" de 2000mp, la un moment dat, proprietarul s-a gandit probabil sa vanda si cum parcelele mici se vand mai usor, s-o fi gandit automat sa parceleze. Ocazie cu care Primaria o fi cerut efectuarea unui PUZ si rezultatul este cel care este.
Singura intrebare este cea legata de actul pe care ti l-a aratat proprietarul, care mai mult ca sigur nu este conform realitatii. Esti sigura ca nu ti-a aratat o copie ceva dupa cadastrarea initiala (adica inainte de PUZ si parcelare)?
Oricum, unde este terenul? Ca imi pare mie ca Primaria respectiva e foarte riguroasa cu drumurile de acces la un amarat de lot de 2000mp :). La mine a parcelat un vecin un lot de vreo 1200mp cu drum de acces de 3m pe o distanta de vreo 60-70ml, deci...in cazul tau tin la eticheta destul de mult cei de la Primarie :).

#10
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View PostCristiALF, on 8th May 2012, 11:22, said:

...Ocazie cu care Primaria o fi cerut efectuarea unui PUZ...
...La mine a parcelat un vecin un lot de vreo 1200mp cu drum de acces de 3m pe o distanta de vreo 60-70ml...
Spuneti-mi si mie va rog, in ce situatie solicita primaria PUZ si cam la ce se refera acesta?
Si daca trebuie sa fac un drum privat de 300 m liniari, ce latime ar trebui sa cedez, ca vad in lege (postul 8) : "maxim 100 m". Dar peste ?

#11
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 20.06.2006
Salut,

Am revenit cu date proaspete, extrasul de la cartea funciara cat si planul orto foto, eliberate ieri, arata o singura parcela, deci din cate imi dau eu seama terenul nu a fost impartit niciodata.

Nu stiu exact calea pe care a aparut aceasta propunere in PUZ ul final dar este acolo.

Daca eu veau sa parcelez terenul, de la primarie (Bragadiru) mi s-a spus ca nu imi pot da acceptul decat daca este parcelat cum spune in PUZ.

Intentia mea este sa il luam in suprafata indiviza, dupa care sa cerem o modificare de puz, sau o parcelare altfel decat vor ei, daca merge, in timp ce imi fac si treaba pe teren.

Exista vro problema cu aceasta abordare? Ma pot trezi cu cine stie ce restrictii mai tarziu?

Multumesc frumos

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate