Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Burgas

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Am căutat în toate cele 5 pagini un topic despre Burgas, un superb oraș de pe litoralul bulgăresc, al 4-lea oraș al Bulgariei (ca populație).
Nu am găsit, așa că m-am gândit să deschid acest topic nou.
Orașul merită vizitat, iar relativa apropiere de Sunny Beach, Nesebâr și alte stațiuni din sudul litoralului bulgăresc fac din Burgas un loc de vizitat într-o excursie de o zi (sau măcar jumătate de zi) în timpul sejurului.
Cu ocazia sărbătorii de Paști am vizitat pentru câteva ore orașul (luni, pe 16.04.2012), așa cum am amintit la topicul "Nessebar". Acolo scriam:

Luni am făcut check-out-ul pe la ora 11, deși puteam să servim și prânzul (era plătit). Dar voiam să ajung neapărat în Burgas, pentru muzeul arheologic (cu tezaurul vrăciței trace) și muzeul de istorie naturală (cu colecția de minerale din toată lumea). Vremea a ținut cu noi, deja parcă era vară, ceea ce a fost perfect, pentru că muzeele erau închise. Pesemne că bulgarii consideră de la sine înțeles ca acestea să fie închise în zilele de sărbătoare (a 2-a zi de Paști), că nicăieri nu erau afișate pe orare zilele libere. Și nici în ghidul Lon-ly Pl-net nu scria. Asta e, rămâne pe data viitoare. Oricum ne-am plimbat prin Grădina mării și pe cele 2 străzi pietonale (Aleko Bogoridi și Alexandrovska), unde am și mâncat de prânz elegant și foarte ieftin (salată mediteraneană, ratatouille, berea lor Zagorka, apă plată și 2 cafele - totul 25 leve cu tot cu bacșiș). Burgas-ul este un oraș superb. O să vin cu poze. Apoi, după ultimele cumpărături într-un magazin cu produse rusești veritabile (ne-au spus că au deschis unul și în Ruse), am plecat spre Românica. .

O să revin cu câteva precizări și informații utile pentru cei care vor dori să viziteze Burgas.

De asemenea, invit pe cei care deja au fost pe-acolo să-și aștearnă (pe acest topic) amintirile.

Poze:
1-8. ulița Aleko Bogoridi;
9-16. Grădina Mării;
17-24. ulița Alexandrovska;
25-27. papa bun, așa cum am relatat;
28. magazinul cu produse rusești aflat pe ulița Konstantin Fotinov, foarte aproape de intersecția cu Aleko Bogoridi.


Sănătate și toate cele bune !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 06 May 2012 - 21:29.


#2
adelmina

adelmina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.12.2007

 OvidiuNS, on 6th May 2012, 22:21, said:

Salutare !

Am căutat în toate cele 5 pagini un topic despre Burgas, un superb oraș de pe litoralul bulgăresc, al 4-lea oraș al Bulgariei (ca populație).
Nu am găsit, așa că m-am gândit să deschid acest topic nou.
Orașul merită vizitat, iar relativa apropiere de Sunny Beach, Nesebâr și alte stațiuni din sudul litoralului bulgăresc fac din Burgas un loc de vizitat într-o excursie de o zi (sau măcar jumătate de zi) în timpul sejurului.
Cu ocazia sărbătorii de Paști am vizitat pentru câteva ore orașul (luni, pe 16.04.2012), așa cum am amintit la topicul "Nessebar". Acolo scriam:

Luni am făcut check-out-ul pe la ora 11, deși puteam să servim și prânzul (era plătit). Dar voiam să ajung neapărat în Burgas, pentru muzeul arheologic (cu tezaurul vrăciței trace) și muzeul de istorie naturală (cu colecția de minerale din toată lumea). Vremea a ținut cu noi, deja parcă era vară, ceea ce a fost perfect, pentru că muzeele erau închise. Pesemne că bulgarii consideră de la sine înțeles ca acestea să fie închise în zilele de sărbătoare (a 2-a zi de Paști), că nicăieri nu erau afișate pe orare zilele libere. Și nici în ghidul Lon-ly Pl-net nu scria. Asta e, rămâne pe data viitoare. Oricum ne-am plimbat prin Grădina mării și pe cele 2 străzi pietonale (Aleko Bogoridi și Alexandrovska), unde am și mâncat de prânz elegant și foarte ieftin (salată mediteraneană, ratatouille, berea lor Zagorka, apă plată și 2 cafele - totul 25 leve cu tot cu bacșiș). Burgas-ul este un oraș superb. O să vin cu poze. Apoi, după ultimele cumpărături într-un magazin cu produse rusești veritabile (ne-au spus că au deschis unul și în Ruse), am plecat spre Românica. .

O să revin cu câteva precizări și informații utile pentru cei care vor dori să viziteze Burgas.

De asemenea, invit pe cei care deja au fost pe-acolo să-și aștearnă (pe acest topic) amintirile.

Poze:
1-8. ulița Aleko Bogoridi;
9-16. Grădina Mării;
17-24. ulița Alexandrovska;
25-27. papa bun, așa cum am relatat;
28. magazinul cu produse rusești aflat pe ulița Konstantin Fotinov, foarte aproape de intersecția cu Aleko Bogoridi.


Sănătate și toate cele bune !
La acest sfarsit de saptamana voi fi si eu impreuna cu un grup in zona Nessebar, Burgas. Plimbarea pe care mi-am propus-o in Burgas include cele 2 strazi pietonale si parcul de pe malul marii. Te rog daca ai timp mai posteaza despre Burgas si da-mi un sfat, daca poti, despre locul unde ar trebui parcat autocarul cand venim dinspre Nessebar. Noi plecam maine dimineata. Multumesc.

#3
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 adelmina, on 9th May 2012, 06:13, said:

La acest sfarsit de saptamana voi fi si eu impreuna cu un grup in zona Nessebar, Burgas. Plimbarea pe care mi-am propus-o in Burgas include cele 2 strazi pietonale si parcul de pe malul marii. Te rog daca ai timp mai posteaza despre Burgas si da-mi un sfat, daca poti, despre locul unde ar trebui parcat autocarul cand venim dinspre Nessebar ...
Autocarul ? Hmmm, cam problematic. Noi am fost cu mașina mică și am parcat în apropierea gării (la est de gară, pe o străduță).
Dar autocarul nu trebuie să stea cu voi, vă lasă în centru (mă rog, la gară) și vă ia la o oră prestabilită. Poate să se ducă undeva la o benzinărie sau chiar la outlet-ul din nord, unde este și Carrefour. Și poate că cei din grup vor să mergeți cu toții și la outlet la sfârșit.
Eu am avut o hartă din 2 bucăți listată la imprimantă de pe google-maps, pentru orientare (vezi pozele). Aveți grijă că bucata de drum dintre ulița Konstantin Velichkov și bd. Demokrația e în reparație (drumul care merge pe lângă grădina mării). Dacă veniți de la Nesebâr, la primul sens giratoriu faceți dreapta, treceți prin fața Carrefour-ului și la următorul sens giratoriu faceți stânga spre sud, apoi intrați la un moment dat pe bd. Demokrația și mergeți pe el și pe bd. Bulair până la gară (urmăriți pe pozele mele sau pe google-maps). Cred că ăsta e cel mai bun drum pt. autocar, altfel se poate împotmoli pe vreo stăduță (noi am avut loc, dar autocarul e mare).

O să vă descurcați, nu e greu. Și dacă apuci să vezi bijuteriile vrăciței trace sau mineralele, pune și tu niște poze pe-aici. Muzeul Arheologic se află pe ulița Aleko Bogoridi, chiar la intersecția cu ulița Konstantin Fotinov, iar Muzeul de istorie naturală e pe ulița Konstantin Fotinov, la vreo 50m nord de ulița Aleko Bogoridi.


Sănătate și week-end plăcut !

Attached Files


Edited by OvidiuNS, 09 May 2012 - 19:20.


#4
adelmina

adelmina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 03.12.2007

 OvidiuNS, on 9th May 2012, 20:12, said:

Autocarul ? Hmmm, cam problematic. Noi am fost cu mașina mică și am parcat în apropierea gării (la est de gară, pe o străduță).
Dar autocarul nu trebuie să stea cu voi, vă lasă în centru (mă rog, la gară) și vă ia la o oră prestabilită. Poate să se ducă undeva la o benzinărie sau chiar la outlet-ul din nord, unde este și Carrefour. Și poate că cei din grup vor să mergeți cu toții și la outlet la sfârșit.
Eu am avut o hartă din 2 bucăți listată la imprimantă de pe google-maps, pentru orientare (vezi pozele). Aveți grijă că bucata de drum dintre ulița Konstantin Velichkov și bd. Demokrația e în reparație (drumul care merge pe lângă grădina mării). Dacă veniți de la Nesebâr, la primul sens giratoriu faceți dreapta, treceți prin fața Carrefour-ului și la următorul sens giratoriu faceți stânga spre sud, apoi intrați la un moment dat pe bd. Demokrația și mergeți pe el și pe bd. Bulair până la gară (urmăriți pe pozele mele sau pe google-maps). Cred că ăsta e cel mai bun drum pt. autocar, altfel se poate împotmoli pe vreo stăduță (noi am avut loc, dar autocarul e mare).

O să vă descurcați, nu e greu. Și dacă apuci să vezi bijuteriile vrăciței trace sau mineralele, pune și tu niște poze pe-aici. Muzeul Arheologic se află pe ulița Aleko Bogoridi, chiar la intersecția cu ulița Konstantin Fotinov, iar Muzeul de istorie naturală e pe ulița Konstantin Fotinov, la vreo 50m nord de ulița Aleko Bogoridi.


Sănătate și week-end plăcut !
Multumesc mult pentru informatii. Din pacate pentru mine le-am citit abia la intoarcere pentru ca in seara aceea nu am mai avut timp sa intru. Daca excursia era pentru mine si familia mea intram si la muzee. Asa ne-am ales doar cu plimbarea pe Bogoridi, prin Gradina Marii si pe faleza. Am avut si putin timp la dispozitie: doar 1,5 ore. Autocarul a fost parcat pe un trotuar la vreo 500m de Hotel Bulgaria, dar soferul a ramas acolo pentru orice eventualitate. Oricum va trebui sa revin candva pentru ca am ramas cu "datorii" fata de ce ofera acest orasel.
Multumesc inca o data.
PS. O sa incercam sa postam niste poze de pe unde am fost.

#5
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
@aurora56: cum a fost la Burgas (am văzut că ați fost după Thassos) ?
Spuneai că a fost frumos seara.
Nouă ne-a plăcut orașul, dar era primăvară și eram curios cum e acolo acum, în august (eventual ceva poze n-ar strica).

Sănătate și toate cele bune !

#6
aurora56

aurora56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 25.02.2007

 OvidiuNS, on 16th August 2012, 22:58, said:

@aurora56: cum a fost la Burgas (am văzut că ați fost după Thassos) ?
Spuneai că a fost frumos seara.
Nouă ne-a plăcut orașul, dar era primăvară și eram curios cum e acolo acum, în august (eventual ceva poze n-ar strica).

Sănătate și toate cele bune !
Nu am reusit sa fac poze deoarece am uitat aparatul foto la hotel.Am o singura poza cu BURGAS la intrare in oras si o voi pune maine ca acasa nu am reusit sa descarc filmul.Sotul meu dar si eu am fost placut impresionati de plaja Burgas (capatul dinspre port),plaja cu nisip,marea era curata si avea valuri spre bucuria sotului care a parut mai incantat de Marea Neagra de la Burgas decat de marea Egee prea linistita pentru el.Ne-a placut alleea pietonala de langa hotel Bulgaria noaptea, cu terase de o parte si de alta a ei discret luminate.Era aglomerat seara dar frumos.Parcul este plin de verdeata si mici parculete de flori multicolore.Preturile sunt foarte accesibile :1.5 leva o felie de pizza mare ,berea-1.5-2 leva la jumatate de pret ca in Grecia .Atentie la plati cu cardul in Bulgaria 1 leva=2.35 lei,am avut surpriza asta azi cand am vazut extrasul fata de Grecia unde 1 euro=4.58 lei sau maxim 4.62 lei ca si in Romania in acea perioada.

#7
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 aurora56, on 19th August 2012, 14:42, said:

Nu am reusit sa fac poze deoarece am uitat aparatul foto la hotel ...
Ok, asta e ... Data viitoare !


 aurora56, on 19th August 2012, 14:42, said:

... Ne-a placut aleea pietonala de langa hotel Bulgaria noaptea, cu terase de o parte si de alta a ei discret luminate. Era aglomerat seara, dar frumos ...
Cum spuneam, noi am fost după prânz, dar îmi imaginez cât de plăcut e seara.


 aurora56, on 19th August 2012, 14:42, said:

... Preturile sunt foarte accesibile: 1.5 leva o felie de pizza mare, berea 1.5-2 leva la jumatate de pret ca in Grecia ...
Am observat și eu, prețurile sunt mici. Un pachet de țigări care la noi costă 12,5 lei, în Burgas costa 5 leve (adică 11 lei). În plus, cursul de schimb a fost foarte avantajos, adică în a 2-a zi de Paști pe 1 euro am obținut 1,95 leve (în Nessebâr era parcă 1,78).


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 19 August 2012 - 20:05.


#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
@kerkyra: cumva aţi reuşit să vizitaţi şi cele 2 muzee din apropierea străzii Aleko Bogoridi (cel de arheologie şi cel cu minerale din toată lumea) ?
Noi în 2012 le-am găsit închise, fiindcă era a doua zi de Paşti şi era zi liberă.

Pun şi un link către postul tău cu pozele recente din Burgas. Aşadar, cei interesaţi pot apăsa aici.


Sănătate şi mulţumiri !

Edited by OvidiuNS, 24 September 2019 - 02:18.


#9
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Nu, am cautat sa ne plimbam mai mult prin oras. Si, sincer, nu caut neaparat muzee, daca stiam, poate cel de minerale ar fi fost interesant.

#10
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Şi celălalt era interesant, fiindcă sunt expuse bijuteriile cu care a fost îngropată o vrăciţă tracă.
Oricum, informaţiile mele sunt de atunci, din 2012, trebuie căutat şi văzut care e situaţia în prezent.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 27 September 2019 - 13:40.


#11
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Nu stiu daca are legatura cu topicul, daca nu e de interes, se poate sterge.

Pentru ca am anulat Grecia anul asta, am ales sa revenim la Burgas pentru cateva zile, sa ne petrecem restul concediului la malul Marii Negre varianta 2.0.

Ieri si azi nu s.a putut intra in apa nici la Burgas, nici la Sozopol, din cauza valurilor mari si a Steagului Rosu (nu ala din Brasov) ridicat de Salvamari.
Drumul de la Burgas la Sozopol nu are gropi, insa este valurit si este foarte enervant din cauza ca la fiecare 2km, apare cate un petec de asfalt turnat de niste muncitori idioti care te sacaie la rinichi. Gropile, idiotii te sacaie la creier!
In plus, am servit masa la Happy Grill Lazur. Data trecuta am luat amenda 25 leva pentru ca am parcat in zona albastra, fapt interzis pentru nerezidentii din Burgas. De data aceasta, am luat bon de la parcomat, am parcat in zona verde, am pus biletul pe bord si am plecat. Bonul era valabil pana la ora 15:49. La 15:45 m.am intors la masina, unde, surpriza! Un angajat de la politia lor locala, imi plantase deja caracatita pe roata masinii si se pregatea sa scrie amenda. L.am vazut, l.am intors la masina, unde a inceput circul: ca n.a vazut bonul pe bord, apoi cand a vazut bonul se facea ca trage de timp, ca nu gasea aparatul foto sa faca poza la bon, probabil ca eram inregistrat in sistem, ce mai, abia la 15:48 a obtinut acordul din centrala sa.mi desfaca fieratania de pe roata, altfel, eram bun de plata, eu fiind in regula cu parcarea. Ne.am inteles ca surdul cu mutul, engleza pentru ei nu exista decat in filme.
Langa masina mea, un Logan de Bucuresti, parcase pe un loc unde nu era niciun fel de linie, si ala ii pusese si lui caracatita. Omul era necajit pentru ca, asemenea mie, data trecuta, nu reusea sa plateasca prin SMS. Nici nu putea plati amenda cu cardul, trebuia sa scoata cash de la un bancomat din apropiere iar afurisitul de la politia locala ii spunea ca n.are timp sa astepte sa vina cu banii, sa sune la centrala si sa.l cheme cand are banii, el pleaca!

Pe scurt: daca veniti din Romania, aveti grija ca sunteti vanati aici: ori au camere de supraveghere prin oras si urmaresc romanii care parcheaza in zona centrala, ori au ciripitori printre localnici (langa parcarea cu pricina am vazut o baraca cu inscriptia Obcina Burgas). Nema SMS, nema card, nema putirința, ce mai chichirez gâlceava... tă-tă... mi s.a acrit de specimenele astea, au un talent sa.mi f..a concediile...

Edited by takis, 04 August 2020 - 20:46.


#12
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Vesti proaste de aici... de 3 zile apa marii este neagra, (deh, nu degeaba ii spune Marea Neagra), slinoasa, tulbure si plina de alge. Vantul agita apa, iar valurile mari obliga salvamarii sa ridice steagurile rosii. N.am nicio idee unde as putea sa fac o baie in mare prin apropiere, in Burgas este aproape imposibil, mai ales ca sunt si cu copilul aici.

Edited by takis, 05 August 2020 - 17:46.


#13
aaron111

aaron111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 14.12.2007
Probabil ca asa este peste tot, la mare, in Bulgaria (nu doar in zona Burgas) si, posibil, si in Romania. Maine ajungem si noi in Varna pentru cateva zile si speram sa nu mai fie valuri mari si alge.

#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am fost saptamana trecuta la Albena: primele 2 zile au fost valuri mari si alge, apoi apa s-a linistit si limpezit. In ultima zi din nou valuri. Asta e Marea Neagra, are salinitate mai scazuta si din cauza asta are atatea alge.

Se schimba situatia de pe o zi pe alta, nu disperati.

Edited by mdt, 05 August 2020 - 21:06.


#15
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Multumesc de sfaturi!

Nu disper, ca doar avem piscina la hotel si ne mai consolam. Doar ca la piscina e ca in bancul ala: e foarte misto la noi la ștrand, bagam 300 de litri de apa si scoatem 320...

Edited by takis, 05 August 2020 - 21:14.


#16
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Takis, anul trecut noi am fost la Nessebar si pe plaja din sud erau valuri si vant de nu am putut intra in apa. Am gasit insa o plaja mai mica, Rich Beach, unde marea era linistita. Mai apareau alge dupa-amiaza, dar le strangeau. Si zona Aurelia era ok, sunt golfulete si erau mai ferite de vant.

#17
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 22.03.2007
Multumesc, Kerkyra!

Azi iau calea pribegiei, plec spre Sunny Beach/Nessebar si caut o plaja mai curata.

#18
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005

View Posttakis, on 04 august 2020 - 20:40, said:

Langa masina mea, un Logan de Bucuresti, parcase pe un loc unde nu era niciun fel de linie, si ala ii pusese si lui caracatita. Omul era necajit pentru ca, asemenea mie, data trecuta, nu reusea sa plateasca prin SMS.
...
Nema SMS, nema card, nema putirința, ce mai chichirez gâlceava... tă-tă... mi s.a acrit de specimenele astea, au un talent sa.mi f..a concediile...

Pai ce se poate plati prin SMS  , de pe numar romanesc , undeva in Europa ?
In general se poate plati prin SMS doar de pe numere locale intrucat furnizorul serviciului (parcare in cazul de fata) are intelegere cu furnizorul de telefonie.
S-a schimbat ceva si nu stiu eu ?

Costul sms-ului iti vine teoretic pe factura , iar Orange/Vodafone/etc nu au evident nicio intelegere cu cei ce administreaza parcarea in Burgas (in cazul de fata) sa le vireze banii.
Asta daca ar merge plata , inteleg ca nu merge si e normal asa.
Altfel ramai si fara bani si nici nu ai platit parcarea in mod real .

Edited by kriiss, 06 August 2020 - 10:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate