Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

preturi ,modele,firme utilaje noi sau sh?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
salutare tuturor! nu stiu daca postez bine aici si sper sa nu supar pe nimeni .am sa incerc sa pun problema mea cat mai pe scurt:incerc de ceva timp sa ma decid in vederea achizitionarii unor utilaje agricole si anume o cositoare si un aparat de erbicidat de 600 litri sau 800 pentru tractor u 650.acum se pune problema:
> sa cumpar noi sau sh ?
>marime
>preturi
>modele
>origine
>site_uri, firme etc.
ce parere aveti de wirax?astept orice parere.raspuns. opinie etc. pentru problema mea.
>daca rog prietenul meu sa ia pe firma lui utilajele ca sa scap de tva , ce se intampla cu tva-ul?il incurc cu ceva?
                          va multumesc anticipat!!!

#2
newholland

newholland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.11.2010

View Postlucy56, on 6th May 2012, 12:39, said:

salutare tuturor! nu stiu daca postez bine aici si sper sa nu supar pe nimeni .am sa incerc sa pun problema mea cat mai pe scurt:incerc de ceva timp sa ma decid in vederea achizitionarii unor utilaje agricole si anume o cositoare si un aparat de erbicidat de 600 litri sau 800 pentru tractor u 650.acum se pune problema:
> sa cumpar noi sau sh ?
>marime
>preturi
>modele
>origine
>site_uri, firme etc.
ce parere aveti de wirax?astept orice parere.raspuns. opinie etc. pentru problema mea.
>daca rog prietenul meu sa ia pe firma lui utilajele ca sa scap de tva , ce se intampla cu tva-ul?il incurc cu ceva?
                          va multumesc anticipat!!!
Pot sa-ti spun ca cele de la wirax sunt functionale. Avantaj ca gasesti piese. Au o calitate moderata. Am mai intarit cadrul cu sudura, am schimbat membranele la pompa cam o data pe an, si ne-am facut treaba. Atentie iarna sa scoti apa din ea. Diuzele mai trebuie desfundate din cand in cand. La pretul lor de aprox 1000 euro nou fata de altele de 1500-2000 second, atatia bani dai atata face.
Cu TVA-ul daca prietenul e de acord sa-ti scada... Oricum daca iei pe firma tot platesti suma inclusiv cu TVA si ulterior firma isi deduce din TVA-ul pt. ceea ce vinde.

#3
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
deci daca pretul este de 4000 de lei trebuie  sa achit 4000 pe loc, sau se poate achita fara tva.eo asa stiam daca ii pe firma platesti cash pretul fara tva.am vazut pe net niste met-uri la tehnofavorit, alea verzi .ce parere aveti? poate mai vine cineva cu cateva raspunsuri vreo informatie, un pret , model ceva?

#4
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postlucy56, on 8th May 2012, 16:32, said:

deci daca pretul este de 4000 de lei trebuie  sa achit 4000 pe loc, sau se poate achita fara tva.eo asa stiam daca ii pe firma platesti cash pretul fara tva.am vazut pe net niste met-uri la tehnofavorit, alea verzi .ce parere aveti? poate mai vine cineva cu cateva raspunsuri vreo informatie, un pret , model ceva?
Tehnofavorit le face chiar bune...
Wirax... nu prea.

#5
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
da ce preturi au aastia de la tehnofavorit... met 600 litri 1523 euro fara tva, ala de 800 2363...

#6
newholland

newholland

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 30.11.2010

View Postlucy56, on 10th May 2012, 00:13, said:

da ce preturi au aastia de la tehnofavorit... met 600 litri 1523 euro fara tva, ala de 800 2363...
DECI DACA COSTA MAI MULT PROBABIL CA SUNT MAI DE CALITATE

#7
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Wirax sunt ok pana la rampe. Daca atingi cu ele  de pamant s-au facut praf si cum terenul nu este tot timpul plat sau lucrarile nu au fost bine realizate cand le intinzi la maxim se intampla sa mergi cu o rampa mai sus si una tarand pe pamant. Daca nu sunt rampele tapene si sa fie prevazute cu patina la capat ( care sa le sustina la o distanta minima de pamant in cazuri din acestea nu faci nici o branza. Spre exemplu asta de la Lemken de mai jos are patina la capatul rampei pentru a compensa eventuale balansari sau denivelari ale solului.
http://lemken.com/en...ection/eurolux/

Gasesti cu patina si  rampe ceva mai bune cam la aceleasi bani cu cele de la Wirax  ( poloneze, sarbesti ).

#8
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
nu poti compara lemken cu wirax sau cu mai stiu eu ce marci de astea tip poloneze,etc.

#9
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
fratilor da slaba  miscarea aci pe forum .asta ma duce cu gandul la faptul ca inca mai aveti de semanat , erbicidat sau oboseala ... poate o fi de vina...  oricum astept si alte sugestii , pareri pentru a lua o decizie in alegerea cea mai buna.

#10
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Mie mi se pare normal sa compari cu ceva bun, sa stii ce trebuie sa aiba o scula buna, iar dupa acea sa iti cauti ceva dupa bugetul tau avand in minte caracateristicile la care nu trebuie sa renunti.

#11
imivarga

imivarga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.05.2012

View Postlucy56, on 6th May 2012, 02:39, said:

salutare tuturor! nu stiu daca postez bine aici si sper sa nu supar pe nimeni .am sa incerc sa pun problema mea cat mai pe scurt:incerc de ceva timp sa ma decid in vederea achizitionarii unor utilaje agricole si anume o cositoare si un aparat de erbicidat de 600 litri sau 800 pentru tractor u 650.acum se pune problema:
> sa cumpar noi sau sh ?
>marime
>preturi
>modele
>origine
>site_uri, firme etc.
ce parere aveti de wirax?astept orice parere.raspuns. opinie etc. pentru problema mea.
>daca rog prietenul meu sa ia pe firma lui utilajele ca sa scap de tva , ce se intampla cu tva-ul?il incurc cu ceva?
                          va multumesc anticipat!!!
Salut,
Ca sa cumperi fara TVA (pe factura externa) trebuie sa fii inregistrat VIES. La Wirax lucrul asta se poate. Pot sa-ti dau si preturi.

#12
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Sunt in cautarea unui atomizator portat pt vie, unde am gasit 3 firme care au cam aceleasi preturi...E vorba de WIRAX, DUOTRAC, UTILAJEAGRO.
Imi puteti spune pareri atat despre atomimizatoare cat si depre alte utilaje vandute de ele...

#13
Emilyan007

Emilyan007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 16.03.2011

View Postadriano1978, on 9th June 2012, 16:48, said:

Sunt in cautarea unui atomizator portat pt vie, unde am gasit 3 firme care au cam aceleasi preturi...E vorba de WIRAX, DUOTRAC, UTILAJEAGRO.
Imi puteti spune pareri atat despre atomimizatoare cat si depre alte utilaje vandute de ele...

In cazul atomizorului de vie e diferenta de 150 E care se poate negocia crced,asa ca suna si vezi , acum depinde si din ce zona esti utilajeagro din ploiesti duotrac din brasov asta ar putea fi un aspect in luarea deciziei ,iar de wirax nu stiu ce sa zic sunt multe acolo dar site.ul lor este varza... si ca o comparatie ce am gasit.o intre utilajeagro si duotrac, masina de erbicidat 400l , 9m latime de lucru etc 660e fara TVA la utilajeagro si masina de erbicidat 200l 6m latime de lucru 1130e fara TVA la duotrac , aici diferentele nu sunt deloc mici... asta doar asa ca idee.

p.s. nu fac reclama, e doar o observatie :)

#14
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012

View PostEmilyan007, on 15th June 2012, 16:27, said:

In cazul atomizorului de vie e diferenta de 150 E care se poate negocia crced,asa ca suna si vezi , acum depinde si din ce zona esti utilajeagro din ploiesti duotrac din brasov asta ar putea fi un aspect in luarea deciziei ,iar de wirax nu stiu ce sa zic sunt multe acolo dar site.ul lor este varza... si ca o comparatie ce am gasit.o intre utilajeagro si duotrac, masina de erbicidat 400l , 9m latime de lucru etc 660e fara TVA la utilajeagro si masina de erbicidat 200l 6m latime de lucru 1130e fara TVA la duotrac , aici diferentele nu sunt deloc mici... asta doar asa ca idee.

p.s. nu fac reclama, e doar o observatie :)

Salut dragi colegi......intentionez sa achizitionez o semanatoare pneumatica cu freza la 3m pt cereale .....ce.mi recomandati, ce firme, ce modele? este pt un tractor de 141 cai! Multumesc si astept parerile voastre!

#15
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
ce utilaje  noi sau sh a-ti mai cumparat? de unde si ce preturi ? poze? site-uri ?

Edited by lucy56, 19 February 2014 - 17:43.


#16
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View PostDaniel_Florici, on 15 iunie 2012 - 16:59, said:

Salut dragi colegi......intentionez sa achizitionez o semanatoare pneumatica cu freza la 3m pt cereale .....ce.mi recomandati, ce firme, ce modele? este pt un tractor de 141 cai! Multumesc si astept parerile voastre!
ce ai luat daniel pana la urma?

#17
gigibrbr

gigibrbr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.03.2010
Va  salut  
Vreau  o  masina   de plantat rasaduri  cu  perforare  in  folie   si   o  semanatoare  seminte  mici(tot  in  folie)  
Aceasta   ar  trebui   sa    utilizeze  o  putere  a  tractorului   cuprinsa  intre   25-45Cp
Ce   model   imi  recomandati   si   daca  aveti  cunostinta   de  unde  as  putea   cumpara   asa ceva   .

#18
Hc-galtiu

Hc-galtiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2017

View Postrand, on 09 mai 2012 - 09:17, said:

Tehnofavorit le face chiar bune...
Wirax... nu prea.
WIRAX...e producator sau doar distribuitor?
sa inteleg ca face mai mult decat sa scrie cu un sablon Wirax pe o scula vopsita sau reconditionata cat de cat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate