Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

FindWindow & SendKeys

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
salutare.
firma la care lucrez trebuie sa inregistreze niste date pe un site guvernamental.
deasemena aceste date sunt stocate si intr-o aplicatie stand alone, instalata pe mai multe pc-ri din firma.
practic se munceste de 2 ori pentru inregistrarea acestor date.
am incercat sa fac o aplicatie in care inregistrez aceste date, apoi folosind metodele findwindow sa le trimit automat catre aplicatii pomenite mai sus.
in aplicatia care este instalata pe calculator, totul este ok, dar pentru site, nu opbtin nicio adresa(hexa sau zecimala).
am incercat si Microsoft Internet Control, in ideea ca poate cu propriul browser se pot afla aceste adrese dar rezultatul a fost negativ.
se poate face asa ceva?
multumesc pentru orice sugestie.

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Despre ce site guvernamental este vorba ?

#3
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
Arhiva Electronica de Garantii Reale si Mobiliare.
AEGRM

Arhiva Electronica de Garantii Reale si Mobiliare.
AEGRM

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

View Postnexusm, on 6th May 2012, 10:25, said:

salutare.
firma la care lucrez trebuie sa inregistreze niste date pe un site guvernamental.
deasemena aceste date sunt stocate si intr-o aplicatie stand alone, instalata pe mai multe pc-ri din firma.
practic se munceste de 2 ori pentru inregistrarea acestor date.
am incercat sa fac o aplicatie in care inregistrez aceste date, apoi folosind metodele findwindow sa le trimit automat catre aplicatii pomenite mai sus.
in aplicatia care este instalata pe calculator, totul este ok, dar pentru site, nu opbtin nicio adresa(hexa sau zecimala).
am incercat si Microsoft Internet Control, in ideea ca poate cu propriul browser se pot afla aceste adrese dar rezultatul a fost negativ.
se poate face asa ceva?
multumesc pentru orice sugestie.
tu vrei sa afli hWnd de la butonul din formularul pagini?

nu e mai simplu sa trimiti POST?

#5
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
orice solutie ar fi binevenita.
problema e ca nu am experienta in ceea ce reprezinta aplicatii web, online, etc.
ceea ce ar trebui rezolvat este gasirea adreselor unor controale(textbox, command, listbox, etc)
completarea cu date si actionarea diverselor butoane sau alte controale functie de tipul datelor si scenariul aferent inregistrarii.
am incercat sa folosesc zDump pentru aflarea acestor adrese dar in afara de adresa paginii Internet Explorer nu gasesc nimic.
daca acesta solutie nu este cea corecta, ce altceva s-ar putea face.
volumul de munca este imens.
acum incerc ceva de tipul copy/paste, dar oricum este mult de munca si este si ineficient.

Edited by nexusm, 06 May 2012 - 11:44.


#6
fux

fux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 23.02.2010

View Postnexusm, on 6th May 2012, 12:36, said:

orice solutie ar fi binevenita.
problema e ca nu am experienta in ceea ce reprezinta aplicatii web, online, etc.
ceea ce ar trebui rezolvat este gasirea adreselor unor controale(textbox, command, listbox, etc)
completarea cu date si actionarea diverselor butoane sau alte controale functie de tipul datelor si scenariul aferent inregistrarii.
am incercat sa folosesc zDump pentru aflarea acestor adrese dar in afara de adresa paginii Internet Explorer nu gasesc nimic.
daca acesta solutie nu este cea corecta, ce altceva s-ar putea face.
volumul de munca este imens.
acum incerc ceva de tipul copy/paste, dar oricum este mult de munca si este si ineficient.

Poate te ajuta asta: http://msdn.microsof.....v=vs.85).aspx


Eventual ai putea incerca si cu http://www.autoitscript.com ce are un limbaj asemanator cu visualbasic si e foarte usor de lucrat pentru task-ul tau. Poti astfel sa te plimbi prin toate elementele pagini si sa extragi & bagi datele, bineinteles folosind si temporizatoare si verificari pentru a fi sigur ca se executa intocmai navigarea si executatia din elementele pagini (ar fi ceva in genul programelor bot ce completeaza automat formularele web de pe diferite site-uri.) :)

Edited by fux, 06 May 2012 - 12:48.


#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

View Postnexusm, on 6th May 2012, 12:36, said:

orice solutie ar fi binevenita.
problema e ca nu am experienta in ceea ce reprezinta aplicatii web, online, etc.
ceea ce ar trebui rezolvat este gasirea adreselor unor controale(textbox, command, listbox, etc)
completarea cu date si actionarea diverselor butoane sau alte controale functie de tipul datelor si scenariul aferent inregistrarii.
am incercat sa folosesc zDump pentru aflarea acestor adrese dar in afara de adresa paginii Internet Explorer nu gasesc nimic.
daca acesta solutie nu este cea corecta, ce altceva s-ar putea face.
volumul de munca este imens.
acum incerc ceva de tipul copy/paste, dar oricum este mult de munca si este si ineficient.
mai omule, te mai intreb o data
acele controale (textbox, commandbutton, listbox, etc) se afla intr-un windowsForm sau HTMLform?

#8
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
sunt si, si.
exista un modul instalat in calculator si are intr-adevar windowsform dar are si aplicatie online (care banuiesc ca este HTML)

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005
bun, si tu cu FindWindow ce anume vrei sa gasesti ?

#10
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
lasand deoparte aplicatia online(probabil html), ideea de baza este urmatoarea.
sa pot transfera automat date intre doua aplicatii independente, una dintre ele fiind aplicatia pe care vreau sa o creez.
scenariul poate avea 3 variante.
1.din aplicatia mea sa pot transfera date in cea de-a 2 aplicatie.
2. din cea de-a doua in aplicatia mea.
3. un mix.
indiferent de varianta vreau sa stiu daca este posibil(si daca da,cum?(, ca in momentul in care:
- selectez un item(o valoare) dintr-un combobox sau listbox acea valoare sa fie transferata automat intr-un textbox din cealalta aplicatie.
- daca declansez un eveniment de tip click(spre exemplu) al unui buton sau radiobuton, functie de job-ul respectiv sa se produca si in cealalta aplicatie un eveniment buton_click(sau ceva similar functie de scenariu logic).
in final as vrea ca dupa ce inregistrez niste date intr-una dintre aplicatii si cealalta sa contina aceleasi date pentru a putea fi salvate si acolo.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru povestea ta cel mai simplu e sa analizezi HTML-ul primit si sa trimiti inapoi formularul completat.
Cealalta poveste cu ferestrele e mai complicata, trebuie ceva analiza de identificare. Nu toate acele componente din browser sunt controale EDIT ca in acceptiunea WinAPI ci sunt custom.

#12
horohoro

horohoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 11.02.2010

View Postnexusm, on 10th May 2012, 14:13, said:

- selectez un item(o valoare) dintr-un combobox sau listbox acea valoare sa fie transferata automat intr-un textbox din cealalta aplicatie.

Pentru a extrage date dintr-un textbox, listbox, combo ... itzi trb cunostinte API. Trb sa gasesti handle-rul controlului respectiv cu (FindWindow(), FindWindowEx()) apoi te folosesti de SendMessage() pentru al interoga.

View Postnexusm, on 10th May 2012, 14:13, said:

- daca declansez un eveniment de tip click(spre exemplu) al unui buton sau radiobuton, functie de job-ul respectiv sa se produca si in cealalta aplicatie un eveniment buton_click(sau ceva similar functie de scenariu logic).

-GetCursorPos() afli pozitia cursorului
-GetWindowRect() pt sa te asiguri ca cursorul se afla in fereastra programului respectiv in care se afla 'butonul' in cazul tau (folosesti Spy++ sa afli pozitia butonului respectiv in fereastra)
-GetAsyncKeyState() pentru interceptarea click-ului de mouse in apasarea butonului la coordonatele specificate

  
iar evenimentul il creezi intr-o clasa (ex. Private Event buton_click, Raise Event buton_click ....)

View Postnexusm, on 10th May 2012, 14:13, said:

in final as vrea ca dupa ce inregistrez niste date intr-una dintre aplicatii si cealalta sa contina aceleasi date pentru a putea fi salvate si acolo.

acolo unde? la terminarea aplicatiei datele le poti salva in registry,fisier,bindate ...  iar la deschidere citite folosind una din metode

Edited by horohoro, 31 May 2012 - 04:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate