Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

LG Optimus L7

- - - - -
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#1
Blue_Eyed_Devil

Blue_Eyed_Devil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 27.10.2007
Stirile spun ca cei de la LG lanseaza azi in Europa si Asia noul model Optimus L7. ACestuia cred ca ii vor urma cat de curand L5 si L3, fratii mai mici, dintre care doar L5 va avea ICS din fabrica.

Revenind la L7, pare un telefon tot "midrange" cu specificatii care nu prea dau pe nimeni pe spate:
- CPU    : 1 GHz Cortex-A5 - single core
- Memorie : 4 GB storage, 512 MB RAM
- Camera  : 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus, LED flash + camera secundara

http://www.gsmarena....7_p700-4565.php

[ http://genfoto.org/images/dinogsm/lgoptimusl7online.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011
Un posibil viitor upgrade pt. mine...suna multumitor ca dotari si mai ales ca pret; am inteles ca in magazinele din EU e 319 Euro.
Cei de la tel.tau il anunta pe la 350 de Euro; mda, partea lor diferenta, insa cam prea mult...

Edited by cenick, 03 May 2012 - 12:14.


#3
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Sincer preferam sa lanseze odata Optimus 4x.....ca sa beneficiem si noi de update la ICS.

#4
black_alienware

black_alienware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 26.08.2007
E ok ca telefon mai ales ca vine cu ICS.
La noi o sa aiba succes daca intra intr-o promotie ceva pentru ca telefonul este destul de slab din punct de vedere hardware.

Edited by black_alienware, 03 May 2012 - 12:46.


#5
Blue_Eyed_Devil

Blue_Eyed_Devil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 27.10.2007
Si pentru mine asta arata interesant. Asa cum am zis, imi plac la specificatiile astea ecranul (cu 0,5" mai mare decat la Sol si totusi telefonul e doar cu 3mm mai lung), ICS si bateria. Ecranul IPS ar trebui sa fie peste multe telefoane de pe piata, daca e intr-adevar IPS. Plus ca la 4,3" e cel mai scurt telefon pe care l-am vazut (ca specificatii) pana acum.

Ce nu imi place e faptul ca e construit in jurul unui chipset destul de vechi - MSM7227A (asta daca gsmarena nu se inseala cumva) si RAMul care e limitat. FFS nu inteleg de ce nu pot zgarciobii astia sa le puna 1Gb din start, mai ales ca acum RAMul e la niste preturi de toata jena. 2Gb DDR3 e pe la 60 de lei in magazine, deci 1Gb sub forma de chipuri e probabil sub pragul de 5$.
Plus ca nu apare nicaieri ce GPU are, caci un GPU slab implica si un lag marisor in meniuri in ICS, avand in vedere ca toata interfata e accelerata de GPU. Tare mi-e ca o sa ii puna Adreno 200, ca ala probabil il gasesc la coltul strazii pe mokka.
Bine, daca softul pe el ar fi optimizat ca la carte (ceea ce la un "brand" nu se va intampla in veci), ar trebui sa fie destul de fluid. Eu acum experimentez cu ICS pe Optimus One, si in afara de un lag la deschiderea "app drawer" (cauzat dupa parerea mea de un launcher scris putin cam prost), in rest mi se pare ca se misca destul de decent pentru ce hardware are in spate.

@feribalint - despre update-uri e mult de discutat, dar povestea scurta e ca pentru ei e mai important sa lanseze produse noi si sa faca bani, decat sa ofere suport pentru produse vechi care nu se mai gasesc pe piata (am vrut si eu sa iau un 2x acum cateva luni si nu mai gaseai pe la Voda nici sa omori pe cineva - prietena lucreaza la ei...).
E drept ca pe termen lung ajung sa piarda fidelitatea clientului, dar ajungem la problema din politica romaneasca "eu cu cine votez?". Chiar daca esti dezamagit de LG, care ar fi alternativele?
Sammy lanseaza telefoane pe banda rulanta cu Gingerbread si fara nici cea mai mica promisiune de update. Moto cam la fel, HTC au alte probleme... Si asa ramai fara optiuni. Iar ei mi se pare ca sint constienti ca oricum nu ai unde sa te duci si profita de asta.

Edited by Blue_Eyed_Devil, 03 May 2012 - 13:12.


#6
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010

View PostBlue_Eyed_Devil, on 3rd May 2012, 14:11, said:

....................Sammy lanseaza telefoane pe banda rulanta cu Gingerbread si fara nici cea mai mica promisiune de update. Moto cam la fel, HTC au alte probleme... Si asa ramai fara optiuni. Iar ei mi se pare ca sint constienti ca oricum nu ai unde sa te duci si profita de asta.
+1 :OK:
Sincer singura mea dezamagire fata de LG este aceasta intirziere...pt update.Pana la urma noroc cu xda.
Pana acum mi-a trecut prin mana 3 modele LG si am fost foarte multumit de ele.

Edited by feribalint, 03 May 2012 - 13:28.


#7
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
ICS nu aduce cine stie ce imbunatatiri, aduce o durata de viata a baterie mai mica... A fost lansat mai mult pentru a unifica platformele intre ele.

LG L7 mi se pare de toata jena, vine cu un procesor single core antic si 512 Ram, plus ca metriale din care e facut lasa de dorit, plastic lucios.

O opiune mult mai bune e Sony Xperia P si Samsung Galaxy S Advance.

Edited by Papillon_, 03 May 2012 - 13:39.


#8
Blue_Eyed_Devil

Blue_Eyed_Devil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 27.10.2007

View PostPapillon_, on 3rd May 2012, 14:37, said:

ICS nu aduce cine stie ce imbunatatiri, aduce o durata de viata a baterie mai mica... A fost lansat mai mult pentru a unifica platformele intre ele.

LG L7 mi se pare de toata jena, vine cu un procesor single core antic si 512 Ram, plus ca metriale din care e facut lasa de dorit, plastic lucios.

O opiune mult mai bune e Sony Xperia P si Samsung Galaxy S Advance.

Cam de acord cu tine, cu exceptia S Advance.
Si asta ca si Ace 2 au aceeasi problema: sint lansate ACUM (cand ICS e pe piata de cateva luni) si vin cu GB si fara nici o promisiune de update. Iar daca se vand in aceleasi cantitati enorme ca S Plus, o sa aiba suport din partea XDA fix din ... pix. Adica o sa stai pe GB pana la moartea telefonului.
Stiu ca tu esti mare fan Sammy si orice as spune eu de rau despre ei o sa fie considerat afront personal, dar eu nu m-as baga la Samsung. Sony da, in ultima vreme parca mai vin de-acasa la capitolul suport clienti, dar nu Sammy. Desi Sony vad ca o tin cu bateriile lor de 1300 mAh, cu care nu te vad sa stai departe de priza mai mult de 18 ore.

PS: daca vreau sa raman pe GB, pot sa raman la Optimus One cu CM7.

Edited by Blue_Eyed_Devil, 03 May 2012 - 13:56.


#9
black_alienware

black_alienware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 26.08.2007

View PostBlue_Eyed_Devil, on 3rd May 2012, 14:11, said:

Plus ca nu apare nicaieri ce GPU are, caci un GPU slab implica si un lag marisor in meniuri in ICS, avand in vedere ca toata interfata e accelerata de GPU. Tare mi-e ca o sa ii puna Adreno 200, ca ala probabil il gasesc la coltul strazii pe mokka.

:death:

Attached Files



#10
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Mda...acelasi GPU ca si pe Optimus One,dar nu imi este rusine cu el :OK:

#11
black_alienware

black_alienware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 26.08.2007

View Postferibalint, on 3rd May 2012, 17:20, said:

Mda...acelasi GPU ca si pe Optimus One,dar nu imi este rusine cu el :OK:

Nu iti e rusine pe Optimus one ;)

#12
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Am avut Optimus One si am fost foarte multumit de el.Acum il foloseste nepotul meu....

#13
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011

View PostBlue_Eyed_Devil, on 3rd May 2012, 14:51, said:

Cam de acord cu tine, cu exceptia S Advance.
Si asta ca si Ace 2 au aceeasi problema: sint lansate ACUM (cand ICS e pe piata de cateva luni) si vin cu GB si fara nici o promisiune de update. Iar daca se vand in aceleasi cantitati enorme ca S Plus, o sa aiba suport din partea XDA fix din ... pix. Adica o sa stai pe GB pana la moartea telefonului.
Stiu ca tu esti mare fan Sammy si orice as spune eu de rau despre ei o sa fie considerat afront personal, dar eu nu m-as baga la Samsung. Sony da, in ultima vreme parca mai vin de-acasa la capitolul suport clienti, dar nu Sammy. Desi Sony vad ca o tin cu bateriile lor de 1300 mAh, cu care nu te vad sa stai departe de priza mai mult de 18 ore.
Nu sunt fan Sammy, sunt chiar dezamagit si dezgustat de ei pe partea de suport si respect fata de client. Galaxy S3 e dezamagire totala, carcasa aia din plastic lucios plus marimea lui, 136.6 x 70.6 wtf?  :wacko:  Ecran de 4.8 inch ? :surprise:   Nu imi trebuie plasma ci telefon.

Mie Sony si HTC mi se pare cei mai buni in momentul de fata, de la design, constructie, pana la hardware si suport. Mi-as fi luat HTC One S dar e prea mare asa m-am orientat spre Sony Xperia P. Ai dreptata, singura gafa a celor de la Sony sunt bateriile, pacat ca nu au pus una de 1700 pe Xperia P. :(

Edited by Papillon_, 03 May 2012 - 23:29.


#14
Blue_Eyed_Devil

Blue_Eyed_Devil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 27.10.2007

View Postblack_alienware, on 3rd May 2012, 18:19, said:

Nu iti e rusine pe Optimus one ;)

+++11111

Ca sa si inteleaga lumea de ce o sa tin o mica teorie (la naiba, telefonul nici nu e in magazine si eu umplu capul oamenilor cu teorii :P).

Pe One avem Adreno 200 care trebuie sa genereze pixeli colorati pentru a umple un ecran de 320x480, adica 153600 de pixeli. Pe L7 avem rezolutie de 480x800, adica 384000 de pixeli, adica de 2,5 ori mai mult. In plus pe O1 avem 256mii de culori, adica o adancime de culoare de 8 biti. Pe L7 avem 16 milioane, adica 16 biti, adica pentru a colora 1 pixel de pe ecran, pe L7 e necesara o latime de banda pentru date dubla fata de O1. Astea 2 puse cap la cap cred ca o sa cam limiteze performanta telefonului.

Nu cred ca o sa inteleg niciodata deciziile astora "corporate" despre ce configuratii hardware ar trebui sa aiba un produs. Dupa mintea mea eu as fi pus macar acealasi chipset de pe Sol, proc de gen. mai noua plus Adreno 205, ca sa fie mai aproape de "adevar". Asa s-ar putea sa ajunga ca dupa ce isi primeste upgrade la ICS, Sol-ul sa fie mai performant decat L7, sa piarda doar la dimensiunea ecranului.
Oricum astea sint doar teorii, sa asteptam pana ne ajunge in maini.

@Papillon - scuze, abia acum mi-am dat seama ca nu stiu cum am facut si te luam drept "Mur_Ionut" sau ceva de genul, care era troll pe toate topicurile HTC si lauda SGS2 :P ...  MY BAD!

Xperia P pare destul de echilibrat, mai putin bateria, asa cum am zis deja. Dar daca nu te deranjeaza sa il pui in fiecare seara la incarcat, cred ca poate fi chiar fain. Plus ca am vazut ca multe din modelele recente de la Sony ajung sa fie suportate de Cyanogen destul de repede (poate o colaborare mai putin vizibila), ceea ce le ofera si un plus pentru cei pasionati de modding.

#15
black_alienware

black_alienware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 26.08.2007

View PostBlue_Eyed_Devil, on 4th May 2012, 07:26, said:

Pe One avem Adreno 200 care trebuie sa genereze pixeli colorati pentru a umple un ecran de 320x480, adica 153600 de pixeli. Pe L7 avem rezolutie de 480x800, adica 384000 de pixeli, adica de 2,5 ori mai mult. In plus pe O1 avem 256mii de culori, adica o adancime de culoare de 8 biti. Pe L7 avem 16 milioane, adica 16 biti, adica pentru a colora 1 pixel de pe ecran, pe L7 e necesara o latime de banda pentru date dubla fata de O1. Astea 2 puse cap la cap cred ca o sa cam limiteze performanta telefonului.

Ai mare dreptate. Cum sa pui acelasi GPU dupa One care este de 2 ori mai slab din punct de vedere hardware .... pacat, s-au limitat si cu siguranta o sa primeasca critici din partea celor care nu cumpara telefonul pentru cum arata ci' pentru ce este capabil sa faca, binenteles ca si design-ul conteaza in anumita masura, ca doar nu am avut candva Nokia 7600 ca avea Multitasking :)

Edited by black_alienware, 05 May 2012 - 00:11.


#16
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Unboxing Optimus L7 ;)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MEwhyxpb2Mk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006
Mi s-a pus pata pe acest telefon Lg L7 imi place foarte mult cum arata! dar as mai avea o varianta Lg p970 care este un pic mai ieftin.Pe care ma sfatuiti sa-l cumpar dintre acestea? am vazut ca L7 nu filmeaza HD ? doar VGA 30fps ?

Edited by UTU2005, 28 May 2012 - 19:15.


#18
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Eu parca as merge pe L7. Am atasat si o comparatie intre cele doua modele ;)
http://www.gsmarena....p;idPhone2=4565

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate