Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

PIR- parcela care va deveni curte...

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Stiu ca s-a mai tot discutat despre pir, ciulini si alte plante care ne "polueaza" loturile, am facut un topic dedicat pentru ca situatia terenului meu e oarecum particulara.
Am o parcela de vreo 3000 mp care urmeaza sa devina curte, adica va fi imprejmuita si se va construi pe ea in viitorul apropiat(1-2 ani).
Terenul a fost napadit grav de pir, pe locul ala a fost o plantatie de vita de vie lasata in paragina ani de zile...Am scos toti lastari de nuci, salcii si corcodusi, am arat anul trecut cat s-a putut de adanc si anul asta am discuit.

Problema este ca o parte a lotului a fsot atat de ticsita cu pir ca se oprea tractorul in brazda, bulgarii de aratura intesati cu radacini de pir nu s-au spart aproape deloc intr-un an de zile, asta ca sa va dati seama despre ce e vorba.

Vreau sa ierbicidez locul acum dupa ce l-am discuit si nu prea stiu cu ce...ideea este ca pot folosi orice ierbicid, oricat de puternic, nu am alte plante care sa fie afectate.
Intrebarea e deci cam ce sa folosesc?
A doua intrebare, dupa cat timp voi putea planta ceva acolo? E drept ca acum nu am nimic dar ar fi minunat daca in toamna as putea planta ceva pomi, trandafiri, arbusti fructiferi si ornamentali samd...

Voi cei care va pricepeti cam ce ati face? Ati ierbicida sau nu?Sa plantez de pe acum cate ceva pe acolo (gen dovleci samd...) si sa pun mana pe motocultor? (e cam mult si mi-e ca mor p'acolo, as cam face gard anul asta si n-as mai baga tractorul la toamna... )
Daca ierbicidez, macar sa omor cat mai mult din pir...cu ce?  exista solutii sa omor pirul dar sa pot planta cate ceva in toamna sau primavara? daca tratez cu ceva mai soft, care imi permite plantarea cu pricina, fac vreo branza sau doar ametesc putin pirul anul asta si la anul va fi la fel de verde si frumos?

merci si scuze daca e inoportun topicul, cum ziceam, m-am gandit ca or mai fi altii in situatii similare...

#2
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
un ierbicid pe care l-am folosit cu success este Roundup. Pana in toamna dai probabil de 2 ori dar tot s-ar putea sa mai iasa cate ceva pir primavara viitoare daca terenul a fost abandonat ani de zile. Trebuie dat cand deja pirul e crescut binisor, pe la un 30 de cm. Eu am dat si pe buruieni de 1.5 metrii si le-a terminat, dar mai greu.

#3
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Zicea cineva pe-aici de trifoi alb. Iar altcineva zicea de floarea-soarelui. Poate incerci matale si ne spui si noua ce si cum ...

#4
temerar

temerar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 03.04.2012
doar erbicidul este eficient in cazul pirului,insa ar fi bine sa strangi si pirul de pe teren cu tractorul echipat cu scormonitoare sau cultivator(atat cat se poate),un singur nod iti poate face alta "plantatie".
la mine dupa doua "episoade" nu mai am pir nici de monstra

#5
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Care ar fi perioada din an in care ar trebui ierbicidat?

#6
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu vreau sa pun lucerna in primavara peste pir-ul de acum. Ar, discui, nivelez si pun lucrena. Sper sa iasa ! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate