Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Facultatea de Limbi Straine - Universitatea Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#181
porojananca

porojananca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.11.2014
Professional recruteaza Customer Care Reprezentative - limba Germana( Full Time/Part Time) pentru Bucuresti:
Cerinte
- Cunostinte avansate de limba germana - nivel autonom C1;
- Cunostinte limba engleza;
- Absolvent studii superioare sau student;
- Foarte bune abilitati de comunicare si relationare;
- Atitudine pozitiva;
- Persoana orientata catre client, proactiva;
- Experienta in domeniu reprezinta un plus.
Responsabilitati / Realizari
Responsabilitati:
- Preluarea in mod eficient a solicitarilor clientilor prin telefon si/ sau e- mail;
- Evaluarea gradului de satisfactie al clientilor legat de servicii sau rezolutia furnizata, ca urmare a discutiilor telefonice;
- Validarea datelor clientilor si actualizarea acestora in aplicatiile aferente;
- Validarea solicitarilor si reclamatiilor si furnizarea de solutii adecvate, conform regulamentelor si procedurilor companiei;
- Raportarea catre Team Leader a rezolutiilor date sau escaladarea solicitarilor care depasesc aria proprie de decizie;
- Participarea la programele de formare in legatura cu activitatea derulata.
Persoanele interesate ne pot contacta de Luni pana Vineri intre orele 09. 00 - 17. 00 la nrul de telefon 0756/710.199

Attached Files



#182
HoundsOfLove

HoundsOfLove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.11.2014
scuze, poate ocolesc subiectul desi am vazut doritori, dar vreau sa spun ca ar trebui ca nimeni, vreodata sa nu isi aleaga ca B sau A romana, poate aveti aspiratii de scriitor, poate va imaginati ca veti calca pe urmele lui pasolini si bataille, nu, nu e deloc asa, aproape nu exista literatura. e numai lexicologie, morfologie, lingvistica in care nu veti gasi nimic filozofic, istoria gramaticilor, toate multe si obligatorii peste 70 la suta etc
nu faci studii de literatura, nu faci nimic, veti avea colegi de bani gata care au venit de chestie si profesori, subliniez, doar functionari, meniti sa iti dea eseuri despre cuvantul usa si despre gramatica romaneasca..
din pacate nu am nici o idee de limbile straine, avand in vedere ca sunt la o limba clasica, dar nimic nu poate fi mai rau decat romana.

#183
Dimondi

Dimondi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2015
Am citit aproape tot forumul asta.. si cu cat avansez in pagini cu atat devin mai profund dezamagita. Am o gramada de nelamuriri si dubii in ceea ce priveste facultatea asta si sper ca cineva ma va putea ajuta.
In primul rand, sunt in cls a12-a si m-am gandit sa dau la limbi straine, avand in vedere ca sunt la profil filologie si nu prea am multe optiuni.
Vreau foarte mult sa dau la engleza - japoneza, dar sincer nu inteleg in ce consta admiterea. Pot sa dau examen la engleza si romana? Sau trebuie sa dau la 2 limbi straine, gen engleza si franceza? Unde as putea gasi niste subiecte de admitere, am cautat tot internetul si nu gasesc mai nimic...
Citisem undeva ca daca nu intrii la prima optiune (in cazul meu japoneza) trebuie sa iti alegi ca a doua optiune romana. Este adevarat sau am inteles eu gresit? Pt chiar nu vreau sa fac romana, orice numai nu romana!! As vrea sa stiu daca pot sa imi aleg ca a doua optiune alta limba straina..

Daca este cineva de aici care face/a facut japoneza imi poate spune daca se merita, daca profesorii isi dau interesul etc D:

#184
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
japoneza ?
crezi ca-ti vei putea hrani familia daca inveti japoneza ?
eu zic sa te mai gandesti .
in afaceri se discuta in engleza .

#185
Dimondi

Dimondi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2015
Vorbesti in cunostinta de cauza sau doar iti dai cu parerea?
Daca e a doua varianta multumesc pentru sfat, dar astept in special raspunsuri de la cei care au urmat  aceasta sectie sau cunosc pe cineva si stiu concret care-i treaba.
Dupa principiul tau "in afaceri se discuta in engleza", ar insemna ca toate celelalte limbi sunt inutile, ceea ce nu e valabil avand in vedere ca limbile straine sunt destul de cautate in special in afara.
Despre majoritatea facultatilor am putea spune ca nu sunt de viitor si ca nu poti face nimic dupa ce termini, dar cred ca aici mai mult depinde de norocul fiecaruia si sansele care i se ivesc.

Edited by Dimondi, 21 January 2015 - 16:37.


#186
AllaVr

AllaVr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.10.2014
Nu sunt la japoneza, deci nu pot sa te ajut cu asta, dar pot sa-ti spun ca nu e adevarata chestia cu a doua limba. Daca nu ai intrat la japoneza te repartizeaza la urmatoarea limba pe care ti-ai ales-o. In ceea ce priveste subiectele, te poti duce la seretariatul facultatii sa cumperi o brosura unde iti explic mai pe larg cum sta treaba cu admiterea si ai si modele de subiecte.

#187
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

View PostHoundsOfLove, on 23 noiembrie 2014 - 11:37, said:

scuze, poate ocolesc subiectul desi am vazut doritori, dar vreau sa spun ca ar trebui ca nimeni, vreodata sa nu isi aleaga ca B sau A romana, poate aveti aspiratii de scriitor, poate va imaginati ca veti calca pe urmele lui pasolini si bataille, nu, nu e deloc asa, aproape nu exista literatura. e numai lexicologie, morfologie, lingvistica in care nu veti gasi nimic filozofic, istoria gramaticilor, toate multe si obligatorii peste 70 la suta etc
nu faci studii de literatura, nu faci nimic, veti avea colegi de bani gata care au venit de chestie si profesori, subliniez, doar functionari, meniti sa iti dea eseuri despre cuvantul usa si despre gramatica romaneasca..
din pacate nu am nici o idee de limbile straine, avand in vedere ca sunt la o limba clasica, dar nimic nu poate fi mai rau decat romana.

Impanzesti informatii stalcite. Evident ca facultatea nu te scoate direct scriitor. Foarte frumos daca cineva urmareste acest scop, dar primordial este sa stapaneasca mecanismele limbii, tocmai obiectele pe care le-ai numit. Nu asta-i cronologia devenirii unui scriitor?
Nu stiu unde studiezi tu, dar ma mir ca zici cu atata inversunare ca nu se fac studii de literatura. Numai semestrul asta cat mi-am vazut colegii invatand pentru ''Mari Clasici''...

#188
Brot

Brot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2015
O mana de ajutor, va rog! Posted Image Observ ca topicul acesta inca este dezbatut si ma bucur pentru ca am cateva nelamuriri in privinta admiterii la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine din Bucuresti. Anul acesta vreau sa aplic insa nu stiu pasii care trebuie facuti pentru a intra in examen si nici dupa Posted Image am cautat in toate colturile internetului si tot nelamurita sunt. Gasesc tot felul de variante diferite. Iar la secretariatul facultatii nu pot merge oricand, eu nefiind din Bucuresti. As vrea sa intru la traducere si interpretare insa mai este si subdomeniul limbi moderne aplicate..care este diferenta dintre cele doua?? mi se pare ca sunt similare dar..nu prea Posted Image) eu as vrea sa studiez engleza A (avansat presupun ca este A) si germana sau italiana B (de unde am inteles ca incepem 'de la zero'). As vrea sa stiu daca pot da examen pt admitere la engleza si gramatica limbii romane si sa pot studia apoi aceste limbi de mai sus ( A si B. ) este posibil? As aprecia daca m-ati lamuri cat de curand Posted Image
Si inca ceva! initial am vrut sa studiez engleza-franceza, crezand ca iau franceza de la inceput, dar din cate am inteles nu este posibil acest lucru la niciun subdomeniu..?

Edited by Brot, 24 February 2015 - 14:09.


#189
AllaVr

AllaVr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.10.2014
În ceea ce privește admiterea diferența dintre LMA și TI constă în faptul ca la LMA nu se dă admitere, se intră cu media de BAC, iar la TI trebuie să dai neapărat examen, o limbă străină + limba română. La amândouă dai la examen numai gramatică, fără literatură. Este adevărat că la franceză nu există grupă de începători, nici la engleză (poate la filo, nu știu, nu-mi dau cu părerea.) Noi la TI facem în principal gramatică, traduceri și studiul limbii ( cu excepția unui curs de civilizație pe săptămână), iar din ce am văzut în orarul celor de la LMA ei mai fac și materii precum economie și drept.
Acum, în ceea ce privește limbile A și B, nu știu, din nou, cum e la filo, am impresia că acolo e o diferență, dar la noi se fac în egală măsură. Eu sunt la engleză-germană, deci germană B. Și am fost împărțiți pe 3 grupe, două de începători și una de avansați. Țin să-ți spun că, cel puțin eu, la germană am dat numai de profesori minunați, la italiană nu cunosc. Colegii mei de la grupele de începători au fost luați întradevăr de la zero, dar au trecut foarte repede prin destul de multă materie, astfel încât la cursurile comune de pe semestrul doi profesorii au început să vorbească mai mult în germană și mai puțin în română. Bineînțeles că dacă nu înțelegem ce zic putem întreba liniștiți și ni se explică în română. Unii dintre colegi reușesc să țină pasul foarte bine, alții mai puțin, aici depinde de tine.

#190
Brot

Brot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2015
In primul rand, multumesc enorm pentru raspuns! Posted Image nu credeam ca va fi asa rapid. Mai vreau sa intreb: la LMA trebuie si acea scrisoare de intentie cumva sau numai si numai media de la bac?
Apoi, daca selectez A-engleza si B- germana iar apoi la B mai trec si italiana si inca ceva si nu intru la germana, se poate sa intru la urmatoarea optiune, si anume engleza A- italiana B? sau pierd de tot locul?
De asemenea, e posibil sa aplic in acelasi timp si pentru LMA si TI? adica in cazul in care nu intru deloc la TI sa pot fi admisa la LMA?

Edited by Brot, 25 February 2015 - 14:08.


#191
AllaVr

AllaVr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.10.2014
Cu plăcere! La LMA contează 25% scrisoare de intenție și 75% media de la BAC. Pe lista de înscriere pe care o completezi în perioada admiterilor poți să treci mai multe opțiuni și în funcție de media ta intri la limbile pe care le-ai trecut pe foaie. Dacă e destul de mare intri la prima opțiune, dacă nu, ești repartizată automat la următoare, nu se pierde locul, dacă nu intri la niciuna vei fi trecută "în așteptare". Și poți opta să depui mai multe dosare ( dacă-mi aduc eu bine aminte, primele 2 erau la același preț, iar pentru fiecare în plus după aceea plăteai mai mult,) deci dacă vrei poți da la câte specializări vrei, nu e niciun fel de problemă. Dacă intri la mai multe trebuie doar să confirmi locul pe care ți-l alegi.

#192
keineidee

keineidee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 30.01.2015
exista posibilitatea de a intra la araba-germana daca dau examen la romana si engleza? in brosura spune ca nu e posibil. am vazut totusi ca se poate, dar nu sunt sigura si nu vreau sa risc sa nu intru la aceasta combinatie de limbi.

#193
Brot

Brot

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2015
Inteleg...Iar in perioada inscrierilor trebuie sa ma duc cu un dosar ceva pregatit deja? Adica, mai intai ma duc sa completez fisele de inscriere cu domeniul pe care il vreau, iar pe langa asta trebuie sa depun si altceva? Sau dosarul se depune numai dupa ce dau examenele si aflu unde am fost repartizata? De asemenea, am vazut pe site-ul facultatii ca trebuie sa completez o fisa de preinscriere in format electronic. Asta trebuie facuta prima si prima data?
In plus, am vazut ca facultatea este si pe strada Pitar Mos si pe Edgar Quinet(adica in universitate impreuna cu celelalte, din cate imi amintesc)..e impartita in 2 sau..?

#194
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

View PostBrot, on 26 februarie 2015 - 12:46, said:

Inteleg...Iar in perioada inscrierilor trebuie sa ma duc cu un dosar ceva pregatit deja? Adica, mai intai ma duc sa completez fisele de inscriere cu domeniul pe care il vreau, iar pe langa asta trebuie sa depun si altceva? Sau dosarul se depune numai dupa ce dau examenele si aflu unde am fost repartizata? De asemenea, am vazut pe site-ul facultatii ca trebuie sa completez o fisa de preinscriere in format electronic. Asta trebuie facuta prima si prima data?
In plus, am vazut ca facultatea este si pe strada Pitar Mos si pe Edgar Quinet(adica in universitate impreuna cu celelalte, din cate imi amintesc)..e impartita in 2 sau..?
Eu zic sa te inscrii la facultate fara diploma de bacalaureat , si sa sustii examenul de admitere abia dupa ce esti declaratt admis , ba mai bine abia dupa ce esti pre-fericitul posesor ai unei decizii de pensionare .
Cel mai bine sa ai in vedere sa " uiti " actul de identitate acasa .
Si mai bine ar fi ca acest act sa aiba valabilitatea expirata . ( ai grija ca valabilitatea CI , expira chiar in perioada examenelor, la majoritatea absolventilor de liceu ).
Preinscriere ? Cam ce crezi mataluta ca inseamna asta ? Post examen ?
Majoritatea facultatilor din tara asta au cladiri situate la adrese diferite , unele chiar si in localitati diferite .
Nu neglija nici problema banilor , sper ca stii sa folosesti cash-ul .
Ai grija sa te prezinti la inscriere si la examene la data , ora si locul indicat , sa nu te vad prin data de 28 septembrie panicat ca peste 48 de ore incepe anul scolar si tu inca nu esti student deoarece nici o comisie a respectivei facultati nu te-a contactat in vederea examinarii personale .

Edited by tiopedi, 26 February 2015 - 13:26.


#195
CristinaBotilca

CristinaBotilca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2015
Buna!

Eu sunt clasa a XII-a acum si ma pregatesc de admiterea la Filologie. Imi aleg A: engleza si B: suedeza. Sunt foarte curioasa daca o sa ne ia de la zero cu limba asta, avand in vedere ca este mai rara si mai grea.

Daca este cineva la Filologie de aici, imi poate spune si mie cum sunt cursurile? Si daca avem posibilitatea sa ne mai alegem o a treia limba?

Inca ceva, daca termini filologia, iesi direct profesor, adica poti sa predai, sau nici tu nu stii ce meserie ar trebui sa faci? Posted Image

#196
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCristinaBotilca, on 15 martie 2015 - 11:10, said:

Inca ceva, daca termini filologia, iesi direct profesor, adica poti sa predai, sau nici tu nu stii ce meserie ar trebui sa faci? Posted Image
Nimeni nu iese profesor de undeva ! Facultatea doar te licentiaza intr-un domeniu.
In facultate ai posibilitatea de a urma cursuri de psihopedagogie iar in ciclul de licenta acumulezi credite cat sa predai la gimnaziu. Pentru liceu ai nevoie si de master. Dupa ce ai absolvit dai concurs pentru titularizare pentru a ocupa un post de profesor (iar de aici altele pentru definitivat, grad etc).

Edited by neagu_laurentiu, 15 March 2015 - 11:25.


#197
Dimondi

Dimondi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2015
Buna.... am o maaare problema ;.; .. Cam in ce consta admiterea la gramatica lb romane? Am gasit niste subiecte pe CIOCP si nu par atat de groaznice, insa am o prof cu care fac pregatire si non stop imi spune cat de oribile si grele sunt subiectele, in opinia ei mai grele ca la drept, ceea ce nu mi se pare adevarat. La drept sunt vreo 60 de exercitii de gramatica, pe cand la lb straine sunt vreo 6. Incep sa cred ca subiectele pe care le-am gasit eu nu sunt cele de la lb straine, sincer sunt derutata complet. Prof. asta ma pune sa invat cuvinte din DOOM2 ceea ce mi se pare aberant pentru ca nu am vazut nici un exercitiu care sa ceara cunostinte de acolo, doar la drept si academie se cer din cate stiu.
   Of stiu ca nu prea are sens ce zic aici :)) dar sper ca ma poate ajuta cineva, chiar sunt foarte confuza si nu mai inteleg nimic :(.

Edited by Dimondi, 16 March 2015 - 21:59.


#198
Maricsie

Maricsie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.05.2015
OFERTA ANGAJARE LIMBA GERMANA
http://www.bestjobs....nglish/145309/5

Detalii suplimentare la email [email protected]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate