Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

CASTRAVETI

- - - - -
  • Please log in to reply
1105 replies to this topic

#991
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrid, on 28 iunie 2021 - 10:28, said:

Ia sa fi fost spanac...
Daaa.. din aproximativ 5 tone, anu asta am vândut 1.5 t si 3.5 am bagat motocultorul si l am tocat.

#992
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Da, a fost un an foarte aiurea pt. toata lumea. S`a aruncat la greu, nici vanzarea de rasaduri n`a mers.
da tu ce patisi cu contul vechi, ai vorbit nasoale iar?

#993
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
Pai cum sa nu vanda ieftin...Posted Image
https://youtu.be/p2_WnP_IgCE?t=396

#994
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrid, on 28 iunie 2021 - 14:12, said:

Da, a fost un an foarte aiurea pt. toata lumea. S`a aruncat la greu, nici vanzarea de rasaduri n`a mers.
da tu ce patisi cu contul vechi, ai vorbit nasoale iar?
nicidecum, cuiva i s a pus pata pe mine😏

#995
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Spuneti-mi, va rog, ce au castravetii mei. E mana?
Am dat cu Previcur Energy acum vreo cateva saptamani, cand aveau doar niste puncte verde deschis.
Cu ce sa dau, care sa nu aiba timp de asteptare prea mare?
Multumesc.

Attached Files



#996
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 08.01.2015
Bună seara. Cam da. Fungicid bio: Mimoten. Nu are timp de pauză, previne şi apariţia altor boli.

#997
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Pare foarte bun. Din pacate nu au decat la litru, e scump si eu am numai 3 fire de castraveti.
Care ar fi alta optiune?

#998
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
piatra vânătă

#999
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Adica sa dau cu ceva cu cupru?

#1000
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 05.01.2011
Scudo.

#1001
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
De-asta am. Multumesc.

#1002
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Mă uit la tv cum aruncă ăștia cu năduf castraveții...Ba fraților dar când i-ați plantat nu v-ați gândit ce faceți cu ei?! Și cu roșiile făceați lafel când se aruncau bani pe subvenții. E plina piața de oameni toți vând aceeași marfă; roșii, castraveți... Ii bate soarele in cap degeaba acolo când în magazine este aer condiționat... Asociati-va, modernizati-va, cereți bani pentru procesare! Pai eu și că mine mulți alții îi luăm gata murați, de la supermarket! O murătură nu pun anul asta! Le iau gata făcute.
LE
Mai am și de anul trecut, tot de la supermarket! Stau frumos aliniate la boxă.
LE
N-au încredere unii în alții nici cat să deschidă un amarat de aprozar! Stau că fraierii unul langa altul și vând exact aceeași marfă!

Edited by temporarysnooze, 02 July 2021 - 15:38.


#1003
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Da ce`oi vrea sa vanda, banane si portocale?
Asa`i in afacerea cu legume.

p.s. Daca nu stateau astia in soare nu cred ca`ti mai permiteai sa iei muraturi de la aer conditionat, erau scumpe tare ;)

#1004
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Pai tocmai, mănânc ieftine de la cei ce produc la scară mare și comercializează la scară mare. Să se asocieze că sa poată intra in supermarketuri. Supermaketul are nevoie de aceeași marfă în fiecare zi. Am primit și eu castraveți din ăștia de aruncă ei și...i-am aruncat și eu..Erau cam mari, cam trecuți. Câți castraveți sa mănânci?! S-a schimbat lumea, are alta putere de cumpărare alte obiceiuri. Câți se mai duc sa ia cu sacul legume să facă conserve pentru iarna când acum le găsești gata făcute nu mai zic că găsești și castraveți de boboteaza. Știu...din aia "de import fără gust" ai să fun serioși. Nici ăștia ai lon gust și bagă romanu chimicale cu vermorelul poate cu mai mare dărnicie decât aia in Spania sau Italia. Trebuie să se organizeze cu comerțul; nu te apuci sa cultivi ceva fara să știi ce desfacere ai! Dacă vor să rămâna producători la nivel de familie ...n-au nici o șansă. Nici cu mama subvențiilor. Eu sunt mare amator de zacuscă mănânc și vara și iarna; ei vor să vanda doar roșii, castraveți, vinete, ardei și varză. O să o ia in bot și cu varza...dacă o să iasă toți să vândă varză in piață! Comerțul trebuie sa știi să-l faci; nu e pentru toată lumea care poate îndura 50 de grade in solar...E o muncă mai calificată, îmi pare rău..
LE
Nici măcar telefonul sau Facebook nu vor să-l folosească util; își pun grătarele pe Facebook in loc sa pună marfă!

Edited by temporarysnooze, 02 July 2021 - 16:54.


#1005
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Posttemporarysnooze, on 02 iulie 2021 - 15:34, said:

Mă uit la tv cum aruncă ăștia cu năduf castraveții...Ba fraților dar când i-ați plantat nu v-ați gândit ce faceți cu ei?! Și cu roșiile făceați lafel când se aruncau bani pe subvenții. E plina piața de oameni toți vând aceeași marfă; roșii, castraveți... Ii bate soarele in cap degeaba acolo când în magazine este aer condiționat... Asociati-va, modernizati-va, cereți bani pentru procesare! Pai eu și că mine mulți alții îi luăm gata murați, de la supermarket! O murătură nu pun anul asta! Le iau gata făcute.
Mai am și de anul trecut, tot de la supermarket! Stau frumos aliniate la boxă.

N-au încredere unii în alții nici cat să deschidă un amarat de aprozar! Stau că fraierii unul langa altul și vând exact aceeași marfă!

* Și ce faci, mănânci numai uscături? Uscat mănânci, uscat ajungi!
* Slujbașii statului român sunt obligați să ia măsuri de dezvoltare economică, de natură să asigure cetățenilor un nivel de trai decent.
* Rezolvarea nu este ca țăranii să vândă toată marfa, ci să fixeze un preț astfel încât să-și recupereze investiția.

#1006
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Să fixeze statul preț?! Uhaaaa! In primul rand asta ar fi in detrimentul consumatorului și în al doilea rând este ilegal și după legislația națională și după cea UE. Ultima dată când fixa statul preturi aveam penurie și specula! Adică tu vrei să mă oblige statul să plătesc lipsa de eficiența a unui agent economic. Statul a creat cadrul legislativ pentru asociere, creditare. Dacă produci o tonă de castraveți pe zi și nu reușești să-i dai nici la porci...te lași nene! Și apoi... castraveți...ceva cu valoare adăugată mai mare nu se găsește de cultivat?! Nu cumva să ieșim din zona de confort! Orice fătucă, corporatistă speriată de covid, dacă se muta la țară și se apuca de făcut gem, murături și zacuscă dă clasă oricărui asudă la 50 de grade in solar pentru chestii nevandabile!

#1007
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Posttemporarysnooze, on 02 iulie 2021 - 18:08, said:

Să fixeze statul preț?!

* Dar nu am zis așa ceva.
* În propoziția a treia m-am referit la țărani. Uite, reformulez puțin, dacă ți se pare prea grea limba română: țăranii... să ceară un preț, astfel calculat, încât să-și recupereze investiția (cheltuieli + manoperă).

#1008
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Posttemporarysnooze, on 02 iulie 2021 - 16:51, said:

Eu sunt mare amator de zacuscă mănânc și vara și iarna; ei vor să vanda doar roșii, castraveți, vinete, ardei și varză. O să o ia in bot și cu varza...

Pt zacusca, dulceturi si alte kkturi d`astea iti trebuie unitate de productie, practic tre sa ai cam ce are o fabrica de conserve de la camere frigorifice, de depozitare la linie de asamblare.
Stirile astea cu legume aruncate sunt asa, la misto, ca trezesc spiritul nationalist din noi si fac si ei 'rating' si trafic pe siteurile lor obscure. Pai legume si brazde intoarse au existat de cand lumea, nu`i nimic anormal. Vezi ca`i pret prost la castraveti, ii arunci si bagi altceva, nu`i problema. Fiecare an cu culturile lui castigatoare. Majoritatea pund e toate an lumina asa ca iese banu cand trag linie la final, nule plangeti de mila. Ban meritat de altfel, cat muncesc ei nu cred ca mai munceste nimeni, tre sa te dedici total 11 luni pe an.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate