Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

HEMOROIZI

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alee1

alee1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.04.2012
Problema hemoroizilor cred ca e destul de veche pe net..parerea mea doar doctorul te poate salva prin tratament dupa caz alifii ceaiuri operatie...eu unu am avut si am scapat de ei..in timp ce ii aveam am citit pe net tot felul de chestii cum ca apar de la constipatii stat prea mult jos sau in picioare etc....avand in vedere ca am un job ce nu prea imi permite sa stau in picioare m-am decis sa imi cumpar o perna pentru hemoroizi..si vreau sa va impartasesc si voua aceasta experienta..e o mare porcarie si o pierdere materiala achizitionarea acelei perne..parca am presimtit ceva si mi-am cumaparat una ieftina 60 de lei erau si la 200 lei....nu o poti folosi iti creeaza o stare de disconfort...plus ca dupa cateva zeci de minute te dor picioarele urat de tot cat despre condus( ca faceau reclama si la faptul; ca e ideala pentru a o folosii in timpul sofatului) nici vorba nu ai cum dracu sa o folosesti la volan....o mare porcarie nu cumparati ca nu va ajuta deloc.

Edited by alee1, 30 April 2012 - 17:53.


#2
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012

View Postalee1, on 30th April 2012, 17:52, said:

eu unu am avut si am scapat de ei
Daca nu se intervine fizic asupra hemoroizilor, atunci este practic imposibil a scapa de ei, cu diverse creme, ceaiuri si alte ierburi care tin mai ales de vrajitorie decat de stiinta medicala...

#3
pile

pile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.09.2009
Hemoroizii pot fi tinuti sub control! Dupa ce am incercat toate metodele de tratament alternative, pe care le-am gasit pe acest forum am fost la un pas sa apelez la operatie, dar sunt bucuros ca n-am facut-o.
Am invatat sa traiesc cu ei si de 2 ani de zile nu s-au mai inflamat. Este la indemana oricui se confrunta cu aceasta problema, sa traiasca o viata normala. "Secretul" care nu e un secret, si este foarte IMPORTANT tine de actul defecatiei, care daca se produce cu greutate, duce la iritarea hemoroizilor. Iritarea se poate agrava si prin actiunea de "stergere" a hemoroizilor prolapsat,i daca se realizeaza asa cum am suntem obisnuiti.  Important este sa va obisnuiti sa aveti scaun regulat, de obicei la aceeasi ora si inaite de a merge la toaleta se lubrefiaza anusul si interiorul cu miscari circulare folosind un deget trecut prin vaselina. Actiunea de stergere "dupa" se va realiza cu o hartie igienica rezistenta sau servetele care se pliaza in 2 sau 4. In urma defecatiei hemoroizii interni se exteriorizeara, de aceea trebuie impinsi inapoi in interior cu degetul infasurat in hartia pliata fara a efectua alte miscari. Se repeta operatiunea de 3-4 ori pentru a ne asigura ca am inlaturat vaselina si ca hemoroizii au ramas in interior. Se spala apoi zona cu apa fierbinte si sapun. In plus fata de aceste recomandari adoptati o alimentatie cu mai multe fibre si mai multe lichide.

Edited by pile, 03 July 2012 - 03:52.


#4
pile

pile

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.09.2009
Inca un sfat util pentru cei care sufera de hemoroizi si au nasul infundat. Prin presiunea exercitata pentru eliminarea mucusului hemoroizii interni se pot prolapsa, de aceea e bine sa contractati sfincterul anal in momentul in care va suflati nasul.

#5
Tremulinas

Tremulinas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 23.09.2012
am luat crema procto glyvenol si acum parca e mai rau. inainte aveam cateva urme de sange. acum e mai gros si curge mai mult.

ar trebui sa-mi mai dau ? sau iau alta crema ? am citit ca si crema de galbenele ar fi buna

am mai incercat si unguent hermozon, bai calde cu diferite ceaiuri, supozitoare si tot la fel e. hemoroizii sunt interni, ies putin dupa scaun apoi se retrag . dureri nu prea am decat putin in timpul scaunului si dupa.

nu vreau sa ajung la operatie.

Edited by Tremulinas, 19 October 2012 - 23:30.


#6
Tremulinas

Tremulinas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 23.09.2012
crema cu gălbenele chiar da rezultate. nu mai am dureri si nici nu mai curge sange.

si a costat 5 lei. pe cand procto glyvenolul e fost 25 lei.

#7
emilia55

emilia55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.01.2014

View Postpile, on 03 iulie 2012 - 04:31, said:

Inca un sfat util pentru cei care sufera de hemoroizi si au nasul infundat. Prin presiunea exercitata pentru eliminarea mucusului hemoroizii interni se pot prolapsa, de aceea e bine sa contractati sfincterul anal in momentul in care va suflati nasul.
De asta nu am mai auzit. Citeam intr-un alt post hemoroizi blocat ca trebuie sa faci genoflexiuni. Aberant. Genoflexiunile ajuta cel mult sa iesi cu scaunul, dar odata ce deja te-ai pricopsit cu niste hemoroizi nu ai cum sa scapi de ei cu genoflexiuni, ca s-ar apuca toata lumea sa faca genoflexiuni.

View Postpile, on 03 iulie 2012 - 03:48, said:

Hemoroizii pot fi tinuti sub control! Dupa ce am incercat toate metodele de tratament alternative, pe care le-am gasit pe acest forum am fost la un pas sa apelez la operatie, dar sunt bucuros ca n-am facut-o.
Am invatat sa traiesc cu ei si de 2 ani de zile nu s-au mai inflamat. Este la indemana oricui se confrunta cu aceasta problema, sa traiasca o viata normala. "Secretul" care nu e un secret, si este foarte IMPORTANT tine de actul defecatiei, care daca se produce cu greutate, duce la iritarea hemoroizilor. Iritarea se poate agrava si prin actiunea de "stergere" a hemoroizilor prolapsat,i daca se realizeaza asa cum am suntem obisnuiti.  Important este sa va obisnuiti sa aveti scaun regulat, de obicei la aceeasi ora si inaite de a merge la toaleta se lubrefiaza anusul si interiorul cu miscari circulare folosind un deget trecut prin vaselina. Actiunea de stergere "dupa" se va realiza cu o hartie igienica rezistenta sau servetele care se pliaza in 2 sau 4. In urma defecatiei hemoroizii interni se exteriorizeara, de aceea trebuie impinsi inapoi in interior cu degetul infasurat in hartia pliata fara a efectua alte miscari. Se repeta operatiunea de 3-4 ori pentru a ne asigura ca am inlaturat vaselina si ca hemoroizii au ramas in interior. Se spala apoi zona cu apa fierbinte si sapun. In plus fata de aceste recomandari adoptati o alimentatie cu mai multe fibre si mai multe lichide.
Da , dar uite ca la mine se exteriorozeaza si nici ca mai intra in interior oricat as incerca eu sa-i imping in interior, asa ca nu la toata lumea merge aceasta operatiune. Cred ca o sa ma gandesc serios la o interventie mai noua ca am incercat de toate pentru toti. M-am interesat si cu siguranta nu vreau sa ajung la interventie clasica ,care se practica prin spitale. Am auzit ca ai mult de suferit, internarea este pe o perioada indelungata si durerile pe masura. Am mai citit pe net de interventie prin ligaturare, dar am pe verisoara mea care a apelat la asa ceva si regreta enorm. Dureri foarte mari. Fara nici un fel de anestezie. Te cheama si cateva luni la rand ca tot sa-ti lege cate un hemoroid si acum dupa vreun an au si recidivat. Pret mare pentru fiecare ligaturare in parte si lipsa de profesionalism. Nu stiu cum sa te prinda mai repede.

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dupa cum ai citit cica taman operatiile clasice dau rezultatele cele mai bune

#9
badr_hari23

badr_hari23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.07.2010
Eu zic sa nu te gandesti la operatie atat timp cat poti sa-i tratezi in felul urmator:
- de maine incepi sa bei 8 pahare de apa in fiecare zi
- daca ai bani poti sa incerci direct apa alcalina care este cea mai potrivita pentru asa ceva.
- 8 pahare pe zi de apa alcalina te-ar costa pentru o luna de zile cam 90 ron..destul de acceptabil
Idea este urmatoarea: nu stiu daca scapi de hemoroizi, dar cel putin iti regleaza tranzitul si scapi de constipatie. Si inca ceva: iti micsoareaza dimensiunea hemoroizilor.
Si daca stam bine sa ne gandim: hemoroizii apar din cauza constipatiei , iar constipatia apare din cauza lipsei de apa. Deci APA este devina :))).
Multa sanatate .

#10
senateo

senateo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.08.2005

View Postbadr_hari23, on 27 ianuarie 2014 - 22:15, said:

Eu zic sa nu te gandesti la operatie atat timp cat poti sa-i tratezi in felul urmator:
- de maine incepi sa bei 8 pahare de apa in fiecare zi
- daca ai bani poti sa incerci direct apa alcalina care este cea mai potrivita pentru asa ceva.
- 8 pahare pe zi de apa alcalina te-ar costa pentru o luna de zile cam 90 ron..destul de acceptabil
Idea este urmatoarea: nu stiu daca scapi de hemoroizi, dar cel putin iti regleaza tranzitul si scapi de constipatie. Si inca ceva: iti micsoareaza dimensiunea hemoroizilor.
Si daca stam bine sa ne gandim: hemoroizii apar din cauza constipatiei , iar constipatia apare din cauza lipsei de apa. Deci APA este devina Posted Image)).
Multa sanatate .

Intr-adevar lipsa hidratarii, a cantitatii adecvate de apa cauzeaza constipatia! Cine bea peste 2 litri de apa zilnic (in plus fata de orice alte lichide baute!) nu va fi niciodata constipat. Dar....
Pentru a scapa de hemoroizi care mie imi apareau periodic si chiar se umflau destul de mult in exterior, am mai aplicat cateva reguli. Inutil sa mai spun ca am inceput ca oricare internaut cu diverse creme minune, ceaiuri, supozitoare si bai de plante. Nu au avut nici un efect! Deci pe langa eliminarea constipatiei pozitia pe tron la WC este foarte importanta! Am renuntat la pozitia sezut si am adoptat pozitia pe vine. Apoi in fiecare seara spalat zona anala foarte bine si apoi am uns hemoroizii si toata zona adiacenta, inclusiv in interior, cu ulei de cocos. In trei saptamani de la adoptarea acestor reguli hemoroizii s-au redus incet incet in fiecare zi pana la disparitia completa. Asta a functionat la mine. Mi se pare simplu sa incerce oricine asa ceva: sticla de 2 litri de apa plata golita zilnic, pozitia turceasca, si uns cu ulei de cocos (e destul de ieftin). Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate