Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Ce mancam la regim!?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
PrimarulInimilor

PrimarulInimilor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.04.2012
Am fost trecut de doctor la regim: Mi-a spus situația general: fără carbogazoase, fără alcool, fără condimente, fără sare, fără prăjeala: Ideea generală: A fost preocupat să stea cu gândul "fără" - adică ce nu am voie să mănânc... dar nu a detaliat prea mult CE AM VOIE SĂ MĂNÂNC LA REGIM.
Până acuma am băgat: Ciorbe de pui, carne fiartă, ou fiert, iaurt... nu cred că trebuie să mai spun că sunt oleacă supărat de regim și vreau să diversific regimul...

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ai fi f. uimit sa afli ca medicii tot astfeld e retete folosesc?
Principiile sunt aceleasi, depinde cum le combini.

Vezi aici
http://forum.softped...p?showforum=652

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
si eu sunt la regim, dar nu pus de doctor. totusi nu pot sa ma despart de alcool.

#4
PrimarulInimilor

PrimarulInimilor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.04.2012
Courage - Problema este ca eu nu am voie multe din dietele alea: Eu nu am voie fructe/legume crude.

rasistu - Am văzut că pe asta se insistă cel mai mult... eu nu beau și tot mi-a repetat de 4 ori că nu am voie alcool.

Edited by PrimarulInimilor, 29 April 2012 - 21:24.


#5
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Daca ne spui si de ce te-a pus la regim, poate iti spunem si ce sa mananci.

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

View PostPrimarulInimilor, on 29th April 2012, 22:23, said:

Courage - Problema este ca eu nu am voie multe din dietele alea: Eu nu am voie fructe/legume crude.

rasistu - Am văzut că pe asta se insistă cel mai mult... eu nu beau și tot mi-a repetat de 4 ori că nu am voie alcool.


Perfect, atunci www.dietadukan.ro - eu am dat jos 20 kg...

#7
PrimarulInimilor

PrimarulInimilor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.04.2012

View Postripper, on 29th April 2012, 22:42, said:

Daca ne spui si de ce te-a pus la regim, poate iti spunem si ce sa mananci.
Colon iritabil fiind denumirea generică, acuma la cât de generica este faza asta... poate să fie vreun alt organ, dar tratamentul pentru asta constă în detoxifierea celorlalte, problema este că am așa de multe pe care nu le pot mânca... de nu știu ce am voie să mănânc.

View PostCourage, on 29th April 2012, 23:21, said:

Perfect, atunci www.dietadukan.ro - eu am dat jos 20 kg...
Iară nu am voie multe de acolo: nici bulion nu am voie, borș și restul...

Treaba este că încep să mă simt și eu mai bine... doar că dacă fac o poză la cum arata ce mănânc eu: adică pulpa dezosată + orez + ceva brânza pentru un pic de gust extra(înafara că miroase îngrozitor... sare nu am voie să pun ele): Arata și miros de parcă au fost folosite în filme SF.

Edited by PrimarulInimilor, 29 April 2012 - 22:57.


#8
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Pai ajuta si tu mancarea cu ceva condimente: oregano, boia, piper, etc...
Astea nu sunt contra-indicate in nicio dieta.

Edited by Mocebon, 29 April 2012 - 23:03.


#9
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Taratele de Psyllium(se gaseste la plafar)sunt f bune la detoxifiere+au foarte multe fibre.Poti incerca un shake dimineata in care sa pui si 10-20 gr tarate de genul.
Salate cu ulei de masline,
Redu din  carbohidratii complecsi(paine ,zahar,fasole,,cartofi,

Apa cat mai multa  :D

#10
PrimarulInimilor

PrimarulInimilor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.04.2012

View PostMocebon, on 30th April 2012, 00:03, said:

Pai ajuta si tu mancarea cu ceva condimente: oregano, boia, piper, etc...
Astea nu sunt contra-indicate in nicio dieta.
Nu am voie condimente.

View PostJuliee, on 30th April 2012, 00:03, said:

Taratele de Psyllium(se gaseste la plafar)sunt f bune la detoxifiere+au foarte multe fibre.Poti incerca un shake dimineata in care sa pui si 10-20 gr tarate de genul.
Salate cu ulei de masline,
Redu din  carbohidratii complecsi(paine ,zahar,fasole,,cartofi,

Apa cat mai multa  :D
Am la pastile... dar o să întreb și de tartele astea: Nu văd să conțină ceva ce nu am eu voie.
Am tăiat totul de pe lista ta... doar pâine mai folosesc... asta într-o cantitate foarte mică.
Da: Mi-au spus minim 2 L de apă pe zi... lucru pe care nu prea îl fac, sau nu îl făceam... dar după ce am început să bag 1.5L ceai(nu suport să beau apa simplă) parcă am început să mă simt mai bine.

#11
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Taratele nu-s gen pastile.Am de ceva timp probleme cu balonarea si cum ele ajuta mult la detoxifiere am zis sa incerc.(+nenumarate sfaturi).
Tot pt digestie dim beau "shake"din lapte de soia(nu are lactoza)+fulgi de ovaz+taratele astea psyllium.Ma simt bine dupa  :D

Acum aproape 2 ani am tinut o dieta(de fraiera ce eram) in care trb sa beau in prima zi 1 pahar de apa pe zi pana ajungeam la 8 si apoi descrescator(astea pe stomacul gol).N-am reusit nimic cu dieta , si pur si simplu nu suportam sa beau apa!Imi venea rau de la ea.

De vreo luna am inceput cu ceaiurile si acum imi pun zilnic o sticla de 2 litri langa mine si beau dimineata o parte pe dupamiaza inca o parte..si seara cum iar mi se face sete reusesc sa trec de 2 l.
Te inteleg cu apa , nici eu nu eram fana.300ml maxim/zi

Edited by Juliee, 29 April 2012 - 23:17.


#12
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
e primavara, manaca verdeata multa, stevie, urzici, etc. cel mai bine sub forma de supa.

#13
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Pe mine ma. doare sub coasta la efort, am făcut eco, analize sânge, endoscopie și par in regula conform medicului, acesta mia recomandat doua săptămâni de regim, fără prăjeli, fără grăsime, fără acreala, ultima parte  îmi da cu virgula adică fac un orez cu piept d epui în loc de cartofi prăjiți dar fără acreala? adică castraveți murati? eu mananc de obicei cu salata de selaata acrita cu lămâie, nu mai am voie lămâie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate