Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

vinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
670 replies to this topic

#613
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 sandy76, on 01 august 2020 - 21:42, said:

Au fost bune...

Attached Files


Edited by sandy76, 08 September 2020 - 10:26.


#614
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020

 subway_guru, on 07 septembrie 2020 - 19:37, said:

Exclus sa aiba aceeasi productivitate comparativ cu plantele tinere...
Nu e deloc exclus, ardeii fac mult mai mult in al doilea an, iar vinetele e posibil sa aiba acelasi comportament, avand in vedere ca planta are o crestere inceata. Se poate incerca, nu e ce pierde.

#615
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 mama_lor, on 08 septembrie 2020 - 10:27, said:

Nu e deloc exclus, ardeii fac mult mai mult in al doilea an, iar vinetele e posibil sa aiba acelasi comportament, avand in vedere ca planta are o crestere inceata. Se poate incerca, nu e ce pierde.

Hai să vedem...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9W11fWbsShM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#616
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Hai sa ne lamurim un pic.
Vinetele provin din zona Indiei si ca atare sunt extrem de pretentioase la lumina si caldura. Ca o mica observatie nici macar acolo la ele acasa nimeni nu le cultiva ca perene!
In climatul nostru temperat continental oricat le-am bibili nu vor trece peste sase luni de vreme nefavorabila cu exceptia cazului in care avem o sera superincalzita si nici atunci din cauza lipsei de lumina, asa ca planta va avea de suferit si va iesi extrem de slabita din iarna...
‘Daca totusi vrei neaparat sa cultivi o solanacee perena peste iarna mai bine incerci cu ardei, sunt ceva mai putin pretentiosi la conditiile de lumina si caldura dar recomand sa-i aduci la interior acum imediat, altfel sansele de supravietuire scad dramatic...
Asa ca fapt divers a incercat cineva sa cultive vinete la umbra?...evident nu pentru ca rezultatul e 100% total dezastruos.

Edited by subway_guru, 08 September 2020 - 12:54.


#617
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Ce e drept e drept, nu am văzut experiment cu vinete, poate că merge...

#618
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019

 sandy76, on 08 septembrie 2020 - 12:24, said:

Hai să vedem...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9W11fWbsShM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stie cineva de unde se poate cumpara aparatul de taiat ardei prezentat in filmulet la min. 1,00?

#619
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Exista zeci de scule de mana pentru taiat in cubulete...
Smecheria e la bagat la congelator si consta in doi pasi, mai intai raspandesti cuburile intr-o tava si apoi dupa o zi in care ingheata bocna le bagi in pungi si le pui imediat inapoi, astfel nu se vor lipi  unii de altii si-i vei putea folosi pe rand in cantitatea necesara in loc sa se inghete toti la un loc intr-un singur bloc de gheata.

Edited by subway_guru, 08 September 2020 - 13:06.


#620
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Este evident ca vinetele au nevoie de multa caldura si lumina, dar ideea ar fi ca sa le aduci intr-o stare in care peste iarna sa hiberneze mai mult, scopul fiind doar de supravietuire in stare latenta, pentru ca apoi in noul sezon sa-i oferi din nou conditii bune de crestere si dezvoltare. Si daca plantele sunt taiate in totalitate si stau la temperaturi mai scazute, ele ar trebui sa ramana in viata totusi si sa aiba doar o slaba circulatie a sevei, aproape spre deloc.

Iar tulpinile alea lemnificate nu cred ca s-ar usca in conditiile astea.

Edited by Vincentiu_1981, 08 September 2020 - 13:15.


#621
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Ia pune mana si incearca si abia apoi sa vorbesti ca de gica contra habarnisti suntem satui.
Asa ca fapt divers ai macar o vanata in gradina ta sau vorbim discutii???

Edited by subway_guru, 08 September 2020 - 13:33.


#622
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019

 Vincentiu_1981, on 08 septembrie 2020 - 13:14, said:

Este evident ca vinetele au nevoie de multa caldura si lumina, dar ideea ar fi ca sa le aduci intr-o stare in care peste iarna sa hiberneze mai mult, scopul fiind doar de supravietuire in stare latenta, pentru ca apoi in noul sezon sa-i oferi din nou conditii bune de crestere si dezvoltare. Si daca plantele sunt taiate in totalitate si stau la temperaturi mai scazute, ele ar trebui sa ramana in viata totusi si sa aiba doar o slaba circulatie a sevei, aproape spre deloc.

Iar tulpinile alea lemnificate nu cred ca s-ar usca in conditiile astea.


Plecand de la premiza ca esti la fel de nestiutor ca si mine in ale vinetelor, te.ai intrebat de ce oare agricultorii din Spania, aia cu zeci de mii ha de solare nu au pus in practica solutia asta ? Nici macar cu plante altoite care teoretic ar avea mai multe sanse ?
Poate costurile mari de intretinere pe timp de iarna (desi nu putem vorbi de iarna in adevaratul sens al cuvantului acolo), poate productivitatea, gustul, etc


#623
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Încetați! Nu-i destul ca mi-a redus profitu covidel mai veniți și cu idei perene.... La anu cum mai vând răsad de vânătă dacă.? .... 😁😂😆

#624
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Stai cuminte si baga mare, nenea Vince nu e nici pe departe un concurent serios in materie de patlagele vinete!
Poate doar altoite pe piersic!
:) :) :)

Edited by subway_guru, 08 September 2020 - 16:00.


#625
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 subway_guru, on 08 septembrie 2020 - 12:41, said:

Hai sa ne lamurim un pic.
Vinetele provin din zona Indiei si ca atare sunt extrem de pretentioase la lumina si caldura. Ca o mica observatie nici macar acolo la ele acasa nimeni nu le cultiva ca perene!
Ce fac ei acolo in India e treaba lor, dar uite cam cum ar merge sa fie mentinuta in vigoare aceasta cultura pe o perioada mai lunga de timp, poate mai multi ani acolo unde clima ar permite:

[ https://i.postimg.cc/XjsTGqGy/DSC05753.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/R9DZ2VsF/DSC05755.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/dJMttNKc/DSC05756.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/Gr2pMsjV/DSC05754.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe astea le-am taiat cred ca in urma cu vreo luna si am lasat doar tulpinile, dupa ce fructificasera bine si in continuare nu ar mai fi avut capacitate de productie.
Cand au inceput sa creasca noii lastari, inflorescentele apareau imediat ce apareau si lastarii, dar primii boboci i-am rupt, pentru ca sa se poata dezvolta mai repede.
Deci daca planta este matura, atunci nu mai stai sa astepti sa treaca nu stiu cate luni pana cand incepe sa infloreasca, ci procesul este initiat imediat.

Locul unde se mai poate lucra este la stimularea mai rapida a noilor lastari si avuta in vedere o strategie care sa exploateze cat mai rapid regenerarea plantelor pentru o noua productie.

#626
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
acum doi ani după ce le a ciopartit grindina am avut vreo 5 t de vinete dupa 1800 de plante ,dar daca le scoti din pământ și la tii in beci peste iarnă nu ai nici o sansa sa ramana verzi pana in primavara

#627
valyemil81

valyemil81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.01.2007
Ziua buna,

Am si eu 2 probleme legate de vinete:
1. Vinetele care ating solul sunt atacate (devorate) de furnici in proportie de 70% acestea fiind indepartate. Cele ating inca solul dar nu sunt afectate le-am lasat in continuare. Cum sa combat aceasta problema?
2. Multe dintre vinete sunt si persista la stadiul de culoare maronie si par ca nu se mai inegresc. Ultima data le-am mai defoliat pentru ca era cam "stufaris" in ideea ca poate nu ajunge soarele la ele suficient. Ce sugestii si reclamatii pot primi?

Sunt un novice in alea legumiculturii asa ca orice sfat, critica etc este bine venita.

Multumesc

#628
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Vinetele nunsunt niciodată maronii, cand sunt crude ele sunt negre, lucioase și moi/pufoase, abia când îmbătrânesc devin mate și mai deschise la culoare, movulii, mult mai ferme.
Vânătă maronie e. Parlit cel mai probabil de soare sau are altceva, oricum bună nu e... Nici sa își schimbe culoarea nu are cum.

#629
valyemil81

valyemil81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.01.2007
Multumesc Padre :)
Sa inteleg ca plasa de umbrire de 35% nu si-a facut treaba. Am uita sa precizez ca au pus si asa ceva pana in caldurile astea.
Am mai avut niste colorado prin ele de care am scapat
Din pacate nu am poze cu ele sa vada ochiul mai exact

#630
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
1. poti pune ceva sub ele care sa nu transmita umiditatea de la sol si trebuie sa verifici daca nu ai cumva si afide pe planta
2. cele maronii sunt manate, nu trebuie consumate si este recomandat sa fie rupte si aruncate imediat pentru a nu mai consuma resurse degeaba

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate