Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

vinete

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
670 replies to this topic

#487
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View PostMario011, on 27 martie 2018 - 22:56, said:

Aproximativ cam câte zile are Madona...???

Semanate pe 29.01, rasarite pe 05.02 si repicate pe 28.02.

#488
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Tot Madona am semanat si io dar mai mici la frunza si mai tinere cu vreo 3 zile ca ale tale!Posted Image
Ce le-ai dat sa mance?Posted Image

#489
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Cropmax si NPK 14-11-25 iar substratul este format din mranita si pamant de padure in ghivece de 85 mm.

#490
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Nu este prea mult Potasiu in faza vegetativa? Citisem o carte in care spunea ca Azotul trebuie adaugat in masura in care aciditatea pamantului poate fi pastrata in limitele tolerate de planta, Fosforul ajuta mult la dezvoltarea radacinii si este foarte indicat sa fie administrat foliar (aici Cropmax-ul are un cuvant de spus, avand un continut ridicat de Fosfor) iar Potasiul ajuta in faza de inflorire si dezvoltare a fructului. Iar toate aceste elemente, ajuta practic planta sa asimileze compusii minerali pe care ar trebuii deja sa ii contina substratul. In Agricultura performanta (de laborator, spun eu) se jongleaza cu Potasiul pentru a declansa faza de inflorire atunci cand vrea "gradinarul".

Oricum, un plan coerent de administrare a ingrasamintelor nu am gasit inca, cel putin pentru tomate/vinete/ardei. Eu folosesc Orgevit, Italpolina si in faza de maturitate Siforga. Toate organice! Iar Cropmaxul intermediar de la o trecere a plantei dintr-o faza la alta. Despre tratamente, exceptand zeama bordeleza, nu spun nimic pentru ca prefer sa arunc partile bolnave decat sa le stropesc cu toate chimicalele, dar... asta fac eu pe cat este posibil, in regim de consum familial. La productie economica este alta poveste.

#491
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postcorsica, on 28 martie 2018 - 14:19, said:

Cropmax si NPK 14-11-25 iar substratul este format din mranita si pamant de padure in ghivece de 85 mm.
Nu au primit decat turba kekkila, asta e !
Daca le spreiam macar cu un foliar cresteau mai mari.Posted Image
Foto e de pe 20 martie!

Attached Files


Edited by sandy76, 28 March 2018 - 17:49.


#492
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View Postcorsica, on 28 martie 2018 - 14:19, said:

Cropmax si NPK 14-11-25 iar substratul este format din mranita si pamant de padure in ghivece de 85 mm.
Fertilizarea cu NPK o faceți deodată cu repicatul sau eșalonat și care este cantitatea administrată?

#493
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Esalonat, in functie de evolutia rasadului in doza de 0,2%.

#494
Simi2007

Simi2007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.04.2018
Buna seara.As avea si eu o intrebare.Rasadurilor mele de vinete Dragaica le-au cazut ambele cotiledoane.S-au ingalbenit si au cazut.Plantutele nu par a fi afectate.Se dezvolta in continuare.Ce sa fac?Sa le las sau sa le scot?Mi-e frica de faptul ca au vreo boala si se va transmite si la rosii.Va rog ajutati-ma cu un raspuns.

#495
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Poate fi o carenţă de macro sau microelemente . Puneţi o fotografie cu răsadul .

Edited by Solar-1, 08 April 2018 - 22:50.


#496
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Lasa-le in pace atata timp cat frunzulicile adevarate se dezvolta corespunzator...

#497
Simi2007

Simi2007

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.04.2018
Multumesc mult pentru raspunsurile prompte!

#498
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
La aproape doua luni de la plantare au aparut primele fructe la Madonna.

Attached Files



#499
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Corsica ,ce te a  facut sa schimbi aragonul pe madona
Am citit topicul  si se pare ca majoritatea sant multumiti de aragon

#500
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Pe cate brate sunt vinetele? Si sunt tinute cu acelasi numar tot sezonul sau la un moment dat le lasi sa creasca cum vor?

#501
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Planul de cultura pentru anul urmator il fac impreuna cu sotia. Prefera sa coaca vinete mai subtiri si mai lunguiete, Aragonul nu e chiar asa.

Vinetele le conduc pe un singur brat dar mai las cate un copil la care dupa ce face flori ii rup varful. Am facut cateva poze la aceeasi planta. Are doua vinete legate, inca 5 flori si 3-4 boboci, deci in final vor fi cam 10 vinete, eu zic ca e destul de bine. Daca vor fi sanatoase, pana la toamna poate vor fi mai multe, vom vedea.

Attached Files



#502
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Asa arata vinetele mele la o luna dupa plantare,dar din pacate unele frunze sant gaurite de ceva si nu vad nimic pe ele si nic in jurul lor . Ce ar pute   fi?

Attached Files


Edited by nicolae1960, 05 June 2018 - 17:32.


#503
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Nu pare a fi ceva alarmant...cel putin deocamdata

#504
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Continuare la discuția de pe "tomatele".  Poze cu "indicatorul" la 3 săptămâni de la legarea primului fruct:

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate