Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

REGLAJ MASINA DE ERBICIDAT POLONEZA DE 600 LITRI

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#1
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012
Detin o astfel de masina,si nu stiu sa o reglez pentru TOTAL cu 150 litri la ha,are doar o supapa pe care daca o rotesti spre bazin ii dai presiune,iar invers micsorezi presiunea,AJUTATI-MA,mentionez ca am duze albastre

#2
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012

 ovidiucucuruz, on 28th April 2012, 05:54, said:

Detin o astfel de masina,si nu stiu sa o reglez pentru TOTAL cu 150 litri la ha,are doar o supapa pe care daca o rotesti spre bazin ii dai presiune,iar invers micsorezi presiunea,AJUTATI-MA,mentionez ca am duze albastre
are cineva vreo carte tehnica???????????

#3
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Reglajul debitului tine de 3 factori:
- presiunea
- viteza de deplasare
- tipul duzelor
aici http://www.rittenhou...tUs.asp?LID=555 ai un tabel de reglaj. Vezi cel in km/h si litri :). Ala frumos colorat

Pe duze albastre, la 1 bar si 5.5km/h ai aprox.150 litri la un ha.

Edited by rand, 28 April 2012 - 07:40.


#4
ovidiucucuruz

ovidiucucuruz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.03.2012

 rand, on 28th April 2012, 06:38, said:

Reglajul debitului tine de 3 factori:
- presiunea
- viteza de deplasare
- tipul duzelor
aici http://www.rittenhou...tUs.asp?LID=555 ai un tabel de reglaj. Vezi cel in km/h si litri :). Ala frumos colorat

Pe duze albastre, la 1 bar si 5.5km/h ai aprox.150 litri la un ha.
mersi pentru raspuns insa te mai deranjez cu ceva:eu am un tractor U-650 M si nu prea stiu ce cati km/h dezvolta vitezele II, III sau IV ai tu vreo idee,eu am mers ieri cu  viteza a IV undeva la jumate de turatie,si nu-mi iesea cum trebuie,am zis ca inebunesc,si mai batea si vantul un pic

#5
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
aici:

http://forum.softped...p;#entry9900107

#6
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 ovidiucucuruz, on 28 aprilie 2012 - 06:54, said:

Detin o astfel de masina,si nu stiu sa o reglez pentru TOTAL cu 150 litri la ha,are doar o supapa pe care daca o rotesti spre bazin ii dai presiune,iar invers micsorezi presiunea,AJUTATI-MA,mentionez ca am duze albastre

 ovidiucucuruz, on 28 aprilie 2012 - 06:54, said:

Detin o astfel de masina,si nu stiu sa o reglez pentru TOTAL cu 150 litri la ha,are doar o supapa pe care daca o rotesti spre bazin ii dai presiune,iar invers micsorezi presiunea,AJUTATI-MA,mentionez ca am duze albastre
Eu imi reglam pompa la 200 litri asa: pun 20 litri in pompa, masor 80 metri ( calculand ca rampele mele deschid 12 metri, deci 12x80 face 10 ari) viteza 3 cu acceleratia de mana la maxim ( ptr. u650) presiunea la 2 si parcurg cei 80 de metri. In functie de cum se termina apa sau nu se termina, ajustez putin presiunea si continui. Atentie, reglajul la u 650 se face cu acceleratia de mana la maxim, sau la un nivel fix pe care sa se opreasca intotdeauna usor, ptr. a avea o turatie la priza intotdeauna la fel, asa nu ai treaba cu viteza de deplasare sau turometru. Eu din 2-3 incercari reglam pompa la fix, si a mea e tot poloneza.

#7
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011

 cristi_mre, on 11 noiembrie 2012 - 08:02, said:

Eu imi reglam pompa la 200 litri asa: pun 20 litri in pompa, masor 80 metri ( calculand ca rampele mele deschid 12 metri, deci 12x80 face 10 ari) viteza 3 cu acceleratia de mana la maxim ( ptr. u650) presiunea la 2 si parcurg cei 80 de metri. In functie de cum se termina apa sau nu se termina, ajustez putin presiunea si continui. Atentie, reglajul la u 650 se face cu acceleratia de mana la maxim, sau la un nivel fix pe care sa se opreasca intotdeauna usor, ptr. a avea o turatie la priza intotdeauna la fel, asa nu ai treaba cu viteza de deplasare sau turometru. Eu din 2-3 incercari reglam pompa la fix, si a mea e tot poloneza.
salut,o intrebare pompa mea de erbicidat poloneza nu mai face presiune asa cum trebuie ,degeaba invart de supapa aia nu vrea sa bage mai mult,de ce oare?

#8
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011

 cucuruzovidiu, on 21 mai 2013 - 15:27, said:

salut,o intrebare pompa mea de erbicidat poloneza nu mai face presiune asa cum trebuie ,degeaba invart de supapa aia nu vrea sa bage mai mult,de ce oare?

La cat iti ridica presiunea?

#9
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011

 zscf, on 21 mai 2013 - 15:44, said:

La cat iti ridica presiunea?
maxim 1.5-2

 cucuruzovidiu, on 21 mai 2013 - 17:07, said:

maxim 1.5-2
am desfacut-o acum cateva minute,nu mi se par membranele fisurate,doar una e julita din ea,ca si cum ar fi fost ceva dur acolo inauntru

#10
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Verifica supapele, eventual schimba-le.

#11
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 cucuruzovidiu, on 21 mai 2013 - 15:27, said:

salut,o intrebare pompa mea de erbicidat poloneza nu mai face presiune asa cum trebuie ,degeaba invart de supapa aia nu vrea sa bage mai mult,de ce oare?
nu ti-a umblat nimeni la "minge"? mai ai presiune la acea "minge", sincer nu stiu cum ii spune, dar seamana cu o minge, ? vezi ca ai un ventil imediat langa pompa, nu mai stiu, inspatele sau in fata cardanului. incearca sa mai dai vreo 3 pompe acolo, apoi incearca presiunea.

#12
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Am patit sa nu bage presiunea normala atunci cand filtrul mare care alimenteaza pompa a fost partial infundat

#13
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
da, se poate si asa, sa se infunde filtrul, dar e in rare cazuri si asta doar daca nu ai grija de ea. depinde de tine ce bagi in pompa

#14
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011

 katlin, on 21 mai 2013 - 19:32, said:

Verifica supapele, eventual schimba-le.
incerc azi sa le schimb pe astea toate,sa le iau noi
de ce manometrul sta blocat .....

Attached Files


Edited by cucuruzovidiu, 22 May 2013 - 06:44.


#15
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Dupa cum au spus si colegii trebuia prima data sa te asiguri ca e alimentata corespunzator cu apa si nu e infundat ceva pe traseu. Daca tot ai demontat-o schimba garniturile si supapele. Poate fi si turatia necorespunzatoare de la priza tractorului; manometru sta asa de bun ce ePosted Image
O alta cauza poate fi din distribuitor, sa bage in retur presiunea.

#16
zscf

zscf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 25.04.2011
Baga aer in ea cu pompa,curata filtrul eventual schimba si acel manometru,si ai grija sa inchizi de la distribuitor acea duza din capac pentru ca daca ii dai drumul alaea in mers iti scade rau presiunea iar pompa cu poate sa bage atata presiune.succes.

#17
cucuruzovidiu

cucuruzovidiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 22.02.2011

 cristi_mre, on 21 mai 2013 - 22:49, said:

da, se poate si asa, sa se infunde filtrul, dar e in rare cazuri si asta doar daca nu ai grija de ea. depinde de tine ce bagi in pompa
asta asa ...m-am dus la un "nenorocit"si erbicidez 2 ha de porum,eu stateam de vorba cu cineva iar el mi-a turnat o galeata de ingrasamant nedizolvat bine............dar credeti-ma ca am incercat sa o curatat cu apa cu aer pana am demontat-o

#18
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
cand faceam prestari, erau unii care puneau ulei ars in pompa, habar nu am ce efecte magice ar fi putut avea acel ulei, dar oamenii il bagau, in ciuda protestelor mele. este dificil de lucrat cu oamenii, dar, eu eram tot timpul amabil, ca deh, pana la urma, ei m-au ridicat :). cat priveste pompa ta,, sper sa nu ajungi sa o schimbi. daca ai incercat tot din ceea ce ai auzit aici de la colegi si nu merge, e nasol. am avut probleme tale, in trecut, dar s-au rezolvat in felul in care ti-am indicat si tie. acum, tre sa recunoastem, defectele seamana, dar nu sunt la fel. succes, sa ne anunti cum ai iesit, mai invatam si noi, din pacate, din necazurile unor colegi.

a, manometru, al meu s-a blocat in primul an de exploatare, dar am mers fara el inca 5 ani, fara sa imi pese de el. cred ca merge si acum, nu o mai folosesc eu

nici nu o mai pot vinde, e putin stramba de toate lancile. au fost foarte firave, le-am rupt de le-am spart :)  nu exista 10 cm intregi pe lanci. ma rog, astea sunt defectiuni din cauze de tractorist nerabdator :) acum, mai exact din primavara asta, am pompa pe roti de 2500 litri. alta viata :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate