Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Noul Hyundai Santa Fe

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#217
townkat

townkat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.12.2004
eu am blue titanium cu piele neagra, in rest e lafel,

am facut rost de manual, 3 ore am xeroxat la el :), da merita, stiati ca geamurile pot fi actionate si dupa ce ai scos cheia din contact timp de 30 de secunde (dk nu umbli la usi) ? ...ehe ...:)

p.s. ash prefera sa contiunuam pe jurnalul de bord al lui parpaneata ca asta deja nu mai e news demult ok? ne vedem acolo ...

#218
globaladv

globaladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.04.2006

View Posttownkat, on May 6 2006, 21:00, said:

eu am blue titanium cu piele neagra, in rest e lafel,

am facut rost de manual, 3 ore am xeroxat la el :), da merita, stiati ca geamurile pot fi actionate si dupa ce ai scos cheia din contact timp de 30 de secunde (dk nu umbli la usi) ? ...ehe ...:)

p.s. ash prefera sa contiunuam pe jurnalul de bord al lui parpaneata ca asta deja nu mai e news demult ok? ne vedem acolo ...

salut...cum pot intra si eu pe acest jurnal de bord...merci mult...

#219
townkat

townkat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 29.12.2004
lol,
daca nu ai gasit inca vezi ca e o "sectiune jurnal de bord", cum e si "auto news", si acolo e si cel pentru Santa Fe,
link direct http://forum.softped...ic=126564&st=90

#220
mukuz

mukuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 04.12.2005
tocmai a trecut pe chitila o gasca de 18 Santa Fe uri pe 3 autotrenuri :) care salivati dupa ele?? :)

#221
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
muhaha.. un Santa Fe chinezesc.. (nu-mi cereti mai multe detalii ca nu stiu) :

Attached File  cuv.jpg   47.33K   110 downloads

#222
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
noul Hyundai Santa Fe a fost testat la euroncap. A obtinut 4 stele euroncap si 29 de puncte (12 la impact frontal adica 75%, 17 la impact laterala adica 94% si 2 pcte pentru avertizorul de centura nepusa). detalii aici

Edited by romaximusro, 22 December 2006 - 11:53.


#223
raresh3r

raresh3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 30.12.2006

Quote

Hyundai a prezentat noul SantaFe la New York.

A treia generație a SUV-ului SantaFe a fost prezentată publicului în „Marele Măr”. Cea mai importantă modificare față de versiunea anterioară apare la nivelul designului însă nici tehnologia de sub capotă nu a fost dată uitării.
În cei 12 ani de la debut, modelul SantaFe produs de Hyundai a ajuns la vânzări de aproape 2,65 milioane de unități dintre care 350.000 grație clienților europeni. Mizând pe potențialul acestui vehicul, coreenii speră să cucerească 5% din piața SUV-urilor în Europa în primul an complet de comercializare, 2013.
Conform companiei, noul SantaFe adoptă deja cunoscutul limbaj de design „fluidic sculpture” însă îl interpretează într-o manieră proprie numită simbolic „Storm Edge”. Asta pentru că „surprinde imaginile dinamice create de natură în timpul formării unei furtuni”.
Gama de propulsoare diesel include un „super-eficient” EURO6 de 2.0 litri care dezvoltă 150 CP eliberând în atmosferă doar 155 gCO2/km. De asemenea, motorul de 2.2 litri și 200 CP a fost modificat pentru o mai mare eficiență și are acum emisii de numai 145 gCO2/km. Singura variantă alimentată cu benzină destinată pieței europene, 2.4 litri – 193 CP, emite 197 gCO2/km. Toate versiunile de propulsie pot fi combinate cu transmisii manuale sau automate cu șase trepte. De asemenea, orice tip de motorizare poate fi comandat cu tracțiune 4X2 sau 4X4.

sursa.

Attached Files



#224
miftel

miftel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 24.12.2011
Se vor ingramadi tarabagii(cei majoritari) sa le cumpere. Or sa  fie ca ciupercile dupa ploaie pe...sosele.

#225
IRS

IRS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.01.2007
Hai sa fii tu serios chiftea sau cum te intitulezi ca ai bani sa iti cumperi masina asta. Vreo 40.000 de euro pentru echiparea de top (cam la nivelul celui existent) este fix ce iti permiti. Un ofticat. Da' daca muncesti poate iti vei putea permite un golf sau Passat, visu' romanului realizat.

#226
miftel

miftel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 24.12.2011
Pai,ia spune-mi ,stimate "cunoscator"...intre un Pajero FULL(ar avea sens sa-ti spun toate dotarile incluse avand in vedere "cultura" ta auto,dar ma "risc" de data asta si nu ti le scriu ) care costa 48000 si un Sf,care costa (zici tu!) 40000,ce ai alege?!?! Clar SF!!! E masina visurilor tale! Ca sa nu zic ca un Pajero pleaca ,cu optiuni super decente ,de la 36000. Dar,cu cine-mi racesc eu gura de pomana?!? Ia-ti prietene SF-ul ca e cool la tarabagii!

Ps: pana-n prima suta de mii de kilometri sa te pregatesti de turbina si ambreiaj. De astea doua (turbo si ambreiaj) iti spun  cam toti "fericitii" posesori de SF! Fa un calcul cam cat ar costa(asta,daca poti,binenteles) la "minunatul" tau SF nou...hai pa!

#227
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Daca nu vorbim de masini mai Heavy duty, la 4x4 e mai bine cu cutie automata, clasica cu convertor de cuplu. Motorul in cauza are resurse. va proteja si turbina pe deasupra ca nu te va lasa sa dai cu funingine in ea. Te lasa in ture mici la mers constant cand nu e problema de subturare dar daca vrei mai sa accelerezi te duce in treapta in care poti face asta linistit. In plus se evita si situatia cam nasoala in care scade brusc turatia motorului intalnita cateodata cand schimbi.
Legat de ambreiaj, cu o masina 4x4 se pleaca altfel de pe loc, mai ales la cele cu tr1 normala

#228
raresh3r

raresh3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 30.12.2006

Quote

Noua generaţie Hyundai Sante Fe obţine clasificarea maximă de siguranţă la testele Euro NCAP.

Noua generaţie Hyundai Santa Fe, disponibilă şi în România din octombrie 2012, a obţinut clasificarea maximă de siguranţă la nivel european, la testele de impact Euro NCAP, a anunţat, vineri, Hyundai Auto România, reprezentantul mărcii coreene pe plan local.
Organizaţia independentă de evaluare Euro NCAP a clasificat cu cinci stele noul Santa Fe, SUV-ul devenind, astfel, printre cele mai sigure autovehicule testate şi unul dintre liderii segmentului din care face parte.
Modelul SUV de clasa D a obţinut o valoare superioară în segmentul său pentru categoria 'protecţia adulţilor', cu 96%, juriul acordând punctaj maxim în cazul impactului lateral, graţie protecţiei rezultate la nivelul întregului corp.
La categoria 'protecţia copiilor', noua generaţie Hyundai Santa Fe a înregistrat scorul de 89%, iar dotări precum controlul electronic al stabilităţii au condus la valoarea de 86% la categoria 'siguranţă asistată'.
Potrivit sursei citate, noua generaţie Santa Fe este primul model Hyundai echipat cu capotă activă, iar în eventualitatea impactului cu un pieton aceasta se ridică pentru o mai bună absorbţie a forţei de impact. Această dotare a contribuit la obţinerea punctajului de 71% în cadrul categoriei 'siguranţa pietonilor'.
Noul Hyundai Santa Fe este disponibil în România, începând din octombrie 2012, în reţeaua de distribuţie Hyundai Auto România, iar stocul special de lansare a fost botezat 'Santa Fe unLimited'.
Fiecare unitate Santa Fe disponibilă în Europa beneficiază de pachetul de servicii Hyundai '5 Year Triple Care', care oferă
clienţilor cinci ani de garanţie integrală fără limită de kilometri, cinci ani de asistenţă rutieră şi cinci ani de verificări tehnice periodice gratuite.
Hyundai Auto România, parte a Grupului Ţiriac, este reprezentantul mărcii auto coreene pe plan local din anul 1994, şi aduce pe piaţă 12 modele Hyundai, atât din gama autoturismelor, cât şi din cea a autovehiculelor comerciale uşoare.
Fondată în anul 1967, Hyundai Motor Co. s-a transformat în Hyundai-Kia Automotive Group, care este cotat drept al cincilea producător auto la nivel mondial începând din anul 2007.


sursa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate