Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Cel mai bun telefon dual sim

- - - - -
  • Please log in to reply
4614 replies to this topic

#397
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Posthoman, on 15 octombrie 2012 - 10:32, said:

M-am uitat la diferentele dintre A789 si P700i si am vazut ca P700i e cu putin mai mic si are bateria de 2500mAh.
Dar totusi 300 lei in plus....

La ce sunt inferioare tel lenovo altora cu aceleasi specificatii -samsung,nokia...? lucru care sa justifice pretul mai mic al lor.
Pe mine ma incanta bateria de 2500 mah-or fi reali?

#398
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Brandurile puternice au o calitate mai buna a materialelor, a componentelor, suport firmware mai puternic. La telefoanele chinezesti am vazut ca de obicei stau slab la microfon, casca/difuzor, calitatea plasticului din care sunt facute. Dar este imbucurator ca ecranele sunt bune si unii chiar se agita sa scoata cu Gorilla Glass. La Lenovo nu imi placea ca acordau foarte putina atentie camerei foto.

#399
homan

homan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2008
Imi poate spune cineva unde gasesc Change IMSI la A789 sau la orice alt Android.
E nevasta in roaming si nu ii merge RDS-ul.
La settings zice ca nu gaseste nicaieri.

#400
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postsailor62, on 15 octombrie 2012 - 11:37, said:

La ce sunt inferioare ...
Acum vad una la specificatii P700i -3G HSDPA 7.2 Mbps download adica atat cat avea iphone4. Pt un tel lansat de curand e cam putin.

Edited by sailor62, 15 October 2012 - 12:47.


#401
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007

View Posthoman, on 15 octombrie 2012 - 12:13, said:

Imi poate spune cineva unde gasesc Change IMSI la A789 sau la orice alt Android.
E nevasta in roaming si nu ii merge RDS-ul.
La settings zice ca nu gaseste nicaieri.

IMEI, sau ce anume ?

View Postsailor62, on 15 octombrie 2012 - 11:37, said:

La ce sunt inferioare tel lenovo altora cu aceleasi specificatii -samsung,nokia...? lucru care sa justifice pretul mai mic al lor.
Pe mine ma incanta bateria de 2500 mah-or fi reali?

Da, e reala capacitatea. Autonomia e uriasa, mie mi-a placut foarte mult telefonul, si de aceea l-am si tot recomandat cu 1-2 pagini in urma. Putin cam butucanos pentru gustul meu, insa am reusit sa-l las mai toata ziua pe tether wifi si mai avea multe resurse.

Edited by razor1911, 15 October 2012 - 13:39.


#402
homan

homan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.07.2008
IMSI
Se pare ca e ochestie specifica simului de RDS nu tine de telefon.
Fara schimbarea asta nu merge simul de RDS in roaming.
Are 2 pozitii: national sau roaming.

Problema mea e ca nu stiu unde e setarea ...

http://www.rcs-rds.r...telefonului.pdf

#403
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Am testat pe A789 si cu soft-ul de la mama lui si cu ultimul firmware gasit de mine la vremea aceea. A luat singur setarile, nu mi-a facut figuri. Nu mi-a aratat nicio cartela testata in Roaming (Orange, Vodafone, Cosmote, Digi).

Iti las un mesaj privat cu un ghid de instalare a acelui firmware. Poate te ajuta resoftarea.

Din ce am vazut pe scurt in acel ghid al lor, trebuie sa intri in meniu (cel in care iti arata aplicatiile) si navighezi catre USIM. Acolo ar trebui sa gasesti ce ai nevoie.

LE: Acum am vazut ca ai scris de roaming, se aplica doar randul ingrosat.

Edited by razor1911, 15 October 2012 - 14:12.


#404
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
@razor1911

View Postrazor1911, on 15 octombrie 2012 - 14:12, said:

Am testat pe A789 si cu soft-ul de la mama lui si cu ultimul firmware gasit de mine la vremea aceea. A luat singur setarile, nu mi-a facut figuri. Nu mi-a aratat nicio cartela testata in Roaming (Orange, Vodafone, Cosmote, Digi).

Pe A789 Cosmote 3G apare ca fiind in roaming. Deci, cartela Cosmote in slotul de 3G, setata WCMDA only say WCDMA/GSM auto. Nu merge traficul de date daca se lasa Roaming Off si se debifeaza GPRS. Daca se bifeaza GPRS merge la viteza mica. Daca se bifeaza Roaming pentru Cosmote, merge la viteza mare, insa apare Cosmote 3G Roaming si exista un mesaj care se poate seta sa te anunte ca urmeaza sa faci date pe Roaming si e costisitor. Ideea e ca daca se lasa mesajul ala activat, te sacaie la melodie la fiecare apel sau sms. Se poate dezactiva mesajul asta. Marea problema e ca in zone de frontiera intra singur pe alte retele in Roaming. De exemplu, in zona de sud pe langa Dunare intra singur pe Globul Bulgaria.

Telefonul pe care m-am jucat si eu a fost luat de la noi si explicatia vanzatorului, corecta de altfel, este ca cei de la Cosmote folosesc reteaua Zapp 2100Mhz pentru date si telefonul o interpreteaza ca o conexiune Roaming si ca nu ai ce face, doar sa stai cu ochii pe el.

Exista vreo alta posibilitate de a scapa de problema asta? Se poate face factory reset dupa vreo modificare? Vanzatorul nu cred ca acorda garantie pentru modificari in soft (banuiesc ca presupune mai mult decat instalari de aplicatii) si nu vreau sa ma injure proprietara...



Pe Huawei U8836D a pus mana cineva pana la urma?

#405
bogenel

bogenel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.06.2008
@razor1911   Ce parere ai despre Samsung GALAXY Note II N7102 ? Telefonul are aceleasi specificatii ca si N7100, mai putin 4G.  

Ma intreb ce pret o sa aiba! Cei de la etotalk il au la presale.

Attached Files


Edited by bogenel, 15 October 2012 - 20:45.


#406
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Salut,

Pentru ca am obosit sa merg cu doua telefoane dupa mine si pentru ca sunt si cam vechi, iar bateriile au inceput sa nu mai tina, va rog sa ma ajutati in achizitionarea unui telefon dualsim cu urmatoarele caracteristici:
- dual sim activ
- semnal bun
- baterie buna
- sa pot pune si cartela Digi
- internet
- gps
- fara probleme de soft
- pret max. 1.500 lei (cu cat e mai mic pretul, cu atat se va bucura sotia mai mult)


Multumesc de ajutor si sper ca nu cer prea mult de la un asemenea telefon.

#407
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Daca e pentru sotie trebuie sa te gandesti si la diagonana ecranului. Probabil ca va prefera unul de maxim 4.0 inch.

Sfat general: deocamdata e bine sa scoateti din lista de prioritati "dual sim active". Prea putine firme fac asa ceva si platiti pentru o optiune care costa mult si poate pierdeti alte specificatii bune ale telefonului. In ziua de azi costul convorbirilor nu mai este ridicat si daca nu vorbesti in continuu la telefon sansele sa fii sunat chiar cand vorbesti nu sunt chiar atat de mari. In ziua de azi lumea are mai multe numere nu neaparat din cauza costurilor.

Initial si eu am vrut "Dual sim activ" dar cand am vazut cat de slaba era oferta si ce slab dotate erau telefoanele respective, mi-a trecut. Si dupa ce mi-am luat unul cu "Dual sim pasiv" m-am felicitat pentru ca as fi aruncat banii aiurea pe un activ.

Eu sper sa nu o dam intr-o dezbatere pasiv vs activ ca ea a avut loc prin alte topicuri.

Edited by XrainX, 16 October 2012 - 12:06.


#408
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@XrainX,

Multumesc de raspuns.
Telefonul va fi pentru mine, dar pentru ca bugetul e la comun, de aceea am spus ca se va bucura si sotia de un pret mai mic pentru telefon. Nici eu nu doresc polemici pe tema activ vs pasiv, ci doar am exprimat ce mi-as dori. Desigur, accept sfaturile atunci cand sunt exprimate din experienta proprie sau din alte surse asa cum au fost exprimate mai sus.

In cazul unui dual sim pasiv, ce parere aveti de Allwiew P5Alldro vs concurenta?

#409
ovidiu77

ovidiu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 07.01.2008
Se pot folosi 2 cartele de Orange pe un telefon dual sim ?
Multumesc.

#410
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006

View Postovidiu77, on 18 octombrie 2012 - 09:44, said:

Se pot folosi 2 cartele de Orange pe un telefon dual sim ?
Multumesc.


Bineinteles, numai sa nu fie una si aceeasi (adica ai o cartela mai veche, sa zicem, si mergi la orange sa-ti dea alta noua cu acelasi numar; pe prima o dezactiveaza si ramane valabila a doua; totusi, prima merge sa o bagi in telefon si sa ai anumite mesaje pe ea pe care vrei sa le copiezi sau sa le recitesti).

#411
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
@adoase: Cred ca se referea la doua numere diferite, ambele in Orange :)

Si da, merge.

#412
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005
ce parere aveti despre THL W6 cu procesor MTK6577 Dual Core, si ecran de 5.3
merita ? se cam incadreaza in suma la care m-am gandit pentru un nou telefon

Edited by alungu, 19 October 2012 - 13:23.


#413
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
A mai apărut un dualsim interesant: Alcatel One Touch 997D Ultra.

Primele impresii ale unui neamț aici.

Prețul e pe la 186-200 € (în Germania).

#414
redbull_666666

redbull_666666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.04.2009
salutare voua ..!!
am citit cele 23 de pagini pe aceasta dezbatere insa sincer nu am reusit sa ma decid care e cel mai bun tel dual sim...la momentul actual...la un moment dat se foloseau si abrevieri ''scurtaturi'' care ma puneau in ceata...apoi niste cuvinte ''sf'' pentru mine ca rootat si mai stiu eu ce...in fine...intrebarea mea de om mai putin ''cult '' si care vrea un dual sim f f f f fiabil...rapid....si cu baterie buna....
CARE E CEL MAI POTRIVIT-BUN-RECOMANDAT..(ETC) TEL  LA ORA ACTUALA...???? INDIFERENT DE PRET....FACETI SI VOI VA ROG O LISTA IN ORDINE DESCRESCATOARE....SI TINETI CONT DE CE SA EXPERIMENTAT NU CITIT DEPSRE ELE...
Sa inteleg ca cei de la arena gsm gresesc cand il coteaza atat de bine pe LENOVO-P700 si ata de prost pe SAMSUNG S II DUOS CARE ARE UN PROCESOR DE 1,2????  CONTRA  UNUIA DE 1gh DE LA LENOVO?? PATE FI MAI RAPID  CEL DE LA LENOVO???  rog  pe cineva sa ma lumineze si pe mine...  mentionez ca am o cartela DIGI  si un orange.......de pe digi nu vorbesc...insa in viitorul apropiat avand in vedere tarifele f f f fmici pt convorbiri in C.E..se poate sa trec la o cartela si de voce nu numai de date cum am in momentul de fata... si   va rog sa tineti cont de faptul acesta.... sa nu dea ton de ocupat..sau  ''in afara ariei...'' daca navighez sau vb de pe o cartela...indiferent care ar fi...
De ce as tine cont ar fi
1-procesor rapid+memorie mare...  
2-baterie cu autonomie mare
3-ecran mare si sa nu devina ''opac''cand e in soare....sa fie vizibil...
4-3G sa pot vb pe skype..........restul e  indiferent...sau mai bine spus mai putin imp......
MULTUMESC INCA DE PE ACUM CELUI CE SE VA OBOSI SA IMI RASP.......

Edited by redbull_666666, 19 October 2012 - 21:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate