Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Cel mai bun telefon dual sim

- - - - -
  • Please log in to reply
4614 replies to this topic

#37
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Ceva modificari ale kernel-ului. Dupa vreo 7-8 mail-uri date producatorului, mi-au dat o parte din codul sursa si le-am trimis varianta modificata.

Repet, nu mi-au dat nici kernel-ul, nici codul sursa, doar partea care mi-a trebuit / ce am cerut.

#38
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006
Multumim pentru detalii si efort.

In concluzie, ce telefon/telefoane ne (imi) recomanzi care:
- merge cu orice combinatie de cartele 3G (voce) SIM1-SIM2. Adica Orange-Vodafone, Vodafone-Orange, Orange-Cosmote, Cosmote-Orange etc.
- suporta USSD, adica apare raspuns daca sun la *100#
- sa-mi apara numele celui care ma apeleaza fara sa bag contactele de nspe mii de ori
- cand primesc SMS (atat pe SIM1 cat si pe SIM2) sa-mi apara numele contactului
- cand sunt apelat sa-mi apara pe ce SIM sunt apelat
- sa pot seta contactele in agenda ca sa fie apelate by default de pe un anume sim. Adica Ion sa fie apelat automat de pe sim1 si Ionel automat de pe sim2, fara sa mai selectez eu de pe ce sim sa apelez
- cand scriu un mesaj sa pot lua numarul de la ultimele apelate sau de la ultimele folosite la sms-uri
- sa suporte flash si html5. Adica sa mearga youtube, vimeo, 220, tv online etc.
- sa pot deschide si edita documente atasate la email (word, pdf, excel, video, poze etc.).

Si o intrebare la care nu am inca un raspuns cert:
- cand stau pe net 3G pot fi apelat pe acelasi sim? Se pierde conexiunea? Dar cand sunt apelat pe celalalt sim? Cei de la etotalk zic ca se pierde conexiunea, cei de la noi zic ca ramane online...
- stie sa "dea" net la un laptop (sau mai multe)? Atat 3G cat si Wi-fi? In acest caz, daca sunt apelat se pierde conexiunea? Adica, descarc ceva sau uploadez ceva, se intrerupe?

Multumesc inca o data!

#39
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Cred ca functioneaza cam tot ce zici tu la telefoanele cu MT6575. Cred ca mai bine iti spune cineva ce NU merge din lista aia a ta.

[ http://thumbnails75.imagebam.com/19309/44fce3193080157.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://thumbnails29.imagebam.com/19309/dde2bd193080168.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postrazor1911, on 30th May 2012, 17:40, said:

Am mai primit un zopo astazi si m-am pus pe treaba.
Daca tot pui mana pe ele, vezi poate dai si de un Apanda A80S, ca e cel mai ieftin (la ora asta) dual sim cu ecran QHD si iesire HDMI.
Initial am vrut ZP200 desi stiam ca e scump, dar nu mi-a placut faza cu bateria. Si m-am felicitat ca nu l-am cumparat dupa ce a aparut A80S.

#40
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Wow, cate intrebari :)

@adose: Exact cum a zis si XrainX, cred ca NU e ceva pe lista aia ce nu poate face. Imi place foarte mult Zopo ZP200 insa e scump. Lenovo A750 e perfect pentru buget restrans - imi place bateria uriasa. ZP100 a fost intre ele, si la pretul sau il recomand.

Am mai fost intrebat ce recomand intre ZP100 si ThL V9 ... e greu de spus, au cam acelasi pret. Cred ca aici tine mai mult de design, iar eu merg pe ZP100.

Am folosit SIM#1 RDS / #SIM2 Orange. N-a contat si nu va conta ordinea lor - trebuie respectat #1 GSM/WCDMA, #2 doar GSM.
Suporta USSD, indiferent de SIM - intreaba care din ele sa fie folosite
Apar contactele indiferent de SIM, cred ca singura conditie ar fi sa nu fie duplicat (nu stiu sigur)
Cand am sunat de pe un al treilea numar mi-a aratat nu numarul SIM-ului, ci operatorul in colt stanga sus - poate fi observat si in poza de mai sus
Nu vad de ce nu poate fi facut si asta, nu pot testa acum, inca cu siguranta e posibil. Am intalnit asta la Zopo, la restul nu m-am gandit sa mai testez.
Poate fi facut asta, e Android in forma sa pura - indiferent de single / dual SIM
Cele recomandate de mine in primele post-uri suporta flash/html5, + multe altele.
Da, chiar instalez si aplicatii utile (Thinkfree Office)

----------------------

Nu mai am cum sa testez, insa stiu ca o limitare a platformei este ca nu suporta data + call simultan (acelasi SIM). Cred ca intrerupe planul de date atunci cand primeste un apel. #SIM 1 data on - #SIM2 apel primire - data #SIM1 inca merge.

Da, are functie Wi-Fi tether, nu am testat-o. Nu vad de ce n-ar putea face asta, eu dau cu un Xperia X8 amarat + Barnacle net la 4-5 persoane. La fel discutam daca #SIM1 data primeste apel tot pe acelasi SIM, cred ca intrerupe conexiunea la internet.


@XrainX: te referi la acel "iHTC" ? Daca da, si eu eram interesat sa-l aduc. Mi-a spus furnizorul ca a primit cateva cu pixeli decedati, si am preferat sa renunt. Bineinteles ca i-am dat crezare, el la randul lui nu vrea produs returnat, eu la randul meu nu vreau sa ma complic si sa incurc si clientul. O sa-l mai contactez de curiozitate sa vad care-i treaba.

-------------------

Trecand peste posibila limitare a chipset-ului, sunt 75% sgur ca multi il iau pentru #SIM1 - Digi.Net #SIM2 orice alt operator. Mai exact, nu va putea nimeni sa primeasca / dea apeluri de pe SIM1 fiindca functia este blocata din retea.


Pare rau daca n-am fost foarte clar, sunt extrem de obosit. Inca de dimineata m-am pus pe updatari, rootari, instalari aplicatii si numai eu stiu ce e in capult meu.

Daca am omis ceva, va rog sa-mi atrageti atentia, nu am facut-o cu intentie.


Un meniu suplimentar pentru dual SIM-uri. De aici pot seta daca sa trimita / primeasca apeluri de pe nu anumit sim, la mesaje la fel / Data repet, vlaabil doar pentru SIM #1

[ http://i46.tinypic.com/2uptlbc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Merge tetheringul fara probleme, atat in a da net de pe Digi meu la oricine cat si imprimarea wireless de pe Android catre o imprimanta wireless, fara a fi nevoie de router.
Cand faci trafic de date pe SIM1, sa zicem ca te uiti  la un film online, cand esti sunat pe SIM2 iti apare ecranul cu primire apel, vorbesti, iar cand ai inchis revine la film (care intre timp a fost pus pe pauza).

razor1911, nu am scris iHTC si Apanda A80S. ;) Stiu ca e o nebunie cu denumirile si versiunile la chinezi si de aceea am incercat sa fiu cat mai exact.
Referitor la Zopo, eu stiu ca de fapt sunt cei de la Hero, asa ca daca ai mai avut de-a face cu chinezii stii mai multe despre Hero.

#42
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Am gasit cateva link-uri care din pacate sunt moarte. Acel Apanda A80S e cunoscut si sub iHTC "One S" - http://www.youtube.c...5N233v8Ho#at=92

E acelasi device, denumiri diferite. Pretul mic ar putea fi o explicatie pentru problema sa cu display-ul. Daca apare o a doua revizie sau un lot fara probleme, unul e al meu :)

#43
dansarariu

dansarariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.05.2009
Buna seara,

am citit acest topic de la cap la coada. Am vazut o groaza de pareri si pro si contra si destule telefoane propuse. Si totusi, o intrebare concreta:
- care dintre telefoanele urmatoare credeti ca este cel mai bun, netinand cont de pret, ci de celelalte "calitati":
  ZTE U960
  LENOVO A750
  STAR B79M
  ZOPO ZP200 ?

#44
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View Postrazor1911, on 30th May 2012, 17:40, said:

Bau :) Am mai primit un zopo astazi si m-am pus pe treaba.
[...]
Ceva modificari ale kernel-ului.

Cool, man! :OK:

View Postrazor1911, on 31st May 2012, 00:04, said:

Imi place foarte mult Zopo ZP200 insa e scump. ZP100 a fost intre ele, si la pretul sau il recomand.

Am  mai fost intrebat ce recomand intre ZP100 si ThL V9 ... e greu de spus,  au cam acelasi pret. Cred ca aici tine mai mult de design, iar eu merg  pe ZP100.

Apar contactele indiferent de SIM,

E valabil și pentru ZP 100? Sau îi trebuie modificat și ăstuia kernelul? La ce știe să facă și la prețul lui, mai că m-ar tenta. Practic la prețul lui Samsung Duos (care nu știe nici flash) mai pui două bulioane și l-ai luat. Și bateria de 1650 mA mi se pare decentă.

#45
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
@dansarariu: Ordinea mea ar fi: U960, ZP200 (pe locul #1 daca rezolva bug-urile | le-am tot dat feedback, le-am spus chiar si rezolvarea unora), ZP100, A750. Asa cum am raspuns si prin mesajul privat, as merge totusi pe ZP100.

@pamfiltanase: E valabil si pentru ZP100. Am rezolvat-o si pe alte telefoane mai necunoscute. Am facut sincronizarea contactelor de pe #SIM1 pe contul gmail, am facut apoi si pentru #SIM2. Asa ca atunci cand am pus ambele SIM-uri, stia de contacte indiferent de ordinea SIM-urilor, chiar si cand nu erau bagate :)

Solutii se gasesc pentru orice bug. Timp si ceva dispozitie sunt necesare mai mult.

Edited by razor1911, 31 May 2012 - 23:34.


#46
dansarariu

dansarariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.05.2009
[quote name='razor1911' date='31st May 2012, 23:27' post='11547286']
@dansarariu: Ordinea mea ar fi: U960, ZP200 (pe locul #1 daca rezolva bug-urile | le-am tot dat feedback, le-am spus chiar si rezolvarea unora), ZP100, A750. Asa cum am raspuns si prin mesajul privat, as merge totusi pe ZP100.

Dar despre Star B79 ce parere ai? Vad ca are display qhd. Nu e mai bun cel putin la pret decat ZP100?

#47
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Star B79 are si ecran Retina si camera mai mare, insa calitativ Zp100 mi s-a parut mai placut.

Si da, B79 e mai ieftin decat Zopo. Zopo se bucura si de o comunitate mai mare, e mai popular.

#48
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Star B79 are si ecran Retina si camera mai mare, insa calitativ Zp100 mi s-a parut mai placut.

Si da, B79 e mai ieftin decat Zopo. Zopo se bucura si de o comunitate mai mare, e mai popular.

#49
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View Postrazor1911, on 1st June 2012, 00:27, said:

@pamfiltanase: E valabil si pentru ZP100. Am rezolvat-o si pe alte telefoane mai necunoscute. Am facut sincronizarea contactelor de pe #SIM1 pe contul gmail, am facut apoi si pentru #SIM2. Asa ca atunci cand am pus ambele SIM-uri, stia de contacte indiferent de ordinea SIM-urilor, chiar si cand nu erau bagate

Mulțumesc, dar întrebarea mea era dacă recunoaște apelantul / expeditorul unui mesaj „out of the box”, adică după ce bagi cartelele în el și atît, fără alte operațiuni, gen sincronizare/copiere/duplicare a contactelor. A, că după aia îți poți sincroniza contactele cu gmail, importa în agenda telefonului, adăuga poze sau sonerii personalizate etc. e altă treabă.

Apropo de ZP 100, văd că la producător au upgradat andrdoidul la 4 ICS și cică ar fi stabil.

View Postdansarariu, on 1st June 2012, 12:52, said:

Dar despre Star B79 ce parere ai? Vad ca are display qhd. Nu e mai bun cel putin la pret decat ZP100?

Star B79 văd că are și bateria mai mare (2000 mA, față de 1650 mA), dar amperajul nu e neapărat o garanție că te ține și mai mult, pînă la urmă ține și de consumul telefonului și de cît îl utilizezi.

#50
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 23.11.2005
mda, eu am ajuns la un singur versus : lenovo a 750 vs b79.
Trebuie sa aleg dintre acestea 2 si ffff indecis si enervat pe tema asta :)

#51
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Da, imi vazuse contactele fara batai de cap.

b79 e peste a750.

#52
dansarariu

dansarariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 27.05.2009

View PostURZI, on 2nd June 2012, 18:31, said:

mda, eu am ajuns la un singur versus : lenovo a 750 vs b79.
Trebuie sa aleg dintre acestea 2 si ffff indecis si enervat pe tema asta :)


Mergi pe B79. La asta m-am hotarat si eu. Plus ca are un pret bun si display qhd.

#53
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 23.11.2005
ok, merci pt tot.
o sa merg pe B79.
o sa revin cu un review after.

#54
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Imi trimiti prin pm de unde il cumperi?
Mersi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate