Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Cel mai bun telefon dual sim

- - - - -
  • Please log in to reply
4614 replies to this topic

#19
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006

View Postpamfil nastase, on 16th May 2012, 14:00, said:

La U 960 zicea cineva pe alt topic că n-ar merge cu cartelă de voce digi, fiindcă știe doar wcdma, iar rețeaua RDS&RCS ar fi utms, dar nu bag mîna în foc.

Pe site la RDS am cautat dupa UTMS si nu exista rezultate. Cautare dupa WCDMA apare ceva: aici.

Deci, teoretic ar merge...

#20
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006

View Postpamfil nastase, on 16th May 2012, 14:00, said:

La U 960 zicea cineva pe alt topic că n-ar merge cu cartelă de voce digi, fiindcă știe doar wcdma, iar rețeaua RDS&RCS ar fi utms, dar nu bag mîna în foc.

Pe site la RDS am cautat dupa UTMS si nu exista rezultate. Cautare dupa WCDMA apare ceva: aici.

Deci, teoretic ar merge...

#21
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Da, posibil.

La treaba cu agenda n-am mai primit nici un răspuns, după cum vezi. Solomobilegsm a tăcut mîlc, iar eu am lăsat o întrebare referitoare la acel posibil bug pe situl altui comerciant (pentru Lenovo A 750). Nici măcar nu a aprobat să apară întrebarea, darămite să răspundă. Oricum, la recenzii sînt numai oameni entuziasmați de mărețul telefon, posibil să fie scrise chiar de comerciant. :lol:

Punînd toate astea cap la cap, pentru mine e un semn clar că e foarte probabil ca A 750 și ZTE U 960 să aibă celebrul și jenantul bug cu agenda.

#22
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006

View Postpamfil nastase, on 22nd May 2012, 16:12, said:

Da, posibil.

La treaba cu agenda n-am mai primit nici un răspuns, după cum vezi. Solomobilegsm a tăcut mîlc, iar eu am lăsat o întrebare referitoare la acel posibil bug pe situl altui comerciant (pentru Lenovo A 750). Nici măcar nu a aprobat să apară întrebarea, darămite să răspundă. Oricum, la recenzii sînt numai oameni entuziasmați de mărețul telefon, posibil să fie scrise chiar de comerciant. :lol:

Punînd toate astea cap la cap, pentru mine e un semn clar că e foarte probabil ca A 750 și ZTE U 960 să aibă celebrul și jenantul bug cu agenda.

Am vazut si eu ca cei care vand la noi telefoanele astea nu raspund deloc. Aici pe forum a raspuns prompt solomobilegsm, dar sper sa fi fost exact pentru ca undeva zice ca nu a avut nici un numar in agenda si nu avea cum sa testeze asa. La alti comercianti nici nu s-au sinchisit sa raspunda. Au mai raspuns cei de aici dar ei aduc decat pe comanda cred, ca de o luna de zile Lenovo A750 se epuizeaza fara sa apara pe site. Ori nu au cumparatori si o dau si ei cotita cum pot. Oricum, asa cum se descriu si prin faptul ca cica acorda garantie in service la noi, par mai seriosi decat cei cu garantie 30 de zile si restul de 11 luni la chinezi. Nu de alta, dar intr-o luna nu prea se strica nici unul, pe cand mai tarziu, doamne fereste, iti scapa pe jos si ramai fara contacte si alte cele daca le ai salvate in memoria telefonului. Ca pana ajunge la chinezi si inapoi, se demodeaza tehnologia...

Referitor la bugul cu agenda, am pus intrebarea si aici, postul 476, referitor la ZTE U960, si cica cele cu noul firmware nu au problema asta. Ma gandesc sa nu difere daca tii contactele pe SIM sau pe telefon. Poate le recunoaste daca sunt pe SIM si are buba daca sunt pe telefon salvate. Oricum, eu as tine pe cele importante (gen familie, prieteni apropiati etc.) pe simuri si restul pe telefon. Pica chinezaria, bag simul in alt telefon si ma descurc. Altfel, la cum m-a prostit tehnologia asta, nu stiu pe de rost nici numarul fratelui.

Ce m-a cam intors de la ZTE e bateria, zice unul acolo ca-l incarca in fiecare zi, altul ca maxim 2 zile folosit putin (light use). Deci... De ce naiba n-or face cumva integrata si a doua baterie cu care vine, gen Zopo ZP200 care are si una cu capacul integrat care se pune in locul capacului normal si astfel are doua baterii in el, se ingroasa maxim 3-4 milimetri. In privinta asta, teoretic, Lenovo ar trebui sa stea mult mai bine, ecran mai mic, deci consum mai mic, nu are 2 procesoare, 2 antene, deci s-ar economisi si aici, baterie mai mare deci ar trebui sa fie mai ok.

Cei de aici au un review la Lenovo A750, poate reusesc sa o mai intrebe pe tanti Andreea (care zice ca e super bun, la fel de bun ca Iphone 4, chiar mai bun la semnal) cum se comporta dupa o saptamana doua de utilizare (durata bateriei, blocaje - aici cica a avut unul intr-o saptamana, treaba cu agenda si restul). Ca poate e bun si le facem vanzare...

Altfel, tacere mare, ori nu prea are lumea dual simuri, ori nu posteaza nimeni. Curios ca cei care le vand nu-si permit sa testeze si sa faca review-uri complete, in mod sigur ar avea de castigat facandu-le publicitate. Dar am impresia ca multi doar le aduc cu valiza si nu le au cu comertul adevarat sa vrea sa evolueze. Poate de aici si contactele care sunt doar formulare unde lasi datele si te cauta ei daca vrei sa cumperi, altfel, daca vrei sa stii mai multe, ramai cu intrebarea...

#23
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View Postadoase, on 22nd May 2012, 23:31, said:

raspuns cei de aici dar ei aduc decat pe comanda cred, ca de o luna de zile Lenovo A750 se epuizeaza fara sa apara pe site. Ori nu au cumparatori si o dau si ei cotita cum pot. Oricum, asa cum se descriu si prin faptul ca cica acorda garantie in service la noi, par mai seriosi decat cei cu garantie 30 de zile si restul de 11 luni la chinezi.

Dacă te uiți la diferența de preț pe la diverși comercianți, ai să înțelegi cum stă treaba cu garanția. Comercianții care vînd telefonul la vreo 770 de lei, oferă garanție doar 30 de zile, dar ai posibilitatea să plătești încă vreo 100 și ceva de lei, ca să extinzi garanția la un an, altfel e treaba ta să-l trimiți în China, dacă se întîmplă ceva. (Asta înseamnă „garanție la producător”, adică ei nu-și mai asumă nici o obligație la defecțiuni survenite după o lună, dacă nu plătești tu diferența de garanție.)  

La cel de care spui tu, prețul (880 de lei) include garanția de un an, deci și-a pus-o omul de la început în preț, ca să-i acopere eventualele cheltuieli. Acum dacă service-ul cu care lucrează e în România sau de fapt le trimite tot în China pentru reparații (caz în care poți să aștepți și 1-2 luni, pînă se remediază și se întoarce), n-am de unde să știu, în fond e treaba lui, dar măcar te scutește pe tine, ca client, să-ți bați capul. E mai probabil totuși să fie în China, fiindcă la un service local l-ar costa pe el reparația, firmele producătoare chinezești neavînd reprezentanțe legale la noi, necum service-uri autorizate. Altfel, eu n-am prejudecăți față de „chinezării” (chiar și telefoanele unor producători de „marcă” sînt asamblate tot în China, e ca-n bancul cu Dumnezeu care a făcut lumea în 7 zile, iar restul se face în China), dar rămîne problema că nu știi niciodată la ce să te aștepți, pe lîngă specificațiile tehnice.

În mod normal, numele și numărul apelantului/persoanei apelate trebuie afișate pe ecran, indiferent unde ai salvate contactele și în ce format (cu/fără prefix de țară). Ei bine, tocmai la unele chinezești se pare că e problema asta, nu știu de ce, o fi vreo incompatibilitate cu rețelele europene sau e o banală greșeală de programare, care se perpetuează.

Întrebarea legată de bugul respectiv am pus-o tot acolo unde scrie și super-încîntata Andree, dar dacă bugul e real, nici nu mă aștept să apară pe sit, fiindcă omul n-o fi nebun să-și saboteze propriile vînzări. :lol:

Deci mai încearcă și tu, inclusiv pe alte situri care comercializează modelul respectiv, dar nu te aștepta neapărat la un răspuns.

De altfel omul e amabil, nu vreau să-i fac nici reclamă, dar nici să-i stric vînzările, eu am mai cumpărat de la firma respectivă, mi-a și înlocuit (contra cost) un chipset stricat din alt dualsim, similar cu unul din oferta lui de atunci (avînd și același bug cu agenda), ambele telefoane funcționează încă foarte bine (pentru ce știu ele să facă).

  

View Postadoase, on 22nd May 2012, 23:31, said:

Altfel, tacere mare, ori nu prea are lumea dual simuri, ori nu posteaza nimeni. Curios ca cei care le vand nu-si permit sa testeze si sa faca review-uri complete, in mod sigur ar avea de castigat facandu-le publicitate. Dar am impresia ca multi doar le aduc cu valiza si nu le au cu comertul adevarat sa vrea sa evolueze.

Eh, știi care e treaba cu magazinele astea online? De cele mai multe ori sînt firme de apartament, în sensul propriu al cuvîntului, cu 1-2, maximum 3-4 oameni, încît nici n-au cînd, nici interesul să le testeze pe îndelete (mai ales cînd au zeci și sute de modele în ofertă). Scopul lor principal e să vîndă produse de nișă, prin urmare investiția în reclamă și testări e ținută la minim. Cîtă vreme marii producători și comercianți (excepție făcînd Samsung și Emag) nu se înghesuie să inunde piața cu dualsimuri de calitate și să concureze în mod serios, domeniul rămîne unul de nișă, cu riscurile aferente.

#24
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
interesant totusi si Star b79.
ce parere aveti?
pare mai ok decat lenovo..

#25
adoase

adoase

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.08.2006

View PostURZI, on 24th May 2012, 23:34, said:

interesant totusi si Star b79.
ce parere aveti?
pare mai ok decat lenovo..


Pai pe site aici intreaba cineva si raspunde ferm vanzatorul:

Star vs Lenovo vs Zopo   (from: ?)
Who is the best realiable product not the best screen phone:
B79, A750 or Zp100?

Reply:
A750 is the best. Its quality is stable. Thanks


Deci...

#26
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Diferenta intre B750 si Z100 nu e chiar atat de mare, dar B79 e mai in spatele lor.

Intrucat vad ca vorbiti mai ales despre telefoane cu chipset MT6575, iar titlul spune despre "cel mai bun", cea mai buna sursa de informatie din lume este aici. Folositi google translate.
La ora actuala cele mai la moda sunt A750 si ThL V9. Dar cred ca vor fi devansate vara asta de alte modele din acel tabel, care foarte important, este updatat cu cele mai noi stiri. Informatii mai bune ca acolo nu gasisiti nicaieri, asa ca daca tot va pierdeti timpul cu studiadul, pierdeti-l acolo, pentru ca tot acolo puteti gasi firmware modificat sau cum sa faci diverse depanari soft.

#27
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Salutare,

Am avut putina rabdare pana am avut pe mana Lenovo-ul, ZTE, cat si ambele Zopo-uri.

Lenovo mi s-a parut cea mai buna varianta dpdv al pretului, oferind exact ce au spus - un dual sim ieftin, cu Android, autonomie buna si construit foarte bine.
Zopo ZP100 a fost peste A750, mi s-a parut mult mai rapid, dar firmware-ul mi s-a parut destul de instabil (vorbesc de ICS oficial).

Zp200 si U960 deja sunt cativa pasi peste competitori, insa si pretul este pe masura.

Daca ar fi sa aleg intre cele butonate, as ramane la A750 pentru un buget restrans, si as alege ZP100 daca as vrea ceva mai performant. Celelalte mi s-au parut ca cer prea mult pentru ce ofera.

ZTE e tatal lor, insa din nou am fost dezamagit de firmware. Au fost momente in care nu puteam da SMS-uri, dar din fericire m-am prins repede si am testat ce faceam la telefoane foarte ieftine (40-50$). Intrat in Messaging din meniu, nu de pe homescreen. Alt "fix" ar fi folosirea altui launcher.

Agata la folosirea Wi-Fi-ului. Ba nu se conecta, ba ramanea la obtaining ip adress... La fel, am stiut chichita si trebuia activat/dezactivat pachetul de date, sau restartat telefonul.

Bluetooth-ul nu-mi vedea toate device-urile, insa din nou am sperat ca e o problema software. In unele transferuri se mai deconecta.

Nu m-am asteptat sa vad atatea probleme la cel mai scump dintre ele, am sperat la un firmware stabil, rapid.


@pamfil nastase: Telefoanele cu Android nu sunt "facute" sa suporte dual-SIM. Problema cu contactele poate fi rezolvata modificand kernel-ul, insa pana chinezii nu vor publica codul sursa, sau .config-ul kernel-ului, nu putem decat sa speram ca producatorii se vor prinde ca sunt ceva probleme si le vor rezolva singuri.

Avand acelasi hardware, am observau ca telefoanele foloseau si acelasi kernel. 2.6.35.6 sau 2.6.35.7.

La fel, daca Android nu publica un .sdk ce va include suportul pentru telefoane dual-sim, ragusim degeaba. Maine voi incerca sa fentez un Zp100 facand o sincronizare de pe #SIM1 pe #SIM2 si voi mai testa si alte .apk-uri ce "promit" sa rezolve problema cu area code / afisarea contactului atunci cand primesti apel.



Cred ca am spus prea multe si am pus idei una peste alta, s-ar putea sa nu ma fi facut foarte inteles. Voi mai reveni cu detalii maine sa vad daca reusesc sa-i dau de cap.

#28
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View Postrazor1911, on 27th May 2012, 15:33, said:

@pamfil nastase: Telefoanele cu Android nu sunt "facute" sa suporte dual-SIM. Problema cu contactele poate fi rezolvata modificand kernel-ul, insa pana chinezii nu vor publica codul sursa, sau .config-ul kernel-ului, nu putem decat sa speram ca producatorii se vor prinde ca sunt ceva probleme si le vor rezolva singuri.

Avand acelasi hardware, am observau ca telefoanele foloseau si acelasi kernel. 2.6.35.6 sau 2.6.35.7.

La fel, daca Android nu publica un .sdk ce va include suportul pentru telefoane dual-sim, ragusim degeaba. Maine voi incerca sa fentez un Zp100 facand o sincronizare de pe #SIM1 pe #SIM2 si voi mai testa si alte .apk-uri ce "promit" sa rezolve problema cu area code / afisarea contactului atunci cand primesti apel.

Mersi pentru informații.

Nu știu dacă treaba cu agenda ține de Android, Samsung oferă de cîteva luni deja 2 modele dualsim cu Android care nu au problema asta. În plus, același bug cu agenda îl am și pe un Qigi WG 1, care n-are nici o treabă cu Android. Un alt model pe care-l am, Enzo Emgeton, cu același hardware și un soft aproape identic, iarăși nu are bugul respectiv, dar are altul, în schimb: căutarea în agendă e limitată la litera inițială (de ex. poți căuta doar numele care încep cu C, nu și pe cele care încep cu CLA, să zicem). E ceva mai puțin supărător ca primul, dar tot mi se pare o scăpare inadmisibilă.

Deci mai degrabă e o problemă ce ține de codul sursă.

Dacă nu se rezolvă bugul ăsta, pentru mine ies din calcul toate modelele discutate, fiindcă nu mai am chef să-mi editez sute de contacte, ca telefonul să mi le recunoască. E și penibil cumva, telefoanele astea știu de toate, dar au o „scăpare” într-o funcție de bază.

#29
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
hm.. eu nu am sute de contacte..cred ca m-ar coafa totusi un A750.
am banii pregatiti, nu stiu ce sa fac insa, sa mai astept..sa il comand acum?

#30
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Hmm, n-ai acum multe contacte, dar poate cu timpul se mai adună. Ține cont că va trebui ca orice contact nou să-l salvezi și în agenda telefonului (nu doar pe simuri), în format dublu (o dată cu, altă dată fără prefix). Deci pentru fiecare nou contact o să cam butonezi la el, să-l salvezi de vreo 3 ori. Eu și de-asta n-am chef de așa ceva.

Cum crezi, dacă te hotărăști să-l iei, deschide un subiect nou depre A 750.

Eu aș zice să mai aștepți un pic, poate găsește razor1911 un remediu, a scris ceva mai sus că mai studiază problema.

N-ar fi rău ca cei care importă și comercializează telefoanele să le spună chinezilor de treaba asta.

#31
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Eu nu inteleg care este problema cu numerele de telefon si agenda.
La un moment dat era o discutie in topicul despe Lenovo A60, dar odata ce am avut toate contactele in Gmail si apoi am facut sincronizarea cu telefonul toate contactele mi-au aparut corect. Imi aduc aminte ca la un moment dat a trebuit sa bifez in meniul telefonului pe partea de agenda Gmail ceva de genul "Toate celealte contacte", ultima optiune de jos, in meniul de acolo.

Editarea in gmail este simpla mai ales ca se poate face export si pe PC faci imediat un find&replace inteligent ca sa iti poti edita agenda repede, mai repede ca in gmail. Eu asa am facut cand am aranjat-o de la zero, frumos, elegant, si de atunci cand mai bag cate un contact il bag de la inceput ca lumea, indiferent ca o fac de pe telefon sau Gmail.
Dupa aceea reimporti. Chiar daca ai gresit nu e problema ca Google are backup si te intorci in timp cand vrei, la orice ora vrei.

Pentru cei care nu vor sa isi tina agenda in Gmail, pot folosi alte optiuni prin care se poate face import/export, si editare pe PC.

Legat de A750, Lenovo face telefoane bune pentru nivelul chinezesc dar daca sunt persoane gen razor1911 care studiaza piata temeinic puteti apela la el. Eu cu siguranta nu imi iau Lenovo si nu pentru ca ar fi prost ci pentru ca vreau mai mult, cum ar fi, flash, ecran QHD, HDMI out. Lenovo le face foarte "basic" si mie nu imi place ca pe un telefon cu asemenea procesor sa nu am o camera macar de 5MP reali, blitz, ei neglijand nepermis de mult partea foto/video.
Dupa cum am mai scris pe aici, eu sunt fan ThL deci nici ei nu fac telefoanele care sa ma multumeasca in totalitate.

Edited by XrainX, 28 May 2012 - 21:39.


#32
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View PostXrainX, on 28th May 2012, 22:35, said:

Eu nu inteleg care este problema cu numerele de telefon si agenda.
La un moment dat era o discutie in topicul despe Lenovo A60, dar odata ce am avut toate contactele in Gmail si apoi am facut sincronizarea cu telefonul toate contactele mi-au aparut corect.

Problema nu e sincronizarea (cu Gmail sau prin alte metode, nu asta e ideea), ci faptul că unele telefoane chinezești nu-ți afișează numele apelanților/persoanelor apelate, decît dacă le-ai salvat pe toate în telefon, cu numărul fiecăruia în două formate concomitent: cu prefix ( de ex. +407...) și fără prefix (de ex. 07...). Altfel îți apare doar numărul pe ecran, deci nu știi cine te sună, afară de numerele pe care le știi pe dinafară.

Poate ție nu ți se pare mare lucru, dar eu consider asemenea bug la o funcție de bază o mare porcărie. Al tău A 60 are duda asta?

Cît despre Lenovo 750, nu prea am ce să zic, aștept să văd ce mai zice lumea. Flash 11 cică are preinstalat, camera are 5 Mp (nu știu dacă reali), la bateria aia generoasă n-am înțeles nici eu de ce naiba nu i-au pus și bliț.

#33
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Pai normal ca ar fi o mare porcarie sa nu iti afiseze agenda si apelantul corect, fiind de neconceput achizitonarea unei asemenea mizerii.
Dar.
Pentru mine telefoanele chinezesti exista numai de la chipsetul MT6573 in sus. Ce s-a facut pana atunci nu ma intereseaza absolut deloc. Majoritatea acestor telefoane din categoria celor mai vandute sau la moda (in alte tari, nu la noi, ca romanii sunt cam snobi) , au Android 2.3.x. Un telefon care are suport firmware chiar daca e chinezesc nu cred ca poate avea o asemenea problema.

A750 este cu un chipset si mai nou, MT6575 si principalele imbubanatatiri fata de MT6573, pe langa procesorul mai mare sunt: suport flash 11, filmare HD 720p, posibilitate HDMI out, posibilitate Android 4. Daca nu te intereseaza chestiile astea nu este atat de importanta trecerea de la 73 la 75.
V-am dat sursa de unde sa obtineti informatii, asa ca puteti afla de acolo daca sunt probleme cu agenda telefonica. Daca aveti chef de intrebari acolo nu prea ar fi bine ca rusilor nu prea le place sa vada pe forumul lor alta limba decat rusa. Pe forumurile chinezesti sunt si mai mici sansele decat pe acel forum rusesc.

Sa iti pun si niste screenshoturi de pe un Star A9220 care are partea de telefonie, agenda, la fel cu Lenovo A60 deci nu sunt diferente si poti considera ca screenshoturile astea sunt valabile si pentru  Lenovo. Ambele telefoane sunt cu MT6573, Android 2.3.6 si niciunul nu imi apartine decat temporar, eu imi voi lua MT6575 sau eventual cu urmatorul lor chipset, depinde cand apare.

Attached Files



#34
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View PostXrainX, on 29th May 2012, 04:20, said:

Pai normal ca ar fi o mare porcarie sa nu iti afiseze agenda si apelantul corect, fiind de neconceput achizitonarea unei asemenea mizerii.
Dar.
Pentru mine telefoanele chinezesti exista numai de la chipsetul MT6573 in sus. Ce s-a facut pana atunci nu ma intereseaza absolut deloc. Majoritatea acestor telefoane din categoria celor mai vandute sau la moda (in alte tari, nu la noi, ca romanii sunt cam snobi) , au Android 2.3.x. Un telefon care are suport firmware chiar daca e chinezesc nu cred ca poate avea o asemenea problema.

A750 este cu un chipset si mai nou, MT6575 [...]

Mersi pentru screen shoturi.

Nu aș fi sigur că chipsetul ăla e o garanție pentru lipsa acelei porcării de bug despre care vorbim. Îți fac un rezumat (cu fragmente de citate, în ordine cronologică) din ce s-a scris pe tema asta:

View Postsolomobilesgsm, on 12th May 2012, 16:30, said:

-referitor la [plusul[ din fata numarului, zte 'vede' orice nr fara +4 sau +44 in fata, la lenovo in schimb a trebuit sa adaug prefixul in fata numarului
-atunci cand primesti mesaje, iti apare numarul in casuta de corespondenta, eventual numele expeditorului daca acesta este in agenda -testat pe a750 si u960

View Postadoase, on 16th May 2012, 12:37, said:

Am mai sapat pe net despre ZTE U960 si am gasit ca

- nu afiseaza numele expeditorului la sms, chiar daca e in agenda. Cica se poate rezolva duplicand contactele in agenda, atat cu numar in format national cat si international

3. all SMS received are shown in international format +374..... etc. and it doesn't show the name of Sender , only number , even if sender is in your address book.
For now I duplicated my contacts with or w/o the international prefix, just exported them from gmail, edited and re-imported them. Not a solution but a very quick and easy workaround.

Imi poti spune cum ai testat chestia cu numarul cu +40? Ca acum vad ca mai jos ai zis ca nu ai avut numar in memoria telefonului...
Ideea era cum bag numerele in agenda (cu +40741234567 sau 0741234567) astfel incat sa-mi apara numele celui care ma suna atat la apeluri cat si la sms-uri. Si, cel mai important, ar fi sa pot pastra contactele pe SIM-uri, nu in telefon, ca daca ma urc 2 zile pe munte imi trebuie un telefon mic cu autonomie mare si astfel sa am contactele cu mine indiferent de telefon.

View Postpamfil nastase, on 16th May 2012, 14:00, said:

Exact ce spuneam și eu mai sus. E posibil ca atît la Lenovo A 750, cît și la ZTE U 960 să fie nevoie să-ți copiezi toate contactele de pe simuri în agenda telefonului, iar acolo să le editezi/reduplici pe toate, astfel încît toate contactele să fie atît în format 07..., cît și +407..., ca să-ți recunoască numele apelantului.

Jenant pentru un smartphone, adică avem Android, ecran arătos și jde aplicații preinstalate, dar ne scapă un mic bug, de-a dreptul enervant, legat de o funcție elementară, cum e agenda. :thumbdown:

View Postrazor1911, on 27th May 2012, 15:33, said:

@pamfil nastase: Telefoanele cu Android nu sunt "facute" sa suporte dual-SIM. Problema cu contactele poate fi rezolvata modificand kernel-ul, insa pana chinezii nu vor publica codul sursa, sau .config-ul kernel-ului, nu putem decat sa speram ca producatorii se vor prinde ca sunt ceva probleme si le vor rezolva singuri.

Avand acelasi hardware, am observau ca telefoanele foloseau si acelasi kernel. 2.6.35.6 sau 2.6.35.7.

La fel, daca Android nu publica un .sdk ce va include suportul pentru telefoane dual-sim, ragusim degeaba. Maine voi incerca sa fentez un Zp100 facand o sincronizare de pe #SIM1 pe #SIM2 si voi mai testa si alte .apk-uri ce "promit" sa rezolve problema cu area code / afisarea contactului atunci cand primesti apel.

Mie nu-mi miroase a bine, practic de cel puțin două ori s-a spus destul de clar că cel puțin două din modelele discutate au bugul respectiv (valabil atît la apeluri, cît și la mesaje scrise).

#35
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Bau :) Am mai primit un zopo astazi si m-am pus pe treaba.

Rezultatul ?


[ http://i45.tinypic.com/15xmww4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by razor1911, 30 May 2012 - 16:42.


#36
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005

View Postrazor1911, on 30th May 2012, 17:40, said:

Bau :) Am mai primit un zopo astazi si m-am pus pe treaba.

Rezultatul ?


[ http://i45.tinypic.com/15xmww4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
how?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate