Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Cel mai bun telefon dual sim

- - - - -
  • Please log in to reply
4614 replies to this topic

#1117
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Lasa ca e bine sa apara mai intai astia no-name. Le mai stavileste din elanul brandurilor pentru cati mai multi $$$ doar pentru faptul ca au iesit primii pe piata.
Pe undeva inteleg firmuletele care ies pe net cu tot felul de poze (unele chiar fake) ale viitoarelor lor telefoane anuntand si preturi bomba de 1000 Yuani, ca asta e pretul pshihologic la ei. Ce nu e 1000Y (160$) deja pune chinezul pe ganduri si incepe sa caute altceva. Iar aia mici ca sa tina lumea pe loc sa nu cumpere altceva apar cu poze pe net ca sa arate ca sunt si ei jucatori. Cu toate ca unii dintre ei nu vor iesi niciodata pe piata pentru ca un no-name scump nu il cumpara nici chinezii, iar socotelile lor nu se potrivesc cu realitatea.
Gandeste-te la IOcean ala cu ecran 1080p, camera de 13MP, ecran de 5 inchi anuntat la 1000Y, ca deja s-au gandit la unul cu camera mai ieftina doar ca sa iasa sub acel pret de 1000. Desi eu cred ca de fapt variana ciuntita va fi 1000 si cel anuntat primul ceva mai scump, poate 1200 la ei.

Legat de telefoanele pe care le astepti tu, trebuie sa te gandesti daca pretul lor de lansare e mult prea aproiat de un brand cumparat in Romania cu vreo 10% mai scump dar si toate avantajele ce decurg. Cand vine vorba de garantie, pentru ca romanul a suferit mult in trecut pe tema asta acum nu prea mai vrea sa riste si spune ca prefera ceva mai putin performant sau chiar mai scump doar ca sa aiba garantie, cu toate ca in cazul telefoanelor chinezesti nu e garantie reala si se bazeaza pe mult timp pierdut datorita distantei cu China.
De exemplu ai da 400$ pe un Huawei cu android 4.1 si specificatii mai bune, sau 380$ pe un Samsung ceva mai slabut ca si specificatii dar cu avantajele de rigoare?
Cel mai mare noroc al telefoanelor chinezesti de la noi este ca sunt dual sim iar firmele de telefonie mobila se feresc ca dracu de asa ceva, ca daca ar aparea la preturi din alea soc de 1$ si contract, nu ai mai vinde nimic, ca romanul chit ca plateste mai mult timp de 2 ani prefera sa dea ACUM, si numai ACUM, cat mai putin,

#1118
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
La noi tot timpul s-a pus problema astfel, il iau pe abonament ca-l primesc acum si chiar daca-l platesc de 3-4 ori pana la sfarsitul contractului, nu simt banii atat de rau / luna.
Pe mine ma lasase fostul telefon, un Xperia X8 si fiindca nu puteam ramane fara, am avut cateva puncte bonus la Orange si le-am folosit. Am luat un Xperia J cu ~70 lei, si garantia s-a dovedit a fi folositoare - post. Evident telefoanele de acest tip se adreseaza doar unei anumite categorii de oameni, cei care vor sa primeasca fix cat au platit.

Intre timp, am vazut TCL Y900 in stoc. Banuiesc ca e vorba de acel Alcatel, model no coincide. Din cate am inteles, marea lui buba ar fi ca nu suporta microSD? Mi se pare ridicol...

#1119
skodyy

skodyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 19.05.2009
De site-ul asta ati auzit?
Au pe stoc:
http://www.lenteen.i...re-TELJYG4.html
http://www.lenteen.i...-4-TELNMN2.html
http://www.lenteen.i...-TELSN9589.html
http://www.lenteen.i...TELCBA6589.html

#1120
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
E greu sa gasesti o parere autorizata care sa iti dea un verdict despre un site. Nu am stat sa citesc prea mult, dar cred ca prezinta si telefoane care nici macar nu au iesit de pe poarrta fabricii. Nu mi se pare OK nici faza cu pre-orderul, in general. Vinde, nene, marfa, nu vise. iti dai seama cum e sa faci pre-order la ceva, ala sa apara in magazin peste 2 luni si tu intre timp sa vezi ca a aparut altceva mult mai tare, mai ieftin si disponibil, nu vise.

E simplu sa ai site si sa citesti pe net informatii, dupa care sa iti faci un stoc de vise.

Aici puteti citi despre primele 15 telefoane cu ecrane de 5 inchi si rezolutie 1080p? Probabil ca maine apar la vanzare si pe site-uri ca ala.

#1121
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
N-am auzit de site. G4 e anuntat sa apara pe piata la sfarsitul lunii (mai sunt doar trei zile), mai realistic la inceputul lunii martie.

Star N9589 apare poate cel mai repede din modelele enumerate, Star se grabesc sa le scoata si uita sa mai ofere suport dupa. De Cubot nu stiu nimic, n-am adus pana acum. N2 este single SIM.

#1122
sarsa

sarsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.03.2008
De Umi X2, stiti ceva?
http://www.etotalk.c...13mp_p3539.html
La specificatii arata bine.

#1123
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postsarsa, on 27 februarie 2013 - 08:48, said:

De Umi X2, stiti ceva?
Va fi disponibil de la inceputul lui martie. Pare un telefon bun. Stiu ca modelul anterior, X1, a avut probleme cu receptia GPS. Cred ca au schimbat antena intre timp...

#1124
sarsa

sarsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.03.2008
Daca stam si ne gandim si G4 este asemanator, daca scot si varianta de 2gb Ram asa cum au anuntat.
http://www.gizchina....u-g4-vs-umi-x2/
O buna comparatie intre ele.Cred ca unul din cele doua va fi un best buy.

#1125
ictin

ictin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 11.01.2008

View PostV_i_c_t_o_r, on 27 februarie 2013 - 09:13, said:

Va fi disponibil de la inceputul lui martie. Pare un telefon bun. Stiu ca modelul anterior, X1, a avut probleme cu receptia GPS. Cred ca au schimbat antena intre timp...

Salut,
Din cate am vazut dupa pagina semioficiala de facebook UMIeurope, X2 va aparea la inceputul lui aprilie, iar X1s va aparea la mijlocul lui martie. Parerea mea e ca avantajul X1s si X2 fata de G4, cel putin pentru noi in Romania, este faptul ca suporta 3G si pe frecventa de 900Mhz, pe cand G4 numai pe 2100Mhz.

Razor, o oferta pe pret pt. X1s nu ai? Ca pe mine unul m-ar interesa mai mult asta decat X2

Edited by ictin, 27 February 2013 - 11:10.


#1126
pushtyufys

pushtyufys

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.01.2013
Salut,

Ce parere aveti de P5 QUAD de la Allview?
http://allview.ro/pr...d/specificatii/

#1127
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Pff, si Allview a cumparat chipsetul si nu are functia dual SIM activ? Pacat, la 1099 lei era clar un bestbuy.

#1128
attireni

attireni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 27.02.2013
Vreau sa intreb este site roman de unde pot sa cumpar un  mobil made in china, la un pret bun. As prefera Romania , fiindca daca se strica ar costa mult drumul inapoi in China. Sau merita sa comand din China? Va multumesc

#1129
iulyca70

iulyca70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.01.2012
Dacă vrei seriozitate, întreabă-l pe Razor!

#1130
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
ThL W8 a iesit pe piata internationala cu un model quad-core MT6589 alb, de 5 inchi la 250$. Se mai adauga la transport vreo 10$, deci rezulta cam 260$ si va fi trimis incepand cu 7 Martie. Iar ThL nu e JiaYu sa zica pe 7 si sa iasa pe 97, adica 3 luni mai tarziu.
Magazinul online ThL


[ http://www.thlmobilestore.com/media/catalog/product/cache/1/image/500x500/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/t/h/thl_w8_white.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Probabil ca va urma si negru.

Edited by XrainX, 28 February 2013 - 07:09.


#1131
sarsa

sarsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.03.2008
eu privesc cu teama spre un telefon cu quad core si 1gb ram.

#1132
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Ma intereseaza un telefoan bun dual-sim candybar pentru seniori, exista asa ceva?

Acumulator care sa tina 2-3 zile pt. vorbit (no browsing), cu butoane mari, ecran usor lizibil cu litere de-o schioapa si dimensiuni care sa nu depaseasca 110-115mm in lungime ar fi ideal, pe langa receptia buna si sunet clar....

#1133
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Am găsit câteva care, teoretic ar îndeplini cerinţele tale: Philips W625 şi X528, Lenovo A335 cu ecrane mai mari, iar în gama 2,4-2,6 inci o grămadă din care ţi-ai putea alege. Dacă alegi şi criteriul mai mult de 10 ore de vorbit tot rămân destule din care să alegi. Maică-mea s-a împăcat bine cu LG GX200 (care are o autonomie excepţională) pe care rar îl mai găseşti chiar şi SH, iar acum i-am luat un Samsung C3322. Pe ultimul il recomand. Se găseşte şi la preţuri bune.

Edited by senator, 28 February 2013 - 09:43.


#1134
ictin

ictin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 11.01.2008

View Postrazor1911, on 27 februarie 2013 - 21:44, said:

Pff, si Allview a cumparat chipsetul si nu are functia dual SIM activ? Pacat, la 1099 lei era clar un bestbuy.

Cel mai probabil allview nu a cumparat chipset-ul, ci doar o platforma gata facuta, cu MB, antene chipset si tot restul. Cum toata lumea s-a grabit sa scoata cat mai repede un Quad core, probabil ca este o platforma usor modificata de MTK6577, si banuiesc ca spre sfarsitul anului o sa apara si o platforma cu Dual Sim activ, dar cu pretul de crescut, pentru cine vrea sa astepte. Pe mine unu, nu ma intereseaza dual sim activ, deci cred ca la sfarsitul lui martie o sa imi iau ceva din ce e disponibil

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate