Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

La mare in ITALIA

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Nu am fost niciodata intr-un clun de noapte in Italia si doresc sa merg anul asta, cum e de obicei intrarea cu plata sau fara?

#20
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006

 deizzz, on 10th June 2012, 19:08, said:

sincer,pe mine lido di ostia m=a dezamagit putin.am fost intr-o singura zi ,eram in trecere prin roma,veneam sin sardenia,iar lido di ostia nici nu se poate compara cu plajele din sardenia.poate si acesta este motivul pentru care nu mi-a placut lido di ostia.
in lido di ostia majoritatea plajelor sunt private,am mers cred ca 2 kilometri pe jos ca sa gasim o plaja cu intrare libera.intr-un final am gasit dar dejamagitor,apa un picut rece,data in care am fost era 25 iulie,si destul de murdara,aaa si plin de romani pe plaja cu intrare libera.daca mai ai alte intrebari o sa=ti raspund cu placere

ma interesa in ideea ca in august mergem la roma si aveam in plan ca dupa amiaza-seara sa mergem putin si la mare...cat de murdara era? adica ce inseamna "murdar"- daca pot spune asa

la lido di ostia am fost dar in ianuarie cand apa era curata ca lacrima....de aceea eram curios cum e vara

Edited by ionp, 24 June 2012 - 23:03.


#21
deizzz

deizzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.12.2011

 ionp, on 25th June 2012, 00:01, said:

ma interesa in ideea ca in august mergem la roma si aveam in plan ca dupa amiaza-seara sa mergem putin si la mare...cat de murdara era? adica ce inseamna "murdar"- daca pot spune asa

la lido di ostia am fost dar in ianuarie cand apa era curata ca lacrima....de aceea eram curios cum e vara

am fost mai precis pe data de 26 iulie la lido di ostia,tot intr-o dupa amiaza,erau valuri destul de mari,apa putin cam rece, murdaria consta in alge si apa tulbure.este posibil sa fi fost vreo furtuna in larg si de aceea sa fi fost asa,insa in roma in acea perioada nu a plouat,dar poate in larg da.
poate ca acum o fi altfel,poate atunci a fost o perioada mai nasoala,nu stiu ce sa zic,am fost intr-o zi si atat apoi am considerat ca nu are rost sa mai merg daca situatia s-a prezentat asa cum s-a prezentat.daca mai ai si alte intrebari iti voi raspunde cu drag

#22
INGE76

INGE76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 24.08.2013
Am fost la Ostia  Lido si Senigallia ....mi-au placut ambele locuri  iar  Ostia era plina de romani ...la hotel fetele care lucrau acolo erau romance, in restaurante  erau angajati romani, peste tot auzeai oameni vorbind in romana Posted Image

#23
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009
Ziua buna tuturor..Un sfat, va rog, de la cei ce ma pot ajuta..As dori sa plec anul acesta, la inceputul lui septembrie, intr-o statiune din Italia, undeva unde se poate face baie in mare,nisip ok...Voi calatori cu avionul(preferabil companie low cost)...Ma poate ajuta cineva cu ceva sugestii.?

#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 bucharest72, on 25 ianuarie 2014 - 19:32, said:

Ziua buna tuturor..Un sfat, va rog, de la cei ce ma pot ajuta..As dori sa plec anul acesta, la inceputul lui septembrie, intr-o statiune din Italia, undeva unde se poate face baie in mare,nisip ok...Voi calatori cu avionul(preferabil companie low cost)...Ma poate ajuta cineva cu ceva sugestii.?

Eu cred ca trebuie sa ai grija la vreme. Du-te in sud, altfel e cam riscant.

#25
bucharest72

bucharest72

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 25.02.2009

 denky, on 25 ianuarie 2014 - 22:35, said:

Eu cred ca trebuie sa ai grija la vreme. Du-te in sud, altfel e cam riscant.

 denky, on 25 ianuarie 2014 - 22:35, said:

Eu cred ca trebuie sa ai grija la vreme. Du-te in sud, altfel e cam riscant.
Multam ptr. sfat,am ajuns si eu la concluzia ca tot undeva in sud e mai bine,asa ca ma voi reintoarce in Spania...

#26
Meownishor

Meownishor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.02.2014
Du-te in Sicilia. E mereu cald si frumos. Acum cateva zile erau 27 de grade.

#27
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Meownishor, on 25 februarie 2014 - 16:27, said:

Du-te in Sicilia. E mereu cald si frumos. Acum cateva zile erau 27 de grade.

Nici foarte ieftin nu e, așa ca e si loc pe plaja...

#28
Meownishor

Meownishor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.02.2014
Te-as contrazice. E destul de ieftina SIcilia. Depinde de ce cauti si ce standarde ai :)

#29
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
As avea si eu o intrebare legata de sejururile la mare in Italia. Anul acesta am dori sa mergem la mare in Italia, in a doua jumatate a lui august/prima jumatate a lui septembrie cu un bebelus de un an. La coasta adriatica am mai stat, asa ca ne-ar conveni sa mergem in partea cealalta, pe coasta ligurica (sau poate chiar toscana). Problema e ca vom merge cu masina (ai nevoie de foarte multe lucruri cand calatoresti cu un bebelus), deci nu putem sa ne deplasam prea departe, noi venind din nord, dinspre Belgia (probabil vom opri undeva intermediar pe drum, ca sa dormim). Acum cativa ani am fost intr-o vizita scurta la Cinque Terre, insa cred ca acum ar fi nepotrivite pentru sejurul nostru acolo. Am vrea un hotel bun, cu plaja cu nisip, iar accesul la mare sa nu fie foarte dificil. M-am uitat putin la Portofino (singura care imi venea in minte de pe litoralul vestic al Italiei), insa au niste preturi prohibitive (in jur de 200 de euro pe noapte si chiar mai mult). Stie cineva o statiune/un hotel unde am putea sa mergem, mai mult pentru balacit in mare (cu un bebelus e greu sa vizitezi prea multe)? Daca am fi doar noi doi, nu ar fi greu, am merge pe coasta amalfitana, in Puglia sau in Sardinia. Asa, as dori ceva unde sa pot ajunge cu masina. Multumesc.

#30
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Incearca santa margherita liguria, cauta poze si info pe net si vezi daca iti place. Mie mi-a placut, am fost in trecere, eaproape de Portofino, il puteti vizita intr-o zi chiar si pe jos daca sunteti sportivi.
Nu recomand cazarea in portofino, au preturi uriase nu numai la cazare ci si la mancare iar plaja nu prea am vazut ok. portofino se preteaza pt o vizita daca nu ai sacul de bani cu tine(SI DE PREFERAT CU UN SANDVIS LA PACHET)! stiu ca posibil sa fiu apostofata dar pe mine una m-a dezamagit.  Din santa margherita liguria se pot face excursii si la Cinque Terre, circula trenuri care fac cam o ora si in sezon, barci.

#31
roxi-nico

roxi-nico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 27.02.2010
Buna,
La vara, la sfarsitul lui iulie, vom fi cateva zile la Roma si apoi cateva zile la mare, pe coasta adriatica. Am de ales intre doua destinatii apropiate, Rimini si Lido Adriano. Ce sa aleg? Vreau sa ajungem la Mirabilandia, la san Marino si in rest...plaja.Ma ispiteste Lido Adriano, pare mai linistit

#32
REZA2015

REZA2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.02.2015
Recomand din tot sufletul un sejur la mare la Rimini, pentru cei amatori de balaceala, se poate face baie in mare pana spre jumatea lui septembrie ! Eu am fost in perioada 5-14 sept.2016 la Rimini, am postat la topicul Rimini...

#33
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Ca sa revigoram un pic topicul aduc in discutie urmatoarele destinatii, perioada sfarsit de iunie inceput de iulie. Ma intereseaza sa se poata face plaja si baie in conditii optime (in special temperatura apei).
Riviera del Conero, Pescara, Tropea, Sardinia, Sicilia - Trapani, Sicilia - Catania, Lampedusa. Destinatiile sunt alese din recomandari facute pe diverse site-uri de calatorii. Initial voiam in Spania, in sud dar apa este destul de rece pt fete Posted Image Pt majoritatea exista curse accesibile cu avionul. Vara aceasta am fost pe Coasta de Azur si a fost destul de ok, doar ca n-am avut timp de baie pe cat si-ar fi dorit unii, asa ca urmatoarea vacanta va fi aproape exclusiv pt plaja si balaceala. Daca e nevoie, sfarsitul lui iunie poate deveni direct inceput de iulie.

Edited by marcopolo80, 04 December 2018 - 17:30.


#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Sicilia e mare, dar zonele alese de tine sunt imbietoare prin prisma posibilitatilor de a vizita cate ceva prin jur.Evident ca poti sa mergi in Sicilia si sa ramai la o locatie anume.
Depinde ce iti place sa faci, dar daca vrei sa ramai doar undeva la plaja posibil ca Tropea sa fie o varianta buna, ai si un oras frumos in care poti petrece timp seara, dar si plaja pentru restul zilei.
Lampedusa ar fi o varianta buna de asemenea, insa acolo nu stiu daca nu costa mai mult zborurile.  
La Pescara nu cred ca-i apa asa de frumoasa.
Despre Riviera del Conero nu stiu mare lucru.
In Sardinia am fost in 2015 la Alghero, am stat o saptamana chiar la sf de iunie - inceput de iule doar acolo si a fost frumos. Apa cam la 23°C .


Eu as cauta istoricul temperaturilor apei in fiecare locatie in periaoda care te intereseaza. De exemplu:
https://seatemperatu...emperature.html

Edited by giuliani, 05 December 2018 - 15:07.


#35
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Dupa ce m-am mai uitat un pic pe forum, cred ca Alghero voi alege. Cu avionul mi se pare un pic tricky, ala direct e destul de scump, cu escala dureaza un pic mai mult dar si bagajul costa de asemenea destul (cam 80-100 E). Insa pentru cum arata apa aia si peisajele, cred ca merita efortul.

#36
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 22.02.2008
Sardinia - Alghero - Plaja Maria Pia > ideala ptr copii, intrarea foarte lina in apa, mergi 50 m si apa e pana la genunchi. Cristalina, curata, fara valuri, nisip fin. Preturi rezonabile (1 euro un espresso pe plaja, 4 E un sandwich). Go for it! Cauta pensiuni aproape de plaja Maria Pia, daca vrei iti pot recomanda unde am stat noi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate