Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

La mare in ITALIA

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
andreea_szl

andreea_szl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 02.06.2010
Ma gandeam sa imi petrec concediu cu familia pe una din plajele din Italia. As vrea o plaja curata, nu exagerat de aglomerata si nu foarte departe pentru a putea face drumul cu masina.

Cine a fost prin Italia pana acum imi poate recomanda ceva?

Noi am fost acum cativa ani la plaja in Cesenatico (la cativa km de Rimmini) si ne-a placut mult, dar acum am vrea o alta locatie.

#2
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
De la Ravenna pana la Riccione toate plajele sunt curate.... Daca vrei distractie (inclus copiii) recomand Milano Maritima/Cervia daca vrei liniste deplina recomand Lido di Clase sau Lido di Savio

#3
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Este destul de bine si in zona Lignano Sabbiadoro-Bibione-Caole-Jesolo. Vezi ca sunt si topicuri deschise pt ele... eu locuiesc destul de aproape de ele max. 60 km, si merg destul de des nu numai vara...
Vacanta placucuta.

#4
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

 andreea_szl, on 25th April 2012, 12:56, said:

Ma gandeam sa imi petrec concediu cu familia pe una din plajele din Italia. As vrea o plaja curata, nu exagerat de aglomerata si nu foarte departe pentru a putea face drumul cu masina.
Studiind informatiile de pe aceasta cale:
http://www.spiaggiam...y/europa/italia
puteti alege chiar voi, plajele care va convin mai mult, filtrand in functie de zona Italiei unde veti avea cazarea ( valabil pentru turistii veniti din Romania ).

#5
andreea_szl

andreea_szl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 02.06.2010
MUltumesc de raspunsuri.

Am studiat si eu booking.com si am gasit o multime de oferte dar nu stiam ce sa aleg. Ma gandeam ca poate imi recomanda cineva un hotel anume.

Ma intereseaza mai mult partea de plaja pana la Venezia ca e mai aproape si nu as tine copii asa de mult timp in masina.

#6
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

 andreea_szl, on 26th April 2012, 20:48, said:

MUltumesc de raspunsuri.

Am studiat si eu booking.com si am gasit o multime de oferte dar nu stiam ce sa aleg. Ma gandeam ca poate imi recomanda cineva un hotel anume.

Ma intereseaza mai mult partea de plaja pana la Venezia ca e mai aproape si nu as tine copii asa de mult timp in masina.


atunci du-te-n Croatia!
:-) nu glumesc..
:)

#7
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006
ce imi puteti spune despre lido di ostia (plaja, apa, meduze, alge)?
ajungem in vara la roma si avem in program si cateva zile de mare-lido di ostia...vroiam sa stiu la ce sa ma astept

Edited by ionp, 27 April 2012 - 21:20.


#8
andreea_szl

andreea_szl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 02.06.2010

 oprea_rd, on 27th April 2012, 16:05, said:

atunci du-te-n Croatia!
:-) nu glumesc..
:)


Sincer Croatia nu m-a incantat deloc. Dupa ce am fost pe plaje din Spania, Franta, Grecia, etc, Croatia a fost un dus rece la propriu.
Adica, peisajele sunt superbe dar apa e mult prea rece pentru gustul meu si plaje cu nisip sunt foarte rare. Mie imi plac plajele cu nisip fin si apa calda sa poti sta cat vrei fara sa te ia frigul.

#9
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Vin si eu cu o propunere... nu e chiar aproape, dar merita, spun eu: insula Ischia din golful Napoli, unde s-a filmat "The Talented Mr. Ripley". Cam asa arata plaja:

Attached File  Ischia.JPG   53.01K   292 downloads

Mai multe fotografii gasesti AICI.
Poti ajunge cu masina, bineinteles, pentru ca exista multe ferry boat-uri care fac legatura constant intre Napoli si Ischia. Bafta la ales destinatii ;)

#10
andreea_szl

andreea_szl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 02.06.2010

 aljarreau, on 4th May 2012, 18:21, said:

Vin si eu cu o propunere... nu e chiar aproape, dar merita, spun eu: insula Ischia din golful Napoli, unde s-a filmat "The Talented Mr. Ripley". Cam asa arata plaja:

Ischia.JPG

Mai multe fotografii gasesti AICI.
Poti ajunge cu masina, bineinteles, pentru ca exista multe ferry boat-uri care fac legatura constant intre Napoli si Ischia. Bafta la ales destinatii ;)

Intr-adevar e foarte frumoasa plaja dar prea departe pentru a merge cu 2 copii mici, unul de doar cateva luni. Acesta e si motivul principal pentru care caut ceva aproape.

#11
Cutezatoru

Cutezatoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.04.2006
Buna ziua.

Ne gandeam si noi sa petrecem doua saptamani la mare si, dupa ceva research, cel mai potrivit ni s-a parut Riviera Italiana (regiunea Liguria). Am ales-o in principal din cauza multitudinii de oportunitati de vizitat in proximitate, inclusiv apropierea fata de Riviera Franceza.

Suntem sot-sotie si un baietel clase primare si avem mai multe neclaritati la care ar ajuta sfaturile voastre:

1. nu stim exact unde sa stam (statiune si hotel/vila); ne preocupa si costurile, in sensul ca 130-150 EUR/noapte (ce am vazut la o prima vedere) ni se pare cam mult..

2. cat de fezabil este sa ne stabilim "cartierul general" intr-un loc si sa vizitam zilnic (5-6 zile din cele cca 14) niste locuri frumoase: Cinaque Terre, Portofino, Nisa, Monaco si altele (pe care va rugam sa ni le recomandati)? Adaug ca nu am prefera sa stam jumatate din timp intr-un loc (Riviera Franceza) si jumatate in altul (Riviera Italiana) din cauza stresului generat de impachetat-despachetat..

3. masina sau avion? As inclina catre avion, dar ma intreb daca se pot implementa dorintele de la pct 2 cu transportul in comun.

Raspunsurile voastre sunt bine-venite, precum si orice alte sugestii din experientele anterioare.
Va multumim!

#12
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

 Cutezatoru, on 6th May 2012, 17:01, said:

1. si 2.  ne preocupa si costurile, in sensul ca 130-150 EUR/noapte (ce am vazut la o prima vedere) ni se pare cam mult..
    astea sunt preturile, Liguria in plin sezon e inabordabila chiar si pt buzunarele majoritatii  italienilor.. zona e superba, dar iti trebuie bani nenica, nu gluma..


3. masina sau avion? As inclina catre avion, dar ma intreb daca se pot implementa dorintele de la pct 2 cu transportul in comun.
   daca o sa va duceti eu va recomand  avion + masina inchiriata la fata locului, pt un copil drumul in masina ar fi prea obositor

Edited by oprea_rd, 07 May 2012 - 10:44.


#13
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Cutezatoru, on 6th May 2012, 18:01, said:

Buna ziua.

Ne gandeam si noi sa petrecem doua saptamani la mare si, dupa ceva research, cel mai potrivit ni s-a parut Riviera Italiana (regiunea Liguria). Am ales-o in principal din cauza multitudinii de oportunitati de vizitat in proximitate, inclusiv apropierea fata de Riviera Franceza.

Suntem sot-sotie si un baietel clase primare si avem mai multe neclaritati la care ar ajuta sfaturile voastre:

1. nu stim exact unde sa stam (statiune si hotel/vila); ne preocupa si costurile, in sensul ca 130-150 EUR/noapte (ce am vazut la o prima vedere) ni se pare cam mult..

2. cat de fezabil este sa ne stabilim "cartierul general" intr-un loc si sa vizitam zilnic (5-6 zile din cele cca 14) niste locuri frumoase: Cinaque Terre, Portofino, Nisa, Monaco si altele (pe care va rugam sa ni le recomandati)? Adaug ca nu am prefera sa stam jumatate din timp intr-un loc (Riviera Franceza) si jumatate in altul (Riviera Italiana) din cauza stresului generat de impachetat-despachetat..

3. masina sau avion? As inclina catre avion, dar ma intreb daca se pot implementa dorintele de la pct 2 cu transportul in comun.

Raspunsurile voastre sunt bine-venite, precum si orice alte sugestii din experientele anterioare.
Va multumim!

Daca ati gasit in acea zona la 130 euro pe noapte tripla cu mic dejun, eu zic sa n-o ratati. Preturile sunt mari spre f mari in toata Italia, asa ca nu mi se pare exagerat. Apropo de Coasta, nu pot recomanda decat cazare la vila mai departe de plaja (5-10 km), se gasesc si la 700 euro pe 2 saptamani/apartament. Aterizare Marsilia, apoi masina inchiriata.

#14
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 Cutezatoru, on 6th May 2012, 18:01, said:

Suntem sot-sotie si un baietel clase primare si avem mai multe neclaritati la care ar ajuta sfaturile voastre:
1. nu stim exact unde sa stam (statiune si hotel/vila); ne preocupa si costurile, in sensul ca 130-150 EUR/noapte (ce am vazut la o prima vedere) ni se pare cam mult..
Daca nu vrei neaparat hotel, e o idee buna sa inchiriati un apartament/vila in zona. Eu m-am uitat un pic pe net, am gasit in Alassio AICI un apartament pentru 3 persoane cu 1 dormitor, bucatarie, terasa, vedere la mare la 580 de euro pe saptamina in toiul verii. Este la 200 de metri de plaja, puteti cumpara de la supermarket si sa va gospodariti pentru a face economie... Si mai sint astfel de apartamente. Vezi  AICI sau AICI. Bafta la ales ;) .

#15
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006

 ionp, on 27th April 2012, 21:19, said:

ce imi puteti spune despre lido di ostia (plaja, apa, meduze, alge)?
ajungem in vara la roma si avem in program si cateva zile de mare-lido di ostia...vroiam sa stiu la ce sa ma astept
nimeni?

#16
deizzz

deizzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.12.2011

 ionp, on 10th June 2012, 16:06, said:

nimeni?
sincer,pe mine lido di ostia m=a dezamagit putin.am fost intr-o singura zi ,eram in trecere prin roma,veneam sin sardenia,iar lido di ostia nici nu se poate compara cu plajele din sardenia.poate si acesta este motivul pentru care nu mi-a placut lido di ostia.
in lido di ostia majoritatea plajelor sunt private,am mers cred ca 2 kilometri pe jos ca sa gasim o plaja cu intrare libera.intr-un final am gasit dar dejamagitor,apa un picut rece,data in care am fost era 25 iulie,si destul de murdara,aaa si plin de romani pe plaja cu intrare libera.daca mai ai alte intrebari o sa=ti raspund cu placere

#17
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Am fost in martie la Roma si am facut o excursie de jumatate de zi pana la Lido di Ostia.
Ajungi usor din Roma, daca ai abonament gratuit de transport pt Roma intra si Lido.
Mie mi-a placut cum arata, hoteluri cochete, terase la parter, curat, plaja cu nisip fin, in apa n-am intrat, luna martie :) Pun si o poza sa-ti faci o impresie.
Attached File  540080_391810947509210_754918184_n.jpg   92.63K   176 downloads

#18
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
daca mai e valabila intrebarea, eu iti recomand Lido di Jesolo - hotel Iris. Eu am fost anul trecut, la sf lui iunie, 3 persoane (2 adulti +1 copil de 7 ani) si m-a costat in jur de 700 euro cazare+mic dejun o perioada de 7 nopti. Daca te intereseaza si parcare, spune-le sa iti rezerve un loc (e gratuit), intrucat zona e problematica in privinta parcarilor)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate