Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

extindere RCS & RDS in tara

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
3380 replies to this topic

#3241
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022

 MembruAnonim, on 25 august 2022 - 12:46, said:

Daca astfel de probleme continua, in 1-2 ani maxim vom vedea n cazuri de oameni care vor contracta un abonament starlink. De ieri 24 august abonamentul starlink a scazut la 230 lei/luna. Inainte era 500 si ceva lei. Deci va continua sa scada.
Ei, hai totuși să rămânem cu picioarele pe pământ. Abonamentul la Digi costă mai putin decat un pachet de țigări, iar problemele astea sunt cu totul izolate ...

#3242
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Totuși dacă nu au trecut cele 90 zile de la data semnării contractului,  nu ai ce sa faco decât sa aștepți.. acuma ca a venit Digi sa rezolve , sigur sunt cei de la fibra care vor da de capat problemei , presupun ca undeva la un X nu au sudat ce trebuie..

#3243
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Pai, cam au trecut cele 90 de zile...

#3244
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 MembruAnonim, on 25 august 2022 - 12:46, said:

Daca astfel de probleme continua, in 1-2 ani maxim vom vedea n cazuri de oameni care vor contracta un abonament starlink. De ieri 24 august abonamentul starlink a scazut la 230 lei/luna. Inainte era 500 si ceva lei. Deci va continua sa scada.
Sunt convins că ăștia cu buda-n fundul curții au auzit de Starlink...

#3245
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018
Aria de glume e in alta parte :)), sunteti seriosi? Pai in rural oamenii ar vrea sa dea 10lei pe tv+net, cine crezi ca da 230lei pe starlink? Mai ales ca exista fo prin toate catunele by digi/oro/tlk, si starlinku’ oricum nu se compara cu ftth la performante, deci se preteaza pt zone foarte izolate probabil dar cam atat, in rural as prefera fo in detrimentul lu starlink

#3246
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Doar sa stai singur în pădure, in rest vad c-a intins rds-ul fibra si in sate cu 10 case...

#3247
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

 NikoroB, on 25 august 2022 - 13:12, said:


Ei, hai totuși să rămânem cu picioarele pe pământ. Abonamentul la Digi costă mai putin decat un pachet de țigări, iar problemele astea sunt cu totul izolate ...
Plus ca probleme pe ftth intampinate de Marius is in zona respectiva, in majoritatea zonelor totul decurge normal, am mai auzit faza ca se instaleaza greu si asa :)), pai la mine in 2-3 zile au pus reteaua pe stalpi si i-au dat drumu si dupa trageau astia de la digi de mine sa ma instaleze da’ nu eram in localitate cateva zile si tot am amanat ca aveam sa am net in maxim 5 zile de la prima fo trasa pe stalpi si conectarea mea la retea, sunt zone si zone, acolo la Marius e o dubiosenie cu reteaua dublata si prostii, cum zicea cineva mai sus, ar trebui verificat din odb in odb si vazut unde nu mai e lumina si tot asa, pierdere de timp dar cateva echipe rezolva totul intr-o zi…sau demontat tot si facut de la 0 :)))

 NikoroB, on 25 august 2022 - 21:40, said:

Doar sa stai singur în pădure, in rest vad c-a intins rds-ul fibra si in sate cu 10 case...
Acolo da :)), pana si la mine au tras astia odb-uri foarte dese si pe stradute unde is case abandonate de ani de zile

#3248
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Pai eu ce-am zis, problema asta e cu totul nesemnificativă la nivel de țară, in general se mișcă incredibil de repede. De exemplu in 2-3 zile au fost cablate toate satele dintre racari si Târgoviște.

Ca și comparatie, in alta localitate de vreo 10k locuitori a durat vreo 6 luni ca sa traga fibra telekomul, si nici n-a tras peste tot ci doar pe strazile principale.

#3249
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Da, au luat fiecare odb în parte pentru a reface semnalul.
Au stat doua mașini, ieri toată ziua, și nu știu dacă au terminat.
De instalat, nu cred ar trebui sa dureze mult, ca tot vine câte o mașină, instalează câte un abonat, apoi pleacă, acum totul depinde de cât de rapid se ridica tichetul cu problema pe zona.
Oricum, le trebuie cel puțin 3 echipe, la cati abonați sunt.

Edited by mariusr1976, 26 August 2022 - 05:42.


#3250
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
La instalare depinde de șeful coordonator de instalări. Dacă ala îl pune câte una , câte una instalează....

#3251
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Posibil sa fie cum spui...
Vad ca au rezolvat problema, am fost sunat pentru instalare, pe luni.
Deși era o mașină în localitate care făcea instalări....
Voi reveni luni, ori cu înjurături, sau mulțumind tuturor pentru ca am fost suportat..

Edited by mariusr1976, 26 August 2022 - 15:09.


#3252
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Observ că au ajuns cu fibra și în com. Bivolari din Iași, conform acoperirii serviciilor. Știu că mai urmărisem și mă miram, oarecum, cum de încă nu o cablaseră.

Edited by Vlad_22, 26 August 2022 - 15:15.


#3253
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Au băgat tub dinspre Santa Mare, ma și miram ca nu au tras dinspre com. Tiganasi, Trifesti... .
Nu știu dacă au tras și spre trifesti, dar știu sigur ca au tras și spre acele case de pe deal, de lângă Solonet.
Telekom are acolo fibra, dar trebuie sa se pregătească de concurenta...

Edited by mariusr1976, 26 August 2022 - 15:25.


#3254
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Marius, exista un coordonator de instalari si daca ala ii da 10 instalari si cate 1 in fiecare sat, asta face... cate are pe telefon..

#3255
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Da, cred ca asa este. Când au venit sa instaleze, acum 34 de zile,  echipa care a fost la mine, prima data, trebuia sa meargă la vecinul cu akta, avem același prenume, și apoi a venit echipa care trebuia sa îmi instaleze..

Edited by mariusr1976, 26 August 2022 - 16:18.


#3256
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,451
  • Înscris: 03.04.2007

 StefanRO, on 26 august 2022 - 15:48, said:

Marius, exista un coordonator de instalari si daca ala ii da 10 instalari si cate 1 in fiecare sat, asta face... cate are pe telefon..
Ești sigur? Uite eu când am nevoie de o instalare noua trimit contractul PDF instalatorului (evident prieten/cunoscut) și a doua zi e la poarta cu echipamentele 😉

PS și ii spun și ce tip de ONT vreau 😁

Cum s-ar spune, excepțiile întăresc regula !

#3257
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Foarte sigur, nu vorbesc aiurea. Asta depinde pe ce segment e prietenul ala a tau.
Sigur si-a asumat el in telefon instalarea catre tine si de asta. Au transmis mai departe prin Wapp (ca au grup de instalatori grup dar si cei din service 1x instalatorii si 1x Service-ul.)

#3258
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Asta e alta treaba, nu avem noi toți muritori de rand parte de asa ceva.
Știam, ca e o regula în sistemul bugetar, dar, na la patron, nu are treaba, sunt plătiți pentru munca...

Edited by mariusr1976, 26 August 2022 - 16:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate