Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

extindere RCS & RDS in tara

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
3380 replies to this topic

#1747
jeolis

jeolis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 27.08.2007

 ccovidiu, on 22 iunie 2018 - 19:25, said:

Salutare! De la inceputul lunii am vazut in Cristian, jud. Brasov ca au tras cei de la RDS fibra optica cam peste tot. Stie cineva daca in final solutia va fi FTTH cu viteze de pana la 1 Gbps, deoarece in acest moment am doar cablu TV de la RDS, iar in cont mi-a aparut de ceva timp doar varianta Fiberlink popular (300Mbps). Momentan internetul il am de la un furnizor local (FTTH), si as dori sa am totul prin fibra.

Ce operator local este în Cristian ?

#1748
ccovidiu

ccovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.11.2005
In Cristian, jud. Brasov sunt cei de la http://www.yulpro.ro. Sunt baieti foarte faini si ofera internet pe FO in zona Rasnov-Cristian. Mai multe puteti vedea pe pagina lor. Pe mine insa m-ar interesa sa am toate serviciile de la un singur operator si ma gandesc, ca la un nou contract cu toate serviciile incluse, poate beneficiez si de ceva reducere (momentan am doar cablu TV de la RDS si contractul a expirat).

Edited by ccovidiu, 06 July 2018 - 15:51.


#1749
sattodude

sattodude

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.07.2018
Cum pot afla daca in Zona Avantaj Sanpetru, sat Sanpetru, Brasov este infrastructura? si daca nu este cum pot face cerere?

Edited by sattodude, 10 July 2018 - 14:26.


#1750
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

 sattodude, on 10 iulie 2018 - 14:26, said:

Cum pot afla daca in Zona Avantaj Sanpetru, sat Sanpetru, Brasov este infrastructura? si daca nu este cum pot face cerere?
Pe site apare ca exista acoperire.
Daca doresti sa instalezi un serviciu prin fibra,te poate ajuta @catalinman.
Trimite-i un PM: https://forum.softpe...858-catalinman/

#1751
sattodude

sattodude

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.07.2018

 Nimcid25, on 10 iulie 2018 - 14:33, said:

Pe site apare ca exista acoperire.
Daca doresti sa instalezi un serviciu prin fibra,te poate ajuta @catalinman.
Trimite-i un PM: https://forum.softpe...858-catalinman/
Multumesc,
Am verificat si este 4g dar fibra nu vad cum pot afla.
ii trimit acum un pm poate ma poate ajuta.

#1752
ionutvasile85

ionutvasile85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.02.2017
De fibra optica de la Ro-net nu se poate folosi că sa extindă rețeaua

Edited by ionutvasile85, 10 July 2018 - 14:56.


#1753
sattodude

sattodude

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.07.2018
Am vorbit cu un vecin (sunt proaspat mutat acolo) si din cate am inteles fibra este cam la 50-100m de zona unde locuiesc.
Problema este ca (din ce zice vecinul) este facuta cerere de mai bine de 6 luni (semnata de 50+ pers) catre rds ptr extindere si nu au primit nici un raspuns inca.
Mi-am luat deja dela rds un stick 4g (am nevoie ptr munca) dar dupa 10gb merge de parca sta.

#1754
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,699
  • Înscris: 14.10.2008
Daca ai doar 10 GB, inseamna ca este stick 3 G si nu 4 G sau ai doar 3 G in zona, pe 4 G sunt 50 GB, nu 10.

#1755
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
Pe stick nu sunt 50 GB. Ai confundat cu abonamentele de telefonie mobila Digi Mobil Optim.

Abonamentul Activ are 10 GB inclusi si pe urma limitare la 128 kbps.

Abonamentul Activ Plus are 20 GB inclusi si pe urma limitare la 128 kbps.

https://www.digiroma.../internet-mobil

#1756
ccovidiu

ccovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.11.2005
Azi, cei de la RDS au venit sa-mi traga fibra, sa renunte la vechea infrastructura, chiar daca aveam doar cablu TV. Au venit cu un echipament micut (receptor TBN100B, ce face trecerea de la fibra la cablu tv). Daca vreau si net vor veni cu un echipament separat. Stiti cumva ce tip de ONT se instaleaza? Se foloseste ca router Wi-FI sau poate fi configurat si in bridge? Multumesc!

#1757
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
In functie de ce echipamente au in zona ta, pot sa iti dea fie FiberHome care are WIFI Integrat, sau ZTE F660, sau ZTEF668, toate au WIFI incorporat. Asemenea poate fii folosit si in mod bridge, deci iti poti pune tu separat router wifi care sa faca conexiunea PPPoE in locul ONT-ului. Atunci o sa iti puna un patch de F.O. din mininodul optic si o sa iti conecteze ONT-ul in el. Iti sugerez sa iei legatura cu @catalinman te va ajuta fara doar si poate. Ai de ales intre FL 300 - 500 - 1000. In functie de necesitatiile tale.

#1758
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
Daca locuiești in zona rurala poți beneficia de Fiberlink Popular (300 Mbps) la 14,88 lei.

#1759
ccovidiu

ccovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.11.2005

 Swagger, on 17 iulie 2018 - 22:39, said:

In functie de ce echipamente au in zona ta, pot sa iti dea fie FiberHome care are WIFI Integrat, sau ZTE F660, sau ZTEF668, toate au WIFI incorporat. Asemenea poate fii folosit si in mod bridge, deci iti poti pune tu separat router wifi care sa faca conexiunea PPPoE in locul ONT-ului. Atunci o sa iti puna un patch de F.O. din mininodul optic si o sa iti conecteze ONT-ul in el. Iti sugerez sa iei legatura cu @catalinman te va ajuta fara doar si poate. Ai de ales intre FL 300 - 500 - 1000. In functie de necesitatiile tale.
Faptul ca poate fi folosit si in mod bridge e "super". Multumesc pentru informatie. Posted Image

#1760
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

 craiova70, on 05 iulie 2018 - 16:28, said:

Rds cableaza masiv zonele rurale, judet cu judet. Acum sunt in Dolj.
Doljul este aproape finalizat,urmeaza modificarea retelor urbane din zona blocurilor

#1761
ionutvasile85

ionutvasile85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.02.2017
De jusetul valcea se stie ceva se extinde reteaua

#1762
maddoxx10

maddoxx10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.01.2007
Salut! Stiti ceva de extindere in Bascov, Arges? Astept sa vina fibra cum asteapta un copil cadourile de la Mos Craciun! :)

#1763
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Fibra trasa in Ciocanu (Dambovicioara), Arges. Ziceau ca de saptamana asta ar trebui sa aiba servicii functionale in zona.

#1764
Huib

Huib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 19.12.2004
Yessss, au inceput in Mariuta si Gostilele.  (calarasi)
Abia pot sa astept.
Cree ca iau leghatura cu fundulea.
Am vorbit cu cineva de laei. Dar era doar muncitor.

Stiti daca RDS are undeva scris unde, sa cand, sa extinde?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate