Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ce alimente sa mananc pt. programul de sala?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008
Sal, de o saptamana am inceput sa merg la sala, habar n-am despre ce e vb... asa ca am inceput sa ma documentez, si m-am documentat un pic.

Ce intrebari mai am? ...am inteles ca e bine sa mananci 5 mese pe zi, ok, dar voi ce mancati? ...e bun pieptul de pui la gratar? ..carnatii la gratar? muschi file? ...sau ce altceva ar fi bun, orice...as fi bucuros sa aud.


Si inca o chestie, cate repetari sa fac pt. un exercitiu?  de exemplu piept, 1 repetare = 10 exercitii, cate repetari sa fac? ...sau pt. umeri ca asta ma intereseaza ca nu prea am umeri.

Mentionez ca am 1.77-1.78 vreo 75-80 kg, maini si brate nu foarte groase, umeri lasati, piept am destul chiar si burta si ff putina celulita pe burta...

Alerg 10-15 minute inainte de fiacare antrenament si fac abdomene dupa fiecare antrenament, vreau doar sa fac bratele mai mari si sa nivelez putin burta.

Multimesc anticipat celor care imi vor impartasi sfaturi.

Edited by jijinho, 23 April 2012 - 21:44.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Este bun orice nu este prajit (ma rog, aproape orice). Piept de pui la gratar, orez, oua (fierte, nu prajite). Mese la ore fixe.

#3
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Nu puteai sa citesti un pic pe aici inainte sa deschizi topicul? S-a tot discutat despre alimentatie / exercitii..
Fa-ti o idee si revino cu intrebari punctuale.

#4
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View Postdiahim, on 23rd April 2012, 22:53, said:

Nu puteai sa citesti un pic pe aici inainte sa deschizi topicul? S-a tot discutat despre alimentatie / exercitii..
Fa-ti o idee si revino cu intrebari punctuale.

Trebuia sa vii tu sa te dai mai destept decat pari, nu? ...vezi-ti de treaba ta si daca n-ai chef sa-mi dai un sfat nu mai posta off topic, eu vreau sa stiu ce exercitii si ce repetari sa fac pt. constitutia corpului meu, vreau sa stiu cate repetari fac sa-mi maresc mainile, bratele, ce sa fac pt. burta, daca este bine sa alerg sau nu, dar cred ca ai decat un neuron...si ala in muschi.

Edited by jijinho, 23 April 2012 - 22:20.


#5
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Pentru burta faci cardio, scazi numarul de calorii si carbohidrati pe care le consumi in fiecare zi.

Pentru brate, unii nu lucreaza deloc bratele pentru ca aceste sunt lucrate la exercitiile compuse la piept(triceps) si de la spate(biceps).

Daca vrei sa ai "bila" sa arati la gagici poti sa bagi si o zi pentru brate. Numai sa nu exagerezi ca o sa fii disproportionat daca nu lucrezi celelalte grupe la fel de mult.

Pentru masa musculara intre 8-12 repetari pentru forta 1-5 pentru definire sau rezistenta peste 15.

Exercitiul sa zicem impins la piept la banca dreapta este format din sa zicem 3 serii, 1 serie=8-12 repetari. Faci de 3 ori=3 serii.

#6
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Repetare = executarea corecta a exercitiului o singura data.
Serie = numar finit de repetari dupa care intervine pauza.
Exercitiu = Forma ridicarii de greutati.

Eu pentru piept facea 3 exercitii, 4 serii fiecare exercitiu, 10 repetari in fiecare serie -> 3*4*10.
La umeri -> 1*3*10 deltoidul anterior si posterior; 1*4*10 deltoidul lateral.

Cardio este de preferat sa faci dupa antrenament nu inainte si 30-40 de minute nu 10-15. Abdomenul nu ar trebui lucrat de mai mult de 2 ori pe saptamana.

#7
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008
ok, m-am lamurit in mare, va multumesc frumos.

#8
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011

View Postjijinho, on 24th April 2012, 14:54, said:

ok, m-am lamurit in mare, va multumesc frumos.

Ai 2 variante
1 ... ptr brate mari sa fi "baban pă ștrand", baga niste steroizi... pana se deschid strandurile esti "beton" SAU
2 ... ordoneaza-ti alimentatia,
       - stabileste-ti un program de antrenament pe care sa-l urmezi cel putin 6-8 saptamani apoi evaluezi rezultatele,
       - suplimenteaza alimentatia daca ai nevoie cu un supliment (prafuri, proteine, chimicale... cum le spuneti voi) + complex    vitamine si minerale
       - odihneste-te corespunzator,
       - sursa proteina: peste, pui, porc, curcan, branza, oua, lapte, etc
       - sursa carbohidrati: orez, cartofi, cereale integrale, etc
       - sursa fibre: cereale integrale, fasole, mazare, spanac, salata, ridichi, ceapa, etc.
      La toate acestea mai adaugi fructe, ulei masline si vei avea rezultate ca si cele de la pct.1 ;) , doar ca pct 1 se termina prost... intelegi ce vreau sa zic

#9
jijinho

jijinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 06.11.2008

View Postposteg, on 24th April 2012, 15:30, said:

Ai 2 variante
1 ... ptr brate mari sa fi "baban pă ștrand", baga niste steroizi... pana se deschid strandurile esti "beton" SAU
2 ... ordoneaza-ti alimentatia,
       - stabileste-ti un program de antrenament pe care sa-l urmezi cel putin 6-8 saptamani apoi evaluezi rezultatele,
       - suplimenteaza alimentatia daca ai nevoie cu un supliment (prafuri, proteine, chimicale... cum le spuneti voi) + complex    vitamine si minerale
       - odihneste-te corespunzator,
       - sursa proteina: peste, pui, porc, curcan, branza, oua, lapte, etc
       - sursa carbohidrati: orez, cartofi, cereale integrale, etc
       - sursa fibre: cereale integrale, fasole, mazare, spanac, salata, ridichi, ceapa, etc.
      La toate acestea mai adaugi fructe, ulei masline si vei avea rezultate ca si cele de la pct.1 ;) , doar ca pct 1 se termina prost... intelegi ce vreau sa zic


Foarte interesant postul tau, e important de stiut ce e bine de mancat si ce contine fiecare, ai facut o analiza corecta... cat despre stereoizi, mai bine raman cu maini subtiri si cu ia sculata, decat cu brate groase si cu ia moarta de la stereoizi (intelegi tu ce vreau sa spun)

Am auzit ca si creatina merge in testicule si ca cei care o folosesc au rezultate rapide, dar in timp daca te lasi de sala te ingrasi si nu poti s-o mai controlezi.

O sa-mi iau Real Gains de la universal si dupa aia o sa incerc animal pack sau niste vitamine ceva, Merci!

#10
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Creatina merge in muschi nu in testicule, iar animal pak sau alt supliment de vitamine se ia concomitent cu proteinele nu pe rand.

#11
posteg

posteg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.09.2011

View Postjijinho, on 24th April 2012, 21:39, said:

Am auzit ca si creatina merge in testicule si ca cei care o folosesc au rezultate rapide, dar in timp daca te lasi de sala te ingrasi si nu poti s-o mai controlezi.
O sa-mi iau Real Gains de la universal si dupa aia o sa incerc animal pack sau niste vitamine ceva, Merci!

Cretina nu ajunge acolo unde spui tu..., iar daca o administrezi corect si bei lichide atat cat este necesar, poti sa o iei ani de zile. Despre vitamine, eu acum fac o cura de 100 pastile de "Ona A Day" de la Biotech - ieftin si bun.

Edited by posteg, 25 April 2012 - 07:47.


#12
atc

atc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 26.02.2009

View Postjijinho, on 24th April 2012, 21:39, said:

Am auzit ca si creatina merge in testicule si ca cei care o folosesc au rezultate rapide...


... Creatina de care ai auzit tu ca ajunge la "cojones" este Arginina, tot un aminoacid insa are cu totul ale efecte ! Nu este mare problema daca la incurci ! Efecte total opuse vei avea daca incurci Creatina cu Carnitina !  :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate