Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pozitionare camere fata de punctele cardinale

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
lili78

lili78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.01.2008
Buna ziua,

Am un teren pe care vreau sa construiesc o casa P+1. Am o latura la vest si una la est, celelalte vor fi lipite de casele vecine. Terenul efectiv pentru casa va fi de cam 8x7,5. Imi puteti sugera cam cum as putea pozitiona camerele in functie de punctele cardinale? Intrarea in casa se va face pe partea de est, iar spatele casei va fi spre vest. As vrea sa am 2 dormitoare la etaj+ o baie, iar la parter living+bucatarie+WC de service+ camera tehnica.
Multumesc pentru orice sfaturi.

Lili

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Canerele le pui in fct de ceea ce vrei sa monitorizezi, nu fata de pct cardinale...

#3
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 lili78, on 23rd April 2012, 12:49, said:

Buna ziua,

Am un teren pe care vreau sa construiesc o casa P+1. Am o latura la vest si una la est, celelalte vor fi lipite de casele vecine. Terenul efectiv pentru casa va fi de cam 8x7,5. Imi puteti sugera cam cum as putea pozitiona camerele in functie de punctele cardinale? Intrarea in casa se va face pe partea de est, iar spatele casei va fi spre vest. As vrea sa am 2 dormitoare la etaj+ o baie, iar la parter living+bucatarie+WC de service+ camera tehnica.
Multumesc pentru orice sfaturi.

Lili
probabil o sa ai livingul si un dormitor spre est, iar celalat dormitor spre vest.
e greu de spus fara sa stim cum arata terenul.
ai curte in fata, in spate?

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
A nimerit-o Courage cumva ca poti sa monitorizezi si de pe geam dar cred ca omul se referea la camerele casei nu camerele de supraveghere. In rest e corect, ca e bine sa vezi si in curte una, alta :D

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Nu vreau sa fiu carcotas, dar macar o vizita la un birou de arhitectura e sfanta. Indiferent ca terenul e situat in inima Bucurestiului sau pe o ulita din Cucuietii de sub munte, orice casa are nevoie de un proiect de arhitectura, structura, instalatii, etc. si poate chiar de un PUZ/PUD in functie de zona.
Pe langa asta, regimul de inaltime al locuintei si distanta fata de vecinatati se stabileste conform unor reguli bine stabilite, nu la ochi sau fix langa limita de proprietate ca doar si vecinul a facut la fel.
De aceea, recomand cu caldura o vizita la un birou de arhitectura pentru discutii, sa vezi cam ce poti face pe terenul respectiv si reglementarile prevazute in PUG pentru zona respectiva. Nu de alta, dar daca nu vei construi casa ca la carte risti amenzi usturatoare sau chiar sa-ti fie demolata constructia la un eventual control al autoritatilor locale.

Edited by Hider141, 23 April 2012 - 12:22.


#6
lili78

lili78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.01.2008
Am fost la un arhitect. Dar trebuie sa ma gandesc cam cum as pozitiona livingul, dormitoarele, bucataria, baia. Curtea este in spate, spre vest. Se intra prin fata (est). M-am gandit sus la etaj, un dormitor spre vest, unul spre est. Baia nu stiu cum sa o pun. Parca nu as pune-o in fata (est).

Jos, la parter nu sunt sigura unde sa pun bucatatia: in fata (est) sau in spate (vest). Alta problema e ca ar cam trebui tevile de sus sa se potriveasca cu cele de jos, si nu prea stiu cum sa potrivesc baia de sus, cu bucataria de jos, cu WC de servici si cu camera tehnica.

#7
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Est-vest este cam tot aia pe parcursul unei zile, diferenta mare apare intre nord si sud.

#8
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004

 lili78, on 23rd April 2012, 17:00, said:

Am fost la un arhitect. Dar trebuie sa ma gandesc cam cum as pozitiona livingul, dormitoarele, bucataria, baia. Curtea este in spate, spre vest. Se intra prin fata (est). M-am gandit sus la etaj, un dormitor spre vest, unul spre est. Baia nu stiu cum sa o pun. Parca nu as pune-o in fata (est).

Jos, la parter nu sunt sigura unde sa pun bucatatia: in fata (est) sau in spate (vest). Alta problema e ca ar cam trebui tevile de sus sa se potriveasca cu cele de jos, si nu prea stiu cum sa potrivesc baia de sus, cu bucataria de jos, cu WC de servici si cu camera tehnica.
Toate aceste dileme ar fi trebuit sa ti le lamureasca arhitectul, ca asta e jobul lui.Dar daca nu a facut-o colegul meu de breasla o sa incerc sa te ajut eu:
Se intra prin fata - Est: ai putea sa pui bucataria pe partea de est, ca sa fie langa intrare, si astfel vei avea livingul orientat spre vest, spre curte, deci poti face geamuri mai mari, eventual o terasa si vei avea o atmosfera mai placuta. Poti face un open space unind bucataria cu lvingul si obtinand un spatiu cu dubla orientare.
Tevile de la baia de sus le vei avea pe aceeasi coloana cu grupul sanitar de serviciu de la parter.
La etaj nu prea ai de ales, va trebui un dormitor pe vest, unul pe est, si cel mai probabil baia intre ele. Daca vrei totusi baie cu geam, in functie de cum iti permite spatiul, pune-o totusi pe partea de V, ca sa nu ai pe fatada principala geamul de la baie ca e urat.
Sper ca te vor ajuta cu ceva ideile mele.
Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate