Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

vand combina massey ferguson MF 30

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011
Pai ți-ar ieși mai puțin deoarece ai un motor de 105 cp, ai numai 4 caisori, o suprafața de separare mai mică, un buncar de 1.5T si un heder de maxim 4.2m. Din filmul de pe YouTube mi s-a părut de 3.6m, dar tu știi mai bine. Oricum e de 4.2 si nu 4.25 :) Nu vrea nimeni sa te facă, discutam si noi sa vedem ce performante reale au utilajele, ca de vanzatori suntem satui. Sunt curios la deal la fel de sprintena e?

Edited by cristiflb, 06 September 2013 - 19:25.


#20
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postcristiflb, on 06 septembrie 2013 - 19:11, said:

Pai ți-ar ieși mai puțin deoarece ai un motor de 105 cp, ai numai 4 caisori, o suprafața de separare mai mică, un buncar de 1.5T si un heder de maxim 4.2m. Din filmul de pe YouTube mi s-a părut de 3.6m, dar tu știi mai bine. Oricum e de 4.2 si nu 4.25 Posted Image Nu vrea nimeni sa te facă, discutam si noi sa vedem ce performante reale au utilajele, ca de vanzatori suntem satui. Sunt curios la deal la fel de sprintena e?
ei na, era treaba de 5 cm, pfff.

pai, filmarea nu e la deal?

scuze, filmarea este la deal, dar nu in timp ce merge in sus,

am sa fac o filmare si la deal, la recolta de soia, ca la grau, pana la anul, sper sa o vand

oricum, la soia nu e concludent, acolo oricum, viteza e mult mai mare, dar, habar nu am ce vrei sa vezi, dar sper sa se vada acel ceva

#21
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Mie unul mi-e rusine sa zic cat am facut pe zi...cca 12 ha la grau cu heder de 5.4m si motor de 250cp. Ca tonaj insa depaseam suta de tone, in brazda rar aveam 2-3 km/h. Asta e, insa n-am vazut un gugustiuc pe miristePosted Image

PS  in filmarea aia de pe youtube nu-mi vine a crede ca era graul de 4.5 to/ha sau n-am inteles io bine...

Edited by katlin, 06 September 2013 - 20:06.


#22
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
ah, tu crezi ca ii fac o mare reclama? in postarile de mai sus, chiar sustineam ca e o combina demodata si veche, scriam ca doresc ceva mai nou. innainte sa am combina asta am avut un clayson din '68 sau '69, nu retin exact, M140, avea 5 caisori, motor deutz, habar nu am avut de cati cai, dar, ce vreau sa spun, cei 4 "caluti" de la claas, mergeau mai bine decat cei 5 caluti de la clayson. chestia e ca nici cu aia nu scoteam sub 10 ha pe zi. si pe aia chiar ca nu o laud, era stricacioasa al naibi, singurul atu era ca scotea o recolta foarte curata, nu am vazut la nici o combina (alta marca de aprx. aceeasi vechime) recolta mai curata.

View Postkatlin, on 06 septembrie 2013 - 19:54, said:

Mie unul mi-e rusine sa zic cat am facut pe zi...cca 12 ha la grau cu heder de 5.4m si motor de 250cp. Ca tonaj insa depaseam suta de tone, in brazda rar aveam 2-3 km/h. Asta e, insa n-am vazut un gugustiuc pe miristePosted Image

PS  in filmarea aia de pe yutube nu-mi vine a crede ca era graul de 4.5 to/ha sau n-am inteles io bine...
sa inteleg ca scoti in jur de 10 tone pe hectar. foarte bine, sunt chiar mandru de acest lucru. in postarea pe youtube am scris ca era facuta filmarea in zona infestata cu pir, era primul an de cand s-a lucrat pamantul dupa o pauza de mai multi ani (nu stiu cati, terenul nu este al meu, doar ce l-am arendat), cat despre latimea care a putut-o lua aparatul, cu siguranta nu a fost toata suprafata. precizez din nou, tabla este de 32 ha, total recoltat din acea tabla a fost de 135 tone, cantarit la cumparator pe cantar. intr-adevar, vine  4.21 tone/ha, mai exact. nu e o lauda aceasta cantitate, comparativ la cat am scris ca s-a scos media in zona 6-7 mii. exclus sa fie cineva in acest an sa scoata mai putin de 6-7 mii media. tin sa repet, din nou, imi place sa cred ca sunt un om sincer, nu imi place sa fiu catalogat mincinos, nu imi place sa fac pe altii mincinosi.

#23
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View Postcristi_mre, on 06 septembrie 2013 - 18:45, said:

si tu de ce crezi ca eu fac jumatate cu a mea??? crezi cumva ca a mea are doar o treapta de viteza? plus ca la ora 11 eu am sigur 2 ha taiate, asta cu siguranta.
Faci maxim 10 ha, dar si astea cu indulgenta.
Dar nu 15 ha cat te lauzi tu. Nu am vazut filmul tau de youtube. Nu am fost curios.
Si un TF 42 sau alta combina de care mai pomeneai tu pe acolo, n-o sa-ti faca 25 ha la zi.
Sau poate da, dar cu un compromis. Un procent considerabil de recolta lasata pe jos, daca graul produce de la 4 to/ha in sus.
La ora 11 ai deja 2 ha taiate? Pai la mine se usuca mai repede decat la tine, pentru ca eu locuiesc in sud-est si tot nu pot recolta mai devreme de 10-11. Pan'la urma, cat face a ta la zi?

#24
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postdaniel_tandara, on 07 septembrie 2013 - 00:25, said:

Faci maxim 10 ha, dar si astea cu indulgenta.
Dar nu 15 ha cat te lauzi tu. Nu am vazut filmul tau de youtube. Nu am fost curios.
Si un TF 42 sau alta combina de care mai pomeneai tu pe acolo, n-o sa-ti faca 25 ha la zi.
Sau poate da, dar cu un compromis. Un procent considerabil de recolta lasata pe jos, daca graul produce de la 4 to/ha in sus.
La ora 11 ai deja 2 ha taiate? Pai la mine se usuca mai repede decat la tine, pentru ca eu locuiesc in sud-est si tot nu pot recolta mai devreme de 10-11. Pan'la urma, cat face a ta la zi?
de ce insisti sa ma faci mincinos? iti convine tie asa? imi pare rau. cat despre pierderi sau uscarea graului, hmm, nu stiu ce soi de grau cultivi tu, dar, la soiul ARIESANA, cu siguranta ca s-ar bate si noaptea, de ce spun asta? cu siguranta ai auzit si tu de soiul asta, multa lume se fereste de acest soi deoarece se scutura foarte foarte usor. la orice ploaie cu stropii mai mari, ramane jumatate in spic. cred ca prin acest aspect am lamurit problema de ce eu reusesc la ora 11 dimineata sa am 2 ha taiate, nu? am avut si soi apache, soicu spicul golas, cu o coacere tarzie, asta se coace la sfarsitul lui iulie. este un grau foarte productiv, dar se bate foarte greu. adica, mai greu ca ariesana, clar, la asta nu poti intra in lan la 9 dimineata, ramane jumatate in spic + ca trebuie sa strangi cosarca foarte mult, la limita spargerii bobului. graul ariesana este un grau timpuriu, perioada de recoltare este cu 2 saptamani mai repede ca la orice soi din zona mea, asta imi confera avantajul de a obtine un pret mai bun, nefiind atat de mult grau pe piata, in acea perioada, cu toate ca productivitatea la hectar sete mai redusa ca la oricare alte soiuri. clar, regula timpului de maturizare si coacere, cu cat e mai timpuriu, cu atat este mai slab productiv. uitate pe primele postari ale mele, am sustinut o recoltare de 12-15 ha pe zi, un maxim de 15, nu e o regula sa fac 15 la zi, dar in nici un caz nu fac sub 12. sper sa fi lamurit, nu incerc sa masor sarea din mare aici, dar astea sunt rezultatele.

a, era sa uit, la tf42 sunt sigur de cele 25 de ha. am avut fericita ocazie sa ma hlizesc in fiecare an la o astfel de combina, mai precis de 3 ani incoace. combina nu are caluti, are 5 batatoare, nu prea scapa grau nebatut pe acolo pt a avea pierderi la viteza mare + ca la ariesana nu cred sa treaca altceva in afara de paie goale dupa primele 2 batatoare

a, masa, hederul, nu stiu exact cat il are, iti scriu maine, oricum, pare mult mai lat ca al meu. ma interesez si iti spun, sa nu spun vreo prostie. pare oricum de peste 6 metri, tind sa spun ca e la 7 metri, dar .... oricum, fara carucior de transport nu merita sa mearga pe drum, nu incape nici pe drumurile de exploatatii agricole, mai da de un pom in stanga in dreapta. de asta spun ca e mare rau. motorul e mercedes, nici asta nu stiu de cati cai, dar e o chestiune de timp sa iti spun.

#25
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
si marmota cate ciocolate invelea pe zi?

#26
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postcristi_mre, on 07 septembrie 2013 - 05:56, said:

soiul ARIESANA
fara A, este Ariesan.
Sincer, daca tu faci 15ha pe zi cu a ta, nu o vinde.Cu astea mai noi faci tot atata, cu investitie de 10 ori mai mare Posted Image Plus ca sunt mai dificil de reparat. Pai la 300ha pe campanie la paioase, combina asta e aur curat. Nu e mare pretul pe care il ceri.

Edited by rand, 07 September 2013 - 09:34.


#27
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postrand, on 07 septembrie 2013 - 09:31, said:

fara A, este Ariesan.
Sincer, daca tu faci 15ha pe zi cu a ta, nu o vinde.Cu astea mai noi faci tot atata, cu investitie de 10 ori mai mare Posted Image Plus ca sunt mai dificil de reparat. Pai la 300ha pe campanie la paioase, combina asta e aur curat. Nu e mare pretul pe care il ceri.
tu nu citesti postarile mele anterioare? scrii la intamplare? este o combina incomoda, nu este o combina proasta, care sa se poticneasca la deal sau vale. chestie de confort, tu nu crezi? tu de ce nu iti arunci cabina de pe MF-ul tau? ca doar tot asa merge, nu? hehe, acum facem si gramatica, mda, e ariesan, nu ariesana, insa, puteai si tu scrie, tinand cont ca esti "de pe aici, din zona" despre cat de usor se bate soiul asta de grau ARIESAN :), asta incerc eu sa spun. + ca tu poti veni in vara la mine, nu stai asa departe, banuiesc, iti pot arata live. ei, hai, gata cu treburile haioase, stie toata lumea ca se pot face 15 ha de grau la zi. pot si demonstra, la naiba, acum e toamna, imediat trece si iarna si primavara, daca suntem sanatosi, am sa fac o filmare cu cronometrul in mana timp de 1 ora, sau pt o zi, la naiba, daca nu o vand, neaparat trebuie sa fac si treaba asta. cu ce sunt eu de vina ca altii fac mai mult pe camp, poti sa ai combina lu' bill gates daca iti e frica de pierderi si nu iti place sa o calci. hai sa fim seriosi, 6-7 ha pe zi? ce naiba, cu plugul se ara lejer 5 ha, de ce dracu' nu se poate face mai mult cu combina. rand, tu ai experienta la CAP, pe timpuri, norma la tractorist era de 3,2 ha pe zi la 10 ore, nu? sau aprx, nu stiu chiar exact. si asta cu U650, nu? sau si ala facea doar 50 arii pe zi, in opinia unora, pt ca acel tractor nu avea senzor de mirosit basina tractoristului la fund si nu era capabil de asa ceva :). lasand gluma la o parte, din partea mea, subiect inchis. am sa pierd ziua si eu pe forum, de acum incolo, sa le scriu la oameni ca sunt mincinosi, marmote, etc, sa nu las sa dovedeasca, si daca omul vrea, nu domne; doar eu sa am dreptate, ce dracu'. :)

View PostIdI1, on 07 septembrie 2013 - 07:17, said:

si marmota cate ciocolate invelea pe zi?
nu iti pot spune cate invelea, ptr ca vor veni altii sa spuna ca e imposibil sa inveleasca 4 ciocolate, invelea de fapt doar doua, hehe

#28
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Si razboiul combinelor continua Posted Image

....mai bine nu!  Ok dom' Cristi, te crede lumea ca esti trebaci si ai o super scula, pardon, combina. Spor la lucru cu ea sau mai bine zis spor la vanzare! Un sfat insa: n-o vinde pe'aproape de tine ca o sa ai concurenta serioasa si n-o sa mai ai de lucru cu aia climatizata.

#29
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postkatlin, on 07 septembrie 2013 - 14:45, said:

Si razboiul combinelor continua Posted Image

....mai bine nu!  Ok dom' Cristi, te crede lumea ca esti trebaci si ai o super scula, pardon, combina. Spor la lucru cu ea sau mai bine zis spor la vanzare! Un sfat insa: n-o vinde pe'aproape de tine ca o sa ai concurenta serioasa si n-o sa mai ai de lucru cu aia climatizata.
super scula pe naiba, dar chiar nu stiu pe nimeni, cel putin la mine in zona, sa faca mai putin de 10 ha pe zi. foarte foarte sincer va spun, asa s-a invataqt lumea pe aici, sa traga de "scula", de combina. la noi se spune ca o tragi de urechi. imi pare rau ca s-a creat o polemica din asta.

si cine naiba sa imi faca concurenta? nu lucrez decat la mine de 2 ani si la baiatul ce ma ajuta cu ea in campanie. mi-ar placea sa ma concureze cineva pe terenul meu.

#30
medalion1977

medalion1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2012

View Postkatlin, on 07 septembrie 2013 - 14:45, said:

Si razboiul combinelor continua Posted Image

....mai bine nu!  Ok dom' Cristi, te crede lumea ca esti trebaci si ai o super scula, pardon, combina. Spor la lucru cu ea sau mai bine zis spor la vanzare! Un sfat insa: n-o vinde pe'aproape de tine ca o sa ai concurenta serioasa si n-o sa mai ai de lucru cu aia climatizata.
scuze ca am raspuns asa tarziu.............factura nu o pot arata ptr ca am luat-o cu o hartie de mana si asa am dat-o,am sa scanez cand pot hartia sa vezi.da oricum nu prea meriti ca vad ca te iei cu toti la tranta ,tu faci 12-15 h cu hederu ridicat te plimbi pe tarla sau ceva de genul asta ca cu combina aia nu cred ca faci mai mult de 7-8 h da ma rog ............daca eram administrator de forum te banam definitiv.pentru cultura ta generala despre combine agricole mai documenteazate sa vezi cu cat se vand oldtimerele si de ce la preturi apropiate de ceea ce ai tu la vanzare .

#31
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postmedalion1977, on 18 octombrie 2013 - 20:36, said:

scuze ca am raspuns asa tarziu.............factura nu o pot arata ptr ca am luat-o cu o hartie de mana si asa am dat-o,am sa scanez cand pot hartia sa vezi.da oricum nu prea meriti ca vad ca te iei cu toti la tranta ,tu faci 12-15 h cu hederu ridicat te plimbi pe tarla sau ceva de genul asta ca cu combina aia nu cred ca faci mai mult de 7-8 h da ma rog ............daca eram administrator de forum te banam definitiv.pentru cultura ta generala despre combine agricole mai documenteazate sa vezi cu cat se vand oldtimerele si de ce la preturi apropiate de ceea ce ai tu la vanzare .
asta nu e oldtimer, e old rust iron, o tu atotstiutorule

posteaza si tu o filmare cu hederul lasat la nivelul solului...sau macar o postare cu ea in functiune. combinele vechi, la care faci tu referire, sunt combine intretinute, aduse la nivelul (sau apropiat) al celor originale, de fabrica. nu cred ca, crezi nici tu ca adunatura aia de fiare ruginite poate vreodata sa faca parte din acea categorie. ps. ce naiba de hartie vrei sa scanezi? cred si eu ca nu merit sa vad iar vreun oldpapir, adica o hartie cu valoare doar sentimentala, pt tine

ooo, atotstiutorule

si, oricum, nu cred ca trebuie ca tu sa crezi cate hectare fac eu. eu am vazut cea ai. mie imi era si imi este cu ce am, dar sa am ce ai tu.....ehe, las-o balta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate