Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

vand combina massey ferguson MF 30

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
medalion1977

medalion1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2012
vand combina MF 3O,an fab.1970,latime lucru 1,85m,motor vw 1200cc racire aer,consum 8-10l\ha,cauciucuri noi,pret 2500 euro.tel.0755216984

Attached Files

  • Attached File  001.jpg   404.45K   193 downloads
  • Attached File  006.jpg   359.07K   177 downloads
  • Attached File  004.jpg   353.38K   176 downloads
  • Attached File  008.jpg   349.77K   159 downloads


#2
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
sunt curios daca o poti da la acest pret. mi-ar place sa cunosc fraierul ce o cumpara

#3
netejoru

netejoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 24.07.2012

View Postcristi_mre, on 09 martie 2013 - 18:03, said:

sunt curios daca o poti da la acest pret. mi-ar place sa cunosc fraierul ce o cumpara
Vad ca esti peste tot,ai cumva nevoie de un numar de postari?

#4
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postnetejoru, on 09 martie 2013 - 21:09, said:

Vad ca esti peste tot,ai cumva nevoie de un numar de postari?

View Postnetejoru, on 09 martie 2013 - 21:09, said:

Vad ca esti peste tot,ai cumva nevoie de un numar de postari?
da, vreau sa fac 1000, si asta cat mai repede Posted Image


Răspuns la fel de greşit ca şi intervenţiile fără sens.
Vă ofer o zi de pauză.

Edited by scaiba, 10 March 2013 - 21:01.
info


#5
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
esti pilaf amice. Strici cheful omului cu postari de-astea stupide.

#6
medalion1977

medalion1977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.04.2012

View Postcristi_mre, on 09 martie 2013 - 18:03, said:

sunt curios daca o poti da la acest pret. mi-ar place sa cunosc fraierul ce o cumpara
nea cristi afla ca am vandut utilaju dupa campanie cu 2700 e ,tu comentezi niste lucruri in necunostinta de cauza ..........ma mir ca nu te-au scos de forum

#7
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postmedalion1977, on 27 august 2013 - 11:59, said:

nea cristi afla ca am vandut utilaju dupa campanie cu 2700 e ,tu comentezi niste lucruri in necunostinta de cauza ..........ma mir ca nu te-au scos de forum
sa fi sanatos, eu nu cred pana nu vad factura :))) cum naiba ma poti face sa cred ca exista oameni care ar plati o suma mai mare de bani decat valoarea de fier vechi la un astfel de "utilaj". nici chiar in rep moldova nu cred ca se mai dau in vant dupa astfel de fiare. asa ca, scuze de interferente

#8
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Acum daca ai vandut utilajul putem sa mai pedalam nitel p'alaturi(pana vine nea scaiba) si as vrea sa te-ntreb cum se comporta motorul? Sincer n-am mai auzit(dar sa vad) combina cu motor pe benzina. Cum ai facut cu turatia, ca daca ai lasat-o ca dupa motor sigur ii sareau tablele de pe ea.
Acum, se justifica oarecum pretul daca aveai cauciucurile noiPosted Image

#9
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
la combina e usor sa pui alt motor Posted Image
Erau combine vechi cu motoare pe benzina, singura problema este ca se aprind foarte usor. De aia au ramas tot mai putine la vanzare Posted Image
Pe de alta parte, o batoza de porumb la cardan, mare, sare de 2000 EUR. Eu as lua o combina de asta si as folosi-o in loc de batoza :P

Edited by rand, 28 August 2013 - 11:14.


#10
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
fiecare cumpara ce vrea, eu doar sunt curios ce face cel care a cumparat-o cu ea...? eu sigur nu as baga-o in lan. strict, parerea mea, si eu am o combina vintage, din '79, mercator 75, dar e o diferenta fantastica intre a mea si asta. si la ce pret spune ca a vandut=o, eu chiar nu cer mult pe ea, tinand cont ca la a mea nu iti e rusine sa o bagi in lan. sunt curios, cu asta poti face 12-15 ha pe zi? eu cu a mea fac. repet, parerea mea, pur si simplu nu concep, eu pe a mea o consider ff veche si demodata, caut sa cumpar una mai performanta, dar sa achizitionez "fier vechi" la pret de inox, hmmm. pe bune

#11
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Scuze de off-topic si interventie, dar tu nu faci niciodata 12-15 ha cu a ta pe zi.
Doar sa se mareasca ziua la 48 de ore si partea diurna a zilei la 30 de ore. Sau daca ai grau de 500 kg/ha si sola e compacta.
Maxim 7-8 ha la zi faci cu a ta, si pan'la urma omul a deschis topic de vanzare, nu ti-a solicitat nimeni parerea despre utilajul prezentat aici.

Edited by daniel_tandara, 28 August 2013 - 20:45.


#12
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postdaniel_tandara, on 28 august 2013 - 20:41, said:

Scuze de off-topic si interventie, dar tu nu faci niciodata 12-15 ha cu a ta pe zi.
Doar sa se mareasca ziua la 48 de ore si partea diurna a zilei la 30 de ore. Sau daca ai grau de 500 kg/ha si sola e compacta.
Maxim 7-8 ha la zi faci cu a ta, si pan'la urma omul a deschis topic de vanzare, nu ti-a solicitat nimeni parerea despre utilajul prezentat aici.
uitate pe youtube la combina mea, uitate in ce sole lucrez, uitate la densitatea graului, la viteza de deplasare, apoi putem vorbi despre cate ore are o zi "diurna", sau mai stiu eu ce. tu faci mai mult de 40 min-1 ora pe hectar????? hai sa fim seriosi, trebuie sa ai masa de sub 2 metri sa faci mai mult de 1 ora pe hectar. ei si acum, luand in seama calculele tale savante, tu lucrezi doar 8 ore pe zi la secerat? altfel nu imi explic cum de faci doar 7-8 ha pe zi. cele bune

scuze, nu am facut trimitere la ce sa te uiti pe youtube, cauta "combina de vanzare mures"  acolo este o postare cu combina mea, fa un calcul de durata a lucrarii. sincer, este adevarat ca nu depasesti 7-8 ha pe zi in sole de 50 arii si cu distanta mare intre ele. adevarat, pana golesti bunkerul, pana ii explici omului ce ai facut, de ce ai facut asa, la omul simplu nu poti merge cu viteza mare, omul se sperie de pierderi, pana iti da banii, etc, etc. asa, intr-adevar, nu poti face multe ha pe zi, dar, sunt de evitat astfel de sole, "sole" in ghilimele. dupa ce urmaresti postarea, la un calcul simplu, terenul acela avea 800 metri lungime, filmarea este facuta la mai putin de jumatate, latimea de lucru este 4,25m, timpul de filmare este de aprx. 3 min.. sa zicem 7-8 min pe breazda, asta inseamna, 8x4=32 ari la o trecere in 8 minute, nu??? pana la un hectar, cate minute se fac? acea sola este de 32 de ha, stiu cat de mare e sola deoarece este a mea. din pacate era infestata cu pir, este primul an de cand am luat pamantul, asa ca nu l-am putut aduce "la calea cea buna" din primul an. densitatea la plante nu este din cea mai grozava, dar nici de pierit, nu te uita la innaltimea paiului, nu am zootehnie, deci, fac tratamente foliare la plante, nu ingrasaminte foliare, tratament foliar, stii ce inseamna aia, nu? acum, sa imi spui si tu, cate ore are o zi? a, era sa uit, sola aia am terminat-o in 3 zile, in a 3-a zi, la ora 6 seara eram plecati de acolo. astept raspuns, nu putem da cu bota in balta, eu ce spun pot confirma, nu sa fac aluzii aiurea. scuze de multele detalii, dar trebuia sa demonstrez cumva

si, da, nu am avut 500 kg/ha, am avut 135 tone pe toata tabla, deci, ceva mai mult. nu ca la altii 5-6 mii/ha (asta a fost media la noi in zona), dar un 4,5 tone tot am scos. atat am avut de plata la total, 135 tone. din pacate la doar 60 bani pe kg.

#13
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
nu treci de 6-7 ha in medie pe zi. Si o spun fara rautate. Asta in cazul in care iti merge perfect si nu ai defectiuni in campanie.

#14
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View Postcristi_mre, on 06 septembrie 2013 - 06:00, said:

fac tratamente foliare la plante, nu ingrasaminte foliare, tratament foliar, stii ce inseamna aia, nu?

Nu stiu ce inseamna tratamente foliare si nici ingrasamant foliar, te rog frumos daca vrei sa imi spui si mie sa mai invat cate ceva nou.
P.S. Scuzele de rigoare pentru offtopic, poate nu ma penalizeaza dl. Scaiba.

Edited by daniel_tandara, 06 September 2013 - 09:19.


#15
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postrand, on 06 septembrie 2013 - 07:08, said:

nu treci de 6-7 ha in medie pe zi. Si o spun fara rautate. Asta in cazul in care iti merge perfect si nu ai defectiuni in campanie.
fa si tu un calcul, la ce am postat pe youtube si la ce am descris. tu nu stai departe de mine, ne putem intalni si putem cronometra linistiti. acum spune=mi tu, chiar crezi ca exista in functiune combine care mai fac doar 6-7 ha pe zi? sa fim seriosi, de aia eram contrariat de anunt. o combina cu masa mica, cu un motor de capacitate mica, cu un batator de dimensiuni reduse, etc, etc, nu mai poate fi elementul oricaror vanzari. eu caut sa cumpar un tf 42, sau un dominator, astea merg 22-25 ha pe zi. are cumnatul meu un tf 42. daca nu crezi ca face nici asta 25 de ha pe zi, din nou, esti invitat la cronometrari. dumnezeule, chiar asa sa ajungem, sa comparam vintage combine cu old combine? daca a mea face doar 6-7 ha pe zi, una cu masa de 3 metri si un motor de 100 cai, aia cat naiba face? 2 ha pe zi? da-o dracului atunci de combina.

View Postdaniel_tandara, on 06 septembrie 2013 - 09:18, said:

Nu stiu ce inseamna tratamente foliare si nici ingrasamant foliar, te rog frumos daca vrei sa imi spui si mie sa mai invat cate ceva nou.
P.S. Scuzele de rigoare pentru offtopic, poate nu ma penalizeaza dl. Scaiba.
tratamente foliare constand in stoparea in crestere al paiului (asta in cazul in care nu folosesti paiele, adica zootehnie. paiele sunt foarte, foarte reduse). se intervine cu tratament foliar in timpul primei erbicidari, la 2 noduri, pentru o stopare a cresterii in dimensiune a paiului si fortare a plantei sa lucreze in consolidarea spicului. in teorie , acest lucru duce la o sporire a productiei de pana la 1000 kg/ha si o mai mare viteza de recoltare. de aici si timpul de recoltare pe care l=am spus si l-am si demonstrat, cred, pe youtuybe, lucrare pe care o folosesc din ce in ce mai multi oameni de la noi. de fapt, copiem un fermier olandez de la noi, olandez care rade de agriculoturqa noastra, din pacate. cu stima

View Postrand, on 06 septembrie 2013 - 07:08, said:

nu treci de 6-7 ha in medie pe zi. Si o spun fara rautate. Asta in cazul in care iti merge perfect si nu ai defectiuni in campanie.
6-7 ha la hectar, poate spui despre arat, nu despre recoltat. adica, RECOLTAT CU COMBINA, NU CU SECERA. cu stima, te stiam agricultor, nu un om din galerie, adica de pe margine

#16
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Calmeaza-te. Eu cu Claas 108 SL MAXI, fac maxim 15 ha la zi. Si asta in zilele bune.
Eu pana la 10-11 dimineata nu pot baga in brazda pentru ca e umed, daca noaptea n-a batut vantul. Si pe la 8-9 seara, trebuie opresc recoltatul pentru ca imprumuta umiditate. Combina ta o fi avand si uscator, cine stie...?!
Deci maxim 15 ha la zi, in zilele bune, vorbesc numai de sole compacte. La jumatati de hectar nu am recoltat niciodata. Si daca e un grau de vreo 7 to/ha, maxim 10 ha la zi.

Edited by daniel_tandara, 06 September 2013 - 14:14.


#17
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011
Cu a mea, in zilele bune si cu header de 4,5 nu trec de 15ha, in conditiile in care motorul e un pic mai mic decat al lui Daniel. Dar am vecini care le alearga, concomitent cu recoltatul fac si o "semanatura". Pierderile sunt cred cu doua cifre procentuale.Dar nici asa nu poti sa faci decat cu 10-15% mai mult pe zi. Mai mult de 100t pe zi nu pot recolta in conditiile super ideale. Un buncar il umplu in 30-35m, depinde de sola si de productie. Un buncar are 5200lx75mhl = cam 4t. La o productie medie de 5t/ha rezulta ca un hectar il fac in medie in 40min. O zi de recoltat are maxim 11-12 ore, deci maxim 15ha la zi.  

Ca observatie, eu nu cred ca ai 4,25 latimea headerului.

Edited by cristiflb, 06 September 2013 - 15:54.


#18
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

View Postdaniel_tandara, on 06 septembrie 2013 - 14:10, said:

Calmeaza-te. Eu cu Claas 108 SL MAXI, fac maxim 15 ha la zi. Si asta in zilele bune.
Eu pana la 10-11 dimineata nu pot baga in brazda pentru ca e umed, daca noaptea n-a batut vantul. Si pe la 8-9 seara, trebuie opresc recoltatul pentru ca imprumuta umiditate. Combina ta o fi avand si uscator, cine stie...?!
Deci maxim 15 ha la zi, in zilele bune, vorbesc numai de sole compacte. La jumatati de hectar nu am recoltat niciodata. Si daca e un grau de vreo 7 to/ha, maxim 10 ha la zi.
si tu de ce crezi ca eu fac jumatate cu a mea??? crezi cumva ca a mea are doar o treapta de viteza? plus ca la ora 11 eu am sigur 2 ha taiate, asta cu siguranta. lucrez doar la mine, am sole destul de compacte, nu am nici o tabla sub 5 ha, aici ma refer la paioase si porumb, nu am sute de ha, cu toate astea, la suprafata mea era suficienta combina mea. doar ca doresc mai mult confort, de aceea cau o combina mai tanara, neaparat cu clima. la a mea nu fac reclama, dar nici nu pot spune ca fac sub 10 ha pe zi. cu siguranta as innebuni. cred ca ai vazut klip-ul pe youtube, nu am mintit ca merg cu o viteza care imi permite recoltarea de suprafete mari. cam atat.

View Postcristiflb, on 06 septembrie 2013 - 15:47, said:

Cu a mea, in zilele bune si cu header de 4,5 nu trec de 15ha, in conditiile in care motorul e un pic mai mic decat al lui Daniel. Dar am vecini care le alearga, concomitent cu recoltatul fac si o "semanatura". Pierderile sunt cred cu doua cifre procentuale.Dar nici asa nu poti sa faci decat cu 10-15% mai mult pe zi. Mai mult de 100t pe zi nu pot recolta in conditiile super ideale. Un buncar il umplu in 30-35m, depinde de sola si de productie. Un buncar are 5200lx75mhl = cam 4t. La o productie medie de 5t/ha rezulta ca un hectar il fac in medie in 40min. O zi de recoltat are maxim 11-12 ore, deci maxim 15ha la zi.  

Ca observatie, eu nu cred ca ai 4,25 latimea headerului.
asta ca observatie? hehe, si eu ca observatie, nu cred ca ai heder de 4, 5. ramane sa ne duelam in rulete hehehehe. ce naiba domne, chiar e o polemica faptul ca fac 12-15 ha la zi? sunt de acord cu orele de recoltat pe zi. asta e media mea, intr-adevar, dar daca tie ti-a iesit un maxim de 15 ha la zi, mie de ce naiba mi-ar iesi 6-7 ha pe zi? asta nu prea pricep. am lucrat si in terenuri de 0,5 ha, chiar mai mici, la ovaz, acolo, intr-adevar, nu pot trece de 7 ha pe zi nici mort, sa am si heder de 8 metri si nui as reusi. si chiar, observatia cu latimea hederului este chiar nelalocul ei. ce naiba, doar nu am pus de la mine. este si pe site-urile specializate in vanzari anuntul meu, si acolo am trecut latimea de 4,25m. .crezi ca risc sa vina clientul si sa vada ca am hederul de 2 metri? nu crezi ca ar fi rusinos sa faca asa ceva? parol. poti vedea si anunturile mele. la naiba, iti pot trimite poza cu ruleta pe heder. ps. nu fac mincinos pe nimeni, dar nici altul sa nu ma faca pe mine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate