Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Transfer/captura DV

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
depinde ce cablu e ala. daca nu spui sau nu pui macar o poza, noi de unde sa stim?
la fel si cu PC-ul, de unde sa stim daca ai placa de captura pe el sau nu? daca n-ai, ia-ti.

LE: fratilor, cand o sa va invatati ca pentru a primi ajutor, trebuie ca in unele cazuri, sa dati
mai intai detalii? e o chestie logica si de bun-simt, dar logica aia cam lipseste la poporul roman.

#38
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Nu cu placa de captura, ca e camera digitala; trebuie o placa firewire pusa pe PCI (exemplu: http://www.conectica...EN_IC-1394.html ) si atunci nu se pierde din calitatea inregistrarii.

#39
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

View Postfloryn97, on 13 noiembrie 2012 - 22:21, said:

Mai exact de pe un Sony DCR-TRV140.
Am niste casete cu filmari mai vechi si nu stiu cum sa le transfer pe pc.
Mentionez ca am un cablu la camera insa nu imi intra nici o mufa in calculator .
Aveti vreo idee ce m-ar putea ajuta ?


       Salut.Poti descarca prin portul firewire pentru o calitate buna.Mufa pe placa ta arata asa :

http://forums.macrum...d.php?t=1042119

  Pentru descarcare poti folosi un laptop care are intrare de firewire sau pentru calculatorul normal o placa de captura care poate arata asa (poate avea 4 pini sau 6 pini - modelele mai vechi) - numai sa ai grija si cablul de care e...daca e cu 4 sau 6 pini :

http://www.google.ro...:43&tx=91&ty=65

    Cat despre programele de copiere sunt mai multe Adobe Premiere , Pinnacle etc. Numai bine.

#40
floryn97

floryn97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.01.2012
Am cumparat un cablu care are la ambele capete firewire cu 4 pini(cel din dreapta) si l-am conectat la laptop.Folosesc Windows Movie Maker pentru a inregistra ce e pe camera Posted Image

Edited by _DelSte_, 20 November 2012 - 10:26.
-scos citat inutil-


#41
cotzomyn

cotzomyn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,654
  • Înscris: 10.01.2010
Salut ! Am multe amintiri filmate cu o camera Panasonic NV-GS17 (miniDV) . Am incercat sa transfer filmarile si nu reusesc. Am incercat cu cateva softuri dar nici o reusita. Ce soft imi recomandati ? Folosesc un cablu USB....Multumesc !

#42
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,013
  • Înscris: 28.10.2006
NU MERGE PE USB!
Camera ta nu are port USB HS(High Speed)!
La tine merge numai pe firewire! Adica portul DV!
Daca folosesti firewire, pentru transfer poti folosi chiar Windows Movie Maker.
Sau WinDV, soft FREE.

Edited by viceroy56, 08 March 2013 - 18:38.


#43
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Va salut!
Colegii, am si eu o problema. Am tras cu un Panasonic gs27 in format 16:9 (fi-mi-ar decizia a dracului, mai bine lasam 4:3) si indeferent cu ce fac captura (Corel x5, pinnacle 12 sau winDV), imi captureaza in format foarte latit (testat cu bsplayer, kmplayer si win media player), iar pinnacle NU vrea nici batut sa imi transfere captura in format normal (sa nu imi vada oamenii grasi). In vizorul camerei (ecranul e praf) se vede corect. Ce poate sa aiba? In pinnacle 12 nu ma lasa sa ii schimb formatul in 4:3 nici intr-un fel.



WebRep

Overall rating


This site has no rating
(not enough votes)

#44
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Sau poate stiti un soft cu care sa trag clipul (captura are cam 15 gb) din 16:9 in 4:3.

#45
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu va agitati prea tare, insa daca are cineva o indicatie, rog sa scrie doua randuri si aici, daca nu e stricata tastatura.

#46
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Sincere multumiri pentru ajutor!!! Nu trebuia sa va deranjati.

#47
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Ai aici pe forum suficiente informaţii despre transferul DV prin firewire.
Se pare că formatul lat 16:9 din camera ta nu e chiar real, din cauza asta obţii imaginile distorsionate.
Dacă nu poţi lucra în nici un soft ca 16:9 atunci probabil va trebui să alegi alt raport de aspect eventual o setare tip Fit to window, sau ceva asemănător pînă cînd ochiul tău va vedea corect imaginea. La fel pt playere, au nişte setări pt aspect ratio.
Dacă nu îţi iese nicicum atunci urcă undeva pe net cîteva secunde tăiate să vedem şi noi.

Edited by vgabi, 17 September 2013 - 09:39.


#48
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Cum ajung acasa, o sa urc o secventa. Captura incepe ok, dar dupa o secunda softul o trage de laterale. Cu bsplayer, daca ii dau raport 4:3 se vede ok. O sa incerc cu alt soft, dar mor de ciuda, am tras de 3 ori caseta... Nu e treaba cu bani, sunt colegi de muncă, dar vreau sa le iasa ceva decent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate