Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Transfer/captura DV

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
maxsilviu

maxsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 16.11.2009
am un pd170 si as dori sa ma ajutati,in a-mi spune pas cu pas cum sa fac o captura in cea mai buna rezolutie posibila,fac captura prin firewire,cu ce program sa fac captura si in ce format,apoi m-am gamdit sa fac editarea in sony vegas,iar apoi am inteles ca trebuie salvat proiectul,dar nu stiu in ce format,iar apoi cu alt program trebuie scris pe dvd,va rog sa ma ajutati cu detalii pas cu pas ,adica programe ,formate si alte chesti care poate am uitat sa le scriu,va multumesc

Edited by _DelSte_, 16 July 2012 - 12:24.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Aici

#3
parabestial-u

parabestial-u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 03.12.2011
Recomand cu placere ADOBE PREMIERE 1.5 PRO(pentru captura si editare),mi se pare destul de usor de folosit.Captura cred ca cel mai bine o faci AVI,chiar daca o sa iti ocupe mai multa memorie.Din pacate la setarile care trebuie sa le faci dupa instalare si alte chestii nu ma pricep.Decat  sa iti bati capu degeaba,mai bine cauti un cameraman cu experienta,sa vina la tine acasa sa iti instaleze un program,care crezi tu ca ar fi mai bun si sa iti explice ce si cum.
-Ca program, mai cauta pe forumuri,si vezi ce mai zice lumea aici,sa alegi cel mai bun si mai simplu program.

Edited by parabestial-u, 22 April 2012 - 23:21.


#4
maxsilviu

maxsilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 16.11.2009

View PostYOUR_GOD, on 22nd April 2012, 22:03, said:

asta e pt captura nu?

#5
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Pentru captura DV folosesti ASTA!!!

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmaxsilviu, on 23rd April 2012, 00:49, said:

asta e pt captura nu?
Da.

#7
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Salut. Am achizitionat o camera video Canon HV30 (la mana a doua) si as vrea sa stiu cum pot transfera ce filmez, de pe casetă pe laptop in cel mai spimplu mod, dar la calitatea cea mai buna. Din ce am inteles din manual am nevoie de un terminal sau placa de captura IEEE 1394 (DV). Imi poate spune cineva de ce hardware si software am nevoie? Multumesc.

PS: Dacă nu am postat unde trebuie, imi cer scuze.

#8
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Imi poate spune cineva ce placi si cabluri am nevoie pt a transfera de pe camera (miniDV) pe laptop? Mersi.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Fara sa spui ce laptop si mai ales ce conectica are laptop-ul, greu sa primesti un raspuns la obiect.
In principiu, la fel cum ai spus si intr-un post anterior, ai nevoie de o placa/intrare FireWire(1394) si un cablu firewire corespunzator: 4 pini-4 pini pentru laptop sau 4 pini-6 pini pentru desktop.

#10
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Scuze, am uitat sa precizez tipul laptopului.
Canon HV30 și TOSHIBA L500-1XZ

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Din specificatiile laptop-ului nu ai niciun mod de a conecta camera pentru transfer fisier video!
Nu are slot PCMCIA si nici ExpressCard, deci nu ai cum sa atasezi un adaptor FireWire!
Iar camera are port USB 2.0 Full Speed, de doar 12 MB/s, insuficient pentru transfer! Daca avea port USB 2.0 High Speed, atunci puteai incerca cu o conectare USB!
Ramane doar posibilitatea instalarii in desktop a unei placi FireWire (1394), costa circa 40-50 RON, cu tot cu cablu!
Asta daca nu cumva placa de baza a desktop-ului are deja port FireWire!

Edited by viceroy56, 16 July 2012 - 22:04.


#12
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Dar o chestie ca asta nu m-ar putea ajuta? Deoarece desktop-ul pe care il detin nu are o configuratie chiar puternica. Sau o altă varianta ar fi sa folosesc desktop-ul pt transfer si laptop-ul pt editare si montaj?
Ms.

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Rack-ul ala nu iti foloseste!
Conexiunea FireWire a acelui rack este slave, tie iti trebuie un port 1394 HOST!
Da, poti transfera pe desktop, dar nu recomand editare pe laptop. Laptop-ul are un singur HDD, cu turatie de 5400 rpm, in cazul editarii HD este insuficient!
Recomand 2 hdd-uri in calculatorul pe care se face editarea, pe unul ai sursa, pe celalalt salvezi materialul editat!
Unii ma vor contrazice, dar se vede diferenta de viteza intre prelucrarea unui material video, mai ales HD, pe un singur HDD fata de 2 HDD-uri FIZIC diferite!
Ambele HDD-uri e bine sa aiba cel putin 16 MB cache si 7200 rpm!
Cu laptop-ul vei avea timp de prelucrare mai mare si se va incalzi puternic!
Te ajuta o placa video cu decodare/encodare hardware, placile video de laptop nu sunt de loc recomandate pentru asa ceva!

Edited by viceroy56, 17 July 2012 - 20:56.


#14
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Dar chestia asta ma poate ajuta?

#15
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Îmi poate raspunde cineva?
Mulțumesc.

#16
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
NU.
Daca ai un un PC, nu mai vechi de 5-6 ani, ii pui o placa de captura firewire si iti faci treaba "asa cum trebuie". Materialul HD obtinut cu camera HV30 este destul de usor de editat si cu un pc mai vechi, deoarece este un material mpeg2. Acesta nu are nevoie de "putere mare de procesare". Nu strica daca este... dar in lipsa, MERGE. Eu am reusit sa fac captura HDV (m2t) si cu un laptop (vechi de 9 ani) P4 la 2GHz, 512MB RAM (asta ca sa nu mai cumpar o placa de captura firewire, momentan). Oricum, dupa captura (transfer) te hotarasti tu pe ce il editezi (pc sau laptop).
Nu mai incerca sa faci inovatii. Apa calda deja a fost inventata. Asculta ce ti se spune aici.
SPOR!

Edited by pif_foto, 20 July 2012 - 02:12.


#17
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008

View Postpif_foto, on 20th July 2012, 03:07, said:

NU.
Daca ai un un PC, nu mai vechi de 5-6 ani, ii pui o placa de captura firewire si iti faci treaba "asa cum trebuie".

Cu următoarea configurație: AMD Sempron 2.1GHz, 2 GB ram, placa video ATI Radeon X550 si un Maxtor de 40GB îmi pot face treaba, transfer/captură si editare? Ms.

#18
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postmaxx_bgd, on 20th July 2012, 09:58, said:

Cu următoarea configura?ie: AMD Sempron 2.1GHz, 2 GB ram... îmi pot face treaba, transfer/captură si editare?...
Teoretic da. Poti face treaba (captura) si cu un P3... cred. Orice putea face fata la captura de material DV, poate face si captura HDV.
Problema intervine cu spatiul pe care il ai pe HDD. Parerea mea este ca e cam insuficient. Poti incerca cu un HDD extern, daca ai USB 2.0, sau poti incerca chiar sa faci captura direct pe laptop, prin retea... Incearca, nu ai nimic de pierdut.
Editare, insa, nu cred ca vei putea face pe acel calculator... Cel putin nu editare HD. SD probabil este posibil.
Captura HDV se face cu ASTA.
Trebuie sa tii cont ca pentru fiecare caseta (de 60 minute) trebuie sa ai alocat aproximativ 13GB de spatiu pe HDD.
SPOR!

Edited by pif_foto, 20 July 2012 - 14:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate